Решение по дело №513/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260046
Дата: 16 ноември 2020 г.
Съдия: Милена Бориславова Рангелова
Дело: 20205000000513
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 29 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

                              Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 260046

   гр. Пловдив, 16.11.2020 г.

    В    ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в публичното заседание на девети ноември две хиляди и двадесета година в състав:

                                         

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ

                                          ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА 

                                                              ДЕНИЦА СТОЙНОВА                               

                                                          

при участието на секретаря Мариана Апостолова, в присъствието на прокурора Виктор Янков, като разгледа докладваното от съдия Рангелова НД/В/ № 513 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          

         Производството е по реда на гл. ХХХІІІ от НПК – чл. 420, ал. 1, вр. с чл. 422, ал. 1, т. 5 вр. с чл. 419 ал.1, изр.2 от НПК.

         Образувано е по искане на Главния прокурор на РБ за възобновяване на н.о.х.д. № 1007/2020 г. по описа на РС-С. З. и частична отмяна на произнесеното по него влязло в сила на 14.05.2020 г. определение за одобряване на споразумение по реда на глава 29-та НПК.

Главният прокурор счита, че е допуснато нарушение по смисъла на чл. 348, ал.1, т. 1 НПК, доколкото нормите на чл. 343г НК и на чл. 37, ал.1, т.7 НК не са приложени според техния действителен смисъл. Това било така, тъй като към инкриминирания момент осъденият не е бил правоспособен водач, следователно не е трябвало да му бъде определяно наказанието лишаване от право на управление на МПС. Според искането районният съд не бил съобразил и разпоредбата на чл. 382, ал. 7 НПК, като вместо да предложи на страните промени в споразумението в горния смисъл, го е одобрил изцяло. Искането е ПАС да възобнови делото и да измени атакуваното определение, като го отмени в частта относно наказанието по чл. 343г вр. чл. 37, ал.1, т. 7 НК.

         В съдебно заседание представителят на Апелативна прокуратура - Пловдив поддържа искането по изложените в него съображения и предлага да се уважи.

   Осъденият А. заяви желание да не присъства в с.з. Упълномощеният от него адв. Б. изразява мнение, че атакуваното споразумение е законосъобразно и следва да се потвърди в частта относно определяне на кумулативното наказание лишаване от право на управление на МПС.       

   ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, след като провери данните по делото, съобрази становищата и доводите на страните и в пределите на правомощията си, намери за установено следното:

   Искането за възобновяване е в полза на осъдения, направено е от процесуално легитимирана по смисъла на чл.420 ал.1 от НПК страна, отправено е до компетентен съд по смисъла на чл.424 от НПК, в него се съдържат доводи в подкрепа на заявените основания по чл. 422 ал. 1 т. 5 вр. чл. 348 ал.1 т.1 и т.2  от НПК. Предмет на искането е съдебен акт от кръга на визираните в чл. 419, ал. 1, изр. 2 НПК, поради което същото е допустимо, а разгледано по същество не е основателно. 

          Районният съд не е допуснал визираното в искането за възобновяване нарушение на материалния закон. Това е така, доколкото е имал основание да одобри споразумението за решаване на делото по реда на глава 29-та НПК, включително в частта относно определеното кумулативно наказание лишаване от право на управление на МПС. Видно от отразената в АУАН и в Заповедта за прилагане на ПАМ записка, осъденият е управлявал МПС въз основа на издадено на 21.02.2018 г. в Г. свидетелство за правоуправление за категория „В“ – с номер ***. В посочените документи не е записан срокът, за който е издадено, но тъй като се касае за класически тип СУМПС, срокът не може да е по-малък от десет години.

Следователно не се потвърждава мнението на Главния прокурор, че А. не притежавал правото, от което е бил лишен на основание чл. 343г вр. чл. 37, ал. 1, т. 7 НК. Той е имал споменатото право, доколкото свидетелство за правоуправление, издадено от държава-членка, има съответната валидност на територията на Б.за категорията, за която е издадено (арг. от чл. 161, т. 5 ЗДвП).

Срокът на коментираното наказание (една година и шест месеца) също е определен законосъобразно, а именно според изискването по чл. 49 НК да бъде равен или над срока на наказанието лишаване от свобода, който в случая е осем месеца.

Казано с други думи, представеното за одобряване споразумение по първоинстанционното дело не е противоречало на материалния наказателен закон в атакуваната част, респ. одобряването му от районния съд по реда на глава 29-та НПК не е било в разрез с процесуалните изисквания.

Ето защо Пловдивският апелативен съд

Р          Е         Ш       И :

 

  ОСТАВЯ без уважение искането на Главния прокурор на РБългария за възобновяване на н.о.х.д. № 1007/19г. по описа на РС гр. С. З. и за отмяна на постановеното по него определение за одобряване на споразумение в частта относно наказанието по чл. 343г вр. чл. 37, ал.1, т. 7 НК.   

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ :                             

 

                             

                                           ЧЛЕНОВЕ :