Определение по дело №201/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1036
Дата: 23 май 2019 г. (в сила от 14 януари 2020 г.)
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20197040700201
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 януари 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

   1036

Бургас, 23.05.2019г.

 

Бургаският административен съд, ХХ-ти състав, в закрито заседание на  двадесет и трети май две хиляди и деветнадесета година в състав:

           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХР. ХРИСТОВ

след като разгледа докладваното от съдията адм.д. № 201 по описа за 2019г. за да се произнесе взе предвид следното:

 

Административното дело е образувано по искова молба от К.К.Н., ЕГН **********,  понастоящем в Затвора в гр.Бургас, против Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ при Министерство на правосъдието – гр.София, с искане да бъде осъдена да му заплати обезщетение в общ размер на 10 000.00 лева, представляващо обезщетение за нанесените му неимуществени вреди, изразяващи се в болки, страдания, стрес, дискомфорт и чувство за уронване на човешкото достойнство, незащитеност и малоценност, страх за живота и здравето му, поради наранявания по глезените, както и поради липса на въздух, проветрение, отопление и вентилация в превозното средство при осъществен транспорт по следните маршрути: на 07.06.2018г. – от Затвора Бургас до лекар в Бургас; на 24.08.2018г. – от Затвора Бургас до лекар в Бургас; на 05.10.2018г. – от Затвора Бургас до град Варна и на 05.02.2018г. – от Затвора Бургас до гр.Айтос, причинени му в резултат на незаконосъобразното бездействие на компетентните органи във връзка с конвоирането му, поради неспазване на предвидените в законови и подзаконови нормативни актове изисквания за осъществяване на конвойна дейност.

С определение на съда, постановено в открито съдебно заседание на 25.03.2019г., във връзка с молба на ищеца, по делото като втори ответник е конституирана Главна дирекция „Охрана“ при Министерство на правосъдието гр.София. Дадена е възможност на ответните страни да изразят становища по допълнителната искова молба и делото е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 20.05.2019г.

По делото е постъпило писмено становище вх.№ 4729/30.04.2019г. от процесуалния представител на ответника Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ при Министерство на правосъдието гр.София, с което не възразява в настоящото производство да встъпи като страна и ГДО при МП.

Главна дирекция „Охрана“ при Министерство на правосъдието гр.София е представила по делото писмен отговор вх.№ 03.05.2019г., с който  изразява становище за недопустимост и неоснователност на предявения иск.

С определение на съда № 903/07.05.2019г. е отменено определението от 25.03.2019г. за насрочване на делото в открито съдебно заседание на 20.05.2019г., а исковата молба е оставена без движение, като на ищеца са дадени указания в 7 дневен срок от получаване на съобщението да отстрани допуснатите в исковата молба нередности както следва: 1.Да посочи всички обстоятелства, на които основават исковата си претенция, като конкретизират по време/период увреждащите актове, действия или бездействия на административните органи, от които претендира, че са възникнали вредите, както и вида и размера на претендираните вреди от всеки акт, действие и/или бездействие. Да посочи наличието на причинна връзка между твърдените от него незаконосъобразни актове, действия или бездействия на конкретен административен орган и претърпените от него имуществени или неимуществени вреди; 2.Да посочи цена на иска поотделно на двамата ответника и да формулира петитум – искане за присъждане на обезщетение с точно определен размер, за причинени имуществени, респ. неимуществени вреди от конкретно описани незаконосъобразни актове, действия или бездействия на конкретен административен орган или длъжностно лице, по отношение и на двамата ответника. С определението на ищеца е указано, че при неизпълнение указанията в указания срок, на основание чл.129, ал.3 от ГПК исковата молба ще бъде върната, а производството по делото – прекратено.

Съдът констатира, че по делото с вх.№ 5440/21.05.2019г. и вх.№ 5441/21.05.2019г. са постъпили искови молби – уточнения, подадени от адвокат Г.П., процесуален представител на ищеца К.К.Н., в изпълнение на УКАЗАНИЯ, дадени с Определение от 07.05.2019г.

По делото е постъпила и молба вх.№ 5418/21.05.2019г. от името на ищеца К.К.Н..

След анализ и преценка на съдържанието на двете искови молби – уточнения, съдът намира, че ищецът, чрез неговия процесуален представител адв. П., не е изпълнил дадените му от съда указания за отстраняване на установените в исковата молба нередности с определение № 903/07.05.2019г. Съображенията за това са следните:

Съдът е указал на ищеца да посочи цена на иска поотделно спрямо двамата ответника и да формулира петитум – искане за присъждане на обезщетение с точно определен размер, за причинени имуществени, респ. неимуществени вреди от конкретно описани незаконосъобразни актове, действия или бездействия на конкретен административен орган или длъжностно лице, по отношение и на двамата ответника.

В съдържанието на цитираните исковите молби е определена обща цена на иска в размер на 5 000.00 лева спрямо всеки един ответник - Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ при Министерство на правосъдието гр.София и Главна дирекция „Охрана“ при Министерство на правосъдието гр.София. Същевременно с подадената уточняваща искова молба с вх.№ 5441/21.05.2019г. за пръв път са посочени нови дати на извършено конвоиране от страна на служители на ГДО – гр.София, различни от досега съществуващите в първоначалната и допълните искови молби. Претенцията на ищеца за обезщетение за причинените му вреди по време на конвоирането на 02.02.2018г. и на 05.02.2018г. е насочена и към двамата ответника едновременно. Също така процесуалният представител на ищеца не е изпълнил даденото му от съда указание да формулира отделен петитум с точния размер на претендираното обезщетение за всяко едно от посочените от него конвоирания за всяка отделна дата и маршрут, по отношение и на  двамата ответника. Липсва конкретно описание на претендираните от ищеца вреди за всяко едно конвоиране – в какво точно се изразяват те, в резултат на кои точно действия или бездействия и на кои служители са настъпили, с посочване на непосредствената причинна връзка между тях. Така например и в двете искови молби – уточнения се съдържат идентични твърдения, че ищецът е получил наранявания на глезените, без да бъде уточнено при кое от конвоиранията в какво точно се изразяват те, както и начинът по който са настъпили при всяко отделно транспортиране.  В тази връзка не е посочен и конкретният размер, който ищецът претендира за обезщетение на твърдените от него претърпени имуществени или неимуществени вреди за всяко едно конвоиране поотделно, а това е задължително условие при формулиране на исковата претенция, предвид обстоятелството, че при всеки отделен конвой времетраенето, маршрутът, начинът на транспортиране, броя на транспортираните и т.н., се различават.

С оглед изложеното съдът намира, че ищецът не е изпълнил дадените му от съда указания с определение № 903/07.05.2019г. да отстрани установените нередности в исковата молба в съответствие с изискванията на чл.127, ал.1 от ГПК, поради което и на основание чл.130 от ГПК, вр. с пар.1 от ЗР на ЗОДОВ, вр. с чл.203, ал.2 от АПК съдът

 

  О П Р Е Д Е Л И :

 

ВРЪЩА исковата молба на К.К.Н., ЕГН **********,  понастоящем в Затвора в гр.Бургас, против Главна дирекция „Изпълнения на наказанията“ при Министерство на правосъдието – гр.София, с искане да бъде осъдена да му заплати обезщетение в общ размер на 10 000.00 лева, представляващо обезщетение за нанесените му неимуществени вреди, изразяващи се в болки, страдания, стрес, дискомфорт и чувство за уронване на човешкото достойнство, незащитеност и малоценност, страх за живота и здравето му, поради наранявания по глезените, както и поради липса на въздух, проветрение, отопление и вентилация в превозното средство при осъществен транспорт по следните маршрути: на 07.06.2018г. – от Затвора Бургас до лекар в Бургас; на 24.08.2018г. – от Затвора Бургас до лекар в Бургас; на 05.10.2018г. – от Затвора Бургас до град Варна и на 05.02.2018г. – от Затвора Бургас до гр.Айтос, причинени му в резултат на незаконосъобразното бездействие на компетентните органи във връзка с конвоирането му, поради неспазване на предвидените в законови и подзаконови нормативни актове изисквания за осъществяване на конвойна дейност, ведно с допълненията й.

 

ПРЕКРАТЯВА адм. дело № 201 по описа на АдмС-Бургас за 2019г.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС на РБ в 7-дневен срок от съобщаването му.

 

СЪДИЯ: