Определение по дело №54/2025 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: 232
Дата: 25 февруари 2025 г.
Съдия: Емилия Кирова-Тодорова
Дело: 20257090700054
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2025 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 232

Габрово, 25.02.2025 г.

Административният съд - Габрово - II състав, в закрито заседание в състав:

Съдия: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

като разгледа докладваното от съдията Емилия Кирова-Тодорова административно дело54/2025 г. на Административен съд - Габрово, за да се произнесе, взе предвид следното:

Делото е образувано по жалба с вх. № СДА-01-412 от 21.02.2025 г., подадена от «Унитраф» АД, [населено място], общ. Дряново, обл. Габрово, с ЕИК: *********, против Решение с рег. № 32-30977 от 29.01.2025 г. на директора на ТД Митница Русе.

С процесното Решение на основание чл. 22 и чл. 191 от Регламент /ЕС/ № 952/2013, чл. 243, §.3 от Регламент за изпълнение /ЕС/ 2015/2447, чл. 15, ал. 2, т. 8 и чл. 19, ал. 1 от Закона за митниците /ЗМ/ е постановен отказ да се извърши поправка на данните за стока № 2 – „ленти за трансформаторни ламели – 2905 кг, с коефициент 0.98 W/Kg, с широчина непревишаваща 500 мм, електротехническа ламарина на рула“, отразени в Митническа декларация /МД/ MRN № 24BG004301014956F0/26.11.2024 г.

Мотивите за издаване на този акт се изразяват в следното:

На 26.11.2024 г. в МБ Габрово е подадена така посочената МД от дружеството – жалбоподател, с която то е декларирало режим – „едновременно допускане за свободно обращение и освобождаване за потребление“ два вида несъюзни стоки, внесени от Република Турция, като вторият вид е процесната стока, посочена по-горе, с посочен произход Китай. ДДС за тях е заплатен, съобразно декларираното. От приложените документи се установява, че по поръчка наTema Metal Sanay Ve Ticaret в Китай са изработени два вида листови материали „CRGO ELECTRICAL STEEL“ с дебелина 0.35 мм и 0.27 мм за магнитни приложения. Въз основа на сертификати за стока № 2 е деклариран и този произход и с приложената ставка за окончателно антидъмпингово мито в размер на 36.6% /С 999/.

Декларирано е лично волеизявление, чрез което деклараторът изразява желанието си за прилагане на определен митнически режим за дадена стока. Подаването на декларация, подписана от него, го прави отговорен за точността на подадената информация, автентичността на приложените документи и спазването на задълженията, свързани с поставянето на въпросните стоки под определен митнически режим. Това налага извода, че дружеството е декларирало правилно произхода на стоката.

На 02.12.2024 г. дружеството е подало заявление, с което е поискало изменение на МД досежно декларирания произход на тази стока, като бъде посочен такъв от Република Турция, т.к. ламарината била нарязана на ленти с ширина, специфична за тази държава. Видно от приложените документи става въпрос за листова силициева електротехническа /магнитна/ стомана, която се внася в Турция на рулони с ширина 990 мм и попада в позиция ХС 7225 – „Плосковалцови продукти от други легирани стомани с широчина 600 мм или повече“. Основната преработка, на която е подложена тя, е рязане на ленти с дебелина 0.27 мм и 0.35 мм. Допълнително се извършва повърхностна обработка за подобряване на качеството. В резултат се получават ленти с широчина 35 мм /използвани при стока № 1 от МД с деклариран произход Република Турция/, 32 мм и 50 мм /стока № 2 от МД/. Така процесната стока следва да се класира в код по Т. 7226 11 00 94 /с дебелина до 0.16 мм и широчина, непревишаваща 500 мм/. Според представените допълнително документи е видно, че в Турция се сменя тарифната позиция на стоките по ХС, като [рег. номер] става 7226.

Според забележка към Приложение 22-01 на ДР /ЕС/ 2015/2446, глава 72 „Неблагородни метали и изделия от тези метали – чугун, желязо и стомана“, промяната в класирането в резултат единствено от рязане не придава произход, въпреки заложеното в същото приложение – 7226 г условие за придобиване на произход. В случая в производството на стоката е налице участие на повече от една държава, като на основание чл. 60 от Регламент /ЕС/ № 952/2013 се счита, че те произхождат от държавата или територията, в която са претърпели последната си съществена икономически обоснована обработка или преработка, довели до производство на нов продукт или които представляват важен стадий от производството. Извършената обработка на материалите в Р Турция е свързана с нарязването на рулони ламарина, произведени и внесени от Китай, с фиксирана ширина 990 мм, на ленти със специфични ширини и повърхностна обработка за подобряване на качеството, което не им придава различен от декларирания вече произход. Сертификатът за движение АТ.R., издаден от турските митнически власти, също не може да послужи като документ, доказващ турски непреференциален произход на стоките.

Решението е връчено на адресата си на 03.02.2025 г., видно от ИД. Жалбата срещу него е изпратена в ТД Митница Русе на 17.02.2025 г., видно от известие за електронно връчване – в законния 14-дневен срок. Като подадена от заинтересовано лице срещу подлежащ на съдебно обжалване пред административен съд ИАА, жалбата се явява допустима, но нередовна, т.к. няма данни жалбоподателят да е внесъл дължимата ДТ в размер на 50.00 лв. по сметката на АС – Габрово за юридически лица – търговци, за което на страната следва да се дадат указания и срок за отстраняване на нередовността.

Жалбоподателят моли за отмяна на процесния ИАА, като изтъква съображения за съществено нарушение на процесуалните правила и материалния закон. В МД за процесната стока е посочен тарифен номер **********, като тя е съпроводена от сертификат за произход - Турция, издаден от турските митнически власти. Митницата е поискала от митническия представител да декларира сертификат, доказващ загубата на серомагнитната сърцевина в лентата за ламели, като след представянето му служителят е указал да бъде променен тарифния номер от ********** на **********. Митническият представител се е съобразил с това указание, но поради това, че новият тарифен номер не е бил вписан в сертификата за произход, митническите служители отказали да го признаят като доказателство за произхода на стоката от Турция и са посочили като такава да се декларира Китай, където била произведена първоначално ламарината.

Дружеството не оспорва, че ламарината е произведена първоначално в Китай, но тя е претърпяла съществени изменения в Турция и е придобила турски произход, поради което е отправило искането си за промяна в така декларираната информация. В случая стоката е претърпяла съществена преработка/обработка, довела до производството на нов продукт в друга държава /Турция/, като е придобила и ново предназначение поради новопридобити качества и състав, каквито не е имала преди това. Следвало е да се потърси и приложи тарифен номер за така преработения и получен на практика нов продукт. В тази връзка прави искане за назначаване на вещо лице, което ще се разгледа в о.с.з. след отстраняване нередовността по жалбата и изслушване становището на ответната страна.

За установяване основателността на жалбата съдът следва да насрочи делото за разглеждане в о.с.з. с конституиране и призоваване на страните и даване на указания във връзка с разпределяне на доказателствената тежест.

С оглед така изложеното и на основание чл. 154, ал. 1, чл. 153, ал. 1, чл. 170, във вр. с чл. 9, ал. 4 от АПК настоящият съдебен състав на Административен съд - Габрово

ОПРЕДЕЛИ:

КОНСТИТУИРА страни в производството:

1.Жалбоподател: «Унитраф» АД, [населено място], общ. Дряново, обл. Габрово, с ЕИК: *********, с адрес за призоваване и съобщения: [населено място], общ. Дряново, обл. Габрово.

Призовка да се изпрати и на адрес: [населено място], [улица], ет. 4, офис № 10, адв. С. Т. Ж..

2.Ответник: Директор на Териториална дирекция Митница Русе, с адрес за призоваване и съобщения: [населено място], [улица].

НАСРОЧВА делото за разглеждане в о.с.з. за 18.03.2024 г., от 10.30 часа, за когато на страните да се изпратят призовки и да се съобщи и по телефон.

ОПРЕДЕЛЯ ЗА БЕЗСПОРНО декларирания от жалбоподателя вид на стоката и първоначална страна на произхода – Китай, с претърпяна последваща преработка в Р. Турция, както и че е налице операция механично рязане на ламарината в Турция.

Оспорват се вида, мястото и последиците от тази и друг вид преработка, дали и в каква степен изменят те физико-химичния характер на материала и неговото приложение.

ЗАДЪЛЖАВА жалбоподателя в 7-дневен срок от съобщаването да внесе по сметката на съда дължима държавна такса от 50.00 лв. и да приложи в същия срок оригинален платежен документ по делото.

При неизпълнение на задължението в така посочения срок жалбата ще се остави без разглеждане и делото ще бъде прекратено.

УКАЗВА НА ЖАЛБОПОДАТЕЛЯ, че в негова тежест е да установи страната на произход на процесната стока, вкл. с помощта на специалист с познания и опит в областта на материалите - в случая на метали и сплави, страната следва да докаже какъв е бил видът на стоката при първоначалното й производство в Китай, претърпяла ли е тя обработка и/или преработка, къде, в какво се изразява тази последваща намеса, дали и по какъв начин се е изменила стоката след това, вкл. и като механични и химични свойства, предназначение; може ли да се ползва според това ново предназначение в първоначалния си необработен вид. Съответно в тази връзка в тежест на страната е да установи с какъв тарифен код е следвало да се декларира стоката при вноса си в България.

УКАЗВА на директора на Териториална дирекция Митница – Русе, че следва да докаже наличието на компетентност на органа, издал процесния ИАА и спазване на процедурата по издаването му, както и да приложи в цялост процесната МД и Заявлението от 02.12.2024 г. за промяна на същата, отразено в Решението.

УКАЗВА на страните, че представените на чужд език документи следва да бъдат съпроводени от превод на български език, изготвен от страната, която ги представя, в противен случай същите не могат да се ползват като доказателства.

Преписи от съдебния акт да се изпратят на страните в едно с призовките.

На ответника ДА СЕ ИЗПРАТИ препис от жалбата и приложенията към нея.

Определението не подлежи на обжалване.

Съдия: