Решение по дело №1886/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 187
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 29 юли 2020 г.)
Съдия: Ивайло Асенов Йорданов
Дело: 20194520201886
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

град Русе, 14.02.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, ДЕВЕТИ наказателен състав, в публично заседание, проведено на двадесет и втори януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

 

при секретаря РАДОСТИНА СТАНЧЕВА и прокурора …....………..……, като разгледа докладваното от съдия Йорданов АНД 1886 по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на Р.И.М. депозирана против наказателно постановление № 38-0001142/29.08.2019г., издадено от Началник ОО „АА“, определен от министъра на МТИТС за длъжностно лице по реда на чл. 92, ал. 2 ЗАП, с което на жалбоподателя, на основание чл. 53 ЗАНН и чл. 178а, ал. 7, т. 1, пр. 1 ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба” в размер на 1500 лева, за нарушение по чл. 43, ал. 1, т. 4, пр. 3 от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. на МТИТС.

С жалбата се ангажират твърдения, че наказателното постановление е незаконосъобразно, тъй като жалбоподателят не е извършил нарушението от субективна страна и в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, свързани с установяване на нарушението и налагане на съответното наказание. Моли се за отмяна на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез пълномощника поддържа депозираната жалба. В депозирано писмено становище се релевират доводи, досежно твърденията за липса на субективна страна на извършеното деяние, доколкото същото не е извършено умишлено, а се касае само и единствено за грешка при отразяване на цифрите на единния граждански номер на собственика на моторното превозно средство.

Административнонаказващият орган, редовно призован не изпраща представител и не заема становище по същество на жалбата.

Районна прокуратура – Русе, редовно призована, не изпраща представител.

Жалбата изхожда от активно процесуално легитимирано лице, по отношение на което е ангажирана административнонаказателна отговорност. Депозирана е в преклузивния срок за обжалване, касае подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради и което се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество досежно нейната основателност.

Съдът‚ след като обсъди ангажираните с жалбата и поддържани в хода по същество фактически и правни доводи, прецени събраните по делото доказателства, и извърши служебна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 314 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Административнонаказателното производство е започнало със съставянето на АУАН № 268024/06.08.2019г., против жалбоподателя, за това, че на 30.07.2019г., около 15,37 часа, в град Русе, бул. „Тутракан“ № 92, като председател на комисия от технически специалисти към фирма „Ауто тест 2018“ ЕООД, притежаваща разрешение № 1679 от 10.05.2018г. за извършване на периодични технически прегледи за проверка на техническата изправност на ППС, участващ в извършването на преглед за проверка на техническа изправност на ППС от категория М1, Мерцедес В 220 ЦДИ, с рег. № СС 33 40 АР, не е въвел правилно в Протокол № 19885193 от 30.07.2019г. (Приложение № 9 от Наредба № Н-32/2011г. на МТИТС) данни за собственика на превозното средство, представено за преглед като вместо собственик С.Г.Ф., с ЕГН: ********** е въвел собственик С.Г.Ф.с ЕГН: **********, видно от Протокол № 19885193 от 30.07.2019г.

Въз основа на така установени факти, актосъставителят е приел, че жалбоподателят е осъществил състав на административно нарушение по чл. 43, ал. 1, т. 4, пр. 3 от Наредба № Н-32/16.12.2011 г. на МТИТС.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено и оспореното наказателното постановление, с фактическо описание и правна квалификация на нарушението, идентични на посочените в АУАН, като на жалбоподателя, за така установеното нарушение, на основание чл. 178а, ал. 7, т. 1, пр. 1 ЗДвП е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 1500 лева.

Посочената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните в хода на производството гласни и писмени доказателства и писмените доказателствени средства.

Не са налице противоречия в доказателствената съвкупност по делото, досежно приетите за осъществили се факти от обективната действителност, което от своя страна да налага, излагането на подробни мотиви кои доказателства съдът приема и кои отхвърля, както изисква разпоредбата на чл. 305, ал. 3 НПК, доколкото както гласните, така и писмените доказателства и доказателствени средства се намират в корелативно единство и безспорно подкрепят приетите за осъществили се в хода на административнонаказателното производство факти, които не се и оспорват от страна на жалбоподателя, като единственият спорен момент е субективната страна на деянието, за което е ангажирана неговата отговорност и дали е налице умисъл или случайно деяние.

Въз основа на така установеното от фактическа страна, съдът намира, че следва да бъдат изведени следните правни изводи:

Актът и наказателното постановление са съставени при спазване императивните изисквания на ЗАНН. Същите съдържат всички необходими за тяхната редовност от формална страна реквизити, визирани в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. В акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено оспореното наказателно постановление, а така също и в самото наказателно постановление, са отразени датата и мястото на нарушението. Самото нарушение е описано подробно, както в акта, така и в издаденото въз основа на него НП и в същите са намерили отражение всички обективни признаци на състава на нарушението, за което е ангажирана отговорността на жалбоподателя, а така също и конкретната законова разпоредба, под която са субсумирани фактите, установени от наказващия орган и санкционната норма, въз основа на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя. Не е налице противоречие между приетите за установени факти, нормата под която са субсумирани и санкционната разпоредба, въз основа на която е ангажирана отговорността на жалбоподателя.

По гореизложените мотиви съдът намира за неоснователни релевираните с жалбата твърдения, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

Въз основа на оценката на събраните в хода на производството доказателства, съдът намира, че следва да бъде изведен единственият възможен извод от правна страна, а именно че жалбоподателят е осъществил състава на административното нарушение по чл. 43, ал. 1, т. 4, пр. 3 от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. на МТИТС, както от обективна, така и от субективна страна.

Съдът намира за неоснователни твърденията на жалбоподателя, че деянието не е извършено умишлено.

Видно от служебно изисканите от съда и приобщени по делото три броя наказателни постановления с номера № 38-0001141/29.08.2019г., № 38-0001143/29.08.2019г. и № 38-0001144/29.08.2019г. се установява и доказва, че не се касае за изолиран и инцидентен случай, за да се приеме, че се касае случайно деяние. Във всеки един от тези случаи се касае за въвеждане на една грешна цифра от ЕГН на собственика и то винаги съседна такава, като едновременно с това видно от приложеният по делото Протокол № 19885193 от 30.07.2019г. за извършен периодичен преглед на техническата изправност на ППС, в същият е отразено, че за конкретното МПС има задължения и именно поради това обстоятелство при правилно въвеждане на единния граждански номер на собственика не било възможно да се бъде извършен технически преглед на същото, поради и което, и именно с цел отстраняване на тази пречка жалбоподателят умишлено е въвел различен ЕГН от действителния.

С оглед изложеното следва да бъде обоснован извод, че в съзнанието на нарушителя са намерили отражение представи, че при правилно въвеждане на ЕГН на собственика на моторното превозно средство, не може да продължи и завърши прегледа, именно поради установени от системата данъчни задължения и във волево отношение, именно с цел да продължи и приключи успешно прегледа за техническа изправност на моторното превозно средство нарушителят е въвел една различна цифра на единния граждански номер на собственика на моторното превозно средство.

Правилно е издирана и приложена, съответстващата на това нарушение санкционна норма като на жалбоподателя е наложено административното наказание „Глоба“, предвидено в съответстващата на нарушението санкционна разпоредба на чл. 178а, ал. 7, т. 1, пр. 1 ЗДвП.

Съдът намира, че не са налице предпоставките за приложение на чл. 28 ЗАНН, тъй като извършеното нарушение не разкрива белезите на маловажен случай, съгласно легалната дефиниция съдържаща се в чл. 93, т. 9 НК, приложим на основание чл. 11 ЗАНН.

Извършеното деяние не разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обичайните случаи на нарушения от същия вид и не са налице многобройни или едно, но изключително смекчаващо наказателната отговорност на жалбоподателя обстоятелство, което да може да обоснове подобен извод. Напротив от приложените по делото три броя наказателни постановления се установява и доказва, че в случая не се касае за инцидентна проява, а за модел на поведение, сочещ на упоритост в умисъла при извършването на такъв тип деяния.

По изложените мотиви, съдът намира за неоснователни твърденията на жалбоподателя, касаещи липса на осъществен състав на административно нарушение.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 ЗАНН‚ съдът

 

               

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 38-0001142/29.08.2019г., издадено от Началник ОО „АА“, определен от министъра на МТИТС за длъжностно лице по реда на чл. 92, ал. 2 ЗАП, с което на Р.И.М., ЕГН: **********, с адрес ***, на основание чл. 53 ЗАНН и чл. 178а, ал. 7, т. 1, пр. 1 ЗДвП е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева, за нарушение по чл. 43, ал. 1, т. 4, пр. 3 от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. на МТИТС.

 Решението подлежи на обжалване пред Административен съд -Русе в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: