Решение по дело №13/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 21
Дата: 18 февруари 2020 г. (в сила от 18 февруари 2020 г.)
Съдия: Милена Петкова Вълчева
Дело: 20204300900013
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 22 януари 2020 г.

Съдържание на акта

                                Р      Е      Ш      Е      Н      И      Е

 

                                            

 

                                          Гр.Ловеч,…………2020 год.

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД  гражданско отделение в закрито заседание на осемнадесети февруари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ВЪЛЧЕВА

 

при секретаря ….……… като разгледа докладваното от председателя т.д.  № 13 по описа за 2020 година и за да се произнесе, съобрази:

Производството е по реда на чл.25 от Закона за търговския регистър.

Подадена е жалба от „Орека”ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Ловеч,ул.”Търговска” № 79, ЕИК ........., представлявано от управителя Б.И.Д. чрез адв.Х.Д. против ОТКАЗ на Агенцията по вписвания № 20160630031153-2/18.12.2019  год. за обявяване на годишен финансов отчет по партидата на дружеството.

Счита, че обжалваният отказ е незаконосъобразен. Излага съображения, че представеното пълномощно пред АВ е за „Орека”ЕООД, а не за друго дружество, като е прието. В потвърждение на този факт към жалбата прилага и пълномощно. Моли отказа да бъде отменен и постановено вписване на ГФО, като му се присъдят разноските по жалбата.

Съдът като разгледа жалбата и приложените към  преписката на Агенцията по вписванията писмени доказателства, намира за установено следното:

Обжалваният отказ на АВ № 20160630031153-2/18.12.2019  год. е постановен на 18.12.2019 год. От приложеното по делото уведомително писмо е видно,  че същият е връчен на жалбоподателя по електронен път. При извършената служебно справка в ТР съдът не констатира данни, че заявителят е дал съгласие да бъде уведомяван по електронен път и на кой електронен адрес, за  да направи извод, че жалбата не е подадена в срока по чл.25, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ предвид направеното отбелязване в придружителното писмо, че жалбата е постъпила по електронен път на 17.01.2020 г.  При тези данни съдът приема, че е спазен предвидения от закона преклузивен 7-дневен срок и настоящето производство е допустимо.

От приложените по делото писмени доказателства се установява, че на 30.06.2016 год. Х.Д.И. в качеството му на адвокат с изрично пълномощно е подал заявление обр.Г2 с искане за обявяване на годишния финансов отчет на „Орека”ЕООД.

След извършена проверка по чл.21 от ЗТР, длъжностното лице по регистрацията е установило, че правата, описани в представеното пълномощно за представителство пред АВ се отнасят за друго дружество и на основание чл.22, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ е дало указания да се изправят тези нередовности, като указанията следва да бъдат изпълнени до изтичане на срока по чл.19, ал.2 от ЗТРРЮЛНЦ. 

На 18.12.2019 г. в 10:43:17 ч. длъжностното лице по регистрацията към АВ е постановило отказ по заявлението, тъй като указанията не са изпълнени.

Анализът на представените по делото доказателства налага извода, че обжалваният отказ № 20160630031153-2/18.12.2019 г. на длъжностното лице по регистрацията към АВ  е незаконосъобразен, но не поради изложените в жалбата доводи. В разпоредбата на чл.21 от Закона за търговския регистър е изброен изчерпателно обхвата на проверката, която извършва длъжностното лице по регистрацията. В чл.21 т.4 от ЗТР изрично е посочено, че то проверява дали към заявлението са приложени всички документи, съгласно изискванията на закона, съответно подлежащият на обявяване акт. В случая от доказателствата по делото се установява, че при извършената проверка длъжностното лице по регистрацията е констатирало, че към заявление вх. № 20160630031153/30.03.2016 г. на „Орека”ЕООД представеното пълномощно на адв.Х.Д. е от „Нова инвест”ЕООД, а не от представляващия „Орека”ЕООД, каквито твърдения са изложени в жалбата.

