Определение по дело №2948/2018 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2549
Дата: 14 декември 2018 г.
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20187180702948
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

 

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

 № 2549

 

 

р. Пловдив,  14.12. 2018 год.

 

 

      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХІХ касационен състав, в публично съдебно заседание на деветнадесети ноември през две хиляди и осемнадесетата година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА ПЕТРОВА  

         ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА ДИЧЕВА

                             МАРИАНА МИХАЙЛОВА

                                             

при секретаря Р. П. участието на прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ, като разгледа докладваното от член съдията МАРИАНА МИХАЙЛОВА частно касационно НАХД № 2948 описа за 2018 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 229 и сл. от АПК във връзка с чл. 63, ал. 2 от ЗАНН.

Образувано е по частна жалба на „Модакарт“ ЕООД, ЕИК ****** със седалище и адрес на управление *******“, партер ап.М1,  чрез процесуалния си представител адв. К.Т. срещу Разпореждане № 16792 от 21.08.2018г., постановено по НАХД №  5305 по описа на Районен съд Пловдив, XVII – ти наказателен състав за 2018 г., с което е прекратено производството по делото.

В частната жалба се излагат съображения за незаконосъобразност на постановения съдебен акт, поради нарушение на материалния закон и съдопроизводствените правила.

Претендира се отмяна на постановения съдебен акт и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия.

Ответникът по касационната жалба – КЗП - РД Пловдив,  не е изразил конкретно становище по частната жалба. 

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че жалбата е неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена.

Административен съд – гр.Пловдив, в настоящия състав, като взе предвид процесуалните предпоставки за допустимост на жалбата, и обсъди събраните доказателства по делото поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено следното :

Частната жалба е подадена в рамките на законоустановения срок и при наличието на правен интерес, поради което същата се явява процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

С жалбата пред Пловдивския районен съд, частният жалбоподател „Модакарт“ ЕООД, ЕИК ****** със седалище и адрес на управление *********, представлявано от управителя М.И.Т.е оспорил Наказателно постановление /НП/ № К-03918/27.06.2018г. на Директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково,Кърджали и Стара Загора, със седалище Пловдив, с което на дружеството е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 550 /петстотин и петдесет/ лева на основание чл.233 ал.2 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ за нарушение по чл.63 т.1 и т.3 от ЗЗП.  

За да прекрати производството по делото, районния съд е приел, че жалбата срещу оспореното НП е процесуално недопустима, тъй като е подадена след изтичане на срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН за обжалване на наказателното постановление.  

В тази насока Съдът е приел, че видно от известието за доставяне /ИД РS 4040 01954Х 5/ - от пощенското клеймо и от ръкописно изписана дата на получаване е, че обжалваното наказателното постановление е било връчено лично на управителя на „Модакарт” ЕООД М.Т.на 10.07.2018 г. След изтичането на преклузивния срок по чл.59 ал.2 от ЗАНН – на 20.07.2018 г., е подадена в Районен съд Пловдив – входирана с вх. № 44858/20.07.2018 г., жалба против атакуваното наказателно постановление, в която жалба се съдържа дата на съставянето й също датата 20.07.2018 г., при което положение подаването на жалбата е станало след изтичане на преклузивния срок - 17.07.2018г.

Така формираният от първоинстанционния съд извод за недопустимост на жалбата срещу наказателното постановление, обусловил постановения съдебен акт, е в съответствие с данните по делото и приложимия закон, поради което и постановения акт следва да бъде оставен в сила.

Съгласно разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН нарушителят и поискалият обезщетение могат да обжалват постановлението в седемдневен срок от връчването му, а прокурорът може да подаде протест срещу него в двуседмичен срок от издаването му.

Видно от приложеното по делото известие за доставяне /ИД РS 4040 01954Х 5/ е, че обжалваното наказателното постановление е било връчено лично на управителя на „Модакарт” ЕООД М.Т., на 10.07.2018г. Касае се за официален документ, който удостоверява факта на връчване на наказателното постановление на посочената дата на  управителя М.Т.. Истинността на въпросния документ не е оспорена, нито са ангажирани доказателства, опровергаващи неговото съдържание. При това положение същият следва да се цени като   доказателство във връзка с удостоверените факти и обстоятелства относно датата и начина на връчване на наказателното постановление.

В случая жалбата  против наказателното постановление е депозирана в Районен съд Пловдив на 20.07.2018г., където е входирана с вх. № 44858/20.07.2018г., като в жалбата е посочена дата на съставянето й 20.07.2018 г.

В случая законоустановеният 7-дневен срок за обжалване на  наказателното постановление е изтекъл на 17.07.2018 г. включително(вторник – присъствен ден). Както вече бе казано жалбата, с която е сезиран съда е подадена в деловодството на РС – гр.Пловдив на 20.07.2018г.(петък – присъствен ден)., т.е. след изтичане на предвидения в чл. 59, ал.2 от ЗАНН преклузивен срок за обжалване.

При това положение, жалбата като просрочена, процесуално е недопустима за разглеждане. Срокът за оспорване, предвиден в разпоредбата на чл.59, ал.2 от ЗАНН е процесуален и има преклузивен характер. Само в рамките този срок може да бъде упражнено процесуалното право на жалба, като с изтичането му се преклудира правото на жалбоподателя да извърши валидно процесуално действие по обжалване. В процесния случай, срокът за обжалване е пропуснат и правото на оспорване на наказателното постановление е погасено, точно както е приел и първостепенния съд.

В случая доказателства, които да подлагат на съмнение възприетите от районния съд изводи, не са ангажирани нито в първоинстанционното, нито в настоящото съдебно производство.

           Изложеното до тук налага да се приеме, че частната жалба е неоснователна, на посочените в нея основания, а обжалваното пред касационната инстанция разпореждане на районния съд е правилно и законосъобразно. При постановяването му не са допуснати нарушения нито на материалния, нито на процесуалния закон, поради което и същото като валидно, допустимо и правилно, следва да бъде оставено в сила от настоящата инстанция.

Мотивиран от гореизложеното, Пловдивският административен съд, ХІХ касационен състав,

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Разпореждане № 16792 от 21.08.2018г., постановено по НАХД № 5305 по описа на Районен съд Пловдив, XVII – ти наказателен състав за 2018 г.

 ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

 

 

 

 

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                          ЧЛЕНОВЕ :   1.                                                  

            

 

 

                                                                                                                 2.