Решение по дело №6010/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 863
Дата: 21 май 2019 г. (в сила от 24 септември 2019 г.)
Съдия: Тихомира Георгиева Казасова
Дело: 20184520106010
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 август 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 863

 

гр. Русе, 21.05.2019 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Русенски районен съд, ХI - ти граждански състав в публично заседание на тринадесети май, две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Председател: Тихомира Казасова

 

при секретаря Станка Иванова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело №6010 по описа за 2018 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Д.Д., юрисконсулт на „Енерго – Про Продажби” АД твърди, че Ш.Ш.К. е абонат на дружеството с клиентски номер **********, във връзка с продажба на ел.енергия за обект на потребление, заведен с абонатен №**********, гр.Русе, ул.“К.“№11, находящ се на адрес – гр.Русе, ул.“К.“№15. Пояснява, че облигационните правоотношения между дружеството и абоната са регламентирани от Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия, приети от Управителния съвет на електроразпределителното дружество и одобрени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Сочи, че съгласно чл.17, т.2 от ОУ, потребителят е длъжен да заплаща стойността на използваната в имота електрическа енергия в сроковете и по начина, определен в общите условия, като при неизпълнение на това задължение изпада в забава след настъпване падежа на съответната фактура, без да е необходимо изпращане на изрична покана за заплащане дължимите суми. Според разпоредбата на чл.38 от ОУ „потребител, който не изпълни задължението си за плащане в срок на дължимите към „Енерго – Про Продажби” АД суми, дължи обезщетение за забава в размер на законната лихва за всеки просрочен ден”. Приемайки, че задължението е лимитирано в определен срок, ищецът счита, че не се изисква изпращането на изрична покана до потребителя, получаването на която да удостоверява моментът на изпадане в забава.

Поддържа, че ответникът дължи на дружеството сумите: 706.36 лева – главница за консумирана ел.енергия по фактури, издадени за периода 13.12.2017г. – 20.02.2018г.;13.01 лева – мораторна лихва, за периода от падежа на всяко задължение до 26.04.2018г.

За събиране на вземането си, ищецът входирал заявление по реда на чл.410 ГПК и се снабдил със заповед за изпълнение, издадена по ЧГД №3248/2018г. по описа на РРС срещу Ш.Ш.К.. Тъй като заповедта била връчена на длъжника по реда на чл.47, ал.5 ГПК, съдът, на основание чл.415, ал.1, т.2 ГПК указал на заявителя (ищец в настоящото производство) възможността, в едномесечен срок да предяви иск за установяване на вземането си, като довнесе дължимата държавна такса.

Д.Д. моли съда да постанови решение, с което да признае за установено, че Ш.Ш.К., ЕГН ********** дължи на „Енерго-Про Продажби” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр.Варна, район „В. Варненчик”, Варна Тауърс – Г, бул. ”В. Варненчик”№258сумите: 706.36 лева – главница за консумирана ел.енергия по фактури, издадени за периода 13.12.2017г. – 20.02.2018г.;13.01 лева – мораторна лихва, за периода от падежа на всяко задължение до 26.04.2018г., предмет на заповед за изпълнение на парично задължение №1794/21.05.2018г., издадена на по ЧГД №3248/2018г. по описа на РРС.

Претендира направените в заповедното и настоящото производство разноски.

            В срока по чл.131 от ГПК адв.Вл.В. – особен представител на ответника Ш.Ш.К. е депозирал отговор на исковата молба, в който излага доводи, досежно неоснователността на ищцовите претенции.

Счита, че ответникът не дължи сумите по заповедта за изпълнение на парично задължение, тъй като не е сключил договор за достъп и пренос на ел.енергия за обект с адрес: гр.Русе, ул”К”.№11. В тази връзка сочи, че с представените към исковата молба писмени доказателства се установява, че Ш.К. е подала заявление и сключила договор за достъп и пренос на ел.енергия за обект с адрес: гр.Русе, ул.“К.“№15, а издадените от ищеца фактури са за достъп и пренос на ел. енергия за обект с адрес: гр.Русе, ул”К”.№11.

Намира за ирелевантно обстоятелството, относно сключения между М. Б. и Ш.К. договор за безвъзмездно ползване, тъй като евентуално ползваната през процесния период ел.енергия в имот с адрес: гр.Русе, ул”К”.№11 се дължи от собственика на имота или от лице, което е сключило с ищеца договор за достъп и пренос на ел.Енергия.

