Решение по дело №817/2015 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 57
Дата: 21 декември 2016 г. (в сила от 17 март 2018 г.)
Съдия: Методи Крумов Величков
Дело: 20151700900817
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 ноември 2015 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

          № 57                       21.12.2016г.                               град Перник

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият окръжен съд

на 29.11.2016г.,

в публичното съдебно заседание в следния състав :

                                                                            Съдия :  Методи Величков

Секретар : Златка Стоянова,

като разгледа докладваното от съдия Методи Величков търговско дело № 817 по описа за 2015г., за да се произнесе взе предвид следното :

  Предявените искове са с правно основание чл. 647, ал.1,т.2 от ТЗ и чл. 649, ал.2 от ТЗ.

            По съображения изложени в исковата молба, синдикът на „В.“ ЕООД гр. П. /в несъстоятелност/ Н.А.Г., моли да бъде обявена за недействителна по отношение кредиторите на несъстоятелността на „В.“ ЕООД гр. П. /в несъстоятелност/, сделката, извършена със споразумение от ***г., с което „В.“ ЕООД, е опростило задължението на „М. - М.С.“  ООД, в размер на 417 793,20лв.

Ищецът моли да бъде осъден ответникът „М. - М.С.“ ООД, да възстанови в масата на несъстоятелността на „В.“ ЕООД в несъстоятелност, сумата 417 793,20лв.

Ответникът „М. - М.С.“ ООД твърди, че споразумението от ***г., между „В.“ ЕООД и „М. - М.С.“  ООД, не представлява опрощаване на вземане в размер на 417 793,20лв. Представените с исковата молба доказателства не са оспорени от ответника „М. – М.С.“, а с допълнителната искова молба пък не са представяни други доказателства, поради което доводите, в допълнителния писмен отговор, че ищецът не е представил годни доказателства във връзка с твърденията си и са налице само компютърни извлечения, изготвени незнайно от кого и които, са оспорени, оспорват се и не могат да обвържат това дружество, не намират опора в доказателствата по делото. Отделно съдът следва да отбележи, че нито с исковата молба, нито с допълнителната искова молба, не са представяни компютърни разпечатки на документи.

Ответникът „М. - М.С.“ ООД твърди, че „В.“ ЕООД не е негов кредитор, тъй като с договор за цесия от ***г. „В.“ ЕООД е цедирало вземане в размер на 417 793,20лв. на цедента „Р.“ ЕООД , за което обстоятелство „М. - М.С.“ ООД е било писмено уведомено от цедента.

Ищецът навежда довод, че цесията е нищожна, поради привидност и безвъзмездност на същата, като целта й е била с нея да се прикрие сделката по „опрощаването“ на сумата от 417 793,20лв. по споразумението от ***г., между „В.“ ЕООД и „М. - М.С.“  ООД, като съдът е допълнил своя доклад по реда на чл. 140 от ГПК в тази насока, с определение, постановено в с.з. на 20. 09. 2016г.

В писмената си защита „М. - М.С.“  ООД навежда доводи, че не е налице прикрита сделка. Навежда и довод, че ищецът не е доказал наличие на вземане от  „В.“ ЕООД към него в размер на 417 793,20лв.

Ответното дружество „В.“ ЕООД /в несъстоятелност/ не е депозирало писмен отговор и не е изразило становище.

Ответното дружество „Р.“ ЕООД също не е депозирало писмен отговор и не е изразило становище.

Пернишкият окръжен съд след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 12 и чл. 235, ал.2 от ГПК, приема за установено следното :

Съдът намира, че исковата молба е редовна.

„Ц. к. б.“ АД е подала искова молба с вх. № ***г. по описа на П. районен съд, с правно основание чл. 625 от ТЗ, срещу ответник „В.“ ЕООД, като въз основа на нея е образувано т. д. № 380/2014г. по описа на Пернишкия окръжен съд. Видно от Решение № 102/28. 11. 2014г.  по т. д. № 380 /2014г. по описа на Пернишкия окръжен съд, с него е обявена неплатежоспособността на „В.“ ЕООД, като е определена начална дата на неплатежоспособността на същото дружество – ***г. С последващо решение № 34 от 11.05.2015г. по т. д. № 380/2014г. на Пернишкия окръжен съд, е обявена несъстоятелността на „В.“ ЕООД и е постановено прекратяване дейността на предприятието.

 Атакуваната безвъзмездна сделка е извършена на  ***г., т.с. в двегодишния срок по чл. 647, ал.1, т.2 от ТЗ. С оглед изложеното Пернишкият окръжен съд намира, че исковата молба се явява процесуално допустима. Исковата молба е предявена в срок, от активнолегитимирана страна, имаща правен интерес от нейното предявяване. Налице са положителните процесуални предпоставки за нейното предявяване и не са налице отрицателни предпоставки, които да водят до нейното погасяване. Следователно исковата молба е процесуално допустима и подлежи на разглеждане по същество.

От приложения договор от ***г. между „В.“ ООД, в качеството му на възложител и „М. - М.С.“ ООД, в качеството му на изпълнител /л.106/, както и от приложените фактури /л.115 и сл./, е видно, че между тези две дружества са съществували трайни търговски взаимоотношения. Видно от заключението на вещото лице Н.С.И., по съдебно – икономическа експертиза, което съдът изцяло възприема като обективно и компетентно дадено, към края на ***г. „В.“ ЕООД е имало вземане към „М. М.С.“ в размер на 258 714,40лв. за доставени медицински облекла и чаршафи.

В съдебно заседание на 15. 11. 2016г., вещото лице е заявило, че е работило въз основа на представените по делото доказателства, включително и тези, които бяха оспорени в същото съдебно заседание от страна на ответното дружество „М. М.С.“ ООД.

В съдебно заседание на 15. 2016г. бяха оспорени от страна на „М. М.С.“ ООД представените в същото съдебно заседание четири броя дневници по ДДС, подадени от „М. - М.С.“ ООД и два броя заверени извлечения от сметка на „В.“ ЕООД, относно обстоятелствата, че са заверени от управителя на „В.“ ЕООД /автентичност на подписа/ и относно тяхното съдържание. За същите синдикът Н.Г. обясни, че са били заверени пред него от страна на управителя на „В.“ ЕООД С.Л., по времето, когато той все още той не е бил синдик.

Тъй като тези доказателства не изхождат от представилия ги синдик Н. Г., то с оглед общите правила на 193, ал.3, изр. 1-во от ГПК,  съдът е указал на оспорващата ги страна, че доказателствената тежест за оспорването тежи върху нея, но „М. М.С.“ ООД не е ангажирало никакви доказателства в тази насока, поради което съдът на основание чл. 194, ал.2 от ГПК признава, че оспорването е недоказано.

Следователно ищецът е доказал, че в края на ***г. „В.“ ЕООД е имало вземане към „М. М.С.“ в размер на 258 714,40лв., като по делото няма данни то да е било погасено по давност.

Със споразумение от ***. между „М. М.С.“ ООД и „В.“ ЕООД, страните са се споразумели за следното : Установили са, че към *** г. „В.“ ЕООД има вземане от „М. М.С.“ ООД в размер на 417 793,20лв. с включен ДДС, като са се договорили, че това задължение не е дължимо и не предявяват претенции към плащането му /л.14 от делото/. С оглед използването на тази формулировка, Пернишкият окръжен съд приема, че на практика „В.“ ЕООД е опростило вземането си към „М. М.С.“ ООД в пълен размер, по смисъла на чл. 108 от ЗЗД, като тази сделка е безвъзмездна.

С друго споразумение от същата дата *** г., „В.“ ЕООД е прехвърлило на „Р.“ ЕООД, вземането си от „М. М.С.“ в размер на 417 793,20лв. съгласно разпоредбите на чл.99 от ЗЗД /л.16 от делото/. Пернишкият окръжен съд възприема доводите, че цесията е нищожна, поради привидност и безвъзмездност на същата, като целта й е била с нея да се прикрие сделката по „опрощаването“ на сумата от 417 793,20лв. по споразумението от ***г., между „В.“ ЕООД и „М. - М.С.“  ООД /респективно за сумата от 258 714,40лв. за колкото е доказано вземането на „В.“ ЕООД/, по следните съображения :

И двете сделки са извършени в един и същи ден – ***г., и двете сделки имат за предмет разпореждане с едно и също право – задължението на „М.М.С.“ в размер на 417 793,20лв. към „В.“ ЕООД, като цесията е безвъзмездна. Действително страните по двете сделки не са абсолютно идентични, но в случая „Р.“ ЕООД е имало качеството на подставено лице - така наречения в правото „сламен човек“, „дървена глава“ и др.

Освен това уведомлението за извършената цесия не е извършено от цедента „В.“ ЕООД, съгласно разпоредбите на чл.99, ал.3 от ЗЗД, а е извършено от цесионера „Р.“ ЕООД /л.60 от делото/. Действително има съдебна практика - решение № 137 от 02.06.2015г. на ВКС по гр. д. № 5759/2014г., III г.о., съгласно която предишният кредитор има правото да упълномощи новия кредитор да извърши съобщението до длъжника като негов пълномощник и това упълномощаване нe противоречи на целта на разпоредбите на чл. 99, ал.3 и ал.4 от ЗЗД, но по настоящия казус липсват данни за такова упълномощаване.

Следователно извършената цесия за сумата от 258 714,40лв. се явява нищожна и същата не е породила правно действие.

Въз основа на изложеното, Пернишкият окръжен съд намира, че са налице всички комулативно изброени предпоставки в чл. 647, ал.1, т.2 от ТЗ, поради което отменителният иск се явява основателен и доказан и следва да бъде уважен  за сумата 258 714,40лв. За горницата над 258 714,80лв. до пълния претендиран размер на иска от 417 793,20лв., същият се явява неоснователен и следва да бъде отхвърлен като такъв.

На основание чл. 649, ал.2 от ТЗ „М. М.С.“ ООД следва да бъде осъдено да заплати в масата по попълване несъстоятелността на „В.“ ЕООД /в несъстоятелност/ сумата 258 714,40лв., а за горницата над 258 714,80лв. до пълния претендиран размер на иска от 417 793,20лв., искът следва да бъде отхвърлен като  неоснователен.

Ищецът е направил разноски по делото в размер на 200лв. възнаграждение за вещото лице по съдебно – икономическата експертиза. С оглед изхода по делото и на основание чл. 78, ал.1 от ГПК, ответниците „М. М.С.“ и „Р.“ ЕООД следва да бъдат осъдени да заплатят на „В.” ЕООД, в несъстоятелност, чрез синдика Н.А.Г., сумата 123,84лв., съразмерно с уважената част от исковете.

С оглед изхода по делото и на основание чл. 649, ал.6 от ТЗ, вр. с чл. 78, ал.6 от ГПК, ответниците „М. М.С.“ и „Р.“ ЕООД следва да бъдат осъдени да заплатят по сметка на Пернишкия окръжен съд държавна такса в размер на  10 348,57лв., ведно със законните лихви за забава на държавни вземания, считано от датата на влизане на решението в сила до окончателното изплащане.

Съдът намира, че „В.“ ЕООД в несъстоятелност, не следва да бъде осъдено да заплаща посочени разноски и държавна такса, тъй като това би означавало дружеството в несъстоятелност да заплаща сумите на себе си, за попълване масата на несъстоятелността, което пък е в противоречие със същността и целите на предявените и основателни искове по ТЗ.

Ответното дружество „М. МС“ ООД е направило разноски в размер на 9825лв. за адвокатски хонорар /л.198/. На основание чл. 78, ал.2 от ЗЗД, „В.“ ЕООД в несъстоятелност следва да бъде осъдено да заплати на „М. М.С.“ ООД сумата 3740,96лв., представляваща направените от ответното дружество разноски, съразмерно с отхвърлената част от исковете.   

Водим от гореизложеното и същия смисъл, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОБЯВЯВА за недействителна по отношение на кредиторите на несъстоятелността на „В.” ЕООД, в несъстоятелност, със седалище и адрес на управление  ***, с ЕИК ***, по иска с правно основание  чл.647, ал.1, т.2 от ТЗ, предявен от синдика на „В.” ЕООД /в несъстоятелност/ - Н.А.Г., против ответниците : „М. - М.С.“  ООД, със седалище и адрес на управление: ***, с ЕИК ***, представлявано от управителя С.А.П., „В.“ ЕООД в несъстоятелност, със седалище и адрес на управление  ***, с ЕИК ***, представлявано от управителя С.В.Л. и „Р.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: ***, с ЕИК ***, представлявано от управителя Д.  К.А.,  сделката, извършена със споразумение от ***г., с което „В.“ ЕООД, с ЕИК ***, е опростило задължението на „М.М.С.“ ООД, с ЕИК ***, в размер на 258 714,40лв. /двеста петдесет и осем хиляди седемстотин и четиринадесет лева/, като за горницата над 258 714,80лв. до пълния претендиран размер на иска от 417 793,20лв. – отхвърля иска като неоснователен.

ОСЪЖДА „М. - М.С.“  ООД, със седалище и адрес на управление: ***, ЕИК ***, представлявано от управителя С.А.П.,  да заплати на „В.” ЕООД, в несъстоятелност, със седалище и адрес на управление  ***, с ЕИК ***, представлявано от синдика Н.А.Г., сумата 258 714,40лв. /двеста петдесет и осем хиляди седемстотин и четиринадесет лева/ за попълване масата на несъстоятелността, като за горницата над 258 714,80лв. до пълния претендиран размер на иска от 417 793,20лв. – отхвърля иска като неоснователен.

ОСЪЖДА „М. - М.С.“  ООД, със седалище и адрес на управление: ***, с ЕИК ***, представлявано от управителя С.А.П. и „Р.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: ***, с ЕИК ***, представлявано от управителя Д.  К.А., да заплатят на „В.” ЕООД, в несъстоятелност, със седалище и адрес на управление  ***, с ЕИК ***, представлявано от синдика Н.А.Г., сумата 123,84лв. /сто двадесет и три лева и осемедесет и четири стотинки/, представляваща направените по делото разноски от ищеца, съразмерно с уважената част от исковете.

ОСЪЖДА „М. - М.С.“  ООД, със седалище и адрес на управление: ***, с ЕИК ***, представлявано от управителя С.А.П. и „Р.“ ЕООД, със седалище и адрес на управление: ***, с ЕИК ***, представлявано от управителя Д.  К.А. да заплатят по сметка на Пернишки окръжен съд, държавна такса в размер на 10 348,57лв. /десет хиляди триста четиридесет и осем лева и петдесет и седем стотинки/, ведно със законните лихви за забава на държавни вземания, считано от датата на влизане на решението в сила до окончателното изплащане.

ОСЪЖДА „В.” ЕООД, в несъстоятелност, със седалище и адрес на управление  ***, с ЕИК ***, предявлявано от синдика Н.А.Г., да заплати на „М. - М.С.“  ООД, със седалище и адрес на управление: ***, с ЕИК ***, представлявано от управителя С.А.П., сумата 3 740,96лв. /три хиляди седемстотин и четиридесет лева и деветдесет и шест стотинки/, представляваща направените от ответното дружество разноски, съразмерно с отхвърлената част от исковете.  

Решението може да се обжалва пред Софийския апелативен съд, в   двуседмичен срок от датата на връчването му на страните.

 

Съдия :