Определение по дело №173/2021 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260212
Дата: 23 април 2021 г. (в сила от 23 април 2021 г.)
Съдия: Надя Спасова Георгиева Савова
Дело: 20211500600173
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 7 април 2021 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л  Е   Н   И   Е

 

                                            гр.Кюстендил, 23.04.2021 г.

 

                            

 

          КЮСТЕНДИЛСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, ІІ  въззивен състав, в закритото заседание на двадесет и трети април две хиляди двадесет и първа година , в състав

 

                                                           Председател:   ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

                                                                               Членове:   НАДЯ ГЕОРГИЕВА

                                                                                                    КАЛИН ВАСИЛЕВ-мл.с.

                                                                                                               

 

при секретаря

като разгледа докладваното от съдия Георгиева ВНЧД № 173/2021 г. по описа на съда и за да се произнесе, взе предвид следното:

                             

          Производството е по реда на гл. 22 от НПК, чл. 345, ал. 1-3 от НПК,   приложима съгл. чл. 249, ал. 3 от НПК.  

            Образувано е по частна жалба от адв. Антимов, като защитник на подсъдимия И.М.М. срещу протоколно определение от разпоредително заседание от 23.03.2021 г. по НОХД № 1331/2020 г. по описа на КРС. Прави се оплакване  за неговата незаконосъобразност. Тя се обосновава с указанията в мотивите на ТР №2/2002 г. на ОСНК на ВКС относно  задължителните реквизити  на обв.акт. В жалбата е посочено,  че същината на възражението на защитата  за прекратяване на съдебното производство е, че  наличието на разрешение, респ.-неговото прекратяване, следва да се установява  не от справка от лице-служител на КОС, а от акт за издаване, респ.акт за прекратяване  на конкретно разрешение, издаден на ясно посочено законово основание  и прилагането на тези актове  като доказателство в ДП.  Отбелязано е, че доколкото такива доказателства в ДП  не се съдържат, това  по безспорен начин ограничава  правото на защита на обвиняемия.    Моли се за отмяната му и  за прекратяване на съдебното производство.

          Кюстендилски окръжен съд (КнОС), след преценка на частната жалба, атакуваното  протоколно   определение  и обвинителния акт, счете жалбата  за  неоснователна по следните съображения:

            С обжалваното протоколно определение, постановено по реда на чл.248, ал. 5, т.1 от НПК на 23.03.2021 г. в разпоредително заседание на осн.чл.249, ал.1 в сл.на чл.248, ал.1, т.3 от НПК,  КРС е оставил без уважение искането за прекратяване на съдебното производство по НОХД № 1331/2020 г. по описа на КРС.          Съображенията на съда за това са, че липсата на документи, удостоверяващи неиздаване на разрешителни или издаване на такива в по-ранен момент, но прекратени, не ограничава правото на защита на обвиняемия да разбере обвинението, а е въпрос, който следва да се докаже.

            КнОС констатира от обв.акт, че подсъдимият е обвинен за престъпление по чл.  339, ал. 1 от НК, за това, че държал боеприпаси без надлежно разрешително по Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия.

В обстоятелствената част на обвинителния акт сред съставомерните фактически обстоятелства прокурорът е посочил, че в дома на обвиняемия М. били открити и иззети държаните от него боеприпаси без надлежно разрешение по ЗОБВВПИ.

В правните си съображения за квалифициране на деянието на подсъдимия като престъпление по чл. 339, ал. 1 от НК, прокурорът е посочил, че боеприпасите са държани без надлежно разрешение по горецитирания закон. При описание на престъплението от обективна страна, изрично прокурорът е отбелязал, че обвиняемият не е имал за държането им надлежно разрешение, тъй като към момента на извършване на деянието от компетентните за това органи на МВР не му е издавано разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия  и боеприпаси за огнестрелни оръжия по реда на чл. 50, ал. 2 от ЗОБВВПИ, нито разрешения за съхранение, носене и употреба на боеприпаси за огнестрелни оръжия по реда на чл. 56, ал. 1 от ЗОБВВПИ. Посочил е и  че издаденото му такова е било със срок за валидност до 10.02.2020 г., но е прекратено на 15.03.2019 г. , а описаното в обвинителния акт деяние е на дата 10.01.2020 г.

 КнОС, отчитайки горепосочените изложени в обв.акт фактически обстоятелства, намира обжалваното протоколно определение за законосъобразно. Това е така, защото обвинителния акт е съобразен с изискванията на чл. 246, ал. 2 и 3 от НПК и ТР № 2/2002 г на ОСНК на ВКС. Изложените съставомерни факти в обстоятелствената му част   са ясни, конкретни и достатъчни. Те очертаван рамката на обвинението и предметът на делото, като позволяват на подсъдимия да научи обвинението в пълнота и да се защитава по него.

Липсата на доказателства, подкрепящи фактическите твърдения в обвинителния акт, не представлява отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила по см.на чл.248, ал.1, т.2 от НПК, ограничаващо процесуалните права на обвиняемия. Въпросът за доказаността на обвинението не може и не следва да бъде обсъждан в разпоредително заседание. В този смисъл е и  чл. 248, ал. 4 от НПК, указващ, че в разпоредителното заседание не се обсъждат нарушения, свързани с допускането, събирането, проверката и оценката на доказателствата и доказателствените средства.  Поради това възраженията за неяснота на обвинението поради недоказаност са недопустими по време на разпоредителното заседание. Това е така, защото въпросът за доказаността на обвинението касае съществото на делото и по него съдът следва да се произнесе с присъда (в определени случаи с определение или решение).

С оглед на горното, съдът намира жалбата за неоснователна, а атакуваното с нея протоколно определение за законосъобразно и подлежащо на потвърждаване.

Предвид на изложеното и на осн.чл.345, ал.1-3 вр. с чл.249, ал.4 от НПК, съдът

             

                                                    О  П  Р   Е   Д   Е  Л   И :

 

 

            ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от разпоредително заседание, постановено на  23.03.2021 г. по НОХД № 1331/2020 г. по описа на КРС, с което е оставено без уважение искането на подсъдимия  за прекратяване на съдебното производство.

            Определението е окончателно.    

       

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                   

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:   1.            

 

                                                                                               2.