При даване на указания съобразно изложеното в настоящото решение, длъжностното лице по регистрация следва да определи срок за тяхното изпълнение, като следва да вземе предвид, че срокът по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ е неприложим. В цитираната разпоредба е предвидено, че срокът, в който заявителят може да изпълни дадените указания за отстраняване на нередовността на подаденото заявление, е до изтичането на срока по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ. Този срок е установен за произнасяне от длъжностното лице по подадено заявление, и той е след изтичане на три работни дни от неговото постъпване в търговския регистър. В този смисъл е и подзаконовата норма на чл. 92а, ал. 2 от Наредба № 1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър, в която срокът за отстраняване на нередовностите на заявлението е ясно регламентиран - до 3 работни дни от постъпване на заявлението. При съобразяване на тези норми и на предвиденото в чл. 22, ал. 5, изр. 2 ЗТРРЮЛНЦ задължение на длъжностното лице да оповести указанията, които дава, по електронната партида на търговеца не по-късно от следващия работен ден от постъпването на заявлението в търговския регистър, следва извода, че срокът за отстраняване на констатираните нередовности започва да тече най - късно от работния ден, следващ постъпване на заявлението, и изтича на третия работен ден от неговото постъпване. В закона изрично е предвидено, че указанията не се съобщават, а се обявяват по партидата на търговеца, с което се приема, че са му станали известни.  В този кратък срок, до който те трябва да бъдат дадени от длъжностното лице, заявителя е  длъжен да следи за тях с оглед на възможността те да бъдат изпълнени.

Не може да се приеме, че това законово разрешение се отнася и за случаите, в които длъжностното лице не е спазило инструктивния законов срок за даване на указания и особено, когато те са дадени след изтичане и на срока за произнасяне, предвиден в чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ, какъвто е настоящия случай. От данните по делото се установява, че указанията за отстраняване на констатираните нередовности са дадени близо три години и половина след подаване на заявлението. В този случай, за да се приеме, че указанията са надлежно дадени и може да се приложи последицата от неизпълнението им, регламентирана в чл. 22, ал. 5, изр. посл. ЗТРРЮЛНЦ, а именно да се постанови отказ, от една страна, следва да бъде даден реален срок за тяхното изпълнение, тъй като този по чл. 19, ал. 2 ЗТРРЮЛНЦ е изтекъл отдавна и то не по вина на заявителя, и този срок трябва да е подходящ. Указанията и предоставеният срок следва да бъдат и изрично съобщени на заявителя по реда на ГПК, тъй като не може да се приеме, че последният е длъжен ежедневно в този продължителен период от време да следи кога и дали длъжностното лице по регистрация ще му даде указания в изпълнение на правомощията си по чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ.

Поради изложените съображения съдът счита, че жалбата на „Орека”ЕООД е основателна и обжалваният отказ на длъжностното лице по регистрацията при АВ следва да бъде отменен и дадени задължителни указания.

Водим от гореизложеното, съдът

 

                                   Р   Е  Ш   И  :

 

ОТМЕНЯ по жалба на „Орека”ЕООД, със седалище и адрес на управление гр.Ловеч,ул.”Търговска” № 79, ЕИК ........., представлявано от управителя Б.И.Д. чрез адв.Х.Д.  ОТКАЗ на Агенцията по вписвания № 20160630031153-2/18.12.2019  год. за обявяване на годишен финансов отчет по партидата на дружеството.

УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията преди да се произнесе по заявление с вх. № 20160630031153 от 30.03.2016 г. год., да даде на основание чл. 22, ал. 5 ЗТРРЮЛНЦ указания на заявителя  „Орека”ЕООД да представи пълномощно на адв.Х.Д.И., като определи подходящ срок за изпълнението им и да ги съобщи на заявителя по правилата, предвидени в общата част на ГПК, от който момент да започне да тече предоставения срок за тяхното изпълнение.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                               ОКРЪЖЕН  СЪДИЯ: