Определение по дело №494/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260685
Дата: 11 март 2021 г.
Съдия: Костадин Божидаров Иванов
Дело: 20215300500494
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 18 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 260685

гр. Пловдив, 11.03.2021 г.

 

ОКРЪЖЕН СЪД - ПЛОВДИВ, Гражданско отделение, VIII въззивен състав, в закрито съдебно заседание на единадесети март две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

      ЧЛЕНОВЕ: НЕДЯЛКА СВИРКОВА

       КОСТАДИН ИВАНОВ

 

като разгледа докладваното от младши съдия Иванов в. ч. гр. дело № 494 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 577 във вр. с чл. 274 и сл. от ГПК.

Съдът е сезиран с жалба с вх. № 265906/17.02.2020 г., депозирана от „Теленор България“ ЕАД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. София, район „Младост“, ж.к. Младост 4, Бизнес Парк София, сграда 6, чрез пълномощника адв. С.К., против Определение за постановен отказ № 43 от 03.02.2021 г., том 1, акт № 43, на съдия по вписванията при СВп при Районен съд - Пловдив, постановено по молба вх. № 2770/ 03.02.2021 г. по вх. рег. на АВп, СВп - Пловдив, с което се отказва извършване на нотариално действие по чл. 569, т. 5 ГПК – отбелязване на анекс към вписан договор за пренаемане на недвижим имот със страни „Ес Джи Инвест“ ООД –наемодател и „Теленор България“ ЕАД – наемател. По изложените в жалбата съображения за неправилност и незаконосъобразност на определението  се иска неговата отмяна и уважаване молбата на нотариус Жанета Нанева за вписване на акта, като се върне преписката на СВп – Пловдив с указания в този смисъл.

Окръжен съд – Пловдив като провери законосъобразността на обжалвания съдебен акт и съобрази приложените доказателства по делото и становищата на страните, намира за установено следното:

Частната жалба е допустима, тъй като е подадена в срока за обжалване от лице, имащо правен интерес да обжалва постановения отказ, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество частната жалба е основателна.

С молба вх. № 2770/ 03.02.2021 г. по вх. рег. на АВп, СВп - Пловдив е поискано вписване на анекс към договор за пренаемане на недвижим имот, заверен с рег. № 462, акт № 11, том Х от 26.01.2021 г. на нотариус Жанета Нанева, който анекс е към Договор за пренаемане на недвижим имот от 01.11.2006 г. с № 7944 на нотариус Донка Солакова, рег. № 165, с район на действие РС – Пловдив, вписан в АВп на 02.11.2006 г. с вх. Рег. № 30911, акт. 14, том 517. Към молбата са приложени платежно нареждане за заплатена такса в размер на 291,80 лв., схеми от СГКК – гр. Пловдив на СОС с идентификатор 56784.523.901.1.11 и СОС с идентификатор 56784.523.901.1.12, пет екземпляра  с нотариално заверени подписи на анекса, чието отбелязване се иска, и заверено копие на договора за пренаемане на недвижим имот.  

За да постанови отказ за вписване, съдията по вписванията е приел, че е налице несъответствие между лицето, сочено за представляващ дружеството-наемател – М. С., и лицето, подписало анекса – Н. П., чийто подпис е и нотариално удостоверен, съгласно чл. 589 ГПК. Такова разминаване не е констатирано относно другия представител на наемателя – Д. К. К.. Прието е още, че процасната молба не следвало да бъде уважена, защото била надвнесена дължимата такса за извършване на отбелязването съгласно чл. 3 вр. чл. 2 от ТДТСАВ, а именно внесена била сумата от 291,80 лв., а се дължала 186,10 лв.    

Недоволен жалбоподателят обжалва постановеният отказ, като навежда доводи, че анексът е подписан от изпълнителния директор на дружеството-наемател Д. К. К. и Н. П., последният като пълномощник на другия законен представител на дружеството – М. С., поради което не бил налице соченият от съдията по вписванията порок на анекса, за който се твърди, че отговаря на изискванията и подлежи на вписване по реда на чл. 4, б. „а“ ПВ. Твърди още, че като е извършил проверка относно материалноправните предпоставки на акта, съдията по вписванията бил действал извън компетентността си по чл. 6 ПВ и съобразно указанията в ТР № 7 от 25.03.2013 г. по т.д. № 7/2012 г. на ОСГТК на ВКС. Жалбоподателят счита и че плащането на такса в по-висок от дължимия размер не е основание за постановяване на отказ от вписване, а единствено може да е предпоставка за връщане на надвнесената сума, предвид разпоредбата на чл. 4б от ЗТД.   

Настоящият съдебен състав намира изложените от жалбоподателя доводи за основателни, предвид следните съображения:

Съгласно задължителните указания в т. 6 на ТР № 7 от 25.03.2013 г. по т.д. № 7/2012 г. на ОСГТК на ВКС, проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 ПВ се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в правилника съдържание. Не се проверяват материалноправните предпоставки на акта, освен ако това е изрично предвидено в закон. Разглеждането на въпроса дали лицето, подписало анекса, разполага с надлежна представителна власт да стори това, представлява именно проверка на акта от материалноправна гледна точка, което е извън компетентността на съдията по вписванията. Действително, според цитираното тълкувателно решение на ОСГТК на ВКС проверката на съдържанието на акта включва и проверка относно идентификацията на страните. Тя обаче е ограничена от формалните изисквания на чл. 6, ал. 1 б. „а“ ПВ, т.е. дали са посочени изчерпателно индивидуализиращите белези на страните, но не и дали страните разполагат с представителна власт. Последното е задължение на нотариуса, който заверява подписите. В тази насока, видно от извършената заверка от нотариус Аксения Монова, район на действие СРС, същата е констатирала, че анексът е подписан лично от Д. К. К., както и от Н. П. в качеството му на пълномощник на дружеството, упълномощен от другия законен представител на „Теленор България“ ЕАД – М. С.. Следователно анексът е подписан от двамата законни представители на дружеството-наемател, като единият е сторил това лично, а другият – чрез пълномощник, поради което неправилно е отказано вписването/ отбелязването на акта по посочените в отказа съображения.

Видно от представената преписка от СВп – Пловдив процесният анекс подлежи на вписване с оглед нормата на чл. 4, б. „е“ ПВ, съставен е съобразно изискванията за форма, доколкото е извършена нотариална заверка на подписите (арг. чл. 3, ал. 1 ПВ) и има предвиденото в правилника съдържание по чл. 6, ал. 1 и ал. 3 ПВ.

Основателни са възраженията в частната жалба, че внасянето на държавна такса за извършване на исканото с молбата вписване/отбелязване в размер, по-голям от реално дължимия, не е основание да се откаже извършването на това действие. Подобно основание би било незаплащането на държавната такса, каквото в случая не е налице, тъй като молителят е платил повече от дължимата се на основание чл. 5 вр. чл. 2 от ТДТСАВ сума, т.е. държавната такса е внесена в пълен размер. Разликата между платената и дължимата сума ще подлежи на възстановяване по искане на молителя с оглед разпоредбата на чл. 4б ЗДТ, но не може да е основание за отказ по чл. 32а ПВ.    

По изложените съображения жалбата се намира за основателна, поради което атакуваният отказ следва да се отмени и да се укаже на съдията по вписванията към СВп – Пловдив да извърши исканото действие.   

По изложените съображения, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТМЕНЯ определение за постановен отказ № 43 от 03.02.2021 г., том 1, акт № 43, на съдия по вписванията при СВп при Районен съд – Пловдив, постановено по молба вх. № 2770/ 03.02.2021 г. по вх. рег. на АВп, СВп – Пловдив, с което е отказано извършване на нотариално действие по чл. 569, т. 5 ГПК – отбелязване на анекс към договор за пренаемане на недвижим имот, заверен с рег. № 462, акт № 11, том Х от 26.01.2021 г. на нотариус Жанета Нанева, към Договор за пренаемане на недвижим имот от 01.11.2006 г. с № 7944 на нотариус Донка Солакова, рег. № 165, с район на действие РС – Пловдив, вписан в АВп. на 02.11.2006 г. с вх. Рег. № 30911, акт. 14, том 517 със страни „Ес Джи Инвест“ ООД с ЕИК ********* – наемодател, и „Теленор България“ ЕАД с ЕИК ********* – наемател.

УКАЗВА на съдията по вписванията към Служба по вписванията при Районен съд – Пловдив да извърши поисканото с молба вх. № 2770/ 03.02.2021 г. по вх. рег. на АВп, СВп – Пловдив, вписване/отбелязване на процесния анекс.  

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

 

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ:1/

 

 

                                                                                               

                                                                                                   2./