Определение по дело №1276/2019 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1228
Дата: 14 май 2019 г. (в сила от 2 юли 2019 г.)
Съдия: Марияна Пенчева Бахчеван
Дело: 20197050701276
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 13 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е Л  Е  Н  И  Е

 

 

……………………………., гр.Варна

 

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Деветнадесети състав, в закрито заседание на  13.05.2019г. в състав:

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: МАРИЯНА БАХЧЕВАН  

                  

като разгледа докладваното от съдията  частно административно дело №1276 по описа на Административен съд – Варна за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното :

 

 

Производството е по реда на чл.60 ал.5-6  от АПК. 

Делото е образувано  по искане на А.Н.Н. и Н.Н.Т. и двете чрез адв.А.П. срещу разпореждане за предварително изпълнение на решение №1562-2 по протокол №39/24.04.2019г. на Общински съвет при община Варна, с което е одобрен подробен устройствен план – план за улична регулация на обект: „Реконструкция на ул.“Александър Рачински“ в участъка от бул.“Съборни“ до бул.“Генерал Колев“ по плана на 4 подрайон на гр.Варна.

Искането за отмяна на разпореждането по чл.60 ал.1 от АПК, включено в горецитираното решение е подадено в 3-дневния срок по чл.60 ал.5 от АПК, считано от обнародването му в Държавен вестник бр.36 от 03.05.2019г. и е направено от лица с правен интерес в качеството им на съсобственици на имот с идентификатор 10135.1504.94 в кв.433 по плана на 4 м.р. на гр.Варна, с административен адрес: ул.“Александър Рачински“ №10, който е засегнат от предвижданията на плана за улична регулация.

Разгледано по същество, искането е основателно по следните съображения:

Разпоредбата на  чл.60 ал.1 от АПК, въз основа на която е допуснато предварителното изпълнение,  може да бъде приложена  за да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси или е налице опасност да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта,  или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда от обществена значимост.

В разглеждания случай, предварителното изпълнение е обосновано със защита на важни обществени интереси, а именно: разширението и реконструкцията на улица „Александър Рачински“ касае обект от първостепенно значение за община Варна, който е включен в Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти през 2019г., приета с решение №1500-2 по протокол №37/30.01.2019г на Общински съвет - община Варна. Отчетена е обществената значимост на плана с цел ускоряване сроковете за реализиране на дейностите за изграждане на пътната и техническата инфраструктура в територията, попадаща в обхвата на плана.

Определението за „общински обекти от първостепенно значение“, дадено  в §5 т.73 от Закона за устройство на територията и в §1 т.6 от Закона за общинската собственост, гласи, че такива са: общински пътища, метрополитени, трамвайни трасета, улици от първостепенната улична мрежа, депа или други съоръжения за третиране на отпадъци, гробищни паркове, както и други обекти - публична общинска собственост, определени в програмата по чл. 8, ал. 9 от Закона за общинската собственост за обекти от първостепенно значение. Видно от графичната част и обяснителната записка на процесния план за улична регулация, предвидено е разширяване на пътното платно с една нова ивица от 7 м и разделителна зелена зона между двете платна и тротоар с ширина от 4.50м, което превръща ул.“Александър Рачински“ в елемент от първостепенната улична мрежа по смисъла на чл.77 ал.1 т.1 от Закона за устройство на територията. Това се потвърждава и от данните в административната преписка, че улицата като елемент на техническата инфраструктура е предвидена в Общия устройствен план на община Варна по реда на чл.77 ал.2 от Закона за устройство на територията.

Според документите в административната преписка и тези, приложени към жалбата в обхвата на реконструкцията и уширението на ул.“Александър Рачински“ попада сграда на ул.“ Ал.Рачински“ №10, пл.6 от кв.433 по плана 4 м.р. на гр.Варна с идентификатор 10135.1504.98.1 по кадастралната карта и кадастралните регистри на район „Одесос“ в гр.Варна, със статут на архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „за сведение“ по чл.50 ал.1 т.5 от Закона за културното наследство. Във връзка с това на основание чл.80 във връзка с чл.84 ал.3 от същия закон, проектът на процесния ПУП-ПУР е бил съгласуван с Министерството на културата въз основа на становище с изх.№33-7171-605 от 2018г., което съдържа следните задължителни изисквания: а) Преди да се пристъпи към реализация на предвижданото разширение на уличното платно, да бъде изготвено прецизно и подробно архитектурно и фото заснемане на сградата на ул.“Рачински“ №4 и детайлите от декоративната ѝ украса; б) Въз основа на заснемането, да бъде изготвен проект за демонтаж и преизграждане на сградата на подходящо друго място. Да се предвиди съхраняване с цел преизползване на всички елементи от ковано желязо, каменно стъпало, корнизи и други каменни елементи, прозорци, врати и др.; в) Проектната документация да се изготви в съответствие с изискванията на: Глава ХХІІІ от наредба №4/2001г. на МРРБ за ОСИП, Наредба №4 на МРРБ и МК от 21.12.2016г. за обхвата и съдържанието на документациите за извършване на консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности, обн. ДВ бр.105/30.12.2016г., ЗКН, ЗУТ и др.; и да се внесе за разглеждане в НИНКН и съгласуване от МК по реда на чл.83 и чл.84 от ЗКН.“.

Следователно,  налице са два противопоставими обществено-значими интереси, от една страна – изграждане на обект от първостепенно значение за община Варна, от друга страна – запазване на сграда, която е част от нейното културно наследство. Провеждането на държавна политика по опазване на националното историческо и културно наследство е гарантирано в  чл.23 от Конституцията на Република България и се извършва по силата на чл.4 от Закона за културното наследство във взаимодействие със съответните компетентни държавни и общински органи. Конституционно провъзгласената закрила на културното наследство в интерес на всички граждани на Република България, превръща опазването на  сградата на ул.“Александър Рачински“ №4 в надделяващ обществен интерес.

Допуснатото предварително изпълнение на въпросния ПУП-ПУР създава опасност да бъде осуетено или сериозно затруднено  изпълнението на задължителните предписания на Министерството на културата, дадени в становището им по съгласуване на плана относно сочената  културна ценност, което е основание за отмяна на разпореждането по чл.60 ал.1 от АПК.  

С оглед на това и на основание чл.60 ал.7 от Административнопроцесуалния кодекс, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

ОТМЕНЯ по жалба на А.Н.Н. и Н.Н.Т., разпореждане за предварително изпълнение по чл.60 ал.1 от АПК, включено в решение №1562-2 по протокол №39/24.04.2019г. на Общински съвет при община Варна.

 

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

                    

                       АДМИНИСТРАТИВЕН  СЪДИЯ: