Определение по дело №596/2020 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 ноември 2020 г.
Съдия: Николай Енчев Иванов
Дело: 20202300500596
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е Л  Е  Н  И  Е

 

ЯМБОЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,        ІІ-ри Въззивен  граждански  състав    

На   25  ноември  2020 година

В закрито заседание в следния състав:                                   

                                                                                                                                                              

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ТАГАРЕВА

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ ИВАНОВ

                                                ГАЛИНА ВЪЛЧАНОВА

 

 Като разгледа докладваното от съдия Н.Иванов

 възз. гр. дело № 596  по описа за 2020 година

 За да се произнесе взе предвид:

 

В изпълнение на задълженията си по чл. 267 ГПК, Ямболският окръжен съд  констатира следното:

Делото е образувано по въззивна жалба подадена от В.В.Д., чрез пълномощник адв. А. Д. ***, против решение №260052/23.09.2020г. по гр.д. №2525/2018г. по описа на ЯРС, в частта, в която се възлага на основание чл.349,ал.2 от ГПК, в дял и изключителна собственост на съделителката Д.В.В. , следния недвижим имот : Самостоятелен обект в сграда с идентификатор 87374.551.135.1.1,със застроена площ 74кв.м., представляващ жилище на целия първи етаж от двуетажна жилищна сграда с идентификатор № 87474.551.135.1, построена върху общински поземлен имот с идентификатор № 87374.551.135 , при граници на същия етаж - няма, под обекта - няма, над обекта - № 87374.551.135.1.2, в едно с прилежащия към обекта полуподземен етаж /мазета/ на жилищната сграда, без идентификатор, лятна кухня с площ 12 кв.м., с идентификатор № 87374.551.135.3- едноетажна, в едно със съответното отстъпено право на строеж върху дворното място с административен адрес - гр. Я. ул. „**********" **, ет. *; в частта, в която се осъжда Д.В.В. да заплати в 6-месечен срок от влизане в сила на настоящото решение за уравнение на дела на съделителя В.В.Д. сумата от 25500 лв., в едно със законната лихва от влизане на решението в сила; и в частта, в която се отхвърля претенцията по сметките на В.В.Д. /заявена по делото в размер на 2600лв., видно от мотивите на съдебното решение/.

            Съдът констатира, че жалбата е допустима, като подадена в законоустановения срок, от легитимна страна и при наличие на правен интерес от обжалване. Същата е редовна от външна страна, поради което следва да се внесе за разглеждане в открито заседание.

По жалбата е постъпил отговор от другия съделител.

Въззивникът е направил доказателствени искания пред въззивната инстанция: Да се допусне до разпит в качеството на св. арх. В. А. при режим на довеждане, чието допускане първоинстанционният съд е отказал. ЯОС счита искането за неоснователно, тъй като от една страна, въззивникът не сочи какви обстоятелства ще установява с гласните доказателства. От друга страна, ако със същите се цели установяване на реалната поделяемаст на имота, следва да се посочи, че по делото относно поделяемостта на имота са изслушани СТЕ и гласни доказателства са неотносими.

ЯОС намира, че следва да извърши доклад  на жалбата и отговора, който да връчи на страните  заедно с призовката за  с.з., поради което

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И   :

 

НАСРОЧВА   делото в о.с.з.  на  19.01.2021 год. от  10.00 часа, за която дата  и час да се призоват страните.

            Извърши доклад на жалбата и отговора, както следва:

В жалбата се сочи, че решението в атакуваната му част е неправилно, незаконосъобразно и постановено в противоречие със събраните по делото доказателства.

 Сочи се, че неправилно, в противоречие със закона, и събраните по делото доказателства първоинстанционният съд е приел , че имота в гр. Я.ул. „******" **, ет. *, е неподеляем и е извършил делбата чрез възлагане на имота на съделителката В. В.. Неправилно съдът приел, че предвидените в инвестиционния проект за разделяне на жилището преустройства са значителни , тъй като за разделянето му съделителите следва да вложат средства надхвърлящи 10-15% от стойността на преустройваният обект, а именно над 20%. Твърди се, че в настоящият случай били налице предпоставките на закона съдебната делба да бъде извършена чрез способ, който да даде възможност всеки от съделителите-наследници да получи равностоен дял в натура , без заплащане на суми за уравнение извън тези за необходимото преустройство, поради което и в съответствие със задължителната съдебна практика извършването на делбата следва следвало да стане чрез способа, на чл. 353 ГПК, като се възложи в дял на В.В.Д. новообособеният апартамент №2 в източната част на сградата със застроена площ от 37.00 кв.м. и складово помещение в жилището с достъп през южната стая, а на Д.В.В. се възложи новообособеният апартамент №1 в западната част на сградата със застроена площ от 37.00 кв.м. и складово помещение извън жилището, в югоизточната част на полруподземния етаж , със светла площ 11.90 кв.м. с вход фасада юг, описани съгласно одобреният инвестиционен проект. Следвало имотите бъдат разпределени, без теглена на жребий, т.к. тегленето на жребий в настоящият случай би било много неудобно и дори невъзможно по причини изложени в жалбата.

Твърди се, че неправилно и в противоречие със закона имота бил възложен на Д.В.В., тъй като тя не е пребивавала в имота трайно с оглед задоволяване на своя жилищна нужда, нито преди, нито по време на откриване на наследството, тъй като е живеела и работила в Гърция повече от 20 години, и по време на делото продъжавала да работи в чужбина. Тази съделителка нямала трайно (т.е. непрекъснато и постоянно) пребиваване в процесния имот и с цел полагане на грижи за наследодателката, тъй като последната шест години преди смъртта си през 2017г. е била настанена в старчески дом.

Сочи се, че  неправилно е отхвърлена и претенцията на В.В.Д. по сметките за извършени подобрения в наследствения имот, приживе на наследодателите и с тяхното изрично съгласие, спомогнали да се увеличи наследството по смисъла на чл. 12, ал.2 ЗН.

Претендира се отмяна на атакуваното решение и постановяване на ново, с което да се отхвърли възлагателната претенция на насрещната страна и делбата да се извърши по описания по-горе в мотивите начин, както и да се присъди в полза на въззивника сумата от 1785лв. представляваща увеличената стойност на дела и следствие извършените подобрения.

В писмен отговор, въззиваемата страна оспорва жалбата, като неоснователна. Сочи се, че правилно и в съответствие с доказателствата по делото  съдът е приел, че жилищният имот е неподеляем. В този смисъл било и заключението на изслушаната по делото експертиза изготвена от в.л. Ф. Д.. Вещото лице професионално и компетентно обосновало неподеляемостта на имота и в този смисъл правилен бил изводът на първоинстанционният съд, че във вида в който е допуснат до делба жилищния имот, същият е реално неподеляем. В отговора са изложени подробни съображения в подкрепа на изразеното становище.

Сочи се, че решението в частта, с която е уважена възлагателната претенция на В., е правилно и законосъобразно. В жалбата неоснователно се твърдяло изведени от контекста на свидетелските показания обстоятелства, които правилно съдът не приел за спорни между страните. Делбеният имот бил жилищен и съсобствеността възникнала на основание наследствено правоприемство. В. не притежавала друго жилище и към момента на откриване на наследството е живяла в този имот, и живее в същия и към настоящия момент заедно със сина си. Обстоятелството, че работела в чужбина, не променяло този факт, защото когато се връщала в България живеела в този имот.

Сочи се също, че правилно съдът приел за изцяло неоснователни и недоказани исканията по сметки на съделителя Д.. Родителите на страните сами, със собствени средства и труд били извършили посочените подобрения в имота, като изливане на бетонна плоча, подновяване на електрическа инсталация , изграждане на канализация на първия етаж и външна мазилка на първия етаж. Нещо повече от 1986 г. /датата на извършването им/ до настоящия момент били изминали повече от тридесет и три години , в които посочените „подобрения" отдавна били амортизирани и нямали стойност.

Претендира се потвърждаване на решението в обжалваната му част.

ОТХВЪРЛЯ искането на въззивника В.В.Д. да се допусне до разпит в качеството на св. арх. В.А. при режим на довеждане.

Съдът приканва страните към спогодба.

Препис от определението да се връчи на страните.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.                                             

           

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ:1.                                     

 

 

 

 

                                                                                             2.