Определение по дело №160/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 207
Дата: 28 март 2018 г. (в сила от 5 април 2018 г.)
Съдия: Веселка Цокова Иванова
Дело: 20181400200160
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 20 март 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно  отделение, в открито заседание на 28.03.2018 г., в състав:

             Председател: Веселка Иванова

При участието на

прокурора Ивайло Христов и  секретаря Лилия Горчева,

като разгледа докладваното от съдията Иванова

ЧН дело № 160  по описа за  2018 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.437, ал.2 и сл. НПК.

Образувано е по молба на осъдения Ц.С.Т. за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на остатъка от наложеното му общо наказание лишаване от свобода. В молбата се твърди, че осъденият е изтърпял изискуемата се част от наказанието и с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.

 Към сезиращата молба са приложени писмени документи, предписани от чл.155 и чл.156 ЗИНЗС, както и личното затворническо досие на Т..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата с изнесените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание лишаване от свобода. 

Представителят на Затвора-Враца, упълномощен по чл.15, ал.2 ЗИНЗС, изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 2/3 от наложеното му наказание и с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца заявява, че са изпълнени изискванията на закона и осъденият следва да бъде освободен условно предсрочно.

Врачански окръжен съд, след като се запозна с молбата на осъдения, приложените към нея писмени доказателства и като съобрази становищата на страните, намира молбата за основателна по следните съображения:

С протоколно определение от 06.07.2017 г., постановено по НОХД № 680/2017 г. по описа на РС-Пазарджик в производство по чл.306, ал.1, т.1 НПК, на основание чл.25, ал.1, вр.чл.23, ал.1 НК на осъдения Ц.С.Т. е било определено общо наказание измежду наложените му по НОХД № 2069/2016 г. по описа на РС-Пазарджик за извършено на 25.09.2016 г. деяние по чл.196, ал.1, т.2, пр.1 НК, НОХД № 680/2017 г. по описа на РС-Пазарджик за извършено в периода 22.09.16 г. до 24.09.16 г.  деяние по чл.196, ал.1, т.2 НК и по НОХД № 259/2017 г. по описа на РС-Ихтиман за извършено на 06.09.2016 г. деяние по чл.343б, ал.2 НК, в размер на 2 години и 2 месеца лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален строг режим.

Осъденият Т. е започнал да търпи общото наказание от 2 години и 2 месеца лишаване от свобода на 25.09.2016 г. и до момента фактически е изтърпял 1 година 6 месеца и 3 дни, от работа му се зачитат 3 месеца и 15 дни, или всичко изтърпяно 1 година 9 месеца и 18 дни. Остатъкът към настоящия момент е 4 месеца и 12 дни.

При тези данни е видно, че осъденият фактически е изтърпял повече от 2/3 от определеното му общо наказание, каквото е изискването на разпоредбата на чл.70, ал.1, т.2 НК, тъй като две от деянията, за които е осъден, са в условията на опасен рецидив. Следователно, налице е първата материално-правна предпоставка за приложение института на условното предсрочно освобождаване по реда на чл.70 НК.

На второ място, съдът трябва да прецени дали осъденият е дал доказателства за своето поправяне.

Приложените към делото доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл.155 ЗИНЗС и индивидуален план за изпълнение на присъдата по чл.156 от ЗИНЗС безспорно сочат, че осъденият Т. се поправя и превъзпитава. При първоначално изготвената оценка на риска е установен среден риск от рецидив, възлизащ на 51 точки, среден риск от вреди за обществото, обусловен от криминалното минало на осъдения и нисък риск от вреди за всички останали категории. В профила на криминогенните нужди като дефицитни са определени зоните: нагласи, начин на живот и обкръжение, злоупотреба с алкохол и умения за мислене. Заложените цели в изготвения план на присъдата са развиване на трудови навици и промяна в начина на мислене чрез включване в корекционна програма „Умения за мислене“. При последващото препланиране на присъдата като цели са заложени затвърждаване на трудовите навици, ограничаване на въздействието на затворническата субкултура, съхраняване на социалните контакти и доразвиване на процеса на самокритичност.

При изготвената междинна ревизия на оценката на риска, както и към настоящия момент рискът от рецидив остава среден, но е числово снижен на 49 точки, а рискът от вреди за всички останали категории запазва стойностите от първоначалната си оценка.

В резултат на проведената индивидуално-корекционна работа с осъдения понастоящем са настъпили положителни промени в следните зони на дефицит: нагласи – осъденият е осъзнал вината си и е формирал критично отношение към извършените престъпления; трудова заетост - има трайно изградени трудови навици, полагал е труд като общ работник в кухнята на затвора, а в момента е ангажиран с работа на външен работен обект, като съвестно изпълнява трудовите си задължения; начин на живот и обкръжение - проявява интерес към предлаганите възможности за смислово оползотворяване на престоя в затвора и се дистанцира от лишените от свобода с деструктивни прояви. Изпълнявал е функциите на отговорник културно-масовата дейност в груповия съвет.

По време на престоя в затвора осъденият спазва вътрешния ред и дисциплина. За проявена отговорност, примерно поведение и постигнати успехи в работата е награждаван три пъти, а наложеното му дисциплинарно наказание към момента е заличено.

Изготвеният индивидуален план на присъдата се възприема от Т. положително. Показва старание за постигане на поставените с него цели. Ангажиран е трайно с трудова дейност и се отнася отговорно към възложената му работа. Налице е положителна тенденция в нагласите му да води законосъобразен начин на живот след освобождаването му. Шансовете му за реинтеграция в обществото са добри, тъй като поддържа връзка с близките си и има постоянно жилище, където да пребивава след излизането му от затвора.

При така установените фактически данни съдът приема, че са налице и двете материално-правни предпоставки, визирани в разпоредбата на чл.70, ал.1 НК – фактическо изтърпяване на повече от 2/3 от наказанието и наличието на доказателства за поправянето на осъдения, които обуславят условно предсрочното му освобождаване от неизтърпяната част от наказанието лишаване от свобода в размер на 4 месеца и 13 дни.

Съобразно разпоредбата на чл.70, ал.6 НК на осъдения следва да се определи изпитателен срок в размер на неизтърпения остатък.

При горните съображения и на основание чл. 440 НПК, Врачанският окръжен съд

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО Ц.С.Т. ***, ЕГН ********** от изтърпяване на неизтърпяната част от общото наказание 2 години и 2 месеца лишаване от свобода, наложено му с протоколно определение от 06.07.2017 г., постановено по НОХД № 680/2017 г. по описа на РС-Пазарджик, с остатък 4 /четири/ месеца и 12 /дванадесет/ дни.

ОПРЕДЕЛЯ на основание чл.70, ал.6 НК на Ц.С.Т. изпитателен срок в размер на  4 /четири/ месеца и 12 /дванадесет/ дни.

Определението подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес пред САС, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане срока на обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

След влизане в сила на определението, препис от същото да се изпрати на Затвора-Враца и на бюро „Съдимост“ при РС-Видин за отметка в бюлетина за съдимост на осъдения.

                                                                   Председател: