Решение по дело №748/2014 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2071
Дата: 4 декември 2014 г.
Съдия: Даниела Динева Драгнева
Дело: 20147040700748
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 2071            Година 04.12.2014            Град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, ХІV-ти състав, на шести ноември две хиляди и четиринадесета година, в публично заседание, в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Даниела ДРАГНЕВА

                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1. Веселин ЕНЧЕВ

                                                                                          2. Любомир ЛУКАНОВ

 

Секретаря Гинка Фортунова

Прокурор Тони Петрова

Като разгледа докладваното от съдия Драгнева касационно наказателно административен характер дело номер 748 по описа за 2014 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по касационна жалба подадена от  Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури против решение №32 от 11.02.2014г., постановено по н.а.х.д. № 315 по описа за 2013г. на Районен съд гр.Карнобат. Съдебното решение се обжалва като неправилно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон. С жалбата се прави искане да се отмени постановеното съдебно решение и да се потвърди наказателното постановление.

Ответникът - Р.Ш.Д. ***, редовно уведомен, оспорва касационната жалба, като неоснователна.

Прокурорът от Окръжна прокуратура гр.Бургас дава заключение, че жалбата е неоснователна, а решението на районния съд, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Административен съд Бургас намира, че касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл.211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

С обжалваното решение Районен съд гр.Карнобат е отменил наказателно постановление № 02-021/11.02.2013г. на началника на отдел „Рибарство и контрол“ - Югоизточна България в ИАРА, с което на Р.Ш.Д. е наложено административно наказание “глоба” в размер на 1000 лева, на основание чл.91, ал.4 във връзка с чл.88 от ЗРА. За да постанови решението си съдът е приел, че в хода на проведеното производство е допуснато съществено процесуално нарушение. Посочено е, че от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че не е налице нито изричен, нито конклудентен отказ от страна на жалбоподателя да подпише съставения АУАН, въпреки че в същия е налице отбелязване за това, тъй като акта всъщност е съставен в негово отсъствие. Това процесуално нарушение е прието за съществено такова, довело до ограничаване правото на защита на нарушителя, което не може да бъде преодоляно по реда на чл.53,ал.2 от ЗАНН и обуславя отмяна на издаденото наказателно постановление, само на това основание.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на  обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Съдебното решение не страда от посочените пороци и е съобразено с материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка и въз основа на събраните доказателства е формирал вътрешното си убеждение.

Актът за установяване на административно нарушение е съставен в отсъствието на нарушителя, доколкото от отбелязването в него е видно, че „нарушителят напуска мястото на нарушението“, което обстоятелство се установява и от ангажираните пред първата инстанция свидетелски показания на актосъставителя и едното лице посочено в акта, като свидетели по установяване на нарушението.

На следващо място, незаконосъобразно е оформен отказ за подписване на акта от Р. Дикмешевкед, като нарушител, без да са налице  твърдения и доказателства по делото, че акта въобще му е предявен за да се запознае със съдържанието му, съответно да го подпише.

Съставянето на АУАН в отсъствието на нарушителя и липсата на последващо предявяване, обосновават извода за допуснато съществено процесуално нарушение в хода на административнонаказателното производство, което е довело до  ограничило правото на защита на наказаното лице. Фактически лицето е било лишено от възможността да участва в административнонаказателното производство и с връчването на наказателното постановление, за първи път е научило за това производство, което е недопустимо. 

С оглед изложеното и на основание  чл.221, ал.2 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, обжалваното решения, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Мотивиран от горното, Административен съд гр.Бургас, ХІV-ти състав

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 32 от 11.02.2014г., постановено по н.а.х.д. № 315 по описа за 2013г. на Районен съд гр. Карнобат.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

`                                                                                                2.