Решение по дело №1083/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 август 2020 г. (в сила от 28 август 2020 г.)
Съдия: Анна Костадинова Димитрова
Дело: 20192230201083
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 313

 

 Гр. Сливен, 07.08.2020 г.

 

   В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, V-ти наказателен състав, в публично заседание на петнадесети юли през две хиляди и двадесета година в състав

 

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АННА ДИМИТРОВА

 

при секретаря ЗЛАТИНКА ХРИСТОВА  като разгледа докладваното от председателя АНД № 1083 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по повод жалба от Д.Д.Г. против НП № 19-0804-001481 от 20.12.2019 г. на Началник група към ОД-МВР-Сливен, с което на жалбоподателя, за нарушение на чл. 42, ал.2, т.1 от ЗДвП, е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева и на основание Наредба № I-з-2539 на МВР са отнети  10 контролни точки. Моли атакуваното наказателно постановление да бъде отменено.

В с.з. жалбоподателят редовно призован, се явява лично и с  процесуален представител, който поддържа жалбата.

В с.з. възз. страна редовно призована не изпраща представител.

          Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в своята съвкупност и по отделно като безпротиворечиви и относими към предмета на делото съдът прие за установено следното от  фактическа страна:

          На 09.06.2019 г. около 15,30 часа жалбоподателят управлявал лек автомобил „БМВ“ с рег. № СН 13 83 АС, като се движел от гр. Сливен към с. Блатец, общ. Сливен. По същото време в същата посока се движели още свидетелите А.А., П.А. и Стефан М., всеки в отделен автомобил. Преди с. Калояново, общ. Сливен възникнала конфликтна ситуация между автомобилите на жалбоподателя, на св. П.А. и на св. А.А., като автомобилът на св. П.А. напуснал пътното платно и се ударил в крайпътно дърво, а автомобилите на останалите двама се ударили един в друг – предната дясна на автомобила на жалбоподателя в задната част на автомобила на св. А.А.. След настъпилите ПТП всички автомобили спрели, включително и този на св. М., като чрез сигнал на тел.112 на място бил изпратен автомобил на СПП към ОДМВР-Сливен, със служители актосъставителя Г. и св. Д.. Между тримата водачи съществувал спор как точно са възникнали произшествията, като всеки от тях излагал своя версия за това кой е виновен и кой е предизвикал ПТП. Заради тези противоречия полицейските служители съставили АУАН и на тримата водачи, участници в ПТП, като на жалбоподателя бил съставен АУАН за нарушение на чл.42, ал.2, т.1 от ЗДвП, за това че при извършване на маневра изпреварване не е осигурил достатъчно странично разстояние вследствие на което е блъснал с дясната си странична част изпреварвания автомобил и е настъпило ПТП с материални щети. Въз основа на съставения АУАН, е издадено и НП, с което на жалбоподателя за нарушението на чл.42, ал.2, т.1 от ЗДвП е наложено адм.наказание глоба в размер на 200 лева.   

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени в тяхната съвкупност и поотделно като безпротиворечиви и относими към предмета на

делото, съдът изведе следните фактически и правни изводи:

 Жалбата е процесуално допустима - подадена в законоустановения срок от лице имащо правен интерес от обжалването, а разгледана по същество се явява основателна.

          От така описаната фактическа обстановка по никакъв начин не може да се направи извод извършил ли е жалбоподателят нарушение на ЗДвП или не. Действително съгласно разпоредбите на ЗДвП, редовно съставените актове се ползват с доказателствена сила до доказване на противното. В случая обаче полицейските служители не са присъствали на възникналите ПТП и това което са отразили в съставения на жалбоподателя АУАН е съобразно твърденията на останалите участници в ПТП. Ако обаче техните твърдения са верни, то не би следвало на тях да се съставят актове, а такива са били съставени. При възникналата ситуация правилно проверяващите са съставили актове и на тримата водачи. Следвало е обаче преди издаването на НП, АНО да упражни правомощията си по ЗАНН и да установи кой от водачите е имал вина за възникналите произшествия и да и да издаде НП само на него. Съгласно чл.52, ал.4 от ЗАНН преди да се произнесе по преписката, наказващият орган проверява акта с оглед на неговата законосъобразност и обоснованост и преценява възраженията и събраните доказателства, а когато е необходимо, извършва и разследване на спорните обстоятелства, като това разследване може да бъде възложено и на други длъжностни лица от същото ведомство. В случая са били налице спорни обстоятелства, били са изготвени протоколи за ПТП и фотоснимки и е следвало да се назначи експертиза, която да установи твърденията на кой от водачите са верни и съответно кой от тях има вина за възникналите ПТП. Неупражняването на тези правомощия е довело до издаването на незаконосъобразно НП, тъй като в тези производства съдът е въззивна инстанция, а първата инстанция е именно АНО, който е длъжен да спазва разпоредбите на ЗАНН при издаването на наказателни постановления.

Ето защо съдът намира, че НП следва да бъде отменено като незаконосъобразно

Предвид изложеното, съдът:

 

                                         Р   Е   Ш   И:

 

         

ОТМЕНЯ НП № 19-0804-001491 от 27.06.2019 г. на Началник група към ОД-МВР-Сливен, с което на Д.Д.Г.  с ЕГН **********, за нарушение на чл. 42,ал.2, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 200 лева и на основание Наредба № I-з-2539 на МВР са отнети  10 контролни точки, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

        Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - гр. Сливен в 14 – дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                       

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ :