Решение по дело №129/2019 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 14
Дата: 5 февруари 2020 г. (в сила от 13 февруари 2020 г.)
Съдия: Йордан Василев Димов
Дело: 20193600900129
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 6 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№14

В ИМЕТО НА НАРОДА

град Шумен, 05.02.2020 г.

 

            Шуменският окръжен съд, в публично съдебно заседание на пети февруари две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                                                        Окръжен съдия: Йордан Димов

 

при секретаря Т. Кавърджикова като разгледа докладваното от окръжния съдия дело по несъстоятелност №129 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по молба на Н.Ш.И., ЕГН-********** в качеството ѝ на собственик на ЕТ „Н.-Н.И.”, ЕИК-, гр. Ш... с искане за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на търговеца. Твърди, че представлявания от него търговец към момента има множество задължения, в общ размер на 45 576.43.35 лв.,от които изискуеми публично правни задължения към държавата  38 999.05 лв. и в размер на 6 577.38 лв. Намира, че затрудненията на търговеца не са временни, а той не разполага с никакво имущество към момента. Не сочи датата към която счита, че е настъпила неплатежоспособността. Твърди, че търговеца е свръхзадължен. Поради това счита, че са налице предпоставките за откриване на производство по чл.626, ал.1 и сл. от ТЗ. Моли съдът да постанови решение, с което търговеца да бъде обявен в несъстоятелност и да бъде прекратена дейността му. Моли ако не бъдат заплатени дължимите разноски по несъстоятелността да бъде постановено решение по чл.632, ал.1 от ТЗ, с което да бъде обявена неплатежоспособност или свръхзадълженост на търговеца, да бъде определена началната ѝ дата, да бъде допуснато обезнечение, да се открие производство по несъстоятелност,  да бъде прекратена дейността на предприятието. Посочва предпочитан синдик по реда на чл.628, ал.4 от ТЗ.

Съдът като съобрази представените по делото писмени доказателства и заключение на вещо лице по СИЕ, преценени по отделно и в съвкупност установи от фактическа страна следното: съобразно нормата на чл.607а, ал.1 от ТЗ, производство по несъстоятелност се открива за търговец, който е неплатежоспособен. Нормата на чл.608 от ТЗ дава определение на понятието „неплатежоспособен търговец” – който не е в състояние да изпълни свое изискуемо парично задължение по търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане, задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца.

Съобразно приетите по делото доказателства заключението на вещото лице по назначената по делото СИЕ, се доказва твърдението на молителят в производството, че е налице хипотезата на чл.626, ал.1от ТЗ, като търговеца - молителотвеник е неплатежоспособен. СИЕ не установява ликвидни средства в ЕТ. Последния няма активи, а затрудненията му се определят от експерта не като временни, а като трайни. Задълженията са 84 424 лв., от които публичните са: 77 846.62 лв., в които са включени задължения за ДДС, за осигуровки – към ДОО, НЗОК и ДЗПО, задължения за данъци, задължения по наказателни постановления и фишове (Представени в подробна разбивка в СИЕ). 6 433.95 лв. са задълженията към други кредитори. ЕТ не разполага с имущество да посрещне дори най-належащи разходи. В СИЕ се сочи, че  не могат да се установят коефициентите относно финансовото състояние на търговеца не могат да се определят предвид липсата на изготвен счетоводен баланс. Сочи се, че коефициентите за финансова автономност и финансова задлъжнялост са отрицателни и показват, че ЕТ е декапитализиран. Началният момент на невъзможност търговеца да се разплаща е посочен от експерта като 31.12.2013 г. Т.е. напълно е доказана хипотезата на изпадане на длъжника в неплатежоспособност.

С оглед на констатираното от фактическа страна съдът намира, че са налице и процесуалноправните и материалноправните предпоставки за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на ЕТ „Н.-Н.И.”, ЕИК-.

Позовавайки се на гореизложените констатации, съдът със свое определение от 22.01.2020 г. е приел, че молителят няма достатъчно средства за покриване на разноските в производството по несъстоятелност с оглед липсата на активи и определените като необходими 10 000 лв. за разноски по производството, която последна сума съдът е приел като основателно определена за тези разноски. В съответствие с горепосочената разпоредба е даден 5-дневен срок на лицата по чл.625 от ТЗ и на другите кредитори на дружеството – молител да внесат посочената сума. Посочено са в определението и последиците по чл.632 от ТЗ. Съдът констатира, че длъжникът и известните по делото кредитори са уведомени за така постановеното определение и към момента нито едно от тези лица не е внесло определената сума за първоначални разноски в производството по несъстоятелност.

С оглед изложеното може да се направи обоснования извод за неплатежоспособност на молителя по смисъла на чл.608, ал.1, т.1, 2 от ТЗ и свръхзадлъжнялост по реда на чл.626, ал.1 от ТЗ, поради което и на основание чл.632, ал.1 от ТЗ, предвид недостатъчното имущество на ЕТ, което да покрие евентуалните разноски в производството по несъстоятелност, както и липса на желание от заинтересованите лица да предплатят необходимата за водене на производството сума по реда на чл.629б от ТЗ, то следва да бъде постановено решение, с което да бъде обявена неплатежоспособността на молителя, като бъде открито производство по несъстоятелност.

Следва да бъде определена начална дата на неплатежоспособността, като това е посочената в заключението по СИЕ дата – 31.12.2013 г. Следва да бъде постановено обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на длъжника. Молителят да бъде обявен в несъстоятелност и да се спре производството по несъстоятелност.

Следва да бъде вписано решението в търговския регистър с оглед разпоредбата на чл.622 от ТЗ.

 

Водим от горното и на основание чл.632, ал.1 от ТЗ във вр. с чл.710 от ТЗ, съдът

Р Е Ш И :

 

 ОБЯВЯВА неплатежоспособността на ЕТ „Н.-Н.И.”, ЕИК-, гр. Ш..., представлявано от Н.Ш.И., ЕГН-**********, в качеството ѝ на собственик на търговеца.

ОПРЕДЕЛЯ начална дата на неплатежоспособността – 31.12.2013 г.

ОТКРИВА производство по несъстоятелност на ЕТ „Н.-Н.И.”, ЕИК-, гр. Ш..

ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху движимото и недвижимото имущество на длъжника.

ОБЯВЯВА ЕТ „Н.-Н.И.”, ЕИК-, гр. Ш.НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ.

СПИРА производството по несъстоятелност по т. д. №129/2019 г. по описа на ШОС.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок от една година от вписването на решението, по молба длъжника или на кредитор, ако те удостоверят, че е налице достатъчно имущество или ако депозират необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл.629б от ТЗ в размер на 10 000 (десет хиляди) лева.

УКАЗВА на длъжника и неговите кредитори, че ако в срока по чл.632, ал.2 от ТЗ не бъде поискано възобновяване на спряното производство по несъстоятелност, производството ще бъде прекратено и ще бъде постановено заличаване на длъжника от търговския регистър.

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър, съгласно чл.622 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО, съгласно чл.613а, ал.1 от ТЗ, подлежи на обжалване пред Варненския апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в търговския регистър.

 

 

 

Окръжен съдия: