Решение по дело №1339/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 1277
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 26 април 2021 г.)
Съдия: Георги Георгиев
Дело: 20194110101339
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 май 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                            18.10.2019 г.                      град Велико Търново

 

  В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                                              

Великотърновски районен съд                                               VІ-ти граждански състав  

на първи октомври                                                две хиляди и деветнадесета година               

в публично заседание в състав:

                                                                                        Районен съдия: Георги Георгиев

при секретаря Милена Радкова       

като разгледа гражданско дело № 1339 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба на Н.П.М. срещу А.Т.В., с която се моли съдът да измени постановените с решението по в. гр. дело № 767/2018 г. на Окръжен съд - Велико Търново мерки по отношение на роденото от съвместното съжителство на страните дете В.Н.М. и да постанови нови, с които да предостави упражняването на родителските права по отношение на детето на бащата, при когото да бъде и неговото местоживеене, да определи режим на лични отношения с майката и да осъди последната да заплаща месечна издръжка за детето.

Ищецът твърди, че с решение по гр. дело № 767/2018 г. на Окръжен съд - Велико Търново родителските права по отношение на малолетния син на страните са предоставени на ответницата, при която е определено и неговото местоживеене, а за него е определен режим на лични контакти със сина си и е осъден да му заплаща месечна издръжка. Заявява, че от постановяване на решението по посоченото дело, респ. от получаване на същото от ответницата, последната не е проявила желание да види детето или да го взе в изпълнение на решението, като не се интересува от неговото състояние и житейско положение. Сочи, че между него и детето има изградена силна емоционална връзка, последното има установена трайна среда, приятелки и роднински кръг, като са осигурени необходимите условия за неговото отглеждане и възпитание. 

В законоустановения срок е постъпил отговор, в който се изразява становище за недопустимост на предявения иск, доколкото въпросът относно упражняването на родителските права и местоживеенето на детето е решен в производството по в.гр.д. № 767/2018 г. на Окръжен съд - Велико Търново. По същество искът се оспорва по подробно изложени съображения. В отговора е направено възражение за местна неподсъдност на делото, както и искане за спиране на производството.

В съдебно заседание процесуалният представител на ищеца поддържа исковата молба и моли за нейното уважаване. Сочи, че не е доказан родителският капацитет на майката и възможностите й да отглежда детето, както и че доверителят му е получил информация, че същата се занимава с платена любов в гр. София. Смята, че в интерес на детето е родителските права да бъдат предоставени на ищеца.

Процесуалният представител на ответницата оспорва исковата молба, като заявява, че доверителката му е разбрала за частичното оттегляне на касационната жалба на ищеца през м. май 2019 г., както и че същата е уведомена за разпореждането на Окръжен съд – Велико Търново, с което тази жалба се връща, едва през м. август 2019 г. Твърди, че след влизане в сила на решението по приключилия спор за родителските права ищцата е търсила съдействието на различни институции и се е снабдила с изпълнителен лист.

Съдът, като взе предвид исканията и доводите на страните, събраните по делото доказателства и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от следното фактическа и правна страна:

Производството е по реда на чл. 59, ал. 9 СК - за изменение режима на упражняване родителските права, местоживеенето, личните отношения и издръжката, установени с решението по в. гр. дело № 767/2018 г. на ВТОС.

Съгласно разпоредбата на чл. 59, ал. 9 СК, ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите може да измени постановените по-рано мерки. Изменение на обстоятелства, което налага промяна, може да бъде както възможността за осигуряване на по-добър социален и битов живот от единия родител, неговите възпитателски качества и грижи, така и настъпила промяна във възможностите на родителя и отношенията родител-дете, т.е. наличие на новосъздадена обстановка, при която интересите на детето да изискват ревизия на постановените мерки, като съдът във всички случаи следва да изхожда само и единствено от интересите на детето. От значение са също качества на родителите, техния морален облик, полаганите грижи и отношение към детето, привързаността на детето към родителите, полът и възрастта на детето, възможността трети лица да оказват помощ при отглеждането и възпитанието и респ. отношението на детето към тях. Съгласно разясненията, дадени в ППВС № 1/1974 г., под „интереси на децата” следва да се разбират всестранните интереси на децата по тяхното отглеждане, възпитание и развитие, създаване на трудови навици и дисциплина, подготовка за обществено полезен труд и изобщо изграждането на всяко дете като съзнателен гражданин. При това, изменение на обстоятелствата по смисъла на закона е наличието както на нови обстоятелства, които влошават положението на детето, така и на обстоятелства, с които би се подобрило положението му при евентуално ново разрешение или такива, засягащи ефикасността на взетите по-рано мерки.

Не е спорно, а и се установява от приложеното решение 14.12.2018 г. по в. гр. д. № 767/2010 г. на Окръжен съд – Велико Търново, че със същото е отменено решението по гр. д. № 1845/2018 г. на Районен съд – Велико Търново в частта относно упражняването на родителските права и местоживеенето на малолетния В.Н.М., като тези права са предоставени за упражняване на майката, при която е определено и местоживеенето на детето, а за бащата е определен режим на лични отношения и същият е осъден да заплаща месечна издръжка в размер на 140.00 лева.

В исковата си молба ответникът твърди, че от постановяване на решението по горепосоченото дело, респ. от получаване на същото, ответницата не е проявила желание да види детето или да го взе в изпълнение на решението, като не се интересува от неговото състояние и житейско положение.

Според съда ангажираните от ищеца свидетели, а и като цяло представените от него доказателства, не доказаха горното твърдение.

В показанията на св. И. С.няма данни в тази насока, а и съдът намира, че въпросната свидетелка не би и могла да бъде достоверен източник на подобна информация предвид направеното от самата нея признание, че от м. август миналата години живее в гр. София. Очевидно е при това положение, че цялата информация, с която св. С. разполага по случая на детето, е споделена й такава от ищеца Н.М., респ. от неговата съпруга – св. Д. М.. Свидетелката споделя за чути от нея слухове в гр. К., че ответницата се заминава с проституция, както и че условията в жилището й в с. Староселци са неприемливи, макар сама да признава, че е посетила въпросното жилище за последно преди 4-5 години.

В показанията на св. Д. М. също лисват конкретни данни относно нежелание от страна на ответницата да види детето или да го взе в изпълнение на решението по горепосоченото дело. Единственото, което свидетелката заявява в тази връзка, е че от 26.6.2018 г. насетне от страна на ответницата няма интерес към детето. Освен, че въпросното твърдение се явява твърде общо, то следва да се има в предвид, че същото идва от съпругата на ищеца, която несъмнено следва да се приеме за заинтересовано от изхода на делото лице, като това ясно личи от цялостните й показания.

На свой ред, в показанията си свидетелите П. В. и Ц. В. заявяват, че от постановяване на решението на Окръжен съд – Велико Търново ищцата е многократно е правила опити да види детето или поне да се чуе с него. Доколкото обаче и тези показания са дадени от заинтересовани от изхода на делото лица, съдът намира, че и спрямо тях следа да намери приложение разпоредбата на чл. 172 ГПК и същите да бъдат ценени с оглед всички други данни по делото.

Във връзка с горното, следва да се отбележи, че в социалния доклад, изготвен от Дирекция „Социално подпомагане” – Велико Търново, е посочено, че още на 3.7.2018 г. майката е депозирала молба за съдействие по повод контакт с малолетния В.Н.М.. Отново по данни от въпросния социален доклад, на 22.11.2018 г. в Дирекция „Социално подпомагане” – Велико Търново е получена нова жалба от майката, с която същата търси съдействие за контакт със сина си. По данни от доклада, след проведен разговор с директора на детска градина „И. Б.”, гр. Велико Търново същият е споделил за проведени два телефонни разговора с майката, в които последната се е интересувала от сина си.

Други доказателства в подкрепа твърдението на ищеца за липса на желание от страна на ответницата да види детето или да го взе в изпълнение на решението по в.гр.д. № 767/2018 г. на Окръжен съд – Велико Търново по делото не бяха ангажирани, поради което и съдът приема същото за недоказано.

От изготвения от Дирекция „Социално подпомагане”, гр. Велико Търново доклад се установява, че към 19.7.2019 г. основните грижи по отглеждането и възпитанието на малолетния В.М. са били полагани от бащата Н.М. и от неговата съпруга – св. Д. М., както и че между тях е налице емоционална връзка.   

От изготвения от Дирекция „Социално подпомагане”, гр. Кнежа социален доклад, на свой ред, се установява, че след предаването на детето на майката същото се отглежда в жилището на последната в с. Староселци, Община Искър. По данни на социалния работник в жилището има добра битова и санитарно-хигиенна обстановка, за малолетния В.М. и за брат му Т. М. има самостоятелна стая, като децата са в добро здравословно състояние и същите са обгрижвани. При проведен разговор с учителя на детето в детската градина, която посещава, е установено, че същото се е адаптирало много бързо, като то и брат му винаги са чисти и с подходящи за сезона дрехи, с добра лична хигиена. Дадено е становище, че семейната среда на майката е напълно подходяща и не представлява опасност за живота, здравето и развитието на детето, че майката притежава необходимия родителски капацитет за неговото отглеждане и възпитание, че между двамата има силна емоционална привързаност, както и че близките на майката са изразили подкрепата си относно отглеждането и възпитанието на двете й деца.   

Предвид на горното, съдът приема, че от момента на постановяване на съдебното решение по в.гр.д. № 767/2018 г. на Окръжен съд – Велико Търново не е налице изменение на обстоятелствата, което да води до изменение на постановените по-рано мерки.

На първо място, съдът намира, че недоказано остана твърдението на ищеца, че от постановяване на решението по в.гр.д. № 767/2018 г. на Окръжен съд – Велико Търново, респ. от получаване на същото, ответницата не е проявила желание да види детето или да го взе в изпълнение на решението, както и че същата не се интересува от неговото състояние и житейско положение. Въпросното решение е постановено на 14.12.2018 г., като срещу същото от страна на ищеца на 21.3.2019 г. е подадена касационна жалба, върната с разпореждане от 23.4.2019 г. Тук следва да се има в предвид, че жалбата е върната в една нейна част, като на 19.8.2019 г. от страна на Окръжен съд – Велико Търново до ответницата е изпратено съобщение за вземане на становище по касационната жалба и нейните уточнения. По делото няма данни кога разпореждането за частично връщане на касационната жалба е влязло в сила (няма данни кога същото е връчено на ищеца), като най-ранният възможен момент за влизането му в сила е началото на м. май 2019 г. – няколко дни преди подаване на исковата молба по настоящото дело. По делото не бяха ангажирани доказателства относно това дали и на коя дата ответницата е узнала, че решението по в.гр.д. № 767/2018 г. на Окръжен съд – Велико Търново, в частта относно родителските права над В.Н.М., е влязло в законна сила, но очевидно това е било невъзможно преди началото на м. май 2019 г.

На следващо място, съдът намира, че активното участие на ответницата в хода на висящото пред Районен и Окръжен съд – Велико Търново производство по предоставяне упражняването на родителските права на малолетния В.М., а и в хода на настоящото производство, само по себе си, е свидетелство, че същата се интересува от състоянието и житейското положение на сина си. В този период същата освен, че е поддържала претенцията си за предоставяне упражняването на родителските права над детето, е депозирала молба за съдействие до Дирекция „Социално подпомагане” – Велико Търново по повод контакт със сина си и е подавала жалби в тази насока. В изготвения от Дирекция „Социално подпомагане” – Велико Търново социален доклад са посочени и проведени телефонни разговори между директора на детска градина „И. Б.”, гр. Велико Търново и майката, в които последната се е интересувала от състоянието на сина си.

На следващо място, съдът намира за необходимо да отбележи, че макар формално предявеният понастоящем иск по чл. 59, ал. 9 СК да е допустим, завеждането на същия едва няколко дни след влизане в сила на решението, с което родителските права по отношение на малолетния В.Н.М. са предоставени на майката, и то в хипотеза, при която бащата е оттеглил касационната си жалба срещу това решение, граничи със злоупотреба с право. Междувпрочем, свидетелство за това е и самото изявление на процесуалния представител на ищеца в хода на устните състезания, че е оттеглил подадената касационна жалба срещу решението на Окръжен съд – Велико Търново, за може да предяви настоящия иск. Т.е. ищецът сам признава, че се е отказал да обжалва решението на въззивния съд пред Върховния касационен съд и да претендира правата над сина си, само за да може малко по-късно да заведе иск по чл. 59, ал. 9 СК. Подобно поведение представлява опит да се заобиколи решението на съда, което макар по иск с правно основание чл. 127, ал. 2 СК да не се ползва със сила на присъдено нещо и при изменение на обстоятелствата страната да разполага с възможност да предяви иск по чл. 59, ал. 9 СК, то в случая е очевидно, че за такъв изключително кратък период от време подобно изменение е практически невъзможно. По този начин, предявявайки настоящия иск, ищецът се опитва да прехвърли тежестта от собствените си действия (изразяващи се в подаване на касационна жалба срещу решението на Окръжен съд – Велико Търново и последващото й оттегляне) върху ответницата, на която вменява, че се е дезинтересирала от детето.

Не на последно място, съдът намира, че от постановяване на решението по в.гр.д. № 767/2018 г. на Окръжен съд – Велико Търново, респ. от влизането му в сила, до настоящия момент не е налице изменение на обстоятелствата, което да налага ревизия на постановените по-рано мерки по отношение на детето. От представения от Дирекция „Социално подпомагане”, гр. Кнежа социален доклад се установява, че майката притежава необходимия родителски капацитет за отглеждането и възпитанието на сина си, същата разполага с нужните битови условия, както и подкрепата на своите близки. Установява се също, че детето се е адаптирало към детската градина, която посещава, че то е достатъчно обгрижвано, че семейната среда на майката е напълно подходяща и не представлява опасност за живота, здравето и развитието му, както и че между него и майката има силна емоционална привързаност.

По изложените съображения съдът намира искът по чл. 59, ал. 9 СК за неоснователен.

По исканията на страните във връзка с определените привременни мерки по делото, съдът намира следното:

С оглед на горните изводи, съдът намира, че до влизане в сила на решението по настоящото дело в интерес на детето е родителските права по отношение на него да продължат да се упражняват от майката, при която да бъде и неговото местоживеене, а за бащата да има определен режим на лични отношения и същият да заплаща месечна издръжка на сина си. Искането на майката за ограничаване режима на лични контакти с бащата и това на последния за цялостна ревизия на мерките по отношение на детето са неоснователни.

 

По разноските:

С оглед становището на съда за неоснователност на предявения иск, ответницата има право на направените разноски за адвокатски хонорар. От страна на ответника е направено възражение за прекомерност на заплатения адвокатски хонорар, което е основателно, тъй като фактическа обстановка по делото не сочи на особена сложност от фактическа и правна страна, поради което възнаграждението следва да бъде намалено до 800.00 лева. В тази връзка следва да се отчете, че все пак делото беше разгледано в две открити съдебни заседания, за които ответницата и нейният процесуален представител се явяваха от населени места извън района на съда, като в рамките на тези заседания бяха разпитани няколко свидетели и бяха отправени множествено доказателствени искания. Разноските във връзка с молбата за издаване на изпълнителен лист по повод определените привременни мерки и таксата за издаване на преписи от документи по делото не следва да бъде възлагани в тежест на ищеца, а следва да останат за сметка на ответницата.

Мотивиран от горното, Великотърновският районен съд

 

                                            Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска на Н.П.М., ЕГН ********** срещу А.Т.В., ЕГН ********** за изменение на постановените с решение по в. гр. дело № 767/2018 г. на Окръжен съд - Велико Търново мерки по отношение на роденото от съвместното съжителство на страните дете В.Н.М., ЕГН ********** и за постановяване на нови, с които на ищеца да бъде предоставено упражняването на родителските права по отношение на детето, при когото да бъде и неговото местоживеене, да бъде определен режим на лични отношения с майката и последната да бъде осъдена да заплаща месечна издръжка за детето.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията на страните за изменение на постановените по делото привременни мерки по отношение на малолетния В.Н.М., ЕГН **********.

ОСЪЖДА Н.П.М., ЕГН ********** да заплати на А.Т.В., ЕГН ********** сумата от 800.00 (осемстотин) лева, представляваща направените по делото разноски за заплатено адвокатско възнаграждение.

 

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването на препис от същото на страните, освен в частта, с която са оставени без уважение исканията за изменение на постановените привременни мерки.

 

                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: