Решение по дело №966/2011 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 693
Дата: 14 септември 2011 г. (в сила от 3 октомври 2011 г.)
Съдия: Калин Георгиев Колешански
Дело: 20113630100966
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 март 2011 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№__693_____

14.09.2011г., гр. Шумен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Шуменският районен съд, XIІІ състав

на дванадесети септември 2011 година

В публично заседание в следния състав:

 

Председател: К. Колешански

Секретар: Г. С.

 

като разгледа докладваното от съдията ГД № 966/2011г. по описа на ШРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Иск за развод с правно основание чл. 49 ал. 1 от СК.

 

В исковата си молба ищцата Е.В.Б. - Р., ЕГН : **********,***, срещу А.Р.Р., ЕГН : **********,***, с посочено правно основание чл. 49 от СК, излагайки, че поради неполагане на грижи за семейството, физическо насилие, напускане на семейното жилище и фактическа раздяла, бракът им е дълбоко и непоправимо разстроен, претендира прекратяването му, по вина на ответника, предоставяне упражняването на родителските права над малолетните деца, и определяне на режим на контакти с него, осъждане на ищеца да заплаща месечна издръжка за малолетните деца в размер на 60 лева, за всяко, считано от една година, преди предявяване на иска, възстановяване на предбрачното фамилното име и разноските в производството.

 В срока за отговор на ИМ, ответника редовно уведомен, по реда на чл. 47, ал. 6 ГПК, подава отговор.  Счита исковете допустими, не взема становище по същество, не представя доказателства.

В съдебно заседание, страните, редовно призовани, ищцата лично и с представителите си поддържат заявеното в исковата молба и отговора.

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, се установи от фактическа страна следното:

 

Страните сключили граждански брак на 26.04.1997г., в гр. Ш., за което е бил съставен Акт № 96/26.05.1997г. на Община Ш. От брака си имали родени три деца – В. – 14г.; Г. – 13г. и М. – 5г.. Според показанията на разпитаните свидетели, на които съдът не намери основание, да не даде вяра, се установи, че от самото му начало, брачният живот на съпрузите протичал нормално. Отношенията им се изострили след 2002г., като не се установи конкретна причина за това, за разлика от последиците му – упражняване на физическо насилие над съпругата, в присъствието на малолетните деца; грубо отношение към нея; честа употреба на алкохол; незаинтересуваност към децата, възпитанието и образованието им, за период повече от две години, като е нямал дори срещи с тях повече от година, въпреки опитите на майката и самите деца за такива – л.51-52. От приложените писмени доказателства, е видно че съпругата работи като учител в СОУ, в гр. Ш., с месечен доход от 500 лева. Споменатите показания сочат, че работи и извън страната; малолетните деца и тя, след фактическата раздяла обитават жилището на родителите и. Според представеният социален доклад, майката разполага с подходящи битови условия, подкрепа на трети лица и имат възможност да полагат грижи за непълнолетните деца. Не се събраха данни за жилищните условия и материални възможности на ответника.

При  така  установената  фактическа  обстановка, съдът намира, че бракът между страните е дълбоко и непоправимо разстроен по следните съображения: Установи  се, че между съпрузите са изчезнали взаимното разбирателство, другарски отношения и доверие, характерни за един нормален брачен съюз. Брачното поведение на съпруга може да бъде преценено като тежко провинение, нарушаващо основни принципи, върху които се изгражда брачната връзка, като взаимно уважение, общи грижи за семейството, отглеждането, възпитанието и издръжката на децата, и съвместно живеене на съпрузите, особено първите, чието нарушение – физическото насилие, напускане на семейното жилище, винаги е считано от доктрината и трайната съдебна практика, за тежко провинение, достатъчно, да обоснове вина, за дълбокото и непоправимо разстройство на брака / ППВС № 1/57г., № 10/71г. /. С оглед на всичко изложено съдът счита, че вина за разстройството на брака има съпругът.

 

Предвид интереса на децата, и че до настоящият момент, майката е успявала да осигури относително благоприятна среда за развитието им, полагайки постоянно дължимата родителска грижа /макар и чрез трети лица, за периодите на пребиваване извън страната/, отчитайки неприемливото поведение на ответника, по време на брака, както по отношение на майката пред децата, така и към тях /насилие, незаинтересованост/, емоционалната връзка както между деца и с майката, съобразявайки възрастта им и нуждата от по голям родителски контрол над по-големите,  счита, че родителските права над непълнолетната В. и малолетните Г. и М., следва да бъдат предоставени на майката, а на бащата, следва да се определи режим на лични контакти всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 09,00ч, до 18,00ч., с преспиване, един месец през лятото, когато майката не е в платен отпуск, както и по 3 дни през ученическите ваканции, когато са с продължителност повече от пет дни. По разширеният режим на лични контакти, от традиционно постановяваният, се налага, поради необходимостта от стимулиране на емоционалната връзка между децата и бащата, което да спомогне неутрализиране последиците на разделното им живеене.

 

Имайки предвид нуждите на децата и тяхната възраст, възможностите на родителите, както и действащата нормативна база, уреждаща минималния размер на издръжката(чл. 142, ал. 2 СК и ПМС № 180/30.06.11г.), формираният от родителите доход и полаганите от майката непосредствени грижи, по отглеждането и възпитанието им, настоящият състав счита, че ответника следва да бъде осъден, да заплати издръжка, в размер на 60 лева месечно, за трите деца, за периода 14.03.2010 – 14.03.2011г., на основание чл. 149 СК, в същият размер 60 лева месечно за всяко дете от 14.03.2011г. – предявяване на иска, до 01.09.2011г. и в размер на 70 лева за всяко дете, считано от 01.09.2011г., чрез тяхната майка, платима до първо число на месеца, за който се дължи, в едно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от 14.03.2011г. – дата на подаване на исковата молба, в съответствие с ППВС №5/70г., като определя държавна такса, по исковете за издръжка в размер на 302,40 лева - общо, платими от ответника по сметка на ШРС.

 

Съобразно чл. 53 от СК и изразеното желание на съпругата, тя следва да възстанови предбрачното си фамилно име – Б.

 

Съдът определя окончателна държавна такса в размер на 50 лева, от които констатирайки, че са внесени при завеждане на исковата молба 25 лева, счита, че остатъка следва да бъде внесен от страните, съобразно чл. 329 ГПК, по сметка на ШРС, а именно 25 лева от ответника.

 

На основание чл. 78, ал. 1 и чл. 329 ГПК, ответникът следва да заплати на ищеца, сумата от 500 лева разноски в производството на настоящата инстанция.

 

На основание чл. 242 ГПК, следва да се постанови предварително изпълнение на решението в частта му за присъдената издръжка.

 

Водим от горното и на посочените основания, съдът

 

Р    Е    Ш    И:

 

ПРЕКРАТЯВА гражданския брак, сключен на 26.04.1997г., в гр. Ш., за което е бил съставен Акт № 96/26.04.1997г. на Община Ш., между Е.В.Б. - Р., ЕГН : **********,*** и А.Р.Р., ЕГН : **********,***, като ДЪЛБОКО И НЕПОПРАВИМО РАЗСТРОЕН, по вина на съпруга.

 

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права над непълнолетните деца В. А. Р., ЕГН : **********; Г. А. Р., ЕГН : ********** и М. А. Р., ЕГН : ********** на майката Е.В.Б., ЕГН : **********,***.

 

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на бащата – А.Р.Р., ЕГН : **********, с непълнолетните деца – В. А. Р., ЕГН : **********; Г. А. Р., ЕГН : ********** и М. А. Р., ЕГН : **********, всяка втора и четвърта събота и неделя от месеца от 09,00ч, до 18,00ч., с преспиване, един месец през лятото, когато майката не е в платен отпуск, както и по 3 дни през ученическите ваканции, когато са с продължителност повече от пет дни.

 

ОСЪЖДА А.Р.Р., ЕГН : **********, да заплаща издръжка на децата – В. А. Р., ЕГН : **********; Г. А. Р., ЕГН : ********** и М. А. Р., ЕГН : **********, чрез тяхната майка и законен представител – Е.В.Б., ЕГН : **********, в размер на 70 (седемдесет) лева, за всяко дете, платими до първо число на месеца, за който се дължи, в едно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от 01.09.2011г..

 

ОСЪЖДА А.Р.Р., ЕГН : **********, на основание чл. 149 СК, да заплати издръжка на децата – В. А. Р., ЕГН : **********; Г. А. Р., ЕГН : ********** и М. А. Р., ЕГН : **********, чрез тяхната майка и законен представител – Е.В.Б., ЕГН : **********, в размер на 60 (шестдесет) лева, за всяко дете, за периода 14.03.2010г. – 14.03.2011г. и в размер на 60 лева, за всяко дете, за периода 14.03.2011г. – 01.09.2011г., в едно със законната лихва върху всяка просрочена вноска, считано от 14.03.2011г..

 

ПОСТАНОВЯВА съпругата след прекратяване на брака да носи фамилно име – Б..

 

ОПРЕДЕЛЯ окончателна държавна такса, по брачния иск в размер на 50 лева, като ОСЪЖДА А.Р.Р., ЕГН : **********, да заплати по сметка на ШРС сумата от 25 (двадесет и пет) лева.

 

ОСЪЖДА А.Р.Р., ЕГН : **********, да заплати по сметка на ШРС, сумата от 302,40  лева (триста и два лева и четиридесет стотинки), представляваща държавна такса, по присъдената издръжка.

 

ОСЪЖДА А.Р.Р., ЕГН : **********, да заплати на Е.В.Б., ЕГН : **********, сумата от 325 лева разноски в производството.

 

Постановява предварително изпълнение на решението в частта му за издръжката.

 

Решението може да се обжалва пред ШОС, в двуседмичен срок, от  връчването му на страните.

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: