Решение по дело №2339/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261056
Дата: 7 август 2023 г. (в сила от 7 август 2023 г.)
Съдия: Силвия Венциславова Тачева
Дело: 20201100502339
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ ............

гр. София,  21.07.2023г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, II въззивен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети септември две хиляди двадесет и първа година

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР МАЗГАЛОВ

                                                  ЧЛЕНОВЕ: СИЛВАНА ГЪЛЪБОВА

                                                           мл. съдия СИЛВИЯ ТАЧЕВА

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от младши съдия Силвия Тачева в.гр.дело № 2339 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 - 273 ГПК.

С решение № 286975 от 27.11.2019 г., постановено по гр.д. № 79954/2018 г. по описа на СРС, Гражданско отделение, 81 състав, е осъдено Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), ЕИК , със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Р.К.– изп. Директор да заплати на „Т.К.“, ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Н.А.– управител, на осн. чл. 55, ал. 1, предл. 3 от ЗЗД сума в размер на 11 000 лв., платена на отпаднало основание гаранция, ведно със законната лихва, считано от датата на завеждане на исковата молба на 19.12.2018г. до окончателното изплащане.

Със същото решение е отхвърлен иска на „Т.К.“, ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Н.А.– управител, против Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), ЕИК , със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Р.К.– изп. Директор, за сумата от 18499,00 лв., представляваща направени разноски  поради забава на кредитора.

В срока по чл. 259, ал. 1 ГПК е постъпила въззивна жалба от ищеца в първоинстанционното производство, срещу решението в частите, с които са отхвърлени предявените искове. Излагат се доводи за допуснато съществено процесуално нарушение и противоречие с материалния закон.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е постъпил отговор на въззивната жалба от ответника в първоинстанционното производство, с доводи за неоснователност на въззивната жалба и искане същата да бъде оставена без уважение. Моли се за потвърждаване на решението в обжалваните части и присъждане на разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК е депозиран насрещен иск от ответника в първоинстанционното производство, срещу решението, в частите, с които са уважени предявените искове. Излагат се бланкетни доводи за неправилност на крайния съдебен акт.

Постъпил е и отговор по насрещната въззивна жалба, с доводи за това, че не са посочени каквито и да било аргументи в подкрепа на твърденията за неправилност, необоснованост и неоснователност на решението, в обжалваните части, а въззивната жалба преповтаря вижданията на ПУДООС за фактическата обстановка, изложена в писмото за прекратяване на договора за обществената поръчка, както и в отговора на исковата молба.

         Софийски градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба доводи за пороци на атакувания съдебен акт и възраженията на насрещната страна, приема следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

По въззивната жалба:

Не е спорно между страните наличието на облигационна връзка, произтичаща от сключен договор за обществена поръчка № 11856/21.08.2017 г., с възложител ищеца и изпълнител- ответника, с предмет Извършване на медийна/информационна (местна и национална) кампания по проект "Проучване и разработване на пилотни модели за екологосъобразно събиране и временно съхранение на опасни битови отпадъци. "; фактът, че договорът е прекратен едностранно от възложителя с писмо изх. № Д -214 от 20.12.2017 г. и на основание чл. 10, ал. 3 от същия възложителят е задържал гаранцията за добро изпълнение в размер на 11 000 лева.

Съгласно Техническата спецификация към поръчката, последната е организирана в три групи дейности, като Дейност № 1 включва Разработване на Програма за осъществяване на информираност на населението с включена комуникационна и медийна стратегия и предварителна подготовка на кампанията, Дейност 2 – провеждане на национална кампания и Дейност 3 – провеждане на местна кампания.

Според чл. 7 от Договор № 11856/21.08.2017 г., срокът за изпълнение на Дейност 1 е един месец от датата на сключване на договора, т. е. до 21.09.2017 г. В изпълнение на първия етап (Дейност 1) на Възложителя са представени три броя Програми, съответно на 20.09.2017 г., на 20.10.2017 г. и на 30.11.2017 г.

И в трите програми е посочено, че ще бъдат приложени мерки за постигане на ефективна комуникация по проекта, включващи мобилизация на информационния ресурс за поддържане на постоянен интерес към проекта, ефективна комуникация с медиите като основни медиатори на информацията, създаване на адекватна и възпроизвеждаща се среда и др.

Това заявление съответства на изискването в техническата спецификация на поръчката, според което Изпълнителят трябва да предложи комуникационни канали, които по своята специфика, мащаби на разпространение, статус, обем на аудиторията си, ще съответстват на целите на проекта и които да разпространяват широка информация за целите на изпълнението.

Като медии, включени в медийния микс, в програмите си Изпълнителят е предложил:

а/ на национално ниво:

-телевизия с национален обхват на разпространение – TV България – 24;

Радио с национален обхват – БНР

Печатни издания – в. Монитор и в. Сега

Електронни медии – Off news, Fermer и Premiumdigest. com

Социални мрежи – Google, Facebook

Специализирани издания – сп. Екология&Инфраструктура и списание "Go Bio"

б/ на регионално ниво:

TV България – 24

Радио "Фокус"

Електронни медии - Off news, Fermer и Premiumdigest. com

Google, Facebook

Печатни издания – в. Марица, в. Шуменска заря, Екип 7 (гр. Разград), Черноморски фар (гр. Созопол) и Посоки (гр. Левски).

Въззивният съд намира, че при разглеждане на делото съставът на СРС е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила. Това е така, тъй като с определението по чл. 140 от ГПК е докладвал, че са предявени искове с правно основание чл. 55, ал. 1, предл. 1 ЗЗД, както и по чл. 96, ал. 2 ЗЗД, като е разпределил доказателствената тежест само по иска по чл. 55 ЗЗД. Едва с решението си съдът е намерил, че предявеният иск по чл. 96, ал. 2 ЗЗД всъщност е с правно основание по чл. 55, ал. 1, предл. 3 ЗЗД вр. чл. 96, ал. 1 ЗЗД и се е произнесъл по същество.

Този пропуск на съда е отстранен в хода на въззивното производство,  където в съдебно заседание е изготвен нов доклад по делото и е разпределена доказателствената тежест по иска за присъждане на сумата 18499 лв. -необходими разноски с правна квалификация чл. 96, ал. 2 ЗЗД, доколкото вземането е възникнало на договорно основание.

На следващо място първоинстанционният съд е допуснал нарушение на процесуалните правила при събиране на доказателства, което влече след себе си и нарушение на материалния закон. Този състав не може да се съгласи с извода на първоинстанционния съд, че въпреки, че кредиторът – ответник е в забава, не са представени доказателства за сторени разноски от изпълнителя по договора за обществена поръчка. Следва да се има предвид, че още с исковата молба е приложен диск, в който в папка „Приложение № 7“ е посочено, че се съдържа файл с опис на разходи и фактури за извършени разходи. Това доказателство не е било оспорено от ответната страна, нито съдът е задължил страната да го представи на хартиен носител. Нещо повече едва след постановяване на съдебното решение, с разпореждане /л. 227 от делото/ съдът го е върнал, приемайки, че не е надлежно доказателство.

И това процесуално нарушение е отстранено от въззивния съд, като съдът е разпоредил на въззивника, на основание чл. 184 ГПК, да представи, намиращите на компакт диска доказателства на хартиен носител.

между страните са разменени множество писма и електронна кореспонденция, от които е видно, че изпълнителят е инициирал срещи с възложителя и е координирал с него работата си по изготвяне на информационните и рекламните материали, създаването на слоган и лого на кампанията и др. Установява се, че в част от случаите възложителят не е дал категоричен отговор (напр. относно молбата на изпълнителя да бъде потвърдена промяната в размера на информационната табела от 300см. /200см. на 300см. /2000см.) или отговаря няколко дни след имейл-а от изпълнителя.

В тази връзка следва да се обърне внимание, че уведомлението за прекратяване на договора не се основава на забавено изпълнение и пропускане на първоначално уговорените срокове от страна на изпълнителя. Напротив – след всяко изпратено предложение за Програма по Дейност 1, възложителят е изпращал своите коментари и предложения, като последното му такова писмо е от 15.11.2017 г., т. е. близо два месеца след изтичането на договорения срок за изготвянето на програмата. Следва да се заключи, че възложителят е целял качественото изпълнение на Програмата, като с конклудентните си действия се е съгласил със забавата. Съдът отчита, че с поведението си възложителя не винаги е оказвал нужното съдействие на изпълнителя. Това е довело до неизпълнението на изпълнителя.

Видно от приложените фактури /л. 13-39 от в.гр.д./ категорично се установява, че ищецът в първоинстанционното производство е направил разноски по изпълнение на процесния договор в общ размер на 18499,00 лв., поради което и същите се дължат.

По отношение на насрещен въззивна жалба:

За да възникне претендираното материално право да се иска връщане на получената от ответника в първоинстанционното производство сума в размер на 11 000 лв., следва да се установи по делото съществуването на следните кумулативни предпоставки: наличие на валидно облигационно правоотношение по договор, сключен между страните; ищецът да е заплатил на ответника процесната сума от 11 000лв., представляваща възнаграждение за изпълнение на задълженията на ответника по договора, както и настъпило разваляне на сключения договор, т.е. юридическият факт, въз основа на който е определен размера на възнаграждението за реклама да е отпаднал с обратна сила.

Доколкото не се констатира виновно неизпълнение на изпълнителя, а кредиторът е този, който е изпаднал в забава /не е оказал необходимото съдействие на изпълнителя – не е предоставил необходимата информация за качествено изготвяне на възложените дейности/, не са налице основания за задържане на гаранцията от страна на възложителя, поради което правилно първоинстанционният съд е уважил иска по чл. 55 ЗЗД.

Поради изложеното първоинстанционното решение следва да се отмени в отхвърлителната част и вместо това да се осъди Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), ЕИК , със седалище и адрес на управление ***  да заплати на „Т.К.“, ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Н.А.– управител сумата от 18499,00 лв., представляваща направени разноски  поради забава на кредитора.

В останалата част решението следва да се потвърди.

По разноските:

С оглед изхода на спора разноски се дължат на въззивника - ищец. Същият е заплатила държавна такса за въззивното производство в размер на 369,98 лв. Видно от представения договор за правна /л. 73 от делото/ е договорено и платено в брой в деня на подписването възнаграждение за един адвокат в размер на 1300 лв., с оглед на което й и се дължат. Отделно разноски за подаване на отговор на насрещната въззивна жалба не се претендират, поради което и съдът не присъжда такива.

Мотивиран от изложеното, Софийски градски съд

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ решение № 286975 от 27.11.2019 г., постановено по гр.д. № 79954/2018 г. по описа на СРС, Гражданско отделение, 81 състав, в частта, в която е отхвърлен иска на „Т.К.“, ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Н.А.– управител, против Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), ЕИК , със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Р.К.– изп. Директор, за сумата от 18499,00 лв., представляваща направени разноски  поради забава на кредитора и вместо това:

ОСЪЖДА Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), ЕИК , със седалище и адрес на управление ***  да заплати на „Т.К.“, ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Н.А.– управител сумата от 18499,00 лв., представляваща направени разноски  поради забава на кредитора.

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата част.

ОСЪЖДА Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), ЕИК , със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Р.К.– изп. Директор да заплати на „Т.К.“, ЕООД, ЕИК *******, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Н.А.– управител, на основание чл. 78, ал. 1 ГПК сумата от 1300,00 лв., представляващи адвокатско възнаграждение и сумата от 369, 98 лв., представляваща държавна такса за въззивното производство.

Решението е окончателно.

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

                                                             

 

                                                             ЧЛЕНОВЕ:  1.                         

 

                                                                                 2.                                

 

apis://desktop/icons/DivClose3.jpg