Определение по дело №244/2021 на Административен съд - Търговище

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 септември 2021 г. (в сила от 13 октомври 2021 г.)
Съдия: Албена Стефанова Стефанова
Дело: 20217250700244
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 17 септември 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер №                             21.09.2021 г.                    град  Търговище                    

                                  

Административен съд- гр.Търговище,                                 

На  двадесет и първи септември               две хиляди двадесет и първа година,

в закрито заседание, в следния състав:

 

                                                      Председател -Албена Стефанова

                                                                                                                                                           

като разгледа докладваното от председателя ч.ад.д. № 244 по описа за 2021г. на АС-гр.Търговище, за да се произнесе, взе предвид следното:

               Производството е по чл.217, ал.2 от ЗУТ,  чл.166 ал.4 от АПК, във връзка с чл.219 от ЗУТ.   

               Образувано е по молба с на „ЦЕТИН България“ ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.София, район Младост, ж.к. „Младост“ 4, Бизнес Парк София,сграда 6, подадена чрез пълномощника-юрисконсулт Й.Ил.срещу Предварително изпълнение, допуснато по силата на закона, на Заповед №ДК-19-Т-1/03.09.2021г. на Началника на РДНСК-Търговище, с която е забранено ползването на невъведения в експлоатация строеж- „Базова станция“, находящ се в местност „Драката“, ПИ 73626.176.991 по КККР на гр.Търговище.

              В молбата се излага твърдение, че предварителното изпълнение на посочената Заповед ще доведе до нарушаване на важни държавни и обществени интереси, които могат да застрашат здравето и живота на гражданите и от което може да настъпи значителна или трудно поправима вреда. Навежда се, че „Базовата станция“, предмет на Заповедта, е единствената комуникационна станция, която осигурява покритие на телекомуникационните връзки с обхват, регион  в област Търговище. Излага се твърдение, че посоченият обект осигурява свързаност и покритие не само за „ЦЕТИН България“ ЕАД и „ТЕЛЕНОР БЪЛГАРИЯ“, в частност, но осигурява и покритие на оператора „А1 България“ ЕАД. Обосновава се, че посочената „Базова станция“ се явява техническо съоръжение от стратегическо значение в полза на гражданите и обществото и спирането на дейността и ще доведе до спиране на комуникационните услуги на повече от един  телекомуникационен оператор, като телекомуникационната връзка за абонатите, намиращи се в обхвата и също ще бъде спряна. Навежда се, че вредите от това биха имали обхват—ограничаване на комуникацията на гражданите и връзката им със спешна помощ, полиция, пожарна и други центрове на спешна помощ. Излагат се доводи, обосноваващи и нарушаване на принципа на съразмерност, заложен в чл.6 от АПК. Моли се допуснатото по силата на закона предварително изпълнение на Заповед №ДК-19-Т-1/03.09.2021г. на Началника на РДНСК-Търговище да бъде спряно.

         Ответникът по молбата -Началник на РДНСК-Търговище не изразява становище.

С разпореждане на съда от 17.09.2021г. молбата е оставена без движение за отстраняване на нередовности. След отстраняване на последните с молба с вх.№1849/21.09.2021г. от страна на  дружеството,  съдът пристъпи  към проверка на допустимостта на молбата, за което е длъжен да следи служебно. При проверката, съдът прие следното:

         В случая предварителното изпълнение на Заповед №ДК-19-Т-1/03.09.2021г. на Началника на РДНСК-Търговище е допуснато по силата на закона, а именно по силата на чл.217, ал.1 от ЗУТ. В тези случаи е налице хипотезата на чл.166, ал.4, във връзка с ал.2 от АПК, а не сочената в молбата хипотеза на чл.60, ал.1 от АПК. В конкретния случай производството по искането за спиране е подчинено на главното производство по оспорване законосъобразността на административния акт и съществува само  ако последното е иницирано и допустимо.  Наличието на висящ съдебен процес за проверка на законосъобразността на административния акт, чието предварително изпълнение е допуснато по силата на закона е абсолютна положителна процесуална предпоставка за допустимост на искането за спиране. За разлика от процедурата по чл.60, ал.5, във връзка с ал.1 от АПК, при хипотезата на чл.166, ал.4, във връзка с ал.2 от АПК, не може да се образува самостоятелно съдебно производство, само по искане за спиране на допуснато предварително изпълнение на административния акт, какъвто е конкретния случай. При извършена служебна проверка по делото се установи, че към деня на постъпване на молбата на дружеството в Административен съд-Търговище-17.09.2021г., не е налице подадена от „ЦЕТИН България“ ЕАД гр.София жалба с оспорване срещу Заповед №ДК-19-Т-1/03.09.2021г. на Началника на РДНСК-Търговище и не е налице висящо съдебно производство по проверка на законосъобразността на посочената Заповед. При тези данни така подадената от „ЦЕТИН България“ ЕАД молба  с искане за спиране на предварителното изпълнение на Заповед №ДК-19-Т-1/03.09.2021г. на Началника на РДНСК-Търговище се явява процесуално недопустима, поради липса на висящ съдебен процес по проверка законосъобразността на същата Заповед. По изложените съображения следва молбата на дружеството да бъде оставена без разглеждане по същество и производството по делото прекратено.

         Воден от горното на основание чл.159, ал.1 от АПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молба на „ЦЕТИН България“ ЕАД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр.София, район Младост, ж.к. „Младост“ 4, Бизнес Парк София,сграда 6, подадена чрез пълномощника-юрисконсулт Й.Ил.срещу Предварително изпълнение, допуснато по силата на закона, на Заповед №ДК-19-Т-1/03.09.2021г. на Началника на РДНСК-Търговище, с която е забранено ползването на невъведения в експлоатация строеж- „Базова станция“, находящ се в местност „Драката“, ПИ 73626.176.991 по КККР на гр.Търговище.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по  образуваното ч.ах.д.№244 по описа на Административен съд-Търговище.

 

Определението подлежи на обжалване пред ВАС, с частна жалба в 7-дневен срок от неговото съобщаване.

 

Препис от определението да се  изпрати на „ЦЕТИН България“ ЕАД  гр.София и на  Началника на РДНСК-Търговище.

 

                                      Председател: