Решение по дело №8231/2020 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 260022
Дата: 4 август 2023 г.
Съдия: Калин Стефанов Кунчев
Дело: 20202120108231
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 26022

гр. Бургас, 04.08.2023 год.

В  И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

БУРГАСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – XL гр. състав, в публично съдебно заседание на дванадесети април през две хиляди двадесет и трета година, с

                                                                                                    Председател: Калин Кунчев

 

при секретаря Зинаида Монева, като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 8231 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Искове по чл.226, ал.1 от КЗ /отм./ и чл.86, ал.1 от ЗЗД предявени от С. С. ***.

Ищецът твърди, че на ***. – в 17.45 часа, на път № 7909, в участъка преди разклона за кв**“, гр.Бургас, в посока гр.Камено, е реализирано ПТП, като при маневра ”изпреварване”, управляваният от него лек автомобил “Волво“, рег.№ **, се удря в лек автомобил “Фиат“, модел “Типо“, рег.№ **, движещ се в тъмната част на денонощието без светлини, с водач – Д.Я.А., който е починал при злополуката. Твърди и че в резултат на удара автомобилът му, на стойност 9 000 лв., е бил сериозно увреден и впоследствие бракуван, а от инцидента самият той е изпитал уплаха, силен стрес и притеснения. Сочи, че ПТП е настъпило при взаимна ви-на на двамата водачи 50/50 %, както и че А. е имал сключена валидна застраховка ”Гражданска отговорност” с ответника, със срок на действие 17.01.2015г. – 17.01.2016г.

Предвид това, моли Съдът да постанови решение, с което да осъди ЗД ”Лев Инс” АД да му заплати сумата от 4 500 лв., представляваща обезщетение за претърпените имущест-вени вреди и сумата от 20 000 лв. – такова за неимуществените, ведно със законната лихва, считано от ***. до окончателното плащане. Претендира разноски.

Ответникът оспорва исковете по основание и по размер. Твърди, че водачът на за-страхованото МПС няма вина за настъпване на процесното ПТП, а евентуално възразя-ва и за наличие на съпричиняване на вредоносния резултат от ищеца. Направил е и въз-ражение за изтекла погасителна давност. Иска от Съда да отхвърли претенциите и пре-тендира разноски.

Третите лица помагачи на страната на дружеството: Я.Д.А. – ба-ща на починалия при процесното ПТП Д.Я.А., и малолетната Р.Д.А. – негово дете и законен наследник, представлявана от настойника си – Л.Б.К., считат исковете за неоснователни. Твърдят, че липсват доказателства ищецът да е собственик на лекия автомобил “Волво“, както и водачът на лекия автомобил “Фиат“ да е извършил нарушение по ЗДвП – т. е. за негово противо-правно поведение, за да се ангажира деликтната му отговорност. Сочат и че изключи-телно виновен за настъпването на ПТП е именно С., поради което същият не раз-полага с активна материалноправна легитимация по исковете. По отношение на претен-дираната законна лихва, възразяват за погасяване на вземането по давност. Молят Съда да отхвърли претенциите.

Съдът, като прецени поотделно и в съвкупност събраните в настоящото производ-ство доказателства, както и доводите на страните, намира за установено следното:

Според чл.226, ал.1 от КЗ /отм./, увреденият, спрямо когото застрахованият е от-говорен /при условията на чл.45, ал.1 от ЗЗД/, има право да иска обезщетението пряко от застрахователя.

Съгласно чл.45, ал.1 от ЗЗД, всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. Т. е. елементите на фактическия състав на деликтната отговорност са: противоправно поведение, настъпването на вреди, причинна връзка между тях и ви-на у причинителя. И докато наличието на последния от четирите се предполага – по си-лата на оборимата презумпция на ал.2 от цитираната разпоредба, то останалите подле-жат на доказване чрез предвидените в ГПК способи. Доказателствената тежест за тях-ното установяване, съобразно общото правило на чл.154, ал.1 от ГПК, се носи от ищеца – при условията на пълно и главно доказване.

В тази връзка, в съдебното заседание, проведено на 23.11.2022г., на ищеца е било указано – по реда на чл.146, ал.1, т.5 от ГПК, че в негова тежест е да установи настъпва-не на твърдяното застрахователно събитие, наличието на вина у другия водач и валидно застрахователно правоотношение на ответника с него, причиняване на сочените в иско-вата му молба вреди – неимуществени и имуществени, както и размера на претенциите си.

В случая, не се спори между страните по делото, относно настъпването на твърдя-но в исковата молба застрахователно събитие, а именно, че на ***., в 17.45 часа, на път № 7909, в участъка преди разклона за кв**“, гр.Бургас – в посока гр.К., е реализирано ПТП, като при предприета маневра ”изпреварване”, управля-ваният от ищеца лек автомобил “Волво“, с рег.№ **, се удря в лек автомобил “Фиат“, модел “Типо“, рег.№ **, с водач Д.Я.А., който е по-чинал при злополуката. Така писмените и гласни доказателства, събрани в хода на про-цеса.

Безспорно е и това, че за управлявания от А. лек автомобил е имало сключе-на валидна застраховка ”Гражданска отговорност” с ответника, със срок на действие от 17.01.2015г. до 17.01.2016г. Така и справката от Гаранционен фонд, приложена към ис-ковата молба.

За останалите, релевантни за уважаването на исковете му факти обаче, С. не е ангажирал съответни доказателства.

По делото не се установява твърдяното от него противоправно поведение на вода-ча на застрахованото МПС – в нарушение на правилата на ЗДвП, да го е управлявал без светлини в тъмната част на денонощието. Сочените показания на свидетели по НОХД № */2021г. на ОС Бургас, обективирани в протокола от проведеното по същото на 31. 05.2021г. открито съдебно заседание, заключенията на САТЕ, приети в наказателното производство, които дори не са представени в настоящото и мотивите на постановената присъда не представляват годни доказателства – по смисъла на ГПК и въз основа на тях не могат да се правят валидни доказателствени изводи. Действително, в протоколите за оглед на местопроизшествие от 31.10.2015г. и 11.01.2018г. са описани уврежданията на лекия автомобил “Фиат“, констатирани от експерта след настъпване на ПТП, а именно: липсващ /унищожен/ преден ляв фар, крушката за къси и дълги светлини от преден де-сен фар е със запоени клеми към проводниците и лостът за превключването им е счу-пен, но само въз основа на тях не може да се приеме обратното, още повече че свидете-ля Р.А. твърди, че 10-15 минути преди инцидента, МПС, включително и ос-ветлението му, е било напълно изправно.

И докато по делото не е установено – при условията на пълно и главно доказване, наличието на виновно и противоправно поведение на починалия водач за настъпването на процесното ПТП, то с Присъдата от 14.10.2021г. по цитираното по-горе НОХД имен-но С. е признат за виновен в това, че го е предизвикал, като е нарушил правилата за движение по пътищата – чл.20, ал.2 от ЗДвП и чл.63, ал.2, т.1 от ППЗДвП, и по не-предпазливост е причинил смъртта на А. – престъпление по чл.343, ал.1, б.”в”, вр. с чл.342, ал.1 от НК. Съобразно разпоредбата на чл.300 от ГПК, същата е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието и той е длъ-жен да я зачете относно следните обстоятелства – дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца.

Най-накрая, по делото не се установява и наличието на претърпени от ищеца вре-ди, в резултат на процесното ПТП – имуществени и неимуществени такива. Не са анга-жирани от него доказателства за твърденията му, че е собственик на лекия автомобил “Волво“, с рег.№ **, оспорени от третите лица помагачи, както и че го е браку-вал, нито пък, че е изпитал сочените в исковата му молба уплаха, силен стрес и притес-нения от инцидента.

При това положение, претенциите му, включително и акцесорната – за мораторна-та лихва – като недоказани, и в крайна сметка – неоснователни, следва да се отхвърлят изцяло.

На ответника следва да бъдат присъдени направените деловодни разноски: 150 лв. за възнаграждение за вещото лице по ССЕ и 3 120 лв. – платено адвокатско възнаграж-дение с ДДС.

Ето защо, Съдът

Р Е Ш И :

 

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от С.С.С., с ЕГН: **********,***, против ЗД ”Бул Инс” АД, ЕИК: *********, седалище и адрес на управление: гр.София, бул.”Джеймс Баучер” № 87, искове за заплащане на сумата от 4 500 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди – половината от стойността на лек автомобил “Волво“, с рег.№ **, погинал при ПТП, реализирано на ***., в 17.45 часа, на път № 7909 – в участъка преди раз-клона за кв**“, гр.Бургас, в посока гр.К., с лек автомобил “Фиат“, модел “Типо“, рег.№ **, по отношение на който е имало сключена с дружество-то валидна застраховка ”Гражданска отговорност” със срок на действие от 17.01.2015г. до 17.01.2016г., по вина на водача на последното МПС, и сумата от 20 000 лева – обез-щетение за неимуществени такива, изразяващи се в изпитаните уплаха, силен стрес и притеснения от инцидента, ведно със законната лихва от ***. до окончателното плащане, като неоснователни

ОСЪЖДА С.С.С. ***“ АД сумата от 150 лв. – разноски по делото, както и сумата от 3 120 лв. – платено адвокатско възна-граждение.

Решението е постановено при участието на Р.Д.А., с ЕГН: **********, представлявана от Л.Б.К., с ЕГН:  **********,*** – настойник, и Я.Д.А., ЕГН: **********,***, като трети лица помагачи на стра-ната на ЗД “Бул Инс“ АД, гр.София.

 

Решението може да се обжалва пред Бургаския окръжен съд – в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                              Съдия: