Решение по дело №741/2019 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 551
Дата: 16 декември 2019 г. (в сила от 16 декември 2019 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20197080700741
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

№ 551

 

гр. Враца, 16.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на  10.12.2019г. /десети  декември  две хиляди и деветнадесета година/ в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

              ЧЛЕНОВЕ:  СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                      ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря   МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА  и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело № 741 по описа на АдмС – Враца за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

               Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК, във вр.чл.63, ал.1 ЗАНН.

               Образувано е  по касационна жалба на Н.А.Д. *** против РЕШЕНИЕ №269/02.08.2019г., постановено по АНД  №178/2019г. на Районен съд Враца,  с което е потвърдено изцяло издаденото от Зам.директор на РДГ –Берковица Наказателно постановление №47/29.01.2019г. С касационната жалба се твърди, че оспореното решение е неправилно на основание чл.348, ал.1,т.1 НК, поради нарушение на материалния закон. Иска се неговата отмяна и постановяване на друго решение, с което да се отмени наказателното постановление, за което се излагат подробни съображения. От процесуалния представител на жалбоподателя е депозирана и писмена защита по делото с изложени съображения по направеното оспорване.   

               Ответникът РДГ –Берковица, чрез пълномощника си  * М.  в представени по делото писмени бележки оспорва касационната жалба и излага съображения за правилност и законосъобразност на оспореното решение.

               Участващият в касационното производство прокурор дава заключение за основателност на жалбата. Изтъква съображения, че  не е доказан един от елементите на фактическия състав на нарушението – сглобено оръжие.            

               Административен съд-Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана  по  същество  е  ОСНОВАТЕЛНА.

               Предмет на делото е  Решение №269/02.08.2019г., постановено по АНД  №178/2019г.  на Районен съд Враца, с  което е потвърдено  изцяло издаденото  от Зам.директор на РДГ –Берковица Наказателно постановление №47/29.01.2019г. за налагане на административно наказание  глоба в размер на 200 лв. на Н.А.Д. ***  на  основание чл.84 ал.1 от  Закона за лова и опазване на  дивеча/ЗЛОД/ ,  лишаване от право за ловуване за срок от три години на основание чл.94 ал.1 ЗЛОД  и отнемане в полза на държавата на основание чл.95 ал.1 ЗЛОД на вещите, послужили за извършване на нарушението – един брой ловно оръжие „Стоджер“ кал.12 №*******  и 5 броя боеприпаси тип „бренеке“, марка В/Р. За да потвърди наказателното постановление, въззивният съд е приел, че са спазени изискванията по съставяне на АУАН и издаването на НП, същите са издадени от компетентни органи, както и съдържат всички необходими реквизити по чл.42 и чл.57 ЗАНН.  По съществото на спора е прието, че с действията си  касаторът е осъществил състава  на адм.нарушение по чл.84, ал.1, пр.2 ЗЛОД, като извършването на нарушението  е доказано по несъмнен и категоричен начин от доказателствата по делото. Не е налице и маловажност на случая. Предвид на така приетото  Районният съд е потвърдил изцяло оспореното пред него НП, като законосъобразно.  

               Касационната инстанция не възприема тези изводи на въззивния съд, водещи до потвърждаване на НП, като законосъобразно.

               На първо място, не е доказана компетентността на  издателите на АУАН  и  НП.  АУАН е съставен  от горски инспектор при ИАГ гр.София, който съгласно представената пред въззивната инстанция Заповед №БГ-751/28.12.2018г. е командирован  на територията на страната да извършва контролни проверки по опазване на горските територии, а съгласно представената длъжностна характеристика за заеманата от него длъжност има правомощието да съставя АУАН. В представената заповед е вписано, че командированите лица работят по определен график, неразделна част от нея, който график е представен и приет като доказателство пред въззивната инстанция. От графика е видно, че на датата 02.01.2019г., когато е съставен АУАН за извършеното от касатора нарушение, актосъставителят С.С. е следвало да осъществява дейността си на територията на ТП ДГС Мездра, а по делото не е спорно, че землището на с.***, където се твърди, че е извършено нарушението, е  на територията на ТП ДГС Враца. При така  установеното следва да се направи извода, че този актосъставител не е бил компетентен да състави АУАН за нарушение на територията на горско стопанство, в което не е бил командирован на въпросната дата.

               На следващо място касационният състав счита също, че и НП е издадено от некомпетентен административнонаказващ орган. Видно от представената пред въззивната инстанция Заповед №РД 49-199/16.09.2011г.  правомощие да издават НП имат Директорите на РДГ, а  при невъзможност  това може да стане и от техните заместници. В случая компетентен да издаде оспореното пред съда НП  е имал Директора на  РДГ - Берковица. По делото не са представени доказателства, че на посочената в НП дата на  издаването му  Директорът на РДГ - Берковица е бил в невъзможност да стори това. В заповедта не са изрично посочени случаите на невъзможност, но с оглед на обстоятелството, че става дума за изпълнение на служебно задължение, тази невъзможност следва да бъде свързана с изпълнението на тези му задължения. Няма доказателства на тази дата  оправомощеното лице да е било в отпуск от какъвто и да било характер или в командировка, или да е било служебно ангажирано по друг начин. Това се установява и от приложено и прието пред касационната инстанция, като доказателство писмо  рег.№ ИАГ-12616/14.06.2019г.  на  ИАГ-София  и от което е видно, че  към датата на издаване на НП няма данни Директорът на РДГ-Берковица да е ползвал болнични, няма издадена заповед за командировка или друг документ, удостоверяващ невъзможността му да издаде НП. След  като  тези предпоставки не са налице, издаването на НП от заместника на Директора на РДГ - Берковица, води  до  извод, че  същото е издадено от некомпетентен административнонаказващ  орган. Липсата на компетентност за съставяне на АУАН и за издаване на НП  прави последното незаконосъобразно и само  това основание е достатъчно същото да бъде отменено.

               Освен това, НП не съдържа и всички задължителни реквизити, тъй като мястото на извършване на нарушението не е  конкретизирано. Дори да се приеме, че мястото на нарушението е мястото на извършване на проверката, неизяснен е останал въпроса дали това е станало в чертите на населеното място или извън него, който факт е от значение при определяне на изпълнителното  деяние  „ловуване“. Също така, никъде в  АУАН и в НП не е посочено, че  изваденото от калъфа оръжие е сглобено, тъй като  законът определя като „ловуване“ не само изваждането на оръжието от калъфа, но и сглобяването му, които елементи следва да са налице кумулативно. В съдебната фаза на производството отразените от контролните органи факти, повторени в НП, не могат да се допълват и за първи път да се изяснява фактическата обстановка. Липсата на пълно описание на  изпълнителното деяние, осъществено  от  санкционираното лице,  е  ограничило правото му на защита, тъй като  то не е разбрало точно в какво е обвинено, което е съществено нарушение на административно-производствените правила и винаги сочи на незаконосъобразност на издаденото НП.

               Като не е констатирал допуснатите нарушения в административно-наказателното производство и е потвърдил оспореното пред него НП, Районният съд е  постановил неправилен съдебен акт, който следва да бъде отменен. След отмяната му  касационният състав следва да се произнесе по съществото на спора, тъй като при постановяване на въззивното решение не са допуснати съществени процесуални нарушения и не се налага установяването на нови факти, за които писмените доказателства не са достатъчни. По изложените съображения и оспореното НП следва  да бъде отменено, като незаконосъобразно.

               Водим от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 вр.чл.218  АПК,  Административен съд  Враца

 

Р Е Ш И:

 

               ОТМЕНЯ  Решение №269/02.08.2019г., постановено по АНД  №178/2019г.  на  Районен съд  Враца, с  което е потвърдено  изцяло издаденото от Зам. директор на РДГ–Берковица  Наказателно постановление №47/29.01.2019г.  и вместо него ПОСТАНОВИ:

               ОТМЕНЯ  изцяло  НП №47/29.01.2019г.  на  Зам.Директора на  РДГ - Берковица.

               Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                          2.