Решение по дело №16451/2015 на Софийски градски съд

Номер на акта: 4386
Дата: 2 юли 2018 г. (в сила от 14 май 2020 г.)
Съдия: Стилияна Красимирова Григорова
Дело: 20151100116451
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 декември 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Гр. София, 02.07.2018 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, І-17 състав, в открито съдебно заседание на тридесети март през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                   СЪДИЯ: СТИЛИЯНА ГРИГОРОВА

 

като сложи за разглеждане докладваното от съдията гр.д. № 16451 по описа на съда за 2015 г., взе предвид следното:

 

 

Производството е образувано по подадена от Е.М.У. срещу И.В.К. искова молба за отмяна на дарение, извършено през 2003 г. на апартамент № 32, находящ се в гр. София, ул. „*********, вх. *******, с площ от 92.72 кв.м.

Ищцата твърди, че на 07.07.2003 г. дарила на ответника описания в исковата молба апартамент № 32. Във връзка с влошеното си здравословно състояние, разходи на лекарства и за поддръжка на апартамента изпратила писмо до ответника да й заплаща издръжка. След десетина дни той й отказал.

Моли съдът да постанови решение, с което да отмени дарението на процесния апартамент № 32, находящ се в гр. София, ул. „*********, вх. *******, с площ от 92.72 кв.м.

Ответникът е подал отговор, в който оспорва иска по подробно изложени съображения. Заявява, че не е получавал писмо от ищцата с покана да й заплаща издръжка от 700 евро месечно. Твърди, че здравословното му състояние е влошено и е затруднен да се издържа от доходите, получавани в Р.А., където живее. Заплащането на издръжка на ищцата би го поставило в по-лошо положение от това на дарителя.

Съдът, след като прецени събраните доказателства и обсъди доводите на страните с оглед разпоредбата на чл. 235 от ГПК приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Предявен е иск с правно основание чл. 227, ал. 1, б. „в“ от ЗЗД.

Не се спори между страните и е от приетото по делото заверено копие на нотариален акт от 07.07.2003 г. на нотариус рег. № 048 на НК се установява, че на посочената в него дата между Е.М.У. и И.К. е сключен договор за дарение на недвижим имот, представляващ апартамент № 32, находящ се в гр. София, СО, район „Изгрев“, на ул. „********, на осми етаж, състоящ се от две стаи, хол, кухня и други сервизни помещения, застроен на 92.72 кв.м., при граници и съседи: стълбище, Л.и Д.Х.и от две страни двор, заедно със зимнично помещение без квадратура по нотариален акт, при граници и съседи: коридор, ул. „Д.“, двор и Т.И., заедно с 2.62% ид.ч. от общите части на сградата и толкова идеални части от правото на строеж върху държавно място, върху което е построен бл.**от ж.к. „Изток“, като дарителката Е.У. си е запазила вещно право на ползване върху дарявания имот пожизнено и безвъзмездно.

Относно отправена покана до ответника за даване на издръжка следва да се отбележи, че законът не предвижда задължителна писмена форма. За доказване на това обстоятелство е разпитан свидетелят Н.Г.-С., която разказва, че лично възприела телефонен разговор между Е. и И. през 2016 г., в който ответникът категорично отказал на ищцата да й изпраща средства за издръжка. Показанията на свидетеля се отнасят към период, следващ датата на подаването на исковата молба през декември 2015 г. Следва да се отбележи, че в исковата молба ищцата е посочила обстоятелствата, на които се основава искът й за отмяна на дарението и същата служи като покана (в този смисъл решение № 172/16.05.2013 г., гр.д. № 1203/2012 г. на ВКС, ІV г.о.) В случая от значение е поведението на ответника. В подадения от него отговор на 23.02.2017 г. К. не е заявил нежелание да дава издръжка, но от показанията на свидетеля Н.Г.-С. (които съдът кредитира като подробни и достоверни и основани на лично възприети от нея факти) се установява, че К. е отказал даване на издръжка на дарителя си. В хода на първоинстанционното производство ответникът се позовава на невъзможност да осигурява издръжка на Е.У., предвид влошеното си финансово и здравословно състояние. Поради това съдът приема, че е налице отказ от страна на ответника да дава издръжка на ищцата.

Относно нуждата на ищцата от издръжка са събрани писмени и гласни доказателства. От решение на ТЕЛК от 25.02.2004 г. се установява, че на 13.01.1992 г. на Е.М.У. са определени 92% трайна неработоспособност с чужда помощ. Определеният й % трайна неработоспособност и необходимостта от чужда помощ са съществували към датата на дарението и при наличие на тази необходимост тя е взела решение да се разпореди чрез договор за дарение на притежавания от нея имот в полза на И.К.. В случай, че се е нуждаела от средства за издръжка и помощ в ежедневно-битовите си дейности У. е могла да прехвърли имота срещу задължение на приобретателя да полага нужните й грижи за водене на живот, какъвто е имала до 07.07.2003 г. Доказателства, че след датата на дарението за ищцата са възникнали нови и непредвидими средства за издръжка не се ангажираха в настоящото производство.

Съдът приема, че Е.У. не е изпаднала в трайна нужда, различна от тази, която е имала към 07.07.2003 г. На съпоставка подлежи съотношението между месечната сума, с които ищцата разполага и конкретната сума, необходима й за покриване на специфични нужди. Според разпореждане на НОИ № **********/01.07.2015 г. Е.М.У. получава доход от 585.80 лева, включващ лична пенсия за осигурителен стаж и възраст, лична пенсия за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест, лична социална пенсия за инвалидност, добавки от лична пенсия за осигурителен стаж и възраст и от лична социална пенсия за инвалидност и добавка за чужда помощ. Съгласно удостоверение изх. № 1029-21-8112/15.06.2017 г. доходът й е на стойност 599.96 лева.

На съда е служебно известно, че средномесечният размер на издръжката на едно лице за 2015 г. е в размер на 563.21 лева по данни на НСИ. Получаваният от У. доход е над този размер.

Не без значение е и обстоятелството, че ищцата има запазено ограничено вещно право на ползване върху процесния апартамент. Съгласно чл. 56, ал. 1 от ЗС на вещния ползвател принадлежи правото да получава добиви от вещта. У. обитава самостоятелно апартамент с площ от 92.72 кв.м., която надвишава жилищните й нужди. Не се установиха пречки У. да отдава под наем част от помещенията в обитавания от нея апартамент за допълване на доходите си, които счита за недостатъчни за посрещане на нуждите си.

Дори и да се приеме, че са налице потребности за Е.У. от средства, които не може да набави в нужния й размер, не е налице непризнателност от страна на И.К., съгласно приетото в тълкувателно решение № 1/21.10.2013 г. по тълк.д. № 1/2013 г. на ОСГК на ВКС.

Същият е австрийски гражданин, трайно установен в Р.А. и средствата, с които разполага не са достатъчни, за да даде издръжка на дарителя си, без да постави самия себе си в по-неблагоприятно положение от това на У..

Като неоснователен, искът подлежи на отхвърляне.

С оглед изхода на спора, разноски се дължат на ответника.

Неоснователно е възражението на процесуалния представител на ищцата за прекомерност на претендираното от възнаграждение в размер на 1 800 лева. Определено по реда на чл. 7, ал. 2, т. 4 от Наредба № 1/2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, хонорарът възлиза на сумата от 4 113.69 лева.

Така мотивиран, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Е.М.У., ЕГН ********** срещу И.В.К., роден на *** г., с постоянен адрес гр. В., Р.А., „*********иск с правно основание чл. 227, ал. 1, б. „в“ от ЗЗД за отмяна на договор за дарение на недвижим имот, за който е съставен нотариален акт от 07.07.2003 г. на нотариус рег. № 048 на НК и който недвижим имот представлява апартамент № 32, находящ се в гр. София, СО, район „Изгрев“, на ул. „********, на осми етаж, състоящ се от две стаи, хол, кухня и други сервизни помещения, застроен на 92.72 кв.м., при граници и съседи: стълбище, Л.и Д.Х.и от две страни двор, заедно със зимнично помещение без квадратура по нотариален акт, при граници и съседи: коридор, ул. „Д.“, двор и Т.И., заедно с 2.62% ид.ч. от общите части на сградата и толкова идеални части от правото на строеж върху държавно място, върху което е построен бл.**от ж.к. „Изток“.

ОСЪЖДА, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, Е.М.У., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на И.В.К., роден на *** г., с постоянен адрес гр. В., Р.А., „*********сумата от 1 810 лева разноски за производството.

Решението може да се обжалва пред САС в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                   СЪДИЯ: