Решение по дело №14374/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 260399
Дата: 25 септември 2020 г. (в сила от 12 януари 2021 г.)
Съдия: Виолета Тодорова Кожухарова
Дело: 20193110114374
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 260399/ 25.9.2020г.

гр. Варна

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, тридесет и пети състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и пети август, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВИОЛЕТА КОЖУХАРОВА

 

         при участието на секретаря Олга Желязкова, като разгледа докладваното от съдията гр. дело 14374 по описа на Варненски районен съд за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано въз основа на искова молба вх. № 64980/05.09.2019 год. от И.Т.П., ЕГН: **********, с адрес: *** срещу З. „Л.И.“ АД, ЕИК: *, със седалище и адрес на управление ***, *, с искане до съда да постанови решение, с което да осъди ответника да заплати на ищеца сумата от 10000.00 лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, причинени в резултат на застрахователно събитие, настъпило на 01.10.2018 год. в *, на пешеходна пътека до МК „*“ – гр. Варна, представляващо покрит от застрахователя риск, съгласно застрахователен договор по застрахователна полица № * на лек автомобил с per. № *, ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на исковата молба – 05.09.2019 год. до окончателното изплащане на вземането. Претендират се и разноски.

В исковата молба се излага, че на 01.10.2019 год. ищецът е блъснат от лек автомобил с рег. № *, управляван от Д. Д. Л., пресичайки пешеходна пътека до МК „*“ – гр. Варна. Пострадалият е незабавно откаран в МБАЛ „* *“ за прегледи и изследвания. Установени са контузия на главата, разкъсано контузна рана на лицето и контузия в областта на опашната кост, колянна става и гръден кош. Травмите предизвикали у ищеца силно чувство на болка, а година след инцидента продължава да изпитва дискомфорт. Вследствие на уврежданията ищецът имал затруднение с дишането за период от около 2-3 седмици, световъртежи и сърцебиене за период от около 2 месеца, болки в областта на таза, ежедневно и силно главоболие, неспокоен сън, загуба на апетит, чувствителни изменения в психичния баланс, изразяващи се в страх да пресича, да се движи сам, да остава сам. Година след произшествието все още изпитва безпокойство, унил е, затворил се е в себе си и е ограничил социалните си контакти. Ищецът посочва, че на 15.05.2019 г. е отправена покана до застрахователя на водача на МПС, участвало в инцидента, проведени са преговори, в резултат на което са уговорени размери на обезщетения за имуществени вреди и за неимуществени вреди, но размерът на неимуществените е силно занижен, а предложението не е прието. Сумите не са заплатени от застрахователя.

Ответникът – З. „Л.и.“ АД, депозира писмен отговор, в срок по чл. 131 ГПК, в който релевира доводи за неоснователност на иска. Посочва, че определеното обезщетение е съобразено с методиката на дружеството за репатриране на щети по застраховка „Гражданска отговорност“, като отказа за изплащане на обезщетение в претендирания от ищеца размер е съобразен с Общите условия на дружеството. Отправя искане за отхвърляне на иска.

 

         Съдът, след като взе предвид представените по делото доказателства – по отделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:  

         Приобщен към доказателствения материал по делото е КП за ПТП с пострадали лица № 2433/ 01.10.2019 год., в който лицето И.Т.П. фигурира като участник и пострадало лице (под № 3 - пешеходец). Отразено е, че произшествието настъпва на 01.10.2018 г., около 19:40 часа, след като водачът на лек автомобил рег. № * (участник № 1) не пропуска и блъска пресичащият по пешеходна пътека втори участник. Констатирани от съставителя са контузия на глава и опашна кост при ищеца.

Към датата на гореописаното произшествие по отношение на лек автомобил марка „*“, модел „*“, рег. № * е налице сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност на МПС“, обективиран в полица № *, валидна до 23:59 ч., на 01.10.2018 г.

         От представената на л. 7 – 11 медицинска документация се установява, че на 01.10.2018 г., в 19.50 ч. И.Т.П. постъпва в спешния център на МБАЛ „* * - *“ АД. След проведен преглед е насочен към хирург, ортопед и рентгеново изследване.

         Съгласно приобщеното на л. 6 медицинско удостоверение № 1007/ 2018 г. констатирано е от лекар – специалист по съдебна медицина, следното:оттекли клепачи на ищеца вкл. до дясна скула, мораво кръвонаседнали; хоризонтално разположена рана от външната страна на дясна вежда, с дължина около 2 см., обработена хирургически с тъканно лепило; оток в областта на кръстеца, на площ с диаметър 12 - 15 см., петнисти, морави кръвонасядания, значителна, палпаторна болезненност; ограничени и болезнени движения в дясна колянна става.

Така описаните констатации при прегледа обуславят заключението на специалиста, че касае за контузна рана, травматични отоци и кръвонасядания в областта на лицето, травматичен оток и кръвонасядания в областта на кръстеца, контузия на кръстеца, контуция на дясна колянна става. Описаните травматични увреждания са настъпили в резултат на удари с или върху тъпи предмети, и биха могли да бъдат получени по описаните от пострадалото лице време и начин. В своята съвкупност травмите са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота.

         Приобщена на л. 23 – 24 от делото е покана от И.Т.П. до З. „Л.и.“ АД, с искане на заплащане на обезщетение за имуществени вреди в размер на 370.00 лв. и да неимуществени – 15000 лв., всички настъпили в резултат на ПТП, причинено от Д. Д. Л., водач на МПС, със сключена застраховка „Гражданска отговорност“ в „Л. И.“ АД, валидна до 23: 59 ч. на 01.10.2018 г.

         Видно от предственото на л. 25 известие за доставяне, поканата е получена от адресата на 15.05.2019 г.

         С писмо от 26.06.2019 г. от страна на застрахователя е предложено изплащане на обезщетение имуществени вреди в размер на 370.00 лв. и да неимуществени – 3000 лева.

От заключението на вещото лице Д.Д. по изготвената в хода на процеса съдебно - медицинска експертиза, се установява следното: представената по делото медицинска документация съдържа данни за получени травматични увреждания при ищеца, изразяващи се разкъсно контузна рана, травтични отоци и кръвонасядания в областта на лицето и кръстеца, контузия на кръстеца, контузия на дясна колянна става; описаните травматични увреждания са резултат на удари с или върху тъпи предмети, и биха могли да бъдат получени по указаните време и начин; в своята съвкупност травмите са обусловили временно разстройство на здравето, неопасно за живота; травматични увреждания от този тип са съпроводени с болки, ограничено движение на снагата, които отзвучават в рамките на две – три седмици; след увреждането са проведени първична хирургична обработка на раната на главата, направен е ТАП, ренгенографии. Установена е сублуксация на 2 – 3 опашни прешлени.

От заключението на вещото лице С.В. по изготвената в хода на процеса съдебно - медицинска експертиза, неоспорена от страните, се установява следното: в резултат на претърпяното произшествие и получените травми, при ищеца се наблюдава състояние отговарящо на разстройство в адаптацията – смесена тревожна депресивна реакция, съпроводена е от главоболие; тези симптоми са отшумяли за период от около два месеца след произшествието; няколко месеца по – късно, ищеца отключва паническо разстройство, за което е провеждал лечение; към настоящия момент е в медикаментозна ремисия.

В съдебно заседание, експертът разяснява, че описаното тревожно разстройство, възникнало в резултат на стресогенно събитие, най – вероятно процесното ПТП. Възможно е, също така, последващото паническо разстройство, също да имат връзка с преживяния стрес.

         За установяване вида и интензитета на претърпените от ищцата неимуществени вреди, в хода на процеса са ангажирани гласни доказателства, чрез разпита на свидетелите Л. К. К. и С. И. С..

В показанията си свид. К. излага, че е приятел на ищеца, познават се от фитнес залата, която посещават. За инцидента узнал от ищеца. След произшествието И.П. отказвал да излиза с приятели, преустановил е посещенията си във фитнес залата, бил е притеснен и неспокоен, нямал е настроение, проявили са се паникатаки. Оплаквал се е от болки в кръста и в крака, неразположение и повръщане. Контакти със свидетеля е поддържал по телефона.

В показанията си свид. С. излага, че е майка на ищцата. Ищецът е уведомил родителите си по телефона пет минути след инцидента. Видели са пострадалия в спешния кабинет, откаран от шофьора на автомобила – ищецът е бил със сцепена вежда, с кръв по лицето, трудноподвижен. В болницата е консултиран от специалисти, направени са изследвания, предписано е лечение, след това се е прибрал в дома си. Оплакванията от болки в главата датират от следващия ден. По предписание на личния лекар, приемал обезполяващи и медикамент за сън. Поради произшествието, И. временно преустановява посещенията си в училище за период от около две седмици, а след това освободен от физическо възпитание. Телесните увреждания при ищеца са отшумели за около месец, с изключение на болките в опашната кост, продължителното главоболие и безсъние. Тези оплаквания наложили скенер на глава, ядрено – магнитен резонанс, консултации в невролог и психиатър. От последния е предписано медикаментозно лечение, с оглед започналите паникатаки, което продължава и към настоящия момент. Относно естеството на паникатаките г- жа С. сочи, че същите се изразяват във физическо неразположение, загуба на ориентация, повръщане. Появяват се на публични места, където има повече хора (в магазин, автобус, в парк). Свидетелката сочи, че след инцидента синът и се е затворил в себе си, отказвал да общува с други хора, а да стои сам в дома си. Отказал е да кандидатства във ВУЗ.

         Гореизложената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

                Предявен е иск с правно основание чл. 432, ал. 1 КЗ.

         Разпоредбата на чл. 432, ал. 1 КЗ регламентира правото на увреденото лице, спрямо който застрахованият е отговорен, да иска обезщетение пряко от застрахователя на причинителя на вредата.

         Съобразно правилата на чл. 154, ал. 1 ГПК, в тежест на ищеца е да установи, в условията на пълно и главно доказване, предпоставките визирани в хипотезата на правната норма, а именно: 1.) наличие на валидно застрахователно правоотношение между застрахователя и причинителя на вредата (деликвентът) по договор за застраховка „Гражданска отговорност“ по отношение на МПС рег. № *; 2.) в настъпване на застрахователното събитие на посочените от ищеца дата и място; 3.) вида и размера на причинените вреди; 4.) причинно – следствена връзка между събитието и вредоносния резултат; 5.) отправена покана до застрахователя за изплащане на обезщетение.

         В тежест на ответника е да установи възраженията си относно начина на определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди.

Между страните не се спори, а и се установява от събраните по делото писмени доказателства (протокол за ПТП, покана до застрахователя, писмо – отговор от ответника), че в към датата на настъпване на процесното ПТП – 01.10.2018 г., по отношение на лек автомобил с рег. № * е налице сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност на МПС“, обективиран в полица № *, валидна до 23: 59 ч. на 01.10.2018 г.

         На следващо място, установява се от представения Протокол за ПТП, реализирано на 01.10.2018 год. пътно - транспортно произшествиие, настъпило след като водачът на лек автомобил рег. № * (участник № 1) не пропуска и блъска пресичащият по пешеходна пътека втори участник – И.Т.П.. Последното е констатирано от съставителя, при посещение на произшествието на място.

От заключенията по съдебно – медицинската и психиатрична експертиза, кредитирани от съда като обективно и компетентно изготвени, неоспорени от страните, се безспорно установява увреждания във физическото и психично здраве на ищеца. Касае се за телесни увреждания, съпроводени със силни болки и ограничения в движенията, с възстановителен период между две седмици и месец. Същевременно, установени са и проблеми в психиката на ищеца – тревожна депресивна реакция, последвана от паническо разстройство. Изводите на експертите кореспондират напълно и с ангажираните гласни доказателства, кредитирани от съда като отразяващи преки и непосредствени впечатления на лицата, които ги депозират.

Коментираните увреждания при ищеца са пряка и непосредствена последица от осъщественото ПТП, са на ищеца причинени неимуществени вреди – болки и страдания. Изводът за наличие на причинно – следствена връзка между деяние на деликвента и претърпените вреди, се формира въз основа на събраните писмени и гласни доказателства, експертните заключения, а така също и предприетите от застрахователя действия, след неговото уведомяване отправеното от негова страна предложение за изплащане на застрахователно обезщетение съставлява признание относно възникване на всички предпоставки за това. В същото време, въведените с отговора на исковата молба възражения за неоснователност на иска са бланкетни, лишени от конкретика и каквито и да е аргументи. С признаване правото на ищеца за изплащане на застрахователно обезщетение съставлява признание относно факта на осъществяване на ПТП, в резултат на което на ищеца са причинени морални вреди.

Изложеното обуславя извод за настъпване уврежданията при ищеца, в резултат на пътно – транспортно произшествие, реализирано  по описания в исковата молба механизъм.

Не е налице и някоя от ограничителните предпоставки, визираните в чл. 408 КЗ хипотези, следва да се приеме, че за ищеца е възникнало правото да получи застрахователно обезщетение.

Фактическият състав на чл. 432, ал. 1 КЗ е осъществен, поради което и са налице представките за ангажиране отговорността на застрахователя.

 

Спорен между страните е въпросът относно размера на дължимото обезщетение. В тази връзка, съдът приема следното:

         Съобразно константната съдебна практика в понятието „неимуществени вреди" се включват всички онези телесни и психически увреждания на пострадалия и претърпените от тях болки и страдания, формиращи в своята цялост негативни емоционални изживявания на увреденото лице, ноторно намиращи не само отражение върху психиката, но създаващи социален дискомфорт за определен период от време и реална възможност за неблагоприятни бъдещи прояви в здравословното му състояние, както и разбирането. При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди, следва да бъдат отчетени характера и степента на физическото увреждане, начинът на извършването му, обстоятелствата, при които е извършено, възрастта на увреденото лице, отраженията в психиката му и моралните страдания, икономическата конюнктура и др.

         В конкретната хипотеза, от събраните по делото доказателства (експертни заключения, свидетелски показания) се установява, че травматичните увреждания при ищеца са обусловили силни физически болки и дискомфорт, за сравнително кратък период – около месец. Адекватността на лечението обаче е наложила промяна в ежедневни дейности – участие в часове по физическо възпитание, спортуване.

Значително по – дълъг е периода за възстановяване на психиката на пострадалия. От данните по делото (свидетелски показания, съдебно – психиатрична експертиза) се установява, че след инцидента, ищеца се е затворил в себе си, появили са се притеснения и страхове. Отказвал е да излиза от дома си и да общува с други хора От заключението по съдебно – психиатричната експертиза, а също и от гласните доказателства, се установява, че в емоционален план, ищеца все още не е преодолял, а появилото се паническо разстройство е пречка за нормално общуване на лицето с негови близки и приятели, да осъществява нормални социални дейности – обучение, полагане на труд, срещи с приятели, посещения на обществени места и други. Всичко това създава допълнителни затруднения и негативни емоции, още повече че се касае за мъж на 19 години, в активна и трудоспособна възраст. Към настоящия момент, почти две години след злополуката, тези всички последици не са отшумели напълно, а лечението на ищеца все още продължава.

Горното налага извода, че дължимото на ищцата обезщетение за причинените и, в резултат на процесното ПТП, неимуществени вреди, е в размер на 10 000.00 лева.

         В предвид изложеното, следва да се приеме, че предявеният иск за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди е основателен, поради което и следва да бъде уважен, съобразно заявения размер от 10000 лева, на основание чл. 432, ал. 1 КЗ.

На основание чл. 86, ал. 1 ЗЗД, основателне е и акцесорната претенция за заплащане на законна лихва върху присъдената главница за неимуществени вреди в размер на 10000 лв., считано от датата на предявяване на исковата молба – 05.09.2019 год. до окончателното изплащане на вземането.

         С оглед изхода на спора и отправеното искане, ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца сумата от 1880.00 лв., представляваща извършени в прозводството разноски, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

         Водим от горното съдът

 

Р Е Ш И:

 

         ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД, ЕИК: *, със седалище и адрес на управление *** да заплати на И.Т.П., ЕГН: **********, с адрес: *** сумата от 10000.00 (десет хиляди) лева, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди, причинени в резултат на застрахователно събитие, настъпило на 01.10.2018 год. в *, на пешеходна пътека до МК „*“ – гр. Варна, представляващо покрит от застрахователя риск, съгласно застрахователен договор по застрахователна полица № * на лек автомобил *, с peг. № *, ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на исковата молба – 05.09.2019 год. до окончателното изплащане на вземането, на основание чл. 432, ал. 1 КЗ.

 

         ОСЪЖДА З. „Л.И.“ АД, ЕИК: *, със седалище и адрес на управление *** да заплати И.Т.П., ЕГН: **********, с адрес: *** на сумата от 1880.00 (хиляда осемстотин и осемдесет) лева, представляваща извършени в производството разноски, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК.

        

         Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд, в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: