Определение по дело №57/2021 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 260063
Дата: 4 февруари 2021 г. (в сила от 2 март 2021 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20211400200057
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на четвърти февруари, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

   Председател: ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Ивайло Хайтов, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 57 по описа за  2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. В.Б.Ц., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, налице са изискванията както на чл. 70 НК, така и на чл. 439а НПК, поради което прави искане молбата му да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, медицинска документация – 12бр. амбулаторни листове, ЕКГ и други медицински изследвания, и личното затворническо досие на л.св.В.Ц..

В съдебно заседание осъдения участва чрез видеоконферентна връзка по Skype, като поддържа молбата с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор РД С. М., който изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

В.Б.Ц. е осъден с присъда по НОХД № 130/2014год. на ОС Монтана за престъпление по чл. 116, ал.1, т.6 НК на 12 години лишаване от свобода, при първоначален режим "Строг". Преди това е осъждан още два пъти, но не на ефективни наказания лишаване от свобода.

Л.св. В.Ц. е започнал да търпи наложеното му наказание от 12 години лишаване от свобода на 14.01.2014год., като до момента е изтърпял фактически 7 години и 20 дни, от работа 1 месец и 26 дни, или общо изтърпяно 7 години, 2 месеца и 16 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 4 години, 9 месеца и 14 дни.

При това положение, осъденият Ц. към момента е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК. 

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив е среден – 63 точки. Рискът от вреди за служителите на затвора е нисък, а за останалите лишени от свобода е със средни стойности. Рискът от вреди за обществото след освобождаване от затвора се определя като висок и се обуславя от извършеното престъпление. В първоначално изготвения план на присъдата, като цели и задачи са заложени корекции в: умения за мислене; нагласи; начин на живот и обкръжение и взаимоотношения.  Още в началото на изтърпяване на присъдата заложените цели и задачи не се изпълняват в пълен обем. Осъдения не проявява желание за включване в предлаганите му общопенитенциарни дейности с цел осмисляне и оползотворяване на свободното време.

При направените последващи ревизии на оценката от рецидив и вреди е видно, че рискът от рецидив се запазва в средни граници, но се променя цифровото изражение в посока намаление от 63 на 54 точки. Снижава се и рискът от вреди за обществото от висок на среден. Все още са налице оневинителни нагласи, които са трайно формирани. Положителна промяна е настъпила и в риска от вреди за останалите лишени от свобода, който е намален на нисък. Л.св. Ц. не е агресивно зареден и няма дискриминационни нагласи спрямо останалите лишени от свобода. Рискът от вреди за служителите на затвора остава нисък.

При тези междинни оценки, направени през 2018 и 2019год. е установено, че осъдения не е наказван, през 2019год. е награден три пъти. Със Заповед № 39/29.03.2019год. режимът му е сменен от "строг" на "общ". Посещавал е религиозен курс "Тълкуване на новия завет", включен е и в образователен курс "Начална компютърна грамотност". Започнал е изпълнение на заложените в Плана на присъдата задачи.

При изготвената през 2020год. оценка на риска от рецидив се констатира, че риска от рецидив е среден – 54 точки – няма промяна в цифровото изражение в сравнение с предишната оценка. Проблемните зони си остават същите – "отношение към правонарушението", "взаимоотношения" и "умения за мислене". Л.св. не приема изцяло вината си, смята се осъден несправедливо.

Настъпила е положителна промяна в раздел "трудова заетост" – л.св. Ц. от 01.04.2020год. полага доброволен труд като хигиенист в компютърна зала. Въпреки здравословните му проблеми се справя добре със задълженията си.

За администрацията на затвора и за останалите лишени от свобода рискът от вреди е нисък – изпълнява разпорежданията на пенитенциарните служители и се отнася етично към останалите лишени от свобода. Няма дискриминационни нагласи към различните лишени от свобода. Рискът от извършване на бягство е нисък.

По отношение плана на присъдата изказва съгласие с поставените цели и задачи и декларира готовност за участие в корекционните дейности. Започнато е изпълнение на заложените цели и задачи. Наблюдава се положителна тенденция в нагласите да води законосъобразен начин на живот след освобождаване.

Ресурсите за позитивна промяна са активно участие в групови дейности, редовно посещение на библиотеката и религиозните служби. Започнал е да поддържа контакти със семейството си, предимно чрез телефонни разговори, като им оказва парична помощ от пенсията си. Полага грижи за здравето си.

Участва активно в реализираните в групата културно-информационни дейности, включва се в конкурси и художествени програми.

Не е наказван. През 2020год. има две награди за участие в организираните художествени прояви, посветени на годишнини от българската история и литература. През 2020год. е посещавал религиозен курс "Тълкуване на Стария завет и е включен в клуб по интереси "Сръчни ръце". През м. юни 2020год. е взел участие в специализирана групова работа по програма "Умение за мислене" Активно участва в груповите сесии и се отчита постигане на напредък в умението да анализира постъпките си, да открива грешките си.

Въпреки проведената индивидуално-корекционна работа с л.св. Ц. в посока към промяна на нагласите и формиране на критично отношение към престъплението, не са постигнати очакваните резултати.  Все още са налице оневинителни нагласи и твърдение от негова страна, че е осъден несправедливо. Не е осъзнал сериозността и опасността на извършеното от него деяние.

Склонен е да анализира дейностите в миналото си, но не проявява достатъчно самокричиност. Включването му в специализираната програма за групова работа "Умение за мислене" му е помогнала да разпознае основните си проблеми, но все още среща трудности с осъзнаване на последствията от действията си.

Към настоящият етап от изтърпяване на присъда л.св. Ц. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот.

Действително, към молбата на л.св. Ц. са приложени многобройни медицински документи и изследвания, установяващи влошено здравословно състояние на същия, но това му състояние не е основание за УПО, а по-скоро за прекъсване изпълнение на наказанието при необходимост.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент  по отношение на л.св. В.Ц. е налице само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си осъдения все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Всичко това, в съчетание с големия размер на неизтърпения остатък от присъдата, дават основание на съда да приеме, че следва да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 4 години, 9 месеца и 14 дни.

На основание чл. 441 НПК нова молба за УПО от л.св. Ц. е допустима след изтичане на 6 месечен срок.

При горните съображения и на основание чл. 70, ал.1, т.1 НК и чл. 441 НПК, Врачанският окръжен съд

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св. В.Б.Ц., роден на ***год. в гр. Лом, с постоянен адрес ***, български гражданин, със средно образование, женен, осъждан, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му по НОХД № 130/14год. на ОС-Монтана наказание лишаване от свобода в размер на 12 години, с остатък 4 години, 9 месеца и 14 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: