Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е
Днес 28.май.2020 год. Виктор Георгиев, като съдия докладчик по НОХД № 78 по описа на Пернишкия окръжен съд за 2020 год. извършвайки проверка по реда на Глава деветнадесета от НПК, констатирах следното:
Делото е подсъдно на Пернишкия окръжен съд. На основание чл.247а, ал.2 т.1 НПК делото следва да се насрочи за разглеждане в разпоредително заседание в състав от един съдия и двама съдебни заседатели.
На основание чл.247б НПК за разпоредителното заседание, следва да се уведомят подсъдимият Х.Р.М. както и прокурорът. На подсъдимия следва да се връчи препис от обвинителния акт, като му се съобщи, че може да изрази становище по въпросите посочени в чл.248, ал.1, а именно: 1. подсъдно ли е делото на съда; 2. има ли основание за прекратяване или спиране на наказателното производство; 3. допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия ; 4. налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила; 5. разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация; 6. взетите мерки за процесуална принуда; 7. искания за събиране на нови доказателства и 8. насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него. Да му се укаже за правото да се яви със защитник и за възможността да му се назначи такъв на основание чл.94, ал.1 НПК, както и че делото може да бъде разгледано и решено в отсъствие на подсъдимия при условията на чл.269 НПК. Делото може да бъде разгледано и решено в отсъствие на подсъдимия в случаите на чл.269 ал.3 от НПК, а именно: т.1 когато подсъдимия не е намерен на посочения от него адрес или е променил същия без да уведоми съответния орган; т.2 когато местоживеенето на подсъдимия в страната не е известно и след щателно издирване не е установено; т.3 когато подсъдимия е редовно призован, но не е посочил уважителни причини за неявяването си и е изпълнена процедурата по чл.247б, ал.1 от НК; т.4 делото може да бъде разгледано в отсъствие на подсъдимия, когато той се намира извън пределите на Р.България и: а) местоживеенето му не е известно; б) не може да бъде призован по други причини; в) редовно е призован и не е посочил уважителни причини за неявяването си.
На подсъдимия следва да се укаже, че в седемдневен срок от получаване на съобщението може да даде отговор на въпросите, които се обсъждат в разпоредителното заседание и да направи своите искания.
На прокурора и подсъдимия следва да се укаже, че в седемдневен срок от получаване на съобщението могат да дадат отговор на въпросите, които се обсъждат в разпоредителното заседание по чл.248, ал.1 НПК и да направят своите искания.
Водим от всичко изложено и на основание чл.247а, ал.2 т.1 НПК
Р А З П О Р Е Ж Д А М :
Насрочвам делото в разпоредително заседание за 22.06.2020 г. от 14,00 часа, за която дата и час да се призоват прокурорът и подсъдимият Х.Р.М.,както и неговият защитник адв.В.Велинов от ПАК.
Да се призове С. Л. В. , в качеството на майка и законна представителка на малолетните си дъщери С. А. и А.- М. А.,като на същата се укаже,че до започване на разпоредителното заседание може да се конституира като граждански ищец и частен обвинител в процеса.
Указва на страните в процеса, че след провеждане на разпоредителното заседание делото може да бъде разгледано незабавно, ако са налице условията за разглеждане на същото по реда на Глава 27, Глава 28 и Глава 29 от НПК.
СЪДИЯ ДОКЛАДЧИК :