РАЗПОРЕЖДАНЕ
№ 548
Шумен, 07.04.2025 г.
Административният съд - Шумен - II състав, в закрито заседание в състав:
Съдия: | КРЕМЕНА БОРИСОВА | |
като разгледа докладваното от съдията Кремена Борисова административно дело № 150 по описа за 2025 година на Административен съд - Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:
Производство по реда на чл.145 и сл. от Администратвнопроцесуалния кодекс във вр. с чл.25, ал.5 от Закон за хората с увреждания , образувано по жалба на Г. П. А. с постоянен адрес [населено място], [улица], против Заповед №ЗХУ-ИО/Д-Т-П/1276/ФП от 30.12.2024 г. на Директор на Дирекция „Социално подпомагане“-[населено място], потвърдена с Решение№25-РД06-0001 от 21.01.2025г. на Директора на РДСП-Търговище, с която на Г. А. е отпусната месечна финансова подкрепа по чл.70, т.2 от ЗХУ в размер на 78,9лв. , считано от 01.12.2024г. до 31.12.2024г.
С определение№485/27.03.2025г. съдът е освободил жалбоподателката от заплащане на държавна такса за образуване на производството, конституирал страните, насрочил делото за разглеждане в открито заседание на 15.04.2025г. и е разпределил е доказателствената тежест между страните, като им указал обстоятелствата, за които следва да сочат доказателства.
С молба рег.№ ДА-01-918/28.03.2025г., Г. А. е заявила, че прави искане да й бъде осигурена правна помощ до приключване на делото на всички съдебни инстанции,тъй като няма достатъчно средства за заплащането и интересите на правосъдието изисквали правна помощ.
С разпореждане № 504 от 31.03.2025г. съдията-докладчик е указал на а жалбоподателката да представи по делото: 1. Писмена декларация за своето семейно положение и за доходите на съпруга;2. Доказателства за други факти (при наличие на такива), обосноваващи липсата на финансова възможност за заплащане на адвокатско възнаграждение (например тежко здравословно състояние, възраст, трудова заетост и др.), в т.ч. и експертно решение на ТЕЛК,удостоверяващо,че лицето е с намалена работоспособност.3. Декларация по образец, утвърден от Национално бюро за правна помощ, с която да заяви, че е уведомена относно обстоятелството, че в случай на приключване на делото със съдебен акт, който не е благоприятен за нея, ще дължи възстановяване на разноските за предоставената правна помощ.
С молба рег.№ ДА-01-971/02.04.2025г. Г. П. А. е представила указаните ѝ от съда доказателства,с изключение на Декларация по образец, утвърден от Национално бюро за правна помощ, с която да заяви, че е уведомена относно обстоятелството, че в случай на приключване на делото със съдебен акт, който не е благоприятен за нея, ще дължи възстановяване на разноските за предоставената правна помощ.
Съдът намира искането на Г. П. А. да ѝ бъде предоставена правна помощ за основателно.
Условията и редът за предоставяне на правна помощ по наказателни, граждански и административни дела са регламентирани в Закона за правната помощ (ЗПП). В чл.21 от ЗПП са посочени видовете правна помощ, както следва: консултация и/или подготовка на документи с оглед на постигане на споразумение преди започване на съдопроизводството или за завеждане на дело, за започване или провеждане на производство за издаване на индивидуален административен акт и/или неговото оспорване по административен ред, включително консултация и/или подготовка на документи по глава пета "а", раздел ІІ (т.1); процесуално представителство (т.2); представителство в извънсъдебни процедури (т.3); представителство при задържане по чл. 72, ал. 1 от Закона за Министерството на вътрешните работи, по чл. 16а от Закона за митниците, по чл. 13 от Закона за военната полиция и по чл. 124б, ал. 1 от Закона за Държавна агенция "Национална сигурност" (т.4).
Според чл.25, ал.1 от ЗПП, в случаите по чл.21, т.2 и т.4 решението за предоставяне на правна помощ се взема от органа, който ръководи процесуалните действия, по молба на заинтересованото лице или по силата на закона. В конкретния случай Г. П. А. се касае за искане за предоставяне на правна помощ за процесуално представителство по настоящото дело до приключване на делото на всички съдени инстанции по смисъла на чл.21, т.2 от ЗПП, произнасянето по което е в правомощията на съдията докладчик от първоинстанционния съд. Съгласно чл.23, ал.1 и 2 от ЗПП, системата за правна помощ по чл.21, т.2 от ЗПП обхваща случаите, при които по силата на закон задължително се предвижда адвокатска защита, резервен защитник или представителство (ал.1) и случаите, когато обвиняемият, подсъдимият или страната по наказателно, гражданско или административно дело не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това (ал.2). В чл.23, ал.3 от ЗПП е предвидено, че по административни дела правна помощ се предоставя, когато въз основа на представени доказателства от съответните компетентни органи съдът прецени, че страната няма средства за заплащане на адвокатско възнаграждение, като съдът формира преценката си, като взема предвид: 1. доходите на лицето или на неговото семейство; 2. имущественото състояние, удостоверено с декларация; 3. семейното положение; 4. здравословното състояние; 5. трудовата заетост; 6. възрастта; 7. други обстоятелства. Същевременно в чл.24 от ЗПП е посочено изрично, че правна помощ по чл.21, т.1, т.2 и т.3 от ЗПП не се предоставя, когато това не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла на лицето, кандидатстващо за правна помощ (т.1); когато претенцията е очевидно неоснователна, необоснована или недопустима (т.2) или в случаите на търговски и данъчни дела, освен ако страната, кандидатстваща за правна помощ, е физическо лице и отговаря на условията за предоставяне на правна помощ (т.3).
При така очертаните предпоставки за предоставяне на правна помощ, съдът намира искането на Г. П. А. за предоставяне на такава, за основателно, доколкото последната понастоящем е на 58 години, не разполага с финансова възможност да ангажира адвокат, което се установява от декларацията ѝ и представените към нея писмени доказателства, сочещи, че жалбоподателка е лице с увреждания със 72% инвалидност, понастоящем същата е безработна, деклариран от лицето доход за издръжка в размер на 693лв. пенсия и финансова помощ-78лв. и доходи на съпруга-пенсия в размер на 609лв. и финансова подкрепа-78лв. месечно, деклариран имот в [населено място]-единствен за жалбоподателката и съпруга й,липса на регистрирани на нейно име МПС-та.
По изложените съображения на лицето следва да се предостави правна помощ, изразяваща се в процесуално представителство по настоящото дело по смисъла на чл.21, т.2 от ЗПП,
Водим от горното, съдията-докладчик
РАЗПОРЕДИ:
ДОПУСКА на основание чл.23, ал.3, във вр. с ал.1, във вр.с чл.21, т.2 от ЗПП предоставяне на правна помощ в полза на Г. П. А. с постоянен адрес [населено място], [улица], изразяваща се в процесуално представителство по адм.д.№ 150/2025г. по описа на ШАдмС, до окончателното приключване на делото във всички съдебни инстанции,
ДА СЕ ИЗПРАТИ писмо до Председателя на Адвокатска колегия – [населено място] с указание да определи адвокат, вписан в Националния регистър за правна помощ, за осъществяване на правна помощ под формата на Г. П. А. с постоянен адрес [населено място], [улица],процесуално представителство на по адм.д.№ 150/2025г. по описа на ШАдмС.
РАЗЯСНЯВА на Г. П. А., че съгласно чл.26, ал.1 и чл.27а от ЗПП, в случай, че загуби изцяло или частично делото, в определени със закон случаи ще дължи заплащане на Националното бюро за правна помощ разноските по възнаграждението на назначения адвокат.
РАЗЯСНЯВА на Г. П. А., че съгласно чл.27 от ЗПП, при промяна на обстоятелствата, на които се основава искането ѝ за правна помощ, е длъжна да уведоми съда за това. В случай, че не уведоми съда за настъпилата промяна на обстоятелствата, ще дължи възстановяване на Националното бюро за правна помощ на направените разноски от момента на промяната.
На основание чл.25, ал.3 от ЗПП определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Препис от определението да се изпрати на Г. П. А. и АК-[населено място].
Съдия: |
|
Съдия: | ||