Решение по дело №202/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 219
Дата: 10 октомври 2022 г.
Съдия: Яница Събчева Събева Ченалова
Дело: 20227240700202
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2022 г.

Съдържание на акта

       Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    219

 

         Гр. Стара Загора, 10.10.2022 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и първи септември през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                     Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

Ч                                                                                                                                  Членове:        КРЕМЕНА КОСТОВА-ГРОЗЕВА

                                                                      ЯНИЦА ЧЕНАЛОВА       

 

при секретаря  Зорница Делчева

и с участието на прокурора  Петя Драганова

като разгледа докладваното от  съдия  Яница Ченалова к.а.н. дело № 202 по описа  за 2022 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на З.Н.З. от гр. Стара Загора чрез адв. С.М. ***, против Решение № 242/02.06.2022 г., постановено по АНД №737/2022 г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е потвърдено наказателно постановление /НП/ №22-1228-000153/03.02.2022г., издадено от Началник група в сектор Пътна полиция към ОД на МВР Стара Загора, с което на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, за нарушение на чл. 174, ал.3 от ЗДвП. В жалбата са изложени оплаквания за незаконосъобразност на решението, като постановено в нарушение на приложимия материален закон – касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК във връзка с чл. с чл.63в от ЗАНН. Според касатора, при издаване на наказателното постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които съдът не е взел предвид при изследване законосъобразността на оспореното НП и които нарушават правото на защита на санкционираното лице. По подробно изложени в жалбата съображения е направено искане за отмяна на решението на районния съд и за постановяване на друго, с което да бъде отменено издаденото НП с претенция за присъждане на разноски за двете съдебни инстанции. В съдебно заседание пред касационния състав жалбата се поддържа от упълномощен процесуален представител. 

Ответникът по касационната жалба Началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Стара Загора, редовно призован за съдебно заседание, не изпраща представител. С писмено становище оспорва жалбата като неоснователна, претендира разноски и прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на касатора.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага решението на районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК на оспореното решение, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Стара Загора е НП № 22-1228-000153/03.02.2022 г., издадено от Началник група в сектор „Пътна полиция“  към ОД на МВР Стара Загора, въз основа на АУАН серия GA №482947/27.01.2022г., с което на З.Н.З. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, за нарушение на чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП. Като административно нарушение са преценени следните обстоятелства: На 27.01.2022г., в 13:55 ч. в град *** до номер 33 в посока юг, З. управлява собствения си лек автомобил „Мерцедес“ С 500 с рег. №***, като в сградата на Пътна полиция в 14:25 ч. на 27.01.2022 г. водачът отказва да бъде тестван с техническо средство Дръг тест 5000 ARMF-0096 за употреба на наркотични вещества или техните аналози. Издаден е талон за изследване №0834407 и връчен със седем броя холограмни стикери, не е дал кръв за изследване. Деянието е квалифицирано като административно нарушение на чл. 174, ал. 3 пр.2 от Закона за движението по пътищата.

За да потвърди НП, Районен съд Стара Загора е преценил издаването му от компетентен орган и при спазване императивните изисквания на чл.57 от ЗАНН, без да установи допуснати съществени процесуални нарушения на административнопроизводствените правила. Спазен е стандартът за форма на НП, фактическата обстановка е в пълно съответствие с правната квалификация, която е коректна и точна. Разграничени са мястото и времето, на които жалбоподателят е управлявал МПС и е спрян за проверка, както и мястото, на което е направен отказът да бъде проверен с тест за употреба на наркотични вещества или техни аналози, като тези данни вярно са посочени в АУАН и НП. Обсъдени са доводите за допуснати нарушения на ЗАНН и оплакванията на жалбоподателя са намерени неоснователни. Гарантирано е правото на защита на санкционираното лице, не е ограничено и правото на обжалване. С оглед събраните по делото доказателства, административнонаказващият орган правилно и законосъобразно е приложил материалния закон и е наложил наказание за извършено нарушение по чл.174, ал.3 пр.2 от ЗДвП. По тези съображения съдът е потвърдил издаденото НП като правилно и законосъобразно и е присъдил разноски в полза на ОД на МВР Стара Загора.

Касационният състав на Старозагорския административен съд намира така постановеното решение за правилно и законосъобразно.

Административнонаказателната отговорност на З.Н.З. е ангажирана на основание нормата на чл.174, ал.3, пр.2 от Закона за движението по пътищата, като водач на МПС, който е отказал да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози, която разпоредба съдържа и санкцията за извършеното нарушение – глоба в размер на 2000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

Споделят се изводите на районния съд за липса на допуснати съществени процесуални нарушения в производството по издаване на оспореното наказателно постановление. АУАН и издаденото въз основа на него НП съдържат всички императивно изискуеми реквизити. Доводите развити в касационната жалба са идентични с наведените пред районния съд, получили са подробни отговори в мотивите на обжалваното решение, които се споделя от касационния състав без необходимост да бъдат преповтаряни – чл.221, ал.2, изр.2 от АПК. От събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин извършването от обективна и субективна страна на вмененото нарушение на чл.174, ал.3 от ЗДвП. Неоснователни са оплакванията, свързани с мястото, на което касаторът е отказал проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози, респ. качеството му на водач на МПС към този момент. Както е посочил въззивният съд, административно наказващият орган подробно и ясно е описал времето и мястото, на които е установено управлението на МПС от санкционираното лице, както и времето и мястото, на които е направен отказът да бъде проверен с Дръг тест. Няма противоречие, нито неяснота в описаната в АУАН и НП фактическа обстановка, нито в правната оценка на извършеното нарушение. Жалбоподателят е санкциониран и словно, и правно в точен смисъл на разпоредбата на чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП. От събраните по делото доказателства не се установяват различни от описаните в АУАН и НП факти – жалбоподателят да не е отказал проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози, да не е бил издаден талон за медицинско изследване или пък такова да е било извършено. Еднопосочни са приобщените писмени и гласни доказателства, в подкрепа на фактите в АУАН и НП.

   По гореизложените съображения настоящата инстанция намира, че не е налице твърдяното касационно основание по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Оспореното решение като валидно, допустимо и правилно следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора, искането на ответника по касационната жалба за присъждане на разноски следва да бъде уважено, като на основание чл.63д, ал.4 и ал.5 от ЗАНН, касационният жалбоподател следва да бъде осъден да заплати на ОД на МВР Стара Загора сумата от 80 лева, представляваща възнаграждение за осъществената от юрисконсулт правна защита в касационното производство, определено съгласно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ.

   Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

            ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 242/02.06.2022г., постановено по АНД № 737/2022г. по описа на Районен съд Стара Загора.

ОСЪЖДА З.Н.З., ЕГН **********, да заплати на ОД на МВР Стара Загора сумата от 80.00 /осемдесет/ лева, разноски по КАНД № 202/2022 г. по описа на Административен съд Стара Загора.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

                                                                                  2.