Решение по дело №334/2013 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 14
Дата: 3 февруари 2014 г. (в сила от 7 май 2014 г.)
Съдия: Даниела Йорданова Игнатова
Дело: 20133210200334
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

                                                       03.02.2014год.                                              гр.Балчик

                               

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН  СЪД                    НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На девети януари ,                   две хиляди и четиринадесета година

В публично заседание  в следния състав:

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ИГНАТОВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ:1.

                                                                                    2.

 

Секретар: С С

Прокурор:  БЕЗ ПРЕДСТАВИТЕЛ В С.З.

като разгледа, докладвано от районен съдия Даниела Игнатова

АНХ  дело    334  по описа за 2013  год. и за да се произнесе, съдът взе предвид следното:

 

Производството е образувано по повод подадена Жалба до РС-Балчик от „МИГ-КАР”ЕООД            с           ЕИК               със седалище        и                            адрес 

,представлявано от Ц.  Н.  Б.–управител, срещу Наказателно Постановление №08-120/03.07.2013г.на директора на Дирекция „Инспекция

по труда”гр.Добрич-инж.М П  М , с което е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 1500,00/хиляда и петстотин/лева, по 416,ал.5,във вр.с чл.414,ал.3 от КТ,за извършено административно нарушение по чл.63,ал.1 и ал.2 от КТ.

Дружеството жалбоподател, редовно призован,се представлява в с.з. от управителя

и адв.И. ***.Моли НП да бъде отменено изцяло.

Въззиваемата страна- ИА ”ГИТ”-Добрич,редовно призована за с.з. се представлява от юр.к.Л  и изразява становище по жалбата ,която счита за неоснователна, а НП

за правилно и законосъобразно издадено.

По делото са призовани и разпитани актосъставителя С.П. ,свидетеля при констатиране на нарушението ТА и С М,Н К  и Х И. от страна на жалбоподателя.

Съдът, като разгледа жалбата,изложените в нея доводи и като се запозна  с материалите по делото,намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 31.05.2013г. св.П.  извършила проверка на в пералня,находяща се в

гр. Балчик ,ул.”Черно море” №55,стопанисвана от „МИГ-КАР” ЕООД гр.София.Проверката била извършена съвместно с ТА -инспектор в Д”ИТ”-Добрич.

При проверката св.П. взела писмени обяснения от установените на работа лица.В с.з.заявява,че същите са престирали труд,като процесното лице М дори е била с леген в ръка,вадела пране от пералнята .От данните на работниците на обекта установила и от представените на 07.06.2013г.,документи от дружеството жалбоподател ,че

в процесният случай работника С И М  е допусната на работа на 31.05.2013г. като перач,преди работодателя й да регистрира в НАП трудовия договор и да й представи копие от уведомлението за регистрация на трудовият договор .

Установено било,че уведомлението за сключване на ТД е подадено в НАП на 04.06.2013г. в 16.07часа.

Видно от доказателствата по делото –сведение от М с дата 31.05.2013г.е записано ,че не е подписвала трудов договор.

За извършената проверка св.П.  изготвила констативен протокол от 31.05.2013г.,на осн.чл.402,ал.1 и 2 от КТ,както и ПИП №644/10.06.2013г.получени от представители на дружеството жалбоподател.

Въз основа на КП и ПИП,св.П. съставила на дружеството жалбоподател АУАН №08-0802408/26.06.2013г.в присъствието на Николай Коларов , представител на ЮЛ,връчен на 26.06.2013г.

В АУАН св.П.   е посочила ,че е нарушена разпоредбата на чл.63,ал.1 и ал.2 от КТ.

В законно установеният тридневен срок по чл.44,ал.1 от ЗАНН не е депозирано писмено възражение пред Директора на ”ИТ”-Добрич.

Въз основа на АУАН , Директора на ”ИТ”-Добрич,инж.Младен Мартинов  е издал НП№08-120/03.07.2013г.,с което на дружеството „МИГ-КАР” ЕООД гр.София е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 1500,00/хиляда и петстотин/лева,по 416,ал.5,във вр.с чл.414,ал.3 от КТ, за извършено административно нарушение по чл.63,ал.1

и ал.2 от КТ.

Горната    фактическа обстановка  се установява от приетите от съда писмени и

гласни доказателства,приобщени по реда на  чл.283 от НПК.

В рамките на  срока по чл.59,ал.2 от ЗАНН ,управителя на „МИГ –КАР”ЕООД е обжалвал издаденото НП, чрез Директора на ”ИТ”-Добрич до РС-Балчик,заведено под вх.№0044-3628/02.09.2013г.

Жалбата е подадена в срока по чл.59,ал.2 от ЗАНН и в този смисъл е допустима.НП

е получено на 21.08.2013г. лично от управителя на дружеството.

При установената фактическа обстановка ,съдът намира жалбата за неоснователна.

НП е издадено от компетентен орган съгласно чл.47 от ЗАНН и чл.416,ал.5 от КТ.

В административното производство срещу жалбоподателя, не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да бъдат основание за отмяната на НП .

Както АУАН така и НП са съставени в съответствие с изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН.

Съставът на нарушението ,за което жалбоподателя е привлечен  към административно наказателна отговорност е установен в чл.414,ал.3 от КТ,съгласно който „Работодател, който наруши разпоредбите на чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3 и чл. 63, ал. 1 или 2, се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 1500 до 15 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 1000 до 10 000 лв., за всяко отделно нарушение”.Наказващият орган е приел ,че дружеството е нарушило  разпоредбата на чл.63,ал.1 и ал.2 от КТ,съгл.която  работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя преди постъпването му на работа екземпляр от сключения  трудов договор ,подписан от двете страни,както и копие от уведомлението  по чл.62,ал.3 от КТ,заверено в ТД на НАП.От друга страна ал. 2 на същата норма,предписва,че работодателят няма право  да допуска на работа работника или служителя,преди да му предостави документите по предходната алинея.

В този смисъл за да бъде санкциониран работодателя за неспазване на нормата на чл.63,ал.1 и ал.2 от КТ е необходимо на работника или служителя да не са предоставени както екземпляр от трудовия договор така и копие от уведомлението за регистрацията му в съответната ТД на НАП.В случая на СИ  назначена като перач в пералня,към момента на извършване на проверката и установяване на административното нарушение не й е бил връчен както екземпляр от сключения трудов договор така и копие от уведомлението за регистрацията му,заверено в съответната ТД на НАП.

По отношение определяне на наказанието,съдът счита че Административно- Наказващият Орган  е  взел в пълна степен обстоятелствата които са от значение за определяне на размера му и правилно е определил неговият размер,налагайки наказание

към   минималния размер от 1500,00лева ,предвиден в чл.414,ал.3 от КТ ,като в НП 

е отчел,че нарушението е за пръв път.

Правилно е определен и вида на наказанието-имуществена санкция,т.к. е наложено

на ЮЛ във вр.с дейността му,съгл.чл.83,ал.1 от ЗАНН.

Съдът счита,че правилно административно наказващият орган е посочил в НП че разпоредбата на чл.415в от КТ е неприложима,т.к.характерът и видът на нарушението предполагат по-висока степен на обществена опасност,свързана с трудовите права на гражданите и престирането на труд,преди съответният трудов договор  да е сключен и да е регистрирано уведомлението за неговото сключване в НАП съставлява нарушение с висока степен на обществена опасност.Трудовият договор се сключва,с цел  на работника и/ или служителя да бъдат спазени трудовите и осигурителни им права ,без който същите не биха съществували и са едни от основните конституционни права на гражданите.

Предвид характерът и видът на нарушението,според съда в този му вид и размер наказанието би постигнало визираните в ЗАНН и КТ цели.

Изложените в с.з. доводи от управителя на дружеството и адв.И. за незаконосъобразност на НП съдът счита за неоснователни и като такива следва да ги отхвърли.За съда останаха недоказани доводите им относно факта,че  лицето М

не е престирала труд в пералнята,собственост на дружеството,находяща се в гр.Балчик.Разпитаните в с.з.свидетеля К,И., а и самата М дадоха противоречиви обяснения относно факта престирала ли е последната труд или не.За съда безспорен  остава факта,че с Ме сключен трудов договор след дата на проверката и след тази дата е регистриран в НАП.

По изложените съображения съдът ще потвърди атакуваното НП.

По делото няма направени деловодни разноски по които съдът да се произнася.

Мотивиран от горното и на основание чл.63,ал.1 от ЗАНН,СЪДЪТ,

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА ИЗЦЯЛО Наказателно Постановление №08-120/03.07.2013г.на Директора на Дирекция „Инспекция по труда”гр.Добрич-инж.М ПМ, с което      на   „МИГ-КАР”ЕООД            с             ЕИК175308493      със седалище и адрес

,представлявано от Ц.Н.Б.-управител е наложено наказание „Имуществена санкция” в размер на 1500,00/хиляда и петстотин/лева, по 416,ал.5,във вр.с чл.414,ал.3 от КТ,за извършено административно нарушение по чл.63,ал.1 и ал.2 от КТ,като законосъобразно!

Решението подлежи на касационно обжалване     пред     Административен Съд

гр.Добрич в 14-дневен срок от получаването му от страните .

 

 

 

      РАЙОНЕН СЪДИЯ: