Определение по дело №2695/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1712
Дата: 2 ноември 2022 г.
Съдия: Милена Маринова Дичева
Дело: 20227180702695
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 20 октомври 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

logo

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ 1712

гр. Пловдив, 2 ноември 2022 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, I отделение,  XI с.,

в закрито заседание на втори ноември през две хиляди двадесет и втора  година,  в състав:

Председател:  Милена Несторова - Дичева                                                            

                  

като разгледа  адм. дело № 2695  по описа за 2022 г., взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба, подадена от З.З.А., ЕГН **********,***, против заповед № Л-2467/27.09.2022 г. на Началника на Затвора гр.Пловдив, с която заповед, на основание чл.101, т.2 от ЗИНЗС, на жалбоподателя е наложено дисциплинарно наказание „извънредно дежурство по поддържането на чистотата и хигиената за срок от пет дни“.

Жалбата е недопустима, тъй като е насочена против акт, който не подлежи на съдебен контрол.

Правото на жалба възниква и може да бъде упражнено при наличието на определени процесуални предпоставки, които обуславят и процесуалната допустимост на съдебното производство. По аргумент от разпоредбата на чл. 159, т. 1 от АПК една от тези предпоставки от категорията на абсолютните, за които съдът следи служебно, е наличието на административен акт, подлежащ на съдебно оспорване и контрол за законосъобразност.

С разпоредбите на чл. 110 и чл. 111 от ЗИНЗС са предвидени възможностите за атакуване на заповедите на налагане на дисциплинарни наказания, като са разграничени съобразно наложеното наказание. В чл. 110 ЗИНЗС е посочено, че заповедите за дисциплинарно наказание, издадени от началниците на затворнически общежития и на поправителни домове, се обжалват пред началника на затвора. Заповедите, издадени от началника на затвора, подлежат на обжалване пред главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията", а в случаите по чл. 104, ал. 3 – пред министъра на правосъдието. Заповедите се обжалват в 7-дневен срок от запознаване на лишения от свобода със заповедта.

От своя страна нормата на чл. 111 ЗИНЗС изрично разграничава реда за обжалване на заповедите за наложено дисциплинарно наказание "изолиране в наказателна килия" от останалите такива, като е посочено, че заповедта за дисциплинарно наказание "изолиране в наказателна килия" подлежи на оспорване пред административния съд по местоизпълнение на наказанието в тридневен срок от обявяването й. Смисълът на ЗИНЗС е да направи изключение за съдебен контрол само за най-тежкото от възможните дисциплинарни наказания, предвидени в чл. 101 от ЗИНЗС, но не и за останалите. Така, съобразявайки нормата на чл. 111 ЗИНЗС, възможност за оспорване пред съд е предвидена само за заповедта за налагане на дисциплинарно наказание "изолиране в наказателна килия", а по отношение на останалите дисциплинарни наказания, в това число и за наказание „извънредно дежурство по поддържането на чистотата и хигиената за срок от пет дни“, регламентирано в чл. 101, т. 2 ЗИНЗС, е предвидено оспорване единствено по административен ред.

Анализът на разпоредбите на чл. 110 и чл. 111 от ЗИНЗС сочи, че съдебен контрол върху наложените дисциплинарни наказания по чл. 101 от ЗИНЗС е предвиден единствено за наказанието "изолиране в наказателна килия" (по чл. 101, т. 7 и т. 8 от ЗИНЗС), какъвто не е настоящият случай. За останалите видове наказания, в това число и наложеното с оспорената заповед наказание по чл. 101, т. 2 от ЗИНЗС, специалният закон предвижда оспорване единствено по административен ред.

Предвид изложеното, процесната заповед за налагане на дисциплинарно наказание не подлежи на оспорване по съдебен ред, поради което жалбата срещу нея следва да се остави без разглеждане и да се изпрати по компетентност на главния директор на ГДИН.

С оглед на гореизложеното съдът намира, че следва да остави без разглеждане жалбата на З.З.А., ЕГН **********,***, против заповед № Л-2467/27.09.2022 г. на Началника на Затвора гр.Пловдив, с която заповед, на основание чл.101, т.2 от ЗИНЗС, на жалбоподателя е наложено дисциплинарно наказание „извънредно дежурство по поддържането на чистотата и хигиената за срок от пет дни“  и да прекрати производството по делото.

 

Ето защо и на основание чл.159,  т.1 от АПК, Съдът

 

                                         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата, подадена от З.З.А., ЕГН **********,***, против заповед № Л-2467/27.09.2022 г. на Началника на Затвора гр.Пловдив, с която заповед, на основание чл.101, т.2 от ЗИНЗС, на жалбоподателя е наложено дисциплинарно наказание „извънредно дежурство по поддържането на чистотата и хигиената за срок от пет дни“ .

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2695/2022 год. по описа на Административен съд Пловдив.

ИЗПРАЩА жалбата на главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" по компетентност.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред тричленен състав на Административен съд – Пловдив в 7-дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

Административен съдия: