Решение по дело №17541/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1565
Дата: 15 април 2019 г. (в сила от 29 май 2019 г.)
Съдия: Десислава Георгиева Жекова
Дело: 20183110117541
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Варна, 15.04.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, 8 състав, в открито съдебно заседание, проведено на петнадесети март две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: Д.Ж

при участието на секретаря М. Д., като разгледа докладваното от съдията гр.д. №17541 по описа за 2018 година на Варненския районен съд, 8 състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по молба от *******, ЕГН ********** с адрес ***, чрез процесуален представител – адв. **., срещу****., ЕГН ********** с адрес *** с правно основание чл.127а , СК за постановяване на съдебно решение, с което да бъде дадено разрешение, заместващо съгласието на майката ****детето м.м.н., ЕГН ********** да пътува и престоява извън пределите на**– до държавите – членки на*****, *********и **** в., както и до с., р.м.т., придружавано от баща си **., за срок от пет години, считано от датата на постановяване на съдебното решение, както и да бъде издаден на детето*****.паспорт, или друг заместващ го документ за пътуване в чужбина.

Твърди се в исковата молба, че страните са родители на детето**., като след раздялата им през м. ав. ****г. непосредствените грижи за детето полага бащата. Между родителите е налице висящ спор относно родителските права, като с решение на ВОС по в.гр.д. ****/****г. на ищеца е предоставено упражняването на родителските права по отношение на детето, като на майката е определен режим на лични отношения. Излага се, че бащата зачита правото на дъщеря си на пълноценна връзка с двамата родители, като разрешава контакти на детето с майката и извън рамките на определения от съда режим на лични отношения. Детето*****.е на 10г., като през учебната****/****. е записана в 4 клас на НУИ „Д. Х.“ – гр. В. и се обучава по специалност „Пиано“. Сочи се, че детето се справя отлично с учебния материал и е ангажирано и с извънкласни занимания по пиано и математика. Изучава английски език, посещава шахматна школа и обича да практикува зимни спортове. **е любознателно дете, поради което ищецът счита, че за развитието и изграждане на личността й е необходимо да осъществява краткосрочни пътувания с обучителна и развлекателна цел, което е съобразено и със стратегията на училището, в което учи. Краткосрочните пътувания ще дадат възможност на детето да се запознае непосредствено с културни постижения на европейската цивилизация, история на изкуствата и творчеството на изучавани от нея композитори. Бащата също обича да пътува и би желал да сподели с детето вълненията и впечатленията от задгранични екскурзии. Реализираните от него доходи като ръководен служител на администрацията на ТД на НАП –*****са достатъчни за осигуряване на краткосрочни пътувания в чужбина. Сочи се, че ответницата отказва да води диалог с бащата по какъвто и да е въпрос, свързан с отглеждането на детето. Моли се за уважаване на молбата по тези съображения, включително допускане предварително изпълнение на решението, и присъждане на сторените по делото разноски. В открито съдебно заседание молбата се поддържа.

В срока по чл.131 ГПК е депозиран писмен отговор на исковата молба от ответницата **чрез процесуален представител – адв. **, в който се оспорва предявената молба като неоснователна. Потвърждава се, че между родителите е налице висящ спор относно родителските права, но се оспорват останалите наведени в молбата твърдения. Твърди се, че въпреки желанието на детето да прекарва повече време с майка си, личният контакт между двете се осъществява само в определените от ВОС дни, като бащата е забранил на детето да посещава дома на майка си извън съдебно установеното време. Детето споделило с майка си, че последните месеци баща му се държи агресивно с него. Вечер го кара да се прибира в стаята си и да стои само, като детето споделяло, че се чувства в къщата на баща си като в „затвор“, като майката счита, че детето е обект на физически и психически тормоз от страна на баща си. Поради това, майката образувала дело по ЗЗДН. Това се отразява зле на ** и в училище, като се поддържа че според преподавателката на детето, последното няма да е в състояние да премине успешно годишен изпит. Излага се, че с решение на ВОС молителят е признат за виновен в престъпление по чл.255 НК, като е разследван и за друго престъпление. Поради това, ответницата счита, че е възможно бащата да напусне пределите на България, заедно с детето, и да се установи да живее извън пределите на ЕС с цел да избегне наказателно преследване. Споделил с детето, че е възможно „двамата да отидат да живеят далече“. Сочи се, че при досегашните задгранични пътувания, бащата никога не е искал да бъде придружаван от детето. Майката счита, че мотивите за молбата не са свързани с най-добрия интерес на детето. Моли се за отхвърляне на молбата. В открито съдебно заседание ответницата лично и чрез процесуален представител, поддържа направените с отговора на исковата молба възражения.

Дирекция „Социално подпомагане” – гр. Варна в открито съдебно заседание не изразява становище, депозирала е писмен доклад.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

                Видно от приобщеното удостоверение за раждане на л.9, родители на детето м.м.н., родена на ***г., с****. и ******

Със съдебно решение по в.гр.д.******. по описа на ВОС, упражняването на родителските права над детето **е предоставено на бащата, като на майката е определен режим на лични отношения. След извършване на служебна справка в интернет страницата на ВКС се констатира, че решението на ВОС е влязло в сила на 02.04.2019г., тъй като с определение на ВКС не е допуснато до касационно обжалване /л.19-26/.

Ангажирани са от ответницата като писмени доказателства данъчна декларация на ***по чл.50 ЗЗДФЛ; извлечения от банкова сметка ***; решение на ВОС по наказателно дело*****., с което ****е признат за виновен за избягване плащането на данъчни задължения, като е освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание /л.43-76/.

Изготвен и приет по делото е социален доклад /л.43-45/, съобразно който детето**е емоционално привързано и към двамата си родители. Липсва пълноценен диалог между родителите и те са в конфликтни отношения. Не вземат съгласувани решения за детето. Ескалиралият конфликт оказва негативно влияние върху детето. Пътуванията на детето е необходимо да бъдат времево организирани, а също да бъдат индивидуализирани дестинациите и периода на време, в който детето ще напуска страната.

С невлязло в сила съдебно решение от 15.03.2019г. по гр.д.************* по описа за****г. на ВРС е оставена без уважение молбата на майката срещу бащата за налагане на мерки за защита от домашно насилие срещу** /л.90-93/.

Представено е копие от международен паспорт, издаден за детето**/л.89/.

Изслушан в съдебно заседание бащата** заявява, че всички форми на диалог, които се е опитал да постигне с майката, са били неуспешни. Детето е любознателно, ищецът има брат *има племенница, детето учи английски. Той има сериозна работа, дом и други деца в *и няма логика твърдението, че ще вземе детето и ще избяга.

Изслушана в съдебно заседание, майката заявява, че няма против детето да пътува, опасенията й са бащата да не реши да замине с детето, тъй като има средства в чужбина. Другите й опасения са, че бащата е агресивен и не й е спокойно детето да пътува в чужбина с такъв човек.

Изслушано по реда на чл.15 ЗЗДт, детето**споделя, че е имала ужасен ден, тъй като е получила забележка в училище и петица по рисуване. Учи английски език от втори клас. Излага, че баща й й крещи често, понякога е нервен, не иска да разказва. Иска да пътува, да отиде на екскурзия в ****т, за да види П****, да отиде в *да види Замъка на ****Иска и в****, в****, тъй като е столица на модата, а тя рисува дрехи. Иска да пътува с мама и тати на екскурзия. Заявява и че не знае какво иска, я впоследствие че не иска с татко си в чужбина понеже той я удря, скубал я е, по принцип е нервен и крещи. Иска да си остане в леглото и да си почива, изморена е. Ако баща й организира екскурзия ще отиде с него, защото иначе трябва да стои с баба си, а там диванът е неудобен.

Ангажирани са от ответницата гласни доказателства чрез разпит на свидетелката*******, която разказва, че веднъж през м. януари тази година,*.отишла с майка си във фризьорския салон и била доста разстроена, споделила някои неща от живота с баща си. Споделила, че баща й я обижда и удря доста често, даже пред хора в магазин я оскубал, обиждал я, обиждал и майка й. Разстроена била, че не вижда достатъчно често майка си. Чувствала се самотна и като затворник вкъщи.

По искане на ищеца е разпитана свидетелката Кремена Крумова, която сочи, че живее с** на семейни начала от една година, не е ставала свидетел на побой от страна на * спрямо дъщеря му. *. не повишава тон, спокоен е, няма избухвания и скандали. Напоследък*.проявява негодувание, когато баща й й налага неща с обучението, повишава тон и казва, че „няма да ходи на тези гадни уроци“. Случва се да се обърне към баща си с обидни думи. *.се вижда с майка си и извън режима на лични отношения. Свидетелката е прочела съобщение във вайбър от *, след като е говорила с майка си, в което казва, че баща й я е ударил зад врата и тя се зачервила. Знае, че се говори за случай със скубане. Това било м.****. в магазин, където децата не искали да тръгват и бащата на *.посегнал зад гърба й и я изтикал пред касата, след което * казала, че тати я е оскубал. Случвало се е да я перне зад врата и да каже „……..“.

            Въз основа на изложената фактическа обстановка и съобразявайки становището на страните, съдът достигна до следните правни изводи:

Чл.76, т.9 ЗБЛД предвижда да не се разрешава напускането на страната на непълнолетни лица, които нямат нотариално заверено писмено съгласие за пътуване в чужбина от своите родители, настойници, попечители. При разногласие между родителите спорът се решава по реда на чл.127а СК.

Съгласно чл.127а СК, въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това, се решават по общо съгласие на родителите, а когато такова съгласие не може да бъде постигнато, спорът между тях се решава от районния съд по настоящия адрес на детето.

В производството по спорна съдебна администрация по чл.127а СК съдът е задължен служебно да следи за интересите на детето, поради което той не е тясно обвързан от исканията на страните (родителите на детето), респ. и от уточненията и измененията на тези искания, направени в течение на производството по делото /решение №……….. по гр. дело……. по описа за …….г. на ВКС, IV г.о./.

За уважаване на депозираната молба с посоченото правно основание, в производството, имащо характер на спорна съдебна администрация, следва да се установи по делото, че страните са родители на детето, които не са постигнали съгласие относно излизането извън граница на детето, както и че заместването на съгласието на родителя, който не дава разрешението си, е в интерес на детето. Целта на цитираната по-горе нормативна уредба е от една страна да защити в максимална степен децата, така и да охрани от друга страна техните права, като не се ограничава излишно възможността им да пътуват, когато това е в техен интерес.

По делото майката е оспорила това искане. Съобразно мотивите на ТР……….. по т.д. ……. ОСГК на ВКС, когато родител се противопоставя на пътуването на детето в чужбина, съдът трябва да подложи на преценка действителните мотиви на този родител и дали те са свързани с интересите на детето, или произтичат от нагласите му към другия родител или от конфликти между двамата. В конкретния случай майката излага опасения, че бащата окончателно ще напусне страната с детето, както и че същият е агресивен и тя не счита за подходящо детето да напуска страната с него.

Съдът намира, че липсата на съгласие от страна на единия родител, препятства излишно права и свободи на детето, регламентирани и защитени от закона. Въпреки показанията на свидетелката**, която няма непосредствени впечатления от отношенията в дома на бащата, е видно, че бащата е родителят, на когото със съдебно решение е предоставено упражняването на родителските права след обстойна преценка на родителските качества на всеки от родителите, поради което съдът не споделя опасенията на майката за ненадлежно поведение на бащата към детето, или грубост, която излиза извън рамките на нормалната родителска строгост. Безспорно отношенията между родителите са конфликтни и е житейски логично детето, изпадайки в конфликт на лоялност, да преувеличава споровете с баща си пред трети лица в присъствието на майка си. Още повече, че детето вече е във възраст, която се характеризира с повишена емоционалност на реакциите. Съдът доби и непосредствени впечатления при изслушването на детето, от което се установи, че минимална ежедневна случка – забележка в училище, оценка, са способни да разстроят детето до крайност, което е провокирано и от цялостното му психическо състояние, влошено заради липсата на диалог между родителите му. Детето е объркано и веднъж заявява, че иска да пътува с майка си и баща си, впоследствие, че не желае да пътува с баща си, а накрая, че ако той организира пътуване, ще отиде с него, за да не остава с баба си. Като цяло обаче, детето има желание да пътува, включително споменава конкретни желани дестинации, като изпълнението на това нейно желание не следва да бъде препятствано при наличие на възможност за родителя, упражняващ родителските права, да го изпълни.

Посещението на детето в посочените в исковата молба държави ще благоприятства формиране на непосредствени представи за света и разширяване на познанията му, а оттук и за оформянето му като личност. Заявените държави не са места на размирици и природни бедствия, поради което не се застрашават интересите на детето. Детето учи чужд език. Същото е вече във възраст, в която пълноценно може да възприема информация, с която ще се обогати при пътуването си.

С оглед на това, съдът достига до извод за основателност на молбата за разрешаване пътуването на детето.

По отношение на периода, за който следва да бъде дадено разрешение, заместващо съгласието на майката, съдът съобразява задължителните указания, дадени с ТР ……….по т.д…………ОСГК на ВКС, в което е пояснено, че изискването за съществуването на конкретно защитен интерес на детето при пътуването му извън страната налага разрешението за това да бъде дадено за определен период от време, в определена държава или в държави, чийто кръг е определяем (напр. държавите членки на Европейския съюз) или за неограничен брой пътувания, през определен период от време, но също до определени държави. Интересът на детето при дадено разрешение от съда за неограничено като период от време и място на пътуване в чужбина, не е защитен в достатъчна степен, защото не е извършена предварителна преценка на мястото, условията и средата, при които детето ще пребивава в даден момент, за да се прецени има ли конкретен и реален риск за детето. Освен това текстът на чл. 127а, ал.1 СК сочи, че съдът се произнася само по отделен, конкретно възникнал между родителите спор, но не може веднъж завинаги да замени съгласието на родителя и да постанови неограничено по време и територия пътуване. Указано е също, че когато разглежда въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина, съответно – с издаването на необходимите лични документи за това, съдът не бива да допуска разрешението за пътуване да води до промяна в местоживеенето на детето, ако искането за разрешение не е съпроводено и с искане за промяна на местоживеенето на детето.

В светлината на изложеното съдът намира, че период от пет години от постановяване на настоящото решение, за който важи и издаден международен паспорт, е целесъобразен и ще даде възможност след изтичането му за нова преценка интересите на детето.

Местоживеенето на детето е определено със съдебен акт в *, поради което и възражението на майката, че уважаването на молбата би могло да доведе до окончателното му извеждане от страната, е неоснователно. Същевременно, с оглед яснота и зачитане правото на майката на режим на лични отношения, съдът намира, че по силата на съдебния си акт следва да постанови изрично пътуванията на бащата с детето да се осъществяват в период, различен от периодите на режим на лични отношения на майката с детето.

С оглед на горното и преценка на всички значими обстоятелства, молбата следва да бъде уважена чрез даване на разрешение за издаване на паспорт на детето, както и разрешение, заместващо съгласието на майката, детето да пътува до държавите – членки на***********., както и до с., р.м.т., придружавано от баща си**, без ограничения на броя на пътуванията, които да се осъществяват в период, различен от периода на определения със съдебно решение режим на лични отношения на майката с детето, за срок от…….., считано от датата на постановяване на съдебното решение.

На основание чл.127а, ал.4 СК следва да бъде допуснато предварително изпълнение на настоящото решение доколкото съдът прецени, че е в интерес на детето да има реална възможност осъществява пътувания, както и за да е възможно своевременно издаване на документ за предстоящо пътуване.

            С оглед изхода на спора, отправеното своевременно искане и представените доказателства, ответницата следва да бъде осъдена да заплати на ищеца сторените по делото разноски в размер от 425лв. за заплатена държавна такса в дължимия й размер и адвокатско възнаграждение.

Водим от горното, съдът

Р Е Ш И:

ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ, заместващо съгласието на майката -***., ЕГН ********** с адрес ***, да бъде издаден паспорт на детето м.м.н., ЕГН **********, както и същото да пътува до държавите – членки на *************както и до с., р.м.т., придружавано от баща си ***,ЕГН ********** с адрес ***, без ограничения на броя на пътуванията, които да се осъществяват в период, различен от периода на определения със съдебно решение режим на лични отношения на майката с детето, за срок от пет години, считано от датата на постановяване на съдебното решение, на основание чл.127а СК.

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението на основание чл.127а, ал.4 СК.

ОСЪЖДА***., ЕГН ********** с адрес *** да заплати на****., ЕГН ********** с адрес *** сумата от ……………..лв./………….. /, представляваща сторени по делото разноски, на осн. чл.78, ал.1 ГПК.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от съобщаването му на страните, пред Варненски окръжен съд.

                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: