Присъда по дело №749/2009 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 ноември 2009 г. (в сила от 28 ноември 2009 г.)
Съдия: Христо Тотев Христов
Дело: 20094210200749
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 18 август 2009 г.

Съдържание на акта

Съдържанието все още не е налично.

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ

 

Срещу подсъдимия Е.Д.Б. *** е повдигнато обвинение за извършено престъпление по чл. 316 във връзка с чл.308 ал.2 във връзка с ал. 1 от НК,  за това, че на 15.10.2008г. в гр.Габрово, пред В.С.Б., в качеството му на мл.експерт в РД”АА” – Габрово, съзнателно се ползвал от неистински официален документ – заверено с „Вярно с оригинала” копие на свидетелство за завършено основно образование  серия Е-04, № 013873, рег.№ 72/30.06.02г., издадено на името на Е.Д.Б., че през учебната 2001/2002г. същият е завършил основно образование в Първо основно училище „Христо Ботев” в гр.Севлиево, като от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност.

Срещу подсъдимия И.Я.М. *** е повдигнато обвинение за извършено престъпление по чл. 316 във връзка с чл.308 ал.2 във връзка с ал. 1 от НК, за това, че на 30.10.2008г. в гр.Габрово, пред Т.В.В., в качеството му на мл.експерт в РД”АА” – Габрово, съзнателно се ползвал от неистински официален документ – заверено с „Вярно с оригинала” копие на свидетелство за завършено основно образование  серия Е-04, № 011875, рег.№ 33/30.06.03г., издадено на името на И.Я.М., че през учебната 2002/2003г. същият е завършил основно образование в Първо основно училище „Христо Ботев” в гр.Севлиево, като от него за самото съставяне не може да се търси наказателна отговорност.

Прокурорът по делото поддържа повдигнатото обвинение, със становище за неговата доказаност.

В съдебното производство подсъдимите се възползваха от правото си  да признаят изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като се съгласиха да не се събират доказателства за тези факти и съгласно императивната разпоредба на чл.370 ал.2 от НПК, съдебното производство протече по реда на Глава двадесет и седма от НПК и по-точно  на чл.371 т.2 от НПК. 

Съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Подсъдимите Е.Д.Б. и И.Я.М.,***, през 2008г. се обучавали в учебен център “Престиж 2007” ЕООД – гр.Габрово за водачи на МПС. Двамата преминали успешно теоретическо и практическо обучение.

При започване на курса на обучение за водачи на МПС, всеки от двамата  обвиняеми представил лична карта за записване на данните от нея и снимка. Съзнавайки, че нямат изискващото се завършено основно образование и поради това нямат и издадени свидетелства за това, но за да удостоверят това обстоятелство, всеки от двамата представил копие на свидетелство за завършено основно образование, като всеки от тях заверил копието си, като изписал “Вярно с оригинала” трите си имена и се подписал.

Копието, което подсъдимият Б. заверил придавало вид, че е на свидетелство за  завършено основно образование  серия Е-04, № 013873, рег.№ 72/30.06.02г., издадено на името на Е.Д.Б., че през учебната 2001/2002г. същият е завършил основно образование в Първо основно училище „Христо Ботев” в гр.Севлиево.

Копието, което подсъдимият М. заверил придавало вид, че е на свидетелство за завършено основно образование серия Е-04, № 011875, рег.№ 33/30.06.03г., издадено на името на И.Я.М., че през учебната 2002/2003г. същият е завършил основно образование в Първо основно училище „Христо Ботев” в гр.Севлиево.

Посочените заверени копия при започване на курса двамата обвиняеми предали в офиса на фирмата на св.Ц.И. или Татяна Иванова.

След приключване на обучението /теоретично и практическо/ св.Н.И.И., който провел теоретичното обучение на обв.М. и водил практиката и на двамата обвиняеми М. и Б., внесъл представените от тях документи, включително и копията на на свидетелствата им за завършено основно образование в РД “АА” гр.Габрово, за определяне на дата и час за провеждане на изпита.

Св.И. подал документите на подсъдимия Б. заедно с тези на още осем кандидати в РД “Автомобилна администрация” гр.Габрово с протокол № 1310/15.10.2008г. Инкриминираното копие на свидетелство за завършено основно образование е било прието от св.В.С.Б. ***. Подсъдимият Б. бил допуснат до теоретичен изпит и на 20.10.2008г. го положил успешно.

Св.И. подал документите на подсъдимия М. заедно с тези на още четиринадесет кандидати в РД “Автомобилна администрация” гр.Габрово с протокол № 1379/15.10.2008г. Инкриминираното копие на свидетелство за завършено основно образование е било прието от св.Т.В.В. ***. Подсъдимият М. бил допуснат до теоретичен изпит и на 03.11.2008г. го положил успешно.

Двете копия са изработени от неустановено лице. Видно от заключението на изпълнената комплексна графическа и техническа експертиза те са резултат на репродукция на оригинална бланка с помощта на система за електронна обработка, включваща компютър, скенер и цветен принтер, поради което липсват оригинали, от които са получени двете копия.  Не са установени редовно издадени свидетелства за завършено основно образование в Първо основно училище „Христо Ботев” в гр.Севлиево серия Е-04, № 013873, рег.№ 72/30.06.02г., издадено на името на Е.Д.Б. и серия Е-04, № 011875, рег.№ 33/30.06.03г., издадено на името на И.Я.М..

От заключението на изпълнената комплексна графическа и техническа експертиза е видно, че ръкописният текст «Вярно с оригинала», «И.Я.М.» на края на листа на копието на свидетелство за завършено основно образование серия Е-04, № 011875, рег.№ 33/30.06.03г., е изписан от подсъдимия И.Я.М.. Подписът положен след текста ”Вярно с оригинала” също е негов.

От заключението на изпълнената комплексна графическа и техническа експертиза е видно, че ръкописният текст «Вярно с оригинала», «Е.Д.Б.» на края на листа на копието на свидетелство за завършено основно образование серия Е-04, № 013873, рег.№ 72/30.06.02г., е изписан от подсъдимия Е.Д.Б.. Подписът положен след текста ”Вярно с оригинала” също е негов.

Изложената фактическа обстановка се установява от самопризнанията на подсъдимите, които се подкрепят от събраните в хода на досъдебното производство доказателства, а именно показанията на свидетелите В.С.Б., Т.В.В., Ц.И.И., Н.И. ***, от изпълнената комплексна графическа и техническа експертиза и от приложените към делото документи, като всички доказателства са непротиворечиви, логични и взаимно допълващи се и в своята съвкупност очертават като единствена възможна възприетата от съда фактическа обстановка, като съдът намира същата за безспорно установена.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните изводи от правна страна:

Съдът намира, че двамата подсъдими не са осъществили състава на престъплението за което им е повдигнато обвинение, тъй като представените копия не представляват неистински официални документи по смисъла на чл.93 т.5 и т.6 от НК. Представените копия и начинът на изработката им /на издаването им/ не дават основание за извода, че е налице документ на който е придаден вид, че го е  издало компетентно длъжностно лице. По възприетия принцип в НК за изключеното първо, т.е. след като така издаденият документ не е официален той е частен. Представянето на посочените копия на свидетелства за завършено основно образование, със заверката вярно с оригинала, написаните три имена и подписани, представляват употреба на частен документ с невярно съдържание. От обективна страна е налице състава на престъпление по текста на чл. 316 във връзка с чл.309 ал.1 от НК. Деяниете е съставомерно и от субективна страна, тъй като двамата подсъдими са действали при пряк умисъл като форма на вина, тъй като са съзнавали общественоопасния му характер, а именно, че представят изготвен неофициален /частен/ документ с невярно съдържание, предвиждали са настъпването на общественоопасните последици, че същият ще доведе до удостоверяване и съответно възприемане на неверни обстоятелства и са искали /целели/ настъпването на тези последици.

Поради изложеното съдът оправда двамата подсъдими по повдигнатото на всеки от тях обвинение за извършено престъпление по чл. 316 във връзка с чл.308 ал.2 във връзка с ал. 1 от НК и призна всеки от тях за виновен в извършване на престъпление по чл. 316 във връзка с чл.309 ал.1 от НК.

Определяне на наказанието:

При определяне на наказанието съдът взе предвид, че за извършеното престъпление по текста на чл. 316 във връзка с чл.309 ал.1 от НК е предвидено наказание лишаване от свобода до 2 години.

Съдът намира, че са налице условията за приложението на чл.78А от НК, тъй като деянието не осъществява предвидените в чл.78а ал.6 от НК признаци и са налице едновременно предвидените в чл.78а ал.1 от НК обстоятелства, а именно: за осъщественото от всеки от подсъдимите умишлено престъпление е предвидено наказание лишаване от свобода до две години, подсъдимите към момента на осъществяване на деянието не са осъждани за престъпление от общ характер и не са освобождаван от наказателна отговорност по реда на Раздел ІV от Глава осма на НК, от престъплението няма причинени имуществени вреди.  В съответствие с изложеното и поради императивния характер на разпоредбата на чл.78А ал.1 от НК, двамата подсъдими бяха освободени от наказателна отговорност, като им беше наложено административно наказание.

Съдът отчете като смекчаващи вината обстоятелства за двамата подсъдими изразеното пред съда съжаление за стореното и добрите им характеристични данни, очертаващи личността на всеки от тях, като такава с ниска степен на обществена опасност.

Отегчаващи вината обстоятелства не бяха отчетени.

Поради изложеното съдът намира, че при приложение на разпоредбата на чл.78А от НК, на всеки от двамата подсъдими следва да бъде наложено административно наказание в минималния му размер, а именно глоба в размер на 500лв.

На основание чл.189 ал.3 от НПК съдът осъди подсъдимите Б. и М. да заплатят в полза на държавата направените по делото разноски в размер на 136/сто тридесет и шест/ лева, по 68/шестдесет и осем/ лева всеки от тях.

Съдът намира, че така определеното наказание ще постигне предвидените  в чл. 36 от НК цели.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

 

Районен съдия: