Решение по дело №2031/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 5063
Дата: 25 юли 2018 г.
Съдия: Милен Петков Евтимов
Дело: 20171100502031
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

гр. С., 25.07.2018 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІІ брачен въззивен състав, в публично заседание на тридесет и първи май през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛЯ МИТОВА

                                              ЧЛЕНОВЕ: ВАЛЕНТИНА АНГЕЛОВА                                                                        МИЛЕН ЕВТИМОВ          

 

при секретаря Радослава Манолова, като разгледа докладваното от съдия М. Евтимов гр.дело № 2031 по описа за 2017 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

       

Производството е по чл. 258-273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на А.К.Ч. срещу решението от 07.06.2016 г., поправено с решение от 10.11.2016 г., по гр.д. № 33089/2015 г. на СРС, 117 състав, в следните части: 1) в частта, в която са изменени мерките относно упражняването на родителските права по решение № 24/06.02.2004 г. на СРС, 91 състав, по гр.д. № 1899/2003 г. и е определено местоживеене на детето К.А.Ч.при майка й Т.А.Д. във Великобритания (Лондон и Нотингам) със задължение на майката да уведоми бащата за точния адрес по местоживеене на детето и на училището му, 2) в частта, в която е изменен режимът на лични отношения на бащата А.К.Ч. с детето К.А.Ч.по решение № 24/06.02.2004 г. на СРС, 91 състав, по гр.д. № 1899/2003 г. по следния начин: бащата има право да взема детето всеки последен уикенд от месеца от 9 ч. в събота до 19 ч. в неделя, а майката се задължава да води детето в дома на бащата в С.,*** Освободител 33 през първата половина на зимната, пролетната и лятната ученически ваканции във Великобритания, като го взема от дома на бащата в края на всеки от горепосочените периоди и поема за своя сметка разходите по пътуването, 3) в частта, в която е разрешено на Т.А.Д. сама, без съгласието на А.К.Ч., да снабди детето К.А.Ч.с паспорт и други документи за пътуване в чужбина, както и да води К.във Великобритания по всяко време, с изключение на дните, определени по-горе за личен контакт с баща й, и 4) в частта, в която е отхвърлен насрещният иск по чл. 59, ал. 9 от СК на А.К.Ч. срещу Т.А.Д. – за изменение на упражняването на родителските права по отношение на детето К.А.Ч., предоставено на ответницата с решение № 24/06.02.2004 г. на СРС, 91 състав, по гр.д. № 1899/2003 г. В жалбата се твърди, че решението в обжалваните части е неправилно, като подробно са изложени съображенията за това. Въззивникът моли да се отмени решението на първоинстанционния съд в обжалваните части и да се постанови друго, с което да се отхвърлят предявените от Т.А.Д. искове по чл. 59, ал. 9 от СК и чл. 127а, ал. 2 от СК по отношение на детето К.А.Ч., както и да му се предостави на него упражняването на родителските права по отношение на детето К.А.Ч., да се определи местоживеенето на детето при него, на майката Т.А.Д. да се определи режим на лични отношения с детето и майката да се осъди да заплаща на детето месечна издръжка. Претендира разноски.

Въззиваемата страна Т.А.Д. в срока по чл. 263, ал. 1 от ГПК е подала отговор на въззивната жалба, с който оспорва изцяло изложеното в последната и моли жалбата да се остави без уважение. Подала е частна жалба срещу определението по чл. 248 от ГПК, инкорпорирано в решението от 10.11.2016 г. по гр.д. № 33089/2015 г. на СРС, 117 състав, с което е изменено първоинстанционното решение от 07.06.2016 г. и разноските, които А.К.Ч. е осъден да й заплати, са намалени от 1080 лева на 80 лева. В частната жалба са изложени съображения, че първостепенният съд неправилно е изменил решението си в частта за разноските, неприсъждайки в полза на частната жалбоподателка адвокатско възнаграждение в размер на 1000 лева. Въззиваемата страна-частен жалбоподател моли да се отмени обжалваното определение. Претендира разноски.

Ответната страна по частната жалба и въззивник – А.К.Ч., оспорва частната жалба по съображения, изложени в молбата за изменение на решението в частта му за разноските, съдържаща се във въззивната жалба.

Софийският градски съд, като прецени приетите относими доказателства по делото и обсъди становищата на страните, приема за установено следното:

Въззивната жалба е допустима. Подадена е в срока по чл. 259, ал.1 ГПК, от страна, имаща правен интерес от обжалването, и е срещу подлежащ на въззивно обжалване акт, който е валиден като цяло и допустим в обжалваните му части.

С решение № 24/06.02.2004 г. на СРС, 91 състав, по гр.д. № 1899/2003 г., е прекратен с развод гражданският брак между Т.А.Д. и А.К.Ч., като съдът е утвърдил постигнатото между страните споразумение по чл. 99, ал. 3 от СК (отм.). Страните са се споразумели родителските права по отношение на детето К.А.Ч., род. на *** г., да се упражняват от майката Т.А.Д., като бащата А.К.Ч. да има право на лични контакти с детето всяка втора и четвърта неделя на месеца от 10.00 часа до 13.00 часа в присъствието на майката до навършване на една година от детето, а след това – от 9 часа до 18 часа, като след навършване на 5-годишна възраст от детето тези контакти ще се осъществяват от 9 часа в събота до 20 часа в неделя, както и тридесет дни през годината по време, което не съвпада с годишния отпуск на майката. Бащата се е задължил да заплаща на детето си К.месечна издръжка в размер на 10 лева, считано от влизане на решението в сила, ведно със законната лихва за забава. Страните, също така, в споразумението са уредили и отношенията си с другото им – А., род. на *** г., понастоящем пълнолетна.

Според чл. 59, ал. 9 от СК, ако обстоятелствата се изменят, съдът по молба на единия от родителите, по искане на дирекция "Социално подпомагане" или служебно може да измени постановените по-рано мерки – тези по ал. 2, и да определи нови. От друга страна, определянето на местоживеене на детето, вкл. в чужбина, е израз на висшия му интерес да се интегрира в семейна и социална среда и предполага трайност на установяването. В случаите на определяне местоживеенето на детето в чужбина е необходимо да се съобразят различните потребности на детето в различна възраст, респективно да се подложат на изследване различни обстоятелства от значение за развитието му по най-благоприятния за него начин. Когато се иска определяне на местоживеенето на детето в чужбина, съдът трябва да изследва задълбочено всички условия за живот на детето, така, както прави това при определянето при кого ще живее детето в страната. В такава именно ситуация промяната в живота на детето е комплексна и се налага задълбочено изследване на интересите му. Преместването на детето ще засегне и интересите на родителя, при когото детето не живее, но с когото има определен режим на лични отношения. Този режим е необходимо да бъде променен и съобразен, или преместването - отказано, ако се прецени, че не е в интерес на детето. Решението на съда следва да е в съответствие с най-добрия интерес на детето, с участието на детето, при зачитане на неговото мнение и с оглед специфичните му нужди. Когато родител се противопоставя на пътуването на детето в чужбина, съдът трябва да подложи на преценка действителните мотиви на този родител и дали те са свързани с интересите на детето, или произтичат от нагласите му към другия родител или от конфликти между двамата.

Въззивният съд намира, че в настоящия случай не е настъпило изменение на обстоятелствата, налагащо определяне на местоживеенето на детето К.А.Ч.във Великобритания, и поради това – изменение на режима на лични отношения на детето с бащата. Изслушани от настоящата инстанция, майката Т.Д. и детето К.са заявили, че те двете, заедно с втория съпруг на майката – М.М.М., понастоящем живеят в гр. С.,***. Такава информация се съдържа и в актуалния социален доклад на ДСП-Лозенец от 30.05.2018 г. При това положение съдът няма как да изследва всички условия за живот на детето, които то би имало във Великобритания, с оглед преценка интересите му (в който смисъл е ТР № 1/2016 от 03.07.2017 г. по тълк. дело 1/2016 г., ОСГК на ВКС) – нито майката, нито вторият й съпруг живеят във Великобритания, поради което е невъзможно да се изследват жизнената и социална среда, в която детето би живяло там. Действително, непълнолетната К.при изслушването й от въззивния съд е споделила, че иска да отиде във Великобритания, където да живее и да учи. Детето е на възраст (близо 15-годишно), която по начало предполага да се вземе под внимание неговото мнение, но по делото не са установени никакви специални нужди на детето от обучението му в чужбина. К.Ч.е споделила, че успехът й в училището, в което учи – 133 СУ „Ал. С. Пушкин“, е много добър, както и че няма проблеми в това училище. Видно от показанията на разпитаната от първоинстанционния съд свидетелка К.М., непълнолетната К.е отлична ученичка и разполага с чудесни условия на живот в България. Между детето и неговия баща (както и между детето и неговата майка) е налице изградена емоционална връзка – обстоятелство, отразено и в двата социални доклада на ДСП-Лозенец – от 27.09.2017 г. и от 30.05.2018 г., представени във въззивното производство. Пред настоящия съд детето е споделило също, че контактува редовно с баща си, пътуват в чужбина, ходят на море. За тези контакти са събрани и гласни доказателствени средства – показанията на свидетелката К.Г., дадени пред първата инстанция. При изслушването му от въззивния съд бащата е заявил, че не е съгласен детето да отиде да живее в чужбина с майката, защото не знае то къде отива, какво ще прави и че държи да вижда редно своята дъщеря, както е правил това досега, а на 3000 км разстояние това е невъзможно. Подобни притеснения на бащата са отразени и в двата социални доклада на ДСП-Лозенец (от 27.09.2017 г. и от 30.05.2018 г.). Същевременно, в насрещната искова молба А.К.Ч. е посочил, че сам е предложил да даде своето съгласие детето К.да замине с майката във Великобритания през ваканцията за месец-два, за да намерят жилище и да проучат възможностите за училище, и едва след това, като отговорни родители, да вземат решение за преместването на детето в чужбина. Пред социалните работници, изготвили двата социални доклада на ДСП-Лозенец (от 27.09.2017 г. и от 30.05.2018 г.), бащата е изразил становище, че според него е правилно първоначално майката и настоящият й съпруг да се установят в чужбина и след това детето К.да замине с тях. Подлагайки на преценка тези мотиви на въззивника, съдът намира, че те изцяло са в интерес на непълнолетната К.Ч.и не произтичат от негативна нагласа на бащата към майката. Към настоящия момент съществува пълна неизвестност относно това в кой град (в Лондон, в Нотингам или в друг) във Великобритания ще живее детето, какво жилище ще обитава (още повече че пред първата инстанция съпругът на майката, в качеството на свидетел, е заявил, че в Лондон е обитавал къща под наем, съвместно с други хора), в кое училище ще учи и каква ще бъде неговата социална среда там. Получаваните от въззиваемата страна и нейния съпруг добри доходи не могат да преодолеят посочената неизвестност, защото съдът следва да прецени интересите на детето въз основа на конкретни, установени факти, а не на предполагаеми такива.

Като съобрази всичко изложено дотук, съдът намира, че на този етап не е в интерес на детето К.да променя своето местоживеене от България във Великобритания. В нашата страна К.А.Ч.живее и учи, разполага с добри условия на живот и редовно общува със своя баща. Всичко това не следва да бъде променяно по начина, поискан от майката в нейната искова молба. Ето защо, първоинстанционното решение, с което е определено местоживеене на детето К.при майката във Великобритания и с което е изменен режимът на лични отношения на бащата с това дете, следва да бъде отменено, а предявените от майката искове по чл. 59, ал. 9 от СК – да бъдат отхвърлени, като неоснователни.

Съгласно чл. 127а, ал. 1 от СК въпросите, свързани с пътуване на дете в чужбина и издаването на необходимите лични документи за това, се решават по общо съгласие на родителите, а ал. 2 на цитираната разпоредба предвижда, че когато родителите не постигнат съгласие по ал. 1, спорът между тях се решава от районния съд по настоящия адрес на детето. Въззиваемата страна е заявила пред настоящата инстанция, че детето К.има паспорт, с който да пътува в чужбина, чийто срок на валидност е до 2019-2020 г., както и че не са имали проблеми с бащата относно декларациите за пътуванията на детето в чужбина. Майката е споделила и че всеки родител дава декларация на другия за пътувания на детето в чужбина обикновено в средата на годината за пътувания до края на годината. Такова становище и на двамата родители се съдържа в социалния доклад на ДСП-Лозенец от 27.09.2017 г. При това положение не се налага съдебната намеса за заместване съгласието на въззивника по въпросите, уредени в чл. 127а, ал. 1 от СК. Ето защо, първоинстанционното решение, с което е разрешено на майката сама, без съгласието на бащата, да снабди детето К.с паспорт и други документи за пътуване в чужбина, както и да води К.във Великобритания, следва да бъде отменено, а предявеният от майката иск по чл. 127а, ал. 2 от СК – да бъде отхвърлен, като неоснователен.

Въззивният съд намира, че в настоящия случай не е настъпило никакво изменение на обстоятелствата, налагащо определяне на местоживеенето на детето К.А.Ч.при неговия баща и предоставяне упражняването на родителските права по отношение на това дете на бащата. Детето живее заедно с майката в гр. С. при добри жилищни условия, които не се оспорват от бащата (така социалният доклад на ДСП-Лозенец от 30.05.2018 г.), желае да продължи да живее с майката, както е заявило по време на изслушването му от въззивната инстанция, и има изградена добра емоционална връзка с майката, както е отразено и в двата социални доклада на ДСП-Лозенец, представени във въззивното производство. Ето защо, първоинстанционното решение, с което е отхвърлен насрещният иск по чл. 59, ал. 9 от СК на А.К.Ч. срещу Т.А.Д. – за изменение на упражняването на родителските права по отношение на детето К.А.Ч., е правилно и следва да бъде потвърдено.

Частната жалба на Т.А.Д. срещу определението от 10.11.2016 г. на СРС, 117 състав, постановено по гр.д. № 33089/2015 г., с което е изменено първоинстанционното решение от 07.06.2016 г. в частта му за разноските, е процесуално допустима, но е неоснователна. Производството по делото е такова на спорна съдебна администрация, приложима при спор относно местоживеене, родителски права и пътуване на дете в чужбина,   предпоставен от невъзможност родителите да постигнат споразумение. Съдебното решение се постановява за защита по най-добрия начин на интересите на непълнолетното им дете, ползва и двамата родители и затова всяка страна следва да понесе разноските, които е направила, независимо от изхода на спора (в този смисъл Определение № 385/25.08.2015 г. по ч.гр.д. № 3423/2015 г., ГК, І ГО на ВКС), още повече че исковете и на двете страни, касаещи детето Кристина, са неоснователни. Ето защо, първоинстанционното определение, постановено по реда на чл. 248 от ГПК, е правилно и следва да бъде потвърдено.

Предвид характера и изхода на настоящия спор, всяка страна следва да понесе и разноските, които е сторила във въззивното производство.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решението от 07.06.2016 г., поправено с решение от 10.11.2016 г., по гр.д. № 33089/2015 г. на СРС, 117 състав, в частта, в която са изменени мерките относно упражняването на родителските права по решение № 24/06.02.2004 г. на СРС, 91 състав, по гр.д. № 1899/2003 г. и е определено местоживеене на детето К.А.Ч.при майка й Т.А.Д. във Великобритания (Лондон и Нотингам) със задължение на майката да уведоми бащата за точния адрес по местоживеене на детето и на училището му, в частта, в която е изменен режимът на лични отношения на бащата А.К.Ч. с детето К.А.Ч.по решение № 24/06.02.2004 г. на СРС, 91 състав, по гр.д. № 1899/2003 г. по следния начин: бащата има право да взема детето всеки последен уикенд от месеца от 9 ч. в събота до 19 ч. в неделя, а майката се задължава да води детето в дома на бащата в С.,*** Освободител 33 през първата половина на зимната, пролетната и лятната ученически ваканции във Великобритания, като го взема от дома на бащата в края на всеки от горепосочените периоди и поема за своя сметка разходите по пътуването, и в частта, в която е разрешено на Т.А.Д. сама, без съгласието на А.К.Ч., да снабди детето К.А.Ч.с паспорт и други документи за пътуване в чужбина, както и да води К.във Великобритания по всяко време, с изключение на дните, определени по-горе за личен контакт с баща й, и вместо него ПОСТАНОВИ:

ОТХВЪРЛЯ предявения от Т.А.Д., ЕГН **********, срещу А.К.Ч., ЕГН **********, иск с правна квалификация чл. 59, ал. 9 от СК – за промяна на местоживеенето на детето К.А.Ч., ЕГН **********, от България във Великобритания, като неоснователен.

ОТХВЪРЛЯ предявения от Т.А.Д., ЕГН **********, срещу А.К.Ч., ЕГН **********, иск с правна квалификация чл. 59, ал. 9 от СК – за изменение на режима на лични отношения на бащата А.К.Ч. с детето К.А.Ч., ЕГН **********, определен с решение № 24 от 06.02.2004 г. по гр.д. № 1899/2003 г. по описа на Софийския районен съд, 91 състав, като неоснователен.

ОТХВЪРЛЯ предявения от Т.А.Д., ЕГН **********, срещу А.К.Ч., ЕГН **********, иск с правна квалификация чл. 127а, ал. 2 от СК – за заместване съгласието на бащата А.К.Ч. за пътувания на детето му К.А.Ч., ЕГН **********, от България до Великобритания и за издаване на паспорт по реда на ЗБЛД на детето К.А.Ч., ЕГН **********.

ПОТВЪРЖДАВА решението от 07.06.2016 г., поправено с решение от 10.11.2016 г., по гр.д. № 33089/2015 г. на СРС, 117 състав, в останалата обжалвана част.

ПОТВЪРЖДАВА определението от 10.11.2016 г., постановено по реда на чл. 248 от ГПК, по гр.д. № 33089/2015 г. на СРС, 117 състав.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исканията на А.К.Ч. и Т.А.Д. за присъждане на разноски по настоящото дело.

РЕШЕНИЕТО в частта по иска по чл. 127а, ал. 2 от СК е окончателно и не подлежи на обжалване, а в останалата част подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                         2.