Оспорва количеството електрическа енергия, посочено във всяка от трите приложени към исковата молба фактури, като заявява, че това количество не отговаря на реално консумираната ел.енергия в посочения във фактурите имот.

Оспорва начислените на ответника такси за възстановяване на захранването, като твърди, че през процесния период, нито захранването в имота на посочения в тези фактури адрес е било прекъсвано, нито ответникът е искал възстановяване на захранването.

Съобразявайки становищата на страните, ангажираните в хода на производството доказателства по вътрешно убеждение и приложимия закон, съдът прие за установено от фактическа страна, следното:

С договор от 09.12.2015г. М. Б.  предоставила на  Ш.К. за безсрочно и безвъзмездно ползване собствената си къща в гр.Русе, ул”К”.№11. На същата дата, в качеството на собственик на имот с административен адрес: гр.Русе, ул”К”.№11, М. Р. Б. дала съгласие Ш.К. да встъпи в договорни отношение с „Енерго – Про Продажби“ АД във връзка с посочения имот.

Ш.К. е депозирала заявление, входирано под №4020293/09.12.2015г. с молба да бъде снабдена с ел.енергия къща в гр.Русе, ул”К”.№15. На 18.12.2015г. между „Енерго – Про Мрежи“ АД и Ш.К. е сключен договор за достъп и пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „Енерго – Про Мрежи“ АД при общи условия по отношение на следния обект: гр.Русе, ул”К”.№15.

Електроразпределителното дружество е представило справки и фактури, издадени в процесния период, с които установява задължение за потребител на имот с адрес: гр.Русе, ул”К”.№11.

Приложени са ОУ за продажба на електрическа енергия на „Енерго-Про Продажби“ АД и ОУна договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителните мрежи на "Енерго - Про Мрежи" АД.

За установяване претенциите по размер е възложена и приета, неоспорена от страните съдебно – електротехническа експертиза, чието заключение съдът цени като компетентно и обективно дадено. След извършена проверка на приетите по делото писмени доказателства и справка с нормативната уредба, вещото лице е констатирало наличие на задължение за процесния период, на абонат с клиентски номер **********. Експертът сочи, че математически правилно е извършено изчислението на стойността на сумите за заплащане изразходваните енергии по дневна и нощна тарифна зона за  процесните фактури, съобразно утвърдените от КЕВР цени за съответния период.

Въз основа на заявление, депозирано от „Енерго-Про Продажби“ АД, в РРС е образувано ЧГД №3248/2018г. и издадена заповед №1794/21.05.2018г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 ГПК срещу Ш.Ш.К. за сумите: 706.36 лева - главница за консумирана и незаплатена ел.енергия по фактури, издадени за периода 13.12.2017г. – 20.02.2018г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от 18.05.2018г. до окончателното й изплащане; 13.01 лева – сбор от мораторна лихва за всяка фактура за периода от падежа на всяко задължение до 26.04.2018г.; 25 лева – заплатена държавна такса и 50 лева – юрисконсултско задължение.

Заповедта за изпълнение на парично задължение е връчена на длъжника по реда на чл.47, ал.5 ГПК, с оглед което заповедният съд указал на заявителя (ищец в настоящото производство) възможността, в едномесечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на вземането си.

         Установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

Съобразно изложените в исковата молба обстоятелства и формулиран петитум, съдът квалифицира правно, предявения иск по чл.422 от ГПК – установителен иск, в производството по който ищецът цели да установи, че ответникът дължи сумите: 706.36 лева - главница за консумирана и незаплатена ел.енергия по фактури, издадени за периода 13.12.2017г. – 20.02.2018г., ведно със законната лихва върху сумата, считано от 18.05.2018г. до окончателното й изплащане; 13.01 лева – сбор от мораторна лихва за всяка фактура за периода от падежа на всяко задължение до 26.04.2018г., предмет на заповед за изпълнение на парично задължение №1794/21.05.2018г., издадена по ЧГД №3248/2018г. по описа на РРС.

От приложеното в настоящото производство гражданско дело №3248/2018г. по описа на РРС е видно, че заповедта е връчена на длъжника при условията на чл.47, ал.5 ГПК, с оглед което заповедният съд е указал на заявителя (ищец в настоящото производство) възможността, в едномесечен срок от получаване на съобщението да предяви иск за установяване на вземането си и последиците от непредявяване на иска. Съдът намира претенцията за допустима, тъй като е предявена от взискателя в законоустановения срок, при наличие на правен интерес.

Разгледан по същество, искът се явява неоснователен.

В производството по иск с правно основание чл.422 ГПК ищецът следва да докаже наличие на спорното право, а ответника - фактите, които изключват, унищожават или погасяват вземането, предмет на заповедта за изпълнение.

"Енерго - Про Продажби" АД аргументира вземането си с наличието на валидна облигационна връзка с ответника, основана на договор за продажба на електрическа, регулирана от общи условия на дружеството, одобрени с решение №ОУ-061/07.11.2007г. Съобразно разпоредбата на чл.98а от ЗЕ, общите условия произвеждат обвързващо действие, без да е необходимо изричното им приемане от страна на потребителите. Следователно те са част от правоотношението между страните по делото и имат обвързваща сила.

Понятието "потребител на електрическа енергия за битови нужди" е определено в чл.4, ал.1 от ОУ: "....физическо лице - собственик или ползвател на имот, присъединен към електроразпределителната мрежа на "Енерго - Про Мрежи" АД, което ползва електрическа енергия за домакинството си и е снабдявано и закупува същата от "Енерго - Про Продажби" АД".

Основанието за плащане на електрическа енергия е нейното ползване, поради което потребителят дължи плащане цената на реално доставена и консумирана от него електрическа енергия за конкретен обект на потребление, по открита на негово име партида, отчетена по надлежния за това ред със СТИ, за същия обект на потребление. В случая, ищцовото дружество не доказа наличието на сключен и действащ с Ш.К. договор за продажба на електрическа енергия за обект, находящ се в гр.Русе, ул”К”.№11. Ангажираните в хода на производството писмени доказателства водя до извод, че през м.декември 2015г. между „Енерго – Про Мрежи“ АД и ответницата е сключен договор за достъп и пренос на електрическа енергия за обект в гр.Русе, ул”К”.№15. С приложената справка от НБД Населението се установява, че Ш.К. е с постоянен и настоящ адрес ***. Фактът, че партидата на абонатния обект – къща в гр.Русе, ул”К”.№11 и клиентския номер се водят при ищеца на името на ответника не доказва наличието на договорно отношение във връзка с този имот, тъй като не става ясно по какъв повод е открита въпросната партида, след като договорът е сключен за имот с друг административен адрес.

Налага се извод, че страните по делото не са обвързани от облигационни правоотношения, основани на договор за продажба на електрическа енергия за имот в гр.Русе, ул”К”.№11, с оглед което претенциите като недоказани следва да бъдат отхвърлени изцяло.

Съгласно т.12 от ТР №4/18.06.2014г. по ТД №4/2013г. на ОСГТК, съдът който разглежда установителния иск, следва да се произнесе за дължимостта на разноските, направени и в заповедното производство, като разпредели отговорността за разноските, както в исковото, така и в заповедното производство.

Предвид изхода на спора, ответникът не дължи на ищеца разноските в настоящото и заповедното производство.

Мотивиран така, съдът

 

Р    Е    Ш    И   :

 

 

ОТХВЪРЛЯ, като неоснователен, предявения от „ЕНЕРГО - ПРО ПРОДАЖБИ” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр.Варна, район „В. Варненчик”, Варна Тауърс – Г, бул. ”В. Варненчик”№258, представлявано от П. С., Б. П., Я. Д. и Г. К. против Ш.Ш.К., ЕГН ********** иск с правно основание чл.422 ГПК за признаване установено, че ответникът дължи на ищеца сумите: 706.36 лева – главница за консумирана ел.енергия по фактури, издадени за периода 13.12.2017г. – 20.02.2018г.;13.01 лева – мораторна лихва, за периода от падежа на всяко задължение до 26.04.2018г., предмет на заповед за изпълнение на парично задължение №1794/21.05.2018г., издадена на по ЧГД №3248/2018г. по описа на РРС.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд – гр.Русе в двуседмичен срок от съобщаването на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: