Решение по дело №1033/2010 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 58
Дата: 3 януари 2011 г. (в сила от 30 март 2012 г.)
Съдия: Мариета Благоева Бедросян
Дело: 20105300101033
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2010 г.

Съдържание на акта

           Р Е Ш Е Н И Е № 58

 

гр. Пловдив, 03.01.2011 г.

 

 

ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ИСКОВО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІІ-ти граждански състав, в открито заседание на седемнадесети ноември през две хиляди и десета година, в състав:

 

       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЕТА БЕДРОСЯН

                                                                                

при секретаря И.Д. и с участието на прокурора РОСЕН КАМЕНОВ, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№ 1033 по описа за 2010 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Предявени са обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 2 ЗОДОВ и чл. 86 ЗЗД, вр. § 1 ЗР на ЗОДОВ.

Ищецът Д.Н.Р., с ЕГН **********,***, представляван от пълномощниците си адв. В.Т. и адв. И.В., и двамата от АК - гр. Пловдив, е предявил обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 2 ЗОДОВ срещу ответника Прокуратурата на Република България – гр. София с цена от общо 45 000 лв., представляващи обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпян психически и морален тормоз в резултат на незаконно обвинение, задържане и ограничаване на правото му на придвижване по преписка № 3672/2006 г. на ОП - Пловдив, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 04.03.2008 г. до окончателното плащане, като претендира и направените по делото разноски.

Твърди, че на 29.09.2005 г. бил задържан във връзка с разследването по дознание № ЗМ1107/2005 г. на ІІ РПУ - Пловдив, пр.пр.№ 3672/2006 г. на ОП - Пловдив и впоследствие бил привлечен като обвиняем за престъпления по чл. 142, ал. 2, т. 2 и т. 7, пр. 1, вр. ал. 1 НК и чл. 213а, ал. 1, т. 1 и т. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 от НК. Въпреки липсата на доказателства, спрямо него била взета най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража”, и то за неоправдано дълъг период от 50 дни, след което мярката била заменена с „Парична гаранция” в размер на 1 000 лв. Заедно с това на ищеца била наложена забрана да напуска пределите на Р България за периода на разследването, като досъдебното производство продължило повече от две години и половина. С Постановление на ОП - Пловдив от 04.03.2008 г. по пр.пр.№ 3672/2006 г. наказателното производство било прекратено, поради липса на доказателства за осъществяване от страна на ищеца на обективните признаци на инкриминираните деяния, като със същото постановление била отменена и мярката му за неотклонение, а също и забраната да напуска страната.

Твърди още, че в резултат на воденото срещу него наказателно производство претърпял редица вреди - бил третиран като престъпник и лежал месеци наред в предварителния арест при нечовешки условия; на 29.09.2005 г. бил задържан показно на публично място и в продължение на 50 дни била ограничена свободата му и контактите му с приятели и близки. Това предизвикало силни психически болки и страдания у ищеца, както и огромен емоционален стрес. За ограничаване на правата му на придвижване и на контакти с околния свят ищецът претендира обезщетение в размер на 10 000 лв.

Наред с това твърди още, че до задържането му не се е сблъсквал с правосъдието, бил считан за съвестен гражданин, за честен и добър човек. След ареста се почувствал нещастен от несправедливото обвинение срещу него, бил обезкуражен и психически съсипан, изпитвал неудобство от срещите с близки, приятели и съседи. Заради изпитвания срам и неудобство ищецът се затворил в себе си, депресирал се, не излизал от къщи и избягвал контакти с други хора, като за тези вреди претендира обезщетение в размер на 5 000 лв. 

Заявява, че от 2001 г. пребивава постоянно в Германия, където имал семейство, работа и приятели. Бил член на немски отбор по борба и вдигане на тежести и щастливо женен за съпругата си П.Х.. През 2005 г. пристигнал в България за няколко дни, за да види близките си, но бил задържан и предвид наложената му мярка за неотклонение и забраната да напуска Р България не могъл да се завърне своевременно в Германия, поради което изгубил правото си на постоянно пребиваване там, работата си и спортната си кариера. Съпругата му подала молба за развод и предвид дългата фактическа раздяла немският съд прекратил брака им. Всичко това причинило на ищеца неописуеми психични болки и страдания - чувствал, че губи целия си предишен живот и надеждата, че ще успее да възстанови положението си в Германия; бил принуден да живее на място, с което бил прекъснал връзката си, като нямал работа и финансови средства. След като осъзнал, че е загубил всичко постигнато до тогава, ищецът се затворил в себе си, не бил в състояние да върши елементарни ежедневни задължения, чувствал се непълноценен и нещастен, самочувствието му се сринало и всичко това се отразило на нормалния му начин на живот и общуване с хората, като за обезщетяване на тези вреди претендира 30 000 лв.

Ето защо, моли съда да осъди ответника да му заплати исковата сума, ведно със законната лихва и направените по делото разноски, като подробни съображения за това излага в исковата молба и в писмена защита от адв. В.. В подкрепа на твърденията си ангажира писмени и гласни доказателства.

 Ответникът Прокуратурата на Република България – гр. София, бул. Витоша 2, представлявана съгласно т. 5 от ТР № 3 от 22.04.2004 г. на ОСГК на ВКС, от прокурор от ОП – гр. Пловдив, е подал писмен отговор, в който твърди, че предявените обективно съединени искове са допустими, но са недоказани по основание и по размер. Досъдебното производство е било прекратено от страна на ОП - Пловдив, тъй като прокурорът е преценил, че събраните в хода на разследването доказателства срещу обвиняемия Д.Р. са недостатъчни за отстояване на обвинителна теза в съдебната фаза на наказателния процес по несъмнен и категоричен начин, поради което не е изготвил и внесъл в съда обвинителен акт, а е прекратил наказателното производство. Тъй като досъдебното производство е прекратено от органите на Прокуратурата, поради недоказаност на обвинението, а не на друго процесуално основание по смисъла на разпоредбата на чл. 243, ал. 1 НПК, не е налице основание за ангажиране на отговорността на ответника, тъй като хипотезата на недоказаност на обвинението не е предвидена в нормата на чл. 2, т. 2 от ЗОДОВ като основание за отговорност от страна на правозащитните органи.

Счита също, че липсва изискуемата от чл. 4 от ЗОДОВ пряка причинно-следствена връзка между конкретните действия на прокуратурата и претендираните от ищеца вреди. Оспорва изцяло претенцията по чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ, като твърди, че мярката „Задържане под стража” се налага от съда, а не от прокуратурата, съгласно чл. 63 и чл. 64 от НПК. Относно забраната за напускане на страната счита, че в случая се касае за принудителна административна мярка, наложена от органите на МВР, а не от Прокуратурата.

Твърди, че от страна на ищеца не се сочат надлежни доказателства за изложените в ИМ твърдения. Наред с това счита, че размерът на претендираните неимуществени вреди е прекомерно завишен и не отговаря на принципите на справедливостта, съгласно чл. 52 от ЗЗД. Прави и възражение по смисъла на чл. 5, ал. 1 и ал. 2 от ЗОДОВ, като твърди, че ищецът е допринесъл с поведението си - фактическо и процесуално, за настъпване на твърдените от него вреди, като през процесния период срещу него е имало и други наказателни производства пред органите на Прокуратурата и съда.

Подробни съображения в тези насоки излага в отговора си и по съществото на спора. В подкрепа на твърденията си ангажира писмени доказателства.

          Съдът като прецени процесуалните предпоставки за допустимост на предявените искове, събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, и като взе предвид доводите на страните, съгласно чл. 235 от ГПК, намира за установено следното от фактическа страна:

От приложеното по делото Постановление за прекратяване на наказателното производство от 04.03.2008 г. по пр.пр.№ 3672/2006 г. на ОП – гр. Пловдив, както и от самата преписка, се установява, че досъдебното производство е започнало по реда на чл. 409, ал. 1 от НПК /отм./ срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 142, ал. 1 от НК, с първо действие по разследването – разпит на свидетел. На 29.09.2005 г. във ІІ-ро РПУ – Пловдив се оплакал и подал тъжба М.А., който заявил на оперативния работник, че две непознати лица го изкарали от дома му посред нощ като го заплашвали, закарали го към с. Крумово с лек автомобил “Форд Ескорт”, със софийска регистрация, нанесли му побой, в т.ч. и с щанга, след което го върнали в дома му в гр. ****. М.А., разпитан в качеството му на свидетел, съобщил също, че единият от мъжете бил Д.Р. /ищецът/, на когото дължал пари, като първоначално св. А. твърдял, че парите бил взел назаем от Р., за да отвори магазин за мобилни телефони, а след това заявил, че известно време Р. му давал кокаин без пари, а след това си поискал парите за наркотика. М.А. обяснил, че е дошъл да се оплаче в полицията, защото същият ден Д.Р. му определил среща в кафене “Олимп” и искал го води в клиника, за да подпише декларация за донорство и да изплати дълга си. Оплакването на А. наложило създаване на организация от страна на полицейските служители по установяване и евентуално задържане на Д.Р. по време на определената от него среща с А.. След задържането на Р. в хода на разследването същият бил привлечен като обвиняем за това, че на 24.09.2005 г. в гр. Пловдив е отвлякъл М.И.А. с цел противозаконно да го лиши от свобода, като деянието е извършено от две лица – Д.Н.Р. и неизвестен извършител, и отвличането е с користна цел – престъпление по чл. 142, ал. 2, т. 2 и т. 7, пр. 1, вр. ал. 1 от НК; както и за това, че в периода 11.07.2005 г. – 29.09.2005 г. в гр. Пловдив при условията на продължавано престъпление, с цел да принуди М.А. да поеме имуществено задължение го заплашил с насилие, като деянието е придружено със заплаха за убийство и с причиняване на лека телесна повреда – престъпление по чл. 213а, ал. 1, т. 1 и т. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 26, ал. 1 от НК.

Ищецът е бил задържан за 24 часа със Заповед за полицейско задържане рег.№ 308/29.09.2005 г. по дознание № 1107/2005 г. на ІІ-ро РПУ - гр. Пловдив, като с Постановление за предварително задържане от 30.09.2005 г. на дознател при ІІ-ро РПУ - гр. Пловдив, за което е била уведомена прокуратурата, задържането е било продължено от РП - гр. Пловдив до 72 часа на основание чл. 152а, ал. 3 НПК /отм./ за явяването му пред съда. Разследващият орган е взел предвид, че се касае за тежко умишлено престъпление от общ характер по чл. 142, ал. 2, т. 2 и т. 7 от НК, за което се предвижда наказание „Лишаване от свобода” от три до десет години, в извършването на което е заподозрян настоящия ищец Д.Р., като е прието че са налице достатъчно улики, съгласно НПК - очевидец е посочил лицето, извършило престъплението /молба вх.№ ЗМ/02-1107/29.09.2005 г. от М.И.А./, който очевидец е разпитан като свидетел пред съда на 29.09.2005 г. по ч.н.д.№ 2081-Д/2005 г., ПРС, ХІV гр.с.

С определение на съда от 04.10.2005 г. по ч.н.д.№ 2106-Д/2005 г., ПРС, ІІІ н.с., потвърдено с определение от 11.10.2005 г. по в.ч.н.д.№ 2707/2005 г., ПОС, спрямо настоящия ищец Д.Р. е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража”, а по жалба от пълномощника му, в която се твърди, че има нови доказателства, съдът с определение от 18.11.2005 г. по ч.н.д.№ 2433- Д/2005 г., ПРС,ХVІІ н.с., е изменил мярката за неотклонение на уличения Д.Р. от „Задържане под стража” в „Парична гаранция” в размер на 1 000 лв., като определението не е протестирано.

След преценка и анализ на събраните в хода на разследването доказателства наблюдаващият прокурор е направил извод, че не се обосновава с необходимата категоричност извършването на деяния по чл. 142, ал. 1 и сл. от НК и по чл. 213а, ал. 1 и сл. от НК от обвиняемия Д.Р., поради непоследователността в показанията на св. А., съпоставени с показанията на другите разпитани свидетели, което внася съмнение в достоверността им, като единственият безспорно установен факт при разследването е причинените на св. М.А. травматични увреждания, тъй като в тази част показанията му са потвърдени от СМЕ. Предвид на тези обстоятелства наказателното производство по дознание № 1107/2005 г. по описа на ІІ РПУ – гр. Пловдив срещу Д.Н.Р. ***, поради липса на безспорни доказателства за осъществяването на обективните признаци на инкриминираните престъпни прояви.

Със същото постановление е отменена взетата спрямо Д.Р. мярка за неотклонение “Гаранция” в размер на 1 000 лв., както и наложената му забрана за напускане на пределите на Р България.

С писмо от 14.03.2008 г. на Началника на сектор “БДС” при ОДП – гр. Пловдив ищецът Д.Р. е уведомен, че със Заповед № ********** от 14.03.2008 г. е отменена наложената му принудителна административна мярка /ПАМ/ по чл. 75, т. 3 от ЗБДС.

От страна на ищеца са представени писмени доказателства на немски език, придружени от заверен превод на български, от които се установява, че с влязло в сила решение на немски съд от 23.05.2006 г. бракът на ищеца Д.Р. със съпругата му П.Х., сключен на 12.10.2001 г., е прекратен. В решението е отбелязано, че съпрузите „живеят разделени повече от една година”, т.е. от преди 23.05.2005 г., като съпругата счита брака за рухнал и подава молба за развод, а съпругът „не се противопоставя” на молбата за развод.    

Също така от приложеното писмо от 18.03.2010 г. от “Ес Це Беролина 1903 е. Ф.” се установява, че Д.Р. е член на съюза “от 25.09.2006 г. до момента” и от 01.10.2007 г. притежава валидно “разрешително за старт от Съюза на немските борци”.

Съгласно приложеното писмо от 02.03.2010 г., Д.Р. е правил вноски за общо пенсионно осигуряване в Германия през периодите 01.06.03 г. – 30.11.03 г.; 19.01.04 г. – 31.05.04 г.; 20.09.04 г. – 15.10.04 г.

От представеното писмо от Бюрото за чужденци в Берлин от 02.03.2010 г. се установява, че Р. е получил право на постоянно пребиваване на 14.10.2004 г., но неговата валидност е изтекла, поради 5-годишното му отсъствие от страната /Германия/. За “последващо издаване на удостоверение за право на свободно определяне и смяна на местожителството” е необходимо да се представи “документ, издаден от Здравната каса за г-н Р.”.

От приложената справка за съдимост рег.№  2869/03.06.2010 г., ПРС,  на ищеца Д.Н.Р. се установява, че той не е осъждан. От постъпилите справки №№ И-112/13.10.2010 г. и 263/13.10.2010г., съответно от РП – гр. Пловдив и от ОП – гр. Пловдив, се установява, че процесното досъдебно производство № 1107/2005 г. по описа на ІІ-ро РПУ – Пловдив първоначално е било образувано като пр.пр.№ 7630/2005 г. на РП - Пловдив , като на 08.05.2006 г. е било изпратено по компетентност на ОП – Пловдив, като е образувана пр.пр.№ 3672/2006 г.

По делото са разпитани свидетелите К.Х.Б. и И.Д.А., показанията на които съдът кредитира като логични, последователни и непротиворечиви. От показанията на св. Б. – приятел и съученик на ищеца от спортното училище, се установява, че в края на 2001 г. Д. заминал за Германия. Там се оженил, работил в строителството и тренирал борба, като спортувал активно и се явявал на състезания. Идвал си в България “през година – две, за да се види с роднините си, с приятелите си”. При престоя си у нас през м.09.2005 г. бил задържан от полицията. След излизането си от ареста Д. бил променен –имало спад в самочувствието му, бил депресиран, контактите му се ограничили, “хората си изгубиха доверието към него”, развел се със съпругата си. Споделял със св. Б., че в ареста не се е чувствал комфортно и че иска да си иде в Германия, но имал забрана за напускане на страната.

Св. А., който живее в Германия, се видял с ищеца в България след излизането му от ареста. Д. бил коренно променен – бил депресиран, отговарял едносрично, не се усмихвал, затворил се в себе си, престанал да комуникира с приятелите си. Тъй като не можел да напусне страната, се отчаял, а съпругата му поискала развод. В Берлин Д. работил “каквото намери” и “участвал активно в спортен клуб “Беролина”, но след задържането му прекъснал спортната си дейност и изживял този факт много тежко. Срамувал се заради ареста, а приятелите му се съмнявали в него и го считали „едва ли не като престъпник”.

При така установените фактически обстоятелства, съдът направи следните правни изводи:

Предявените срещу Прокуратурата на Република България обективно кумулативно съединени искове с правно основание чл. 2, ал. 1, т. 1 и т. 2 от ЗОДОВ, вр. чл. 52 от ЗЗД и чл. 86 от ЗЗД за обезщетяване на неимуществени вреди са процесуално ДОПУСТИМИ, а разгледани по същество са ЧАСТИЧНО ОСНОВАТЕЛНИ.

Отговорността на Държавата за вреди, причинени на граждани, по ЗОДОВ е специална по отношение на деликтната отговорност по чл. 45 и сл. от ЗЗД, като разпоредбите на последния закон се прилагат субсидиарно само за неуредени въпроси, съгласно § 1 ЗР на ЗОДОВ. Според чл. 1 и чл. 2 от ЗОДОВ, отговорността на държавата за вреди, причинени на граждани, се ангажира в две хипотези: за вреди от незаконни актове, действия или бездействия на държавни органи или длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност и за вреди, причинени от дейността на правозащитните органи - дознанието, следствието, прокуратурата и съда. Отговорността на държавата по ЗОДОВ е обективна и възниква при наличието на предвидените в този закон предпоставки, без да е необходима вина у съответното длъжностно лице, съгласно чл. 4 от ЗОДОВ, а още по-малко тази вина се предполага, за разлика от деликтната отговорност по чл. 45, ал. 2 от ЗЗД.

 За да бъде търсена отговорност по ЗОДОВ, е необходимо освен наличието на общите предпоставки за търсене на деликтна отговорност, да е налице и някоя от предвидените в него специални хипотези. Съгласно разпоредбата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ, държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от органите на дознанието, следствието, прокуратурата и съда от незаконно задържане под стража, включително и като мярка за неотклонение, когато то е отменено поради липса на законно основание. Съгласно дадените в т. 13 от ТР № 3/2004 г. на ОСГК на ВКС указания относно приложното поле на тази разпоредба, незаконна е мярката за неотклонение "Задържане под стража", когато не отговаря на изискванията на чл. 152а, ал. 7 от НПК, вр. чл. 152 от НПК /отм. /, респ. чл. 63 от НПК /обн. ДВ, бр. 86/28.10.2005 г./. Държавата отговаря за вреди по чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ, когато задържането под стража е отменено като незаконно, независимо от развитието на досъдебното и съдебно производство и в този случай обезщетението се определя самостоятелно.

В настоящият казус тази хипотеза не е налице, тъй като от събраните по делото писмени доказателства се установява, че не са налице незаконни действия на следствените органи и на прокуратурата по повод налагане на ищеца на мярка за неотклонение „Задържане под стража”. Ищецът е бил задържан за 24 часа със Заповед за полицейско задържане рег.№ 308/29.09.2005 г. по дознание № 1107/2005 г. на ІІ-ро РПУ - гр. Пловдив, като с надлежен акт на компетентния съгласно НПК орган, за което е била уведомена прокуратурата, задържането е било продължено от РП - гр. Пловдив до 72 часа на основание чл. 152а, ал. 3 НПК /отм./. При издаване на постановлението за предварително задържане разследващият орган е взел предвид, че се касае за тежко умишлено престъпление от общ характер по чл. 142, ал. 2, т. 2 и т. 7 от НК, за което се предвижда наказание „Лишаване от свобода” от три до десет години, в извършването на което е заподозрян настоящия ищец Д.Р., като е прието че са налице достатъчно улики, съгласно НПК - очевидец е посочил лицето, извършило престъплението. С влязлов сила определение на съда от 04.10.2005 г. по ч.н.д.№ 2106-Д/2005 г., ПРС, ІІІ н.с., спрямо настоящия ищец Д.Р. е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража”, а по жалба от пълномощника му, в която се твърди, че има нови доказателства, съдът с определение от 18.11.2005 г. по ч.н.д.№ 2433- Д/2005 г., ПРС,ХVІІ н.с., е изменил мярката за неотклонение на уличения Д.Р. от „Задържане под стража” в „Парична гаранция” в размер на 1 000 лв., като определението не е протестирано. Впоследствие с постановление на ОП - гр. Пловдив от 04.03.2008 г. наказателното производство е прекратено, а наложената мярка за неотклонение и наложената забрана за напускане пределите на страната са отменени.

Ето защо, съдът намира, че наложената на ищеца мярка за неотклонение „Задържане под стража” и била взета от компетентните за това органи при спазване на изискванията на чл. 152а, ал. 7 от НПК, вр. чл. 152 от НПК /отм. / и на чл. 152-а, ал. 3 от НПК /отм./ и при осъществен съдебен контрол в необходимия обхват, съгласно чл. 5, т. 4 от Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи, като мярката е била изменена от съда в по-лека такава, поради отпадане впоследствие на основанията за налагането й, а не поради нейната незаконосъобразност, като впоследствие от ОП - Пловдив наложената по-лека мярка е била отменена.

Предвид гореизложеното, предявените искове по чл. 2, ал. 1, т. 1 от ЗОДОВ за обезщетяване на неимуществени вреди от незаконно задържане под стража се явяват недоказани по основание, тъй като липсва главната предпоставка за ангажиране отговорността на Държавата в лицето на Прокуратурата на РБ - наложената на ищеца мярка за неотклонение „Задържане под стража”, взета от съда на 11.10.2005 г. и отменена на 22.11.2005 г., да не отговаря на законовите изисквания и да е отменена като незаконна.   

В случаите обаче, когато мярката за неотклонение не е била отменена като незаконна, но лицето е оправдано или наказателното производство е прекратено, Държавата отговаря единствено по реда на чл. 2, ал. 1, т. 2 от ЗОДОВ, а обезщетението за причинените от незаконното обвинение неимуществени вреди обхваща /поглъща/ и неимуществените вреди от задържането под стража, в който смисъл е т. 13 от Тълкувателно решение № 3/22.04.2004 г. на ОСГК на ВКС.

По отношение на претенцията за неимуществени вреди по чл. 2, ал. 1, т. 2 от ЗОДОВ по делото не се спори, че от страна на ОП – гр. Пловдив по дознание № 1107/2005 г. на ІІ-ро РПУ - гр. Пловдив е била образувана пр.пр.№ 3672/2006 г. срещу настоящия ищец Д.Р., като с постановление от 04.03.2008 г. наказателното производство за престъпление по чл. 142, ал. 2, т. 2 и т. 7 от НК и по чл. 213а, ал. 2, т. 1 и т. 2 от НК е прекратено, поради липса на безспорни доказателства за осъществяване на обективните признаци на инкриминираните престъпни прояви. Основанието за ангажиране на отговорността по чл. 2, т. 2 от ЗОДОВ е обективният факт, че спрямо лицето е било повдигнато обвинение за извършване на престъпление по НК, а впоследствие наказателното производство е било прекратено. Това обстоятелство дава основание на законодателя да квалифицира обвинението като незаконно, независимо че отделните процесуално-следствени действия са били извършени в съответствия със закона и правомощията на разследващия орган. Обезщетение се дължи от държавата за всички преки и непосредствени вреди, произхождащи от увреждането, като преки са вредите, които са типична, нормално настъпваща и необходима последица от вредоностния резултат и адекватно следствие от увреждането. Освен преки, вредите следва да бъдат и непосредствени, т.е. да са настъпили по време и място, следващо противоправния резултат. Осъщественото спрямо ищеца задържане под стража също съставлява основание за присъждане на обезщетение, което в случая се включва в хипотезата на чл. 2, т. 2 от ЗОДОВ, тъй като задържането обективно ограничава гарантирани от закона права и свободи на задържаното лице.

Съдът намира, че като се вземат предвид естеството и интензитета на отрицателните последици в емоционално и психическо отношение, които Д.Р. е претърпял вследствие неправилното му привличане под наказателна отговорност, съгласно кредитираните гласни доказателства; установената продължителност на наказателното преследване /около 2,5 г./ и неголямата интензивност на извършените спрямо ищеца следствени действия; наложената мярка за неотклонение „Задържане под стража” за около 40 дни; постановената на 21.11.2005 г. забрана за напускане пределите на Р България по чл. 153а /ДВ, бр. 70/1999 г./ от НПК /отм./, както и тежестта и сериозността на престъпленията, за които ищеца е бил обвинен, справедливият размер на обезщетението за неимуществени вреди възлиза на общо 7 000 лв. или по описаните в ИМ пунктове, както следва:

за ограничаване на правото му на придвижване и на контакти, в т.ч. от забраната да напуска РБ - 2 000 лв.; заради изпитвания срам и неудобство пред близки и приятели, депресиране, избягване на контакти с други хора - 2 000 лв.; за психичните болки и страдания от загубата на семейството и спортната си кариера /чувствал, че губи целия си предишен живот, изгубил правото си на постоянно пребиваване в Германия, бил принуден да живее на място, с което бил прекъснал връзката си, като нямал работа и финансови средства, затворил в себе си, чувствал се непълноценен и нещастен, самочувствието му се сринало/ - общо 3 000 лв., като до пълния предявен размер от 45 000 лв. искът се явява недоказан и неоснователен и следва да бъде отхвърлен.

При определяне на тези размери съдът взема предвид факта, че наложената забрана за напускане на РБ по чл. 153а /ДВ, бр. 70/1999 г./ от НПК /отм./ не е абсолютна, а може да се преодолее с разрешение на наблюдаващия прокурор. Отказът на прокурора да издаде такова разрешение подлежи на съдебен контрол и може да се обжалва пред съответния съд, но по делото няма данни за предприети действия от ищеца в тази насока.

Наред с това, в приложеното дознание № 1107/2005 г. на ІІ-ро РПУ - гр. Пловдив се съдържат данни, че ищецът не е имал намерение да се връща в Германия, поради финансови затруднения /протокол за разпит от 04.10.2005 г./. С оглед на това, както и предвид изразеното от ищеца съгласие за прекратяване на брака му с П.Х., видно от представеното съдебно решение от 23.05.2006 г., в което е посочено също, че съпрузите живеят разделени повече от година, т.е. от преди 23.05.2005 г., съдът намира, че не може да се направи извод за наличието на причинно-следствена връзка на посочените вреди единствено с висящото наказателно производство.

Също така, от писмото от 18.03.2010 г. на „Ес Це Беролина 1903 е. Ф” се установява, че въпреки наложената му забрана да напуска РБ по дознание № 1107/2005 г., ищецът е член на този съюз от 25.09.2006 г. и до сега и притежава разрешително на Съюза на немските борци с валидност от 01.10.2007 г., като не се установява в какво конкретно се изразява загубата на спортната му кариера.

Не се установява и твърдяната от ищеца загуба на правото му на постоянно пребиваване в Германия да се дължи на предприетото срещу него наказателно производство, като срокът, през който му е била наложена забрана да напуска РБ, е значително по-малък от периода, през който е пребивавал извън Германия. Съгласно приложеното писмо, ищецът е получил право на постоянно пребиваване в Германия на 14.10.2004 г., като 5-годишният срок е изтекъл на 14.10.2009 г., т.е. година и половина след отмяна на забраната за напускане на страната, като съгласно цит. писмо, няма пречка за “последващо издаване на удостоверение за право на свободно определяне и смяна на местожителството”, ако се представи “документ, издаден от Здравната каса за г-н Р.”.

Ето защо, съдът намира, че посоченият размер от общо 7 000 лв. удовлетворява обществения критерий за справедливост по смисъла на чл. 52 от ЗЗД при съществуващите в страната обществено-икономически условия на живот и с оглед на конкретните обстоятелства по делото.

Сумата на обезщетението се дължи ведно със законната лихва от влизане в сила на постановлението за прекратяване на наказателното производство - 04.03.2008 г. до окончателното плащане.

На основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ ответникът Прокуратурата на РБ следва да заплати на ищеца направените от него разноски по производството в размер на 10 лв. - ДТ и 20 лв. - депозит за разпит на свидетел, както и внесено възнаграждение за един адвокат, съгласно приложения на л. 49 договор за правна защита и съдействие с адв. В. Т., съразмерно с уважената част от исковете /45 000 лв. спрямо 7 000 лв./ или 210 лв. за адв. възнаграждение.

Предвид гореизложеното, съдът

Р Е Ш И:

          ОСЪЖДА Прокуратурата на Република България – гр. София, бул. Витоша 2, да заплати на Д.Н.Р., с ЕГН **********,***, общо сумата 7 000 лв. /седем хиляди лв./, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, в резултат на задържане под стража и обвинение в извършване на престъпление, като впоследствие образуваното наказателно производство е прекратено, изразяващи се в ограничаване на правото му на придвижване и на контакти, в т.ч. от забраната да напуска РБ - 2 000 лв.; изпитван срам и неудобство пред близки и приятели, депресиране, избягване на контакти с други хора - 2 000 лв.; психичните болки и страдания от загубата на семейството и спортната си кариера /чувствал, че губи целия си предишен живот, изгубил правото си на постоянно пребиваване в Германия, бил принуден да живее на място, с което бил прекъснал връзката си, като нямал работа и финансови средства, затворил в себе си, чувствал се непълноценен и нещастен, самочувствието му се сринало/ - 3 000 лв., на основание чл. 2, ал. 1, т. 2 от ЗОДОВ, ведно със законната лихва върху тази сума, начиная от 04.03.2008 г. до окончателното плащане, както и сумата 240 лв. /двеста и четиридесет лв./ - разноски по производството и възнаграждение за един адвокат по съразмерност, на основание чл. 10, ал. 3 от ЗОДОВ, като в останала част до пълния предявен размер от 45 000 лв. ОТХВЪРЛЯ исковете като НЕДОКАЗАНИ и НЕОСНОВАТЕЛНИ.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Апелативен съд – гр. Пловдив в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му.

 

 

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: …………………

                                                                                               /М. Бедросян/