Решение по дело №1430/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 132
Дата: 26 март 2020 г. (в сила от 28 август 2020 г.)
Съдия: Светла Василева Пейчева
Дело: 20191510201430
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 декември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

   26.03.2020

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                      Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО, ІІІ

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

04 февруари

 

2020

 
 


на                                                                                                           Година

В публично съдебно заседание в следния състав:

         Светла Пейчева

 
Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

         Роза Цветанова

 
         2.

 

 
Секретар:

Прокурор:

Председателя на състава

 
 


Сложи за разглеждане докладваното от

НАХ

 

1430

 

2019

 
 


                                      дело №                                     по описа за                                    година  и за да се произнесе взе предвид следното:

   

 

 

 

 

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

 ,,Напоителни системи“ ЕАД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. ,,Цар Борис III“ № 136, ет. 3, представлявано от Изпълнителния директор Снежина Динева, действащо чрез пълномощник юрк. А. Петков е обжалвало Наказателно постановление № ПО-02-96 от 10.12.2019 г. на Директор на Басейнова дирекция ,,Западнобеломорски район“ -Благоевград, с което на дружеството-жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 (две хиляди) лева, на основание чл. 200, ал. 1, т. 2 от Закона за водите, за извършено административно нарушение на разпоредбата на чл. 48, ал. 1, т. 11, във вр. с чл. 53, ал. 1 от Закона за водите. Счита, че НП е неправилно  и незаконосъобразно и моли да бъде отменено като такова. Сочи, че не са спазени сроковете предвидени в чл. 34 от ЗАНН.

Въззиваемата страна, чрез процесуалния си представител, оспорва доводите в жалбата и пледира наказателното постановление да бъде потвърдено изцяло, като законосъобразно и правилно.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 13 и чл. 14 от НПК, както и доводите на страните, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН от надлежно процесуално легитимирано лице с правен интерес. Допустима е. Разгледана по същество се явява неоснователна.

С констативен протокол № КД-01-356/02.05.2019 г.  Милчо Чобанов, на длъжност- старши инспектор при  Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ с център Благоевград е отразил, че  е извършена проверка по изпълнение на режимен график на МОСВ за месец април 2019 г., като е отбелязано, че условията по месечния график се изпълняват частично, тъй като АМ „Хемус“ АД към момента на проверката  нямат разрешително за  водовземане издадено от МОСВ за язовир Дяково.

На 04.06.2019 г. П.Ш.- на длъжност старши инспектор при  БД Западнобеломорски район с център Благоевград е извършила проверка на обект Бетонов Център „Галилея“- „Автомагистрали Хемус“ АД, като към момента на проверката не се е произвеждал бетон, а дружеството е имало разрешително да ползва вода до 13.10.2018 г. от язовир Дякова посредством поставено отклонение  от РШ 43 на Дюкер 2. Извършен е отчет на монтираното ВУ на довеждащия тръбопровод, което при пускане установили , че работи и отчита преминаващите водни  количества, като на 02.05.2019 г.  в дневника е записано, че показанията са 018025 м3. След анализ на дневника и след отчет на показанията на ВУ в момента на проверката е било установено, че е извършвано водовземане от язовир Дяково посредством поставено отклонение  от РШ 43 на Дюкер 2 без необходимото разрешително за водовземане издадено съгласно Закона за водите. За горните констатации Ш. е съставила КП № КД-01-550 от 04.06.2019 г. Извършено е пломбиране на два броя шибърни спирателни крана в затворено положение, монтирани един до друг на довеждащия водопровод от яз. Дяково, затворени от представители на „НС“ ЕАД- клон „Струма-Места“, а един брой пломба със знака на МОСВ, като пломбажната тел обхваща отвори в спирателните (затварящите) кранове,  с което е преустановено техническата възможност за водоподаване към бетоновия възел, като и към обект- Цех за метални конструкции, с инициали „Енергосервиз“, които не притежават разрешително за водоземане, като към цеха е монтирано ВУ, което на работи. Към момента на проверката управителя на цеха заявил своето несъгласие за спиране на водата, като заявил, че имал договор с напоителни системи за доставка на вода, но не го е представил.

На 04.06.2019 г. е съставен и КП № КД-01-549 от А. Калеов главен инспектор при  БД Западнобеломорски район с център Благоевград, в   който отразил, че е извършена проверка  във връзка с контрол по изпълнение на условията, заложени в режимен график на МОСВ за месец май 2019 г. , като е отразено, че условията посочени в графика се изпълняват.

На 05.08.2019 г. актосъставител П.Ш. съставила АУАН № КД-04-69, като е приела, че дружеството- жалбоподател – „Напоителни системи“ ЕАД, клон „Струма- Места“, на обект: Бетонов възел „Галилея“, землище на с. Яхиново, община Дупница, стопанисван от „Автомагистрали Хемус“ АД на 04.06.2019 г. е извършило следното административно нарушение: При проверка и отчет на монтираното водомерно устройство на обекта отчитащо води от довеждащия тръбопровод, е установено  че през месец юни 2019 г. е извършено водовземане от яз. Дяково посредством отклонение от РШ 43 на Дюкер 2 за промишлени цели за посочения обект в нарушение на график за използване на водите на комплексните и значими язовири за месец юни 2019 г. Към датата на проверката се извършва водовземане за бетонов център „Галилея“ без издадено разрешително по Закона за водите и без разрешени водни количества за този обект в режимния график. Счита, че така описаното нарушение се доказва по безспорен начин от проверка на дневника за ежемесечен отчет на обекта, като показанията на водомерното устройство към 02.05.2019 г. е 018025 м3, а на 04.06.2019 г. показанията са били 018050 м3, което удостоверява че е извършено водовземане без действащо разрешително за водовземане. Прието е, че нарушен чл. 48, ал. 1, т. 11 във вр. с чл. 53, ал. 1 от Закона за водите.

Приложен е график за използване на водите на комплексните и значими язовири за месец юни 2019 г.от който е видно, че за Западнобеломорски басейн, в т. 4 касаеща яз. Дяково „Автомагистрали Хемус“ АД не са включени, като същите са имали разрешително да ползва вода до 13.10.2018 г.

АУАН е връчен на А. Петков на 26.08.2019 г., като  в предвидения от закона тридневен срок по чл. 44 от ЗАНН са постъпили писмени възражения.

Въз основа на АУАН е издадено атакуваното НП, в което АНО е възприел същата фактическа и правна обстановка и е наложил административно наказание имуществена санкция в размер на 2000 лв. , като АНО е приел, че направените писмени възражения са неоснователни, тъй като е спазен преклузивния срок по чл. 34 от ЗАНН при съставяне на АУАН, тъй като е посочено, че нарушението е извършено на 04.06.2019 г., а АУАН е съставен на 05.08.2019 г., т.е. в тримесечния срок, считано от установяване на нарушението, предвиден  закона.  НП е връчено с писмо с обратна разписка на 12.12.2019 г., като същата е депозирана в срок –на 18.12.2019 г.

Горната фактическа обстановка се установява от показанията на разпитаните по делото актосъставител - П.Ш. и свидетелите по акта С.К. и И.Г., които поддържат изцяло и в пълен обем отразените в акта за установяване на административно нарушение констатации. Актосъставителят твърди, че е възприел, че е налице описаното в АУАН административно нарушение, тъй като е направил проверка на място и подробно е описал както нарушението, така и обстоятелствата при които е извършено. Посочил е доказателствата, на които е преценил, че е налице извършено  нарушение на чл. 48, ал. 1, т. 11 във вр. с чл. 53, ал. 1 от Закона за водите.

При така установеното от фактическа страна, от правна страна съдът намери за установено следното:

АУАН и НП са издадени от компететни длъжностни лица със съответната материална компетеност предвидена в закона. При съставяне на АУАН и НП са спазени императивните разпоредби на чл. 2 и чл. 57, като и разпоредбите на чл. 34  от ЗАНН, поради което съдът счита, че не е нарушено правото на защита на жалбоподателя, тъй като описанието на нарушението е ясно, точно и конкретно, посочени са обстоятелствата на нарушението и доказателствата, които го потвърждават,  и същият е разбрал в какво е обвинен, поради което е реализирал в пълен обем правото си на защита.

Законът за административните нарушения и наказания съдържа абсолютни правила и изисква строга формалност относно реда за поставяне начало и водене на производствата за налагане на административни наказания, категорични във връзка с необходимостта от лично възприемане на действията на актосъставителите от нарушителите – физически лица, свързани с правото на последните да възразяват и да се защитят своевременно срещу предявяваното им административнонаказателно "обвинение". Като изключение от правилото на чл. 24, ал. 1 на ЗАНН обаче, е предвидена възможност за носене на административнонаказателна отговорност, обективна и безвиновна, и от юридически лица (ЮЛ) и еднолични търговци (ЕТ).

В разпоредбата на чл. 48, ал. 1, т. 11 от Закона за водите е предвидено, че водоползвателите - титуляри на разрешителни, имат задължение да изпълняват условията в издадените им разрешителни по реда на този закон и комплексните разрешителни, издадени по реда на Закона за опазване на околната среда. В чл. 53, ал. 1 от Закона е предвидено, че начинът на използването на водите на комплексните и значимите язовири по приложение № 1 се определя в годишен и месечни режимни графици, които се утвърждават от министъра на околната среда и водите и са неразделна част от разрешителното за водовземане. В хода на съдебното следствие се доказа по безспорен начин установената фактическа обстановка в АУАН. Установено е нарушението, начина на неговото извършване, обстоятелствата при които е извършено и доказателствата на които се гради обвинителната теза в АУАН. Установен е извършителя и неговата съпричастност при извършване на деянието. В чл. 200, ал. 1, т. 2, предложение 2 от Закона за водите е предвидена административна отговорност за всяко административно наказателно отговорно лице, което ползва водни обекти, водностопански съоръжения и системи или изгражда такива без необходимото за това основание или в отклонение от предвидените условия в разрешителното - от 2000 лв. до 10 000 лв. АНО е наложил санкция в предвидения от закона минимум.

 Предвид изложеното на основание чл. 63, ал.1 пр.1-Во от ЗАНН, Районен съд гр. Дупница:

 

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № ПО-02-96 от 10.12.2019 г. на Директор на Басейнова дирекция ,,Западнобеломорски район“ -Благоевград, с което на Напоителни системи“ ЕАД, с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. ,,Цар Борис III“ № 136, ет. 3, представлявано от Изпълнителния директор Снежина Динева, действащо чрез пълномощник юрк. А. Петков е наложена имуществена санкция, в размер на 2 000 (две хиляди) лева, на основание чл. 200, ал. 1, т. 2 от Закона за водите, за извършено административно нарушение на разпоредбата на чл. 48, ал. 1, т. 11, във вр. с чл. 53, ал. 1 от Закона за водите, като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на обжалване и протест, в 14-дневен срок, считано от датата на връчването на страните, пред Кюстендилски административен съд на основанията предвидени в НПК и по  реда на гл. ХІІ от АПК.

 

         РАЙОНЕН СЪДИЯ: