Присъда по дело №347/2017 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 73
Дата: 19 април 2017 г. (в сила от 29 юни 2017 г.)
Съдия: Таня Петкова Петкова
Дело: 20175220200347
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 8 март 2017 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

                      ГОДИНА 2017                         ГР. ПАЗАРДЖИК

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК           X НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

НА  19-ти април                                                                 2017 ГОДИНА

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ПЕТКОВА

СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ:1. А.Ш.

                                                                     2. И.М.

 

Секретар: С.М.

Прокурор: ПЕТЯ ТАШКОВА

Като разгледа докладваното от съдия ПЕТКОВА

Наказателно дело ОХ № 347                              по описа за 2017 година

 

                                       П Р И С Ъ Д И   :

 

ПРИЗНАВА подсъдимата Й.С.В. – родена на ***г***, българка, българска гражданка, омъжена, със средно образование, безработна, неосъждана, ЕГН: ********** ЗА НЕВИНОВНА В ТОВА, че на 29.06.2016г. в с.***, обл.Пазарджик, в обитавания от нея дом на ул.“***, в немаловажен случай, е държала акцизни стоки без бандерол, като такъв се изисква по чл.28 от ЗТТСИ и чл.64 ал.1 от ЗАДС, а именно цигари от различни марки – общо 77 броя опаковки, съдържащи общо 1535 къса с обща продажна цена в размер на 439,86 лв. и с общ дължим акциз в размер на 274,59 лв., както следва: 8 бр. кутии цигари “York”, 3 бр. кутии цигари “Manchester”, 4 бр. кутии цигари “Cooper”, 6 бр. кутии цигари “Merilуn”, 9 бр. кутии цигари “MM”, 6 бр. кутии цигари “Marble”, 22 бр. кутии цигари “Victory Slims”, 1 бр. кутия цигари “Merilyn”, съдържаща 11 бр. цигари в нея, 1 бр. кутия цигари “Cooper”, съдържаща 6 бр. цигари в нея, 1 бр. кутия цигари “Win”, съдържаща 18 бр. цигари в нея и 17 полиетиленови плика с по 20 бр. цигари във всеки плик, саморъчно направени с надпис “Cartel” върху всяка цигара, поради което и на основание чл.304 от НПК Я ОПРАВДАВА по обвинението за извършено престъпление по чл. 234 ал.1 от НК, във вр. с чл. 28 от ЗТТСИ, във вр с чл.64 ал.1 от ЗАДС. 

 

          ПОСТАНОВЯВА веществените доказателства, находящи се на съхранение при Домакина на РУ-Пазарджик:  77 броя опаковки, съдържащи общо 1535 броя късове, както следва: 8 бр. кутии цигари “York” без акцизен бандерол, 3 бр. кутии цигари “Manchester” без акцизен бандерол, 4 бр. кутии цигари “Cooper” без акцизен бандерол, 6 бр. кутии цигари “Merilyn” без акцизен бандерол, 9 бр. кутии цигари “MM” без акцизен бандерол, 6 бр. кутии цигари “Marble” без акцизен бандерол, 22 бр. кутии цигари “Victory Slims” без акцизен бандерол, 1 бр. кутии цигари “Merilyn” без акцизен бандерол, съдържаща 11 бр. цигари в нея, 1 бр. кутии цигари “Cooper” без акцизен бандерол, съдържаща 6 бр. цигари в нея, 1 бр. кутии цигари “Win” без акцизен бандерол, съдържаща 18 бр. цигари в нея и 17 полиетиленови плика с по 20 бр. цигари във всеки плик, саморъчно направени с надпис “Cartel” върху всяка цигара, след влизане в сила на присъдата да се изпратят по компетентност на Началника на Митница Пловдив, с оглед преценка дали същите не са предмет на административно нарушение по ЗАДС.

 

          ПРИСЪДАТА  може да се обжалва и протестира пред Окръжен съд Пазарджик в 15-дневен срок от днес.

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

                                                СЪД. ЗАСЕДАТЕЛИ:1.

                                                                 

   2.

 

 

 

                                        

Съдържание на мотивите

         НОХД № 347/2017 г.

         МОТИВИ:

 

 

Обвинението против подс. Й.С.В., с ЕГН- **********,***, е за престъпление по чл.234 ал.1 от НК във вр. с чл.28 от ЗТТСИ и чл.64 ал.1 от ЗАДС, а именно за това, че на 29.06.2016 г. в с. Братаница, обл. Пазарджик, в обитавания от нея дом на ул. „25-та” № 7, в немаловажен случай, е държала акцизни стоки без бандерол, когато такъв се изисква по чл. 28 от Закона за тютюна тютюневите и свързаните с тях изделия (ЗТТСИ) и чл. 64 ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), а именно цигари от различни марки общо 77 броя опаковки, съдържащи общо 1 535 броя късове с обща продажна цена в размер на 439,86 лева и с общ дължим акциз в размер на 274,59 лева, както следва:

8 бр. кутии с цигари YORK без акцизен бандерол

3 бр. кутии с цигари Manchester без акцизен бандерол

4 бр. кутии с цигари Cooper без акцизен бандерол

6 бр. кутии с цигари Merilin без акцизен бандерол

9 бр. кутии с цигари MM без акцизен бандерол

6 бр. кутии с цигари Marble без акцизен бандерол

22 бр. кутии с цигари Victori Slims без акцизен бандерол

1 бр. кутия  с цигари Merilin  без акцизен бандерол съдържаща 11 бр. цигари в нея  без бандерол

1 бр. кутия  с цигари Cooper  без акцизен бандерол съдържаща 6 бр. цигари в нея  без бандерол

1 бр. кутия  с цигари Win без акцизен бандерол съдържаща 18 бр. цигари в нея  без бандерол

17 бр. полиетиленови плика с по 20 броя цигари във всеки плик саморъчно направени с надпис Cartel върху всяка цигара и всички без бандерол.

         В съдебно заседание подсъдимата се явява лично и с упълномощения си защитник. Признава се за виновна и дава кратки обяснения, в които пояснява, че цигарите са за лично ползване за цялото им семейство, състоящо се от нея, съпруга й и двамата им сина, като към онзи момент се снабдявали с такива цигари. От различни хора, които минавали и предлагали. Не дава обяснения по обвинението. Защитникът пледира, че подсъдимата следва да бъде оправдана, излагайки съображения, че случаят е маловажен и при това положение липсвал един от елементите на състава на престъплението от обективна страна. Алтернативно предлага, ако подсъдимата бъде призната за виновна да й бъде наложено наказание при условията на чл.55 от НК.

В съдебно заседание прокурорът поддържа обвинението. Счита, че от събраните доказателствени материали може да се направи несъмнен извод, че подсъдимата е извършила престъплението, за което й е повдигнато обвинение. Пледира съдът да я признае за виновна, като определи наказанието при условията на чл.55 от НК.

         Районният съд, като обсъди и прецени събраните по делото писмени и гласни доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и след като спази разпоредбите на чл.301 от НПК, прие за установено следното:

На 29.06.2016 г. в Сектор „Криминална полиция“ към РУ- Пазарджик при ОД на МВР- Пазарджик била получена оперативна информация, че подс. Й.В. държала в дома си, намиращ се в с. Б., обл. П., на ул. „..” № .., акцизни стоки без бандерол и по-конкретно-цигари.

По този повод на посочената дата, за времето от 11,30 часа до 12,00 часа, в условията на неотложност по смисъла на чл.161 ал.2 от НПК, в дома на подс. В. било извършено претърсване и изземване от служители на РУ- Пазарджик при ОД на МВР- Пазарджик, между които бил и св. Д.К.. Още при пристигането на полицейските служители, подс. В. им отворила и преди да започне претърсването на дома им, след като била поканена да предаде, ако държи вещи забранени от закона, подсъдимата предала доброволно акцизни стоки без бандерол, а именно цигари от различни марки както следва: 8 бр. кутии цигари “York”, 3 бр. кутии цигари “Manchester”, 4 бр. кутии цигари “Cooper”, 6 бр. кутии цигари “Merilyn”, 9 бр. кутии цигари “MM”, 6 бр. кутии цигари “Marble”, 22 бр. кутии цигари “Victory Slims”, 1 бр. кутии цигари “Merilyn”, съдържаща 11 бр. цигари в нея, 1 бр. кутии цигари “Cooper”, съдържаща 6 бр. цигари в нея, 1 бр. кутии цигари “Win”, съдържаща 18 бр. цигари в нея и 17 полиетиленови плика с по 20 бр. цигари във всеки плик, саморъчно направени с надпис “Cartel” върху всяка цигара или общо 77 броя опаковки, съдържащи общо 1 535 къса цигари. Всички тези цигари били иззети като веществено доказателство по делото.

Пред полицейските служители подс. В. посочила, че откритите цигари са нейни, закупила ги била от непознато лице от ромски произход и ги държала за лична употреба. Тези обстоятелства тя записала и собственоръчно в изготвения протокол за претърсване и изземване.

Протокола за извършеното неотложно процесуално-следствено действие- претърсване и изземване било одобрено с определение на РС- Пазарджик от 30.06.2016 г. по ЧНД № 1354/ 2016 г. по описа на съда.

Всички иззети веществени доказателства- цигари от различни марки без бандерол, подробно посочени по-горе, били предадени на съхранение на  домакин РУ- Пазарджик при ОД на МВР- Пазарджик.

По повод на всичко това било отпочнато настоящото наказателно производство.

Видно от заключението на приетата по делото физико-химическа експертиза, което съдът цени като обективно и компетентно изготвено, представените за изследване 17 броя полиетиленови плика с по 20 броя цигари във всеки плик саморъчно направени с надпис „Cartel” върху всяка цигара и всички без бандерол представляват цигари по смисъла на чл.11 ал.1 т.2 от ЗАДС и се характеризират като цилиндрични тела от тютюн, който чрез проста неиндустриална обработка е вкаран в цигарени хартиени рула.

От приетото писмено доказателство по делото официално уведомително писмо от Началника на Митница- Пловдив, се установява, че видовете марки и продажните цени на тютюневите изделия са публично достояние и са посочени в „Публичен регистър за регистрация на цени на тютюневите изделия“ в сайта на Министерството на финансите. В конкретния случай дадената марка цигари не попада в Публичния регистър и продажната цена се определяла съгласно разпоредбите на чл. 71 от ППЗАДС и е в размер на 7,50 лева за 20 къса цигари.

От приложената таблица става ясно, че различните иззети марки цигари, подробно описани по-горе, са общо 77 броя опаковки съдържащи общо 1 535 къса цигари. Тяхната обща продажна цена е в размер на 439,86 лева, а общият дължим акциз- в размер на 274,59 лева.

Установява се още, че при извършена проверка в регистрите на Българската акцизна централизирана информационна система (БАЦИС) е констатирано, че подс. В. като физическо лице и управител на дружеството нямала издадено разрешение за търговия с тютюневи изделия и против нея не били съставяни актове за установяване на административни нарушения, както и не били издавани  наказателни постановления и налагани  санкции.

         Така описаната фактическа обстановка, съдът възприе въз основа на самопризнанията и кратките обяснения на подсъдимата, както и от показанията на св .Д.К., а също и от писмените доказателства, инкорпорирани в делото по реда на чл.283 от НПК.

         Съдът дава изцяло вяра на всички събрани по делото доказателства, тъй като същите са последователни и непротиворечиви, взаимно допълващи се, като по категоричен начин очертават гореописаната фактическа обстановка.

         От обясненията на подсъдимата дадени на съдебното следствие се установи категорично, че тя е закупила от непознато лице от ромски произход процесните цигари и ги държала в дома си, като били предназначени за нейна и на членовете на семейството й (съпруг и двама сина) лична употреба. Тези обяснения напълно се подкрепиха и от показанията на св. К. и не се опровергаха от което и да е друго пряко или косвено доказателство.

         При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че поведението на подсъдимата не запълва от обективна страна престъпния състав на чл.234 ал.1 от НК.

         С оглед на цялостната преценка на фактическите обстоятелства и на събраните доказателства, на които се базира обвинението, съдът счита, че са налице множество основания, които в своята съвкупност обосновават по един убедителен начин, че осъщественото от подс. В. деяние представлява маловажен случай.

Съставът на престъплението по чл.234 ал.1 от НК изисква от обективна страна случаят да не е маловажен. Преценката за маловажността, респ. немаловажността на случая, е от съществено значение за съставомерността на престъплението. Преценката за маловажността на случая, съгласно разпоредбата на чл.93 т.9 от НК се прави въз основа на извод за конкретната степен на обществена опасност на престъплението, която пък следва да се определи въз основа на обосновани с конкретните факти изводи за вредните последици било то липсващи или незначителни или другите смекчаващи обстоятелства.

Вредните последици обхващат не само имуществените, а всички последици от деянието, представляващи засягане на установения правов ред.

Престъплението по чл.234 ал.1 от НК е систематизирано в Раздел ІІ заедно с други престъпления в отделните стопански отрасли в глава VІ от НК- „Престъпления против стопанството. С тези престъпления се защитават обществените отношения регулиращи правото на държавата да събере определен еднократен, косвен и специфичен данък- акциз, като събирането се удостоверява чрез бандерол, залепен върху съответната стока, т.е. водещият защитен интерес е постъпването на определена парична сума в държавната хазна.

В конкретния случай се касае за данък относно 77 броя опаковки съдържащи общо 1 535 къса саморъчно свити цигари, чиято обща продажна цена е в размер на 439,86 лева, а общият дължим акциз- в размер на 274,59 лева. Или иначе казано не са причинени реални имуществени вреди, а е останало несъбрано държавно вземане. Събираемостта на това вземане обаче е възможна, при това в размер, по-голям от дължимия, ако деянието на подсъдимата се квалифицира като административно нарушение и се развие при административнонаказателна процедура по чл.123 от ЗАДС, която предвижда за физическите лица глоба в двоен размер на дължимия акциз, но не по-малко от 1 000 лева.

Стойността на процесните цигари е 439,86 лева и дължим върху тази стойност акциз в размер на 274,59 лева, която следва да се прецени като незначителна, включително съотнесена и към размера на минималната работна заплата към инкриминираната дата 420 лева.

Съдът отчете и мотивът за държане на стоките от страна на подсъдимата- за лична употреба и то не само нейна, а на цялото семейство, в подкрепа на което са обяснението на подс. В., показанията на св. К., но и количество на намерените цигари, което е по-малко от осем стека.

Не без значение и обстоятелството, че деянието на подсъдимата е първо от този вид и е несъмнено, че тя е личност с изцяло правомерно поведение, доколкото не е осъждана, липсват данни за противообществени и криминални прояви, както и данни за извършени административни нарушения с предмет акцизни стоки. Отделно от това подс. В. е изключително позитивно охарактеризирана по местоживеене и с безупречно процесуално поведение още при първото действие по разследването- претърсване и изземване, с което е било поставено началото на ДП, когато е оказала пълно съдействие, като е предоставила доброволно на полицейските служители акцизните стоки без бандерол, което се потвърждава от Протокола за това действие и от показанията на св. К.. Отделно от това в хода на цялото производство проявява отношение на самокритичност, което е индиция, че осъзнава нередността на извършеното деяние, т.е. може да се приеме, че е налице поправяне и превъзпитание.

Поради всичко изложено до тук, съдът намира, че извършеното от подсъдимата деяние представлява маловажен случай и с оглед на това не би могло да се приеме за престъпление, а евентуално да се приравни на административно нарушение.

Вредните последици в случая са незначителни, при това изцяло поправими чрез възможностите на административнонаказателното производство. Предвид изричната изискуемост в НК случаят да е немаловажен, за да е налице състав на посоченото от прокурора престъпление, следва да се приеме несъставомерност на извършеното от подсъдимата съобразно предвиденото в чл.234 ал.1 от НК.

В подкрепа на този извод е и константата съдебна практика на ВКС, между която Решение № 373/30.09.2011 г. по н.д. 1524/2011г. на ІІІ н.о., Решение № 272/21.062012 г. по н.д. 803/2011г. на ІІ н.о. и Решение № 241/08.052014г. по н.д. 591/2014г. на І н.о.

Поради изложените съображения съдът призна за невиновна и оправда подс. Й.В. по обвинението за извършено престъпление по чл.234 ал.1 от НК във вр. с чл.28 ал.1 от ЗТТСИ и чл.64 ал.1 от ЗАВС, а именно за това, че на 29.06.2016г. в с.Братаница, обл.Пазарджик, в обитавания от нея дом на ул.“25-та“ №7, в немаловажен случай, е държала акцизни стоки без бандерол, като такъв се изисква по чл.28 от ЗТТСИ и чл.64 ал.1 от ЗАДС, а именно цигари от различни марки – общо 77 броя опаковки, съдържащи общо 1535 къса с обща продажна цена в размер на 439,86 лв. и с общ дължим акциз в размер на 274,59 лв., както следва: 8 бр. кутии цигари “York”, 3 бр. кутии цигари “Manchester”, 4 бр. кутии цигари “Cooper”, 6 бр. кутии цигари “Merilуn”, 9 бр. кутии цигари “MM”, 6 бр. кутии цигари “Marble”, 22 бр. кутии цигари “Victory Slims”, 1 бр. кутия цигари “Merilyn”, съдържаща 11 бр. цигари в нея, 1 бр. кутия цигари “Cooper”, съдържаща 6 бр. цигари в нея, 1 бр. кутия цигари “Win”, съдържаща 18 бр. цигари в нея и 17 полиетиленови плика с по 20 бр. цигари във всеки плик, саморъчно направени с надпис “Cartel” върху всяка цигара.

При този изход на делото и поради обстоятелството, че българското законодателства забранява държането на акцизни стоки без бандерол, каквито са процесните цигари, иззети като веществени доказателства, то същите не мога да се върнат на подсъдимата. На това основание съдът постанови веществените доказателства, находящи се на съхранение при Домакина на РУ-Пазарджик:  77 броя опаковки, съдържащи общо 1535 броя късове, както следва: 8 бр. кутии цигари “York” без акцизен бандерол, 3 бр. кутии цигари “Manchester” без акцизен бандерол, 4 бр. кутии цигари “Cooper” без акцизен бандерол, 6 бр. кутии цигари “Merilyn” без акцизен бандерол, 9 бр. кутии цигари “MM” без акцизен бандерол, 6 бр. кутии цигари “Marble” без акцизен бандерол, 22 бр. кутии цигари “Victory Slims” без акцизен бандерол, 1 бр. кутии цигари “Merilyn” без акцизен бандерол, съдържаща 11 бр. цигари в нея, 1 бр. кутии цигари “Cooper” без акцизен бандерол, съдържаща 6 бр. цигари в нея, 1 бр. кутии цигари “Win” без акцизен бандерол, съдържаща 18 бр. цигари в нея и 17 полиетиленови плика с по 20 бр. цигари във всеки плик, саморъчно направени с надпис “Cartel” върху всяка цигара, след влизане в сила на присъдата да се изпратят по компетентност на Началника на Митница Пловдив, с оглед преценка дали същите не са предмет на административно нарушение по ЗАДС.

         Пак съобразно изхода на делото, разноските направени в наказателното производство следва да останат за сметка на държавата, на основание императивната разпоредба на чл.190 ал.1 от НПК.

         По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: