Решение по дело №132/2021 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260205
Дата: 21 юли 2021 г. (в сила от 18 ноември 2021 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20211520200132
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

гр.Кюстендил, 21.07.2021г.

 

 В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

Кюстендилският районен съд, XII-ти състав, в открито съдебно заседание на пети юли, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                       Районен съдия : Светослав Петров

        

при секретаря Валентина Спирова,

като разгледа докладваното от съдията АНД № 132 по описа на съда за 2021г., за да се произнесе, взе предвид:

Делото е образувано по жалба „АС – Глобал Спед“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление гр. Кюстендил, ул. Цар Симеон I“ №56, бл.26, вх.„Б“, ап.16, представлявано от управителя С.А.против наказателно постановление № 42-0002220/29.10.2020г., издадено от Директор на РД „АА“ - София, с което на жалбоподателя на основание чл.96, ал.1, т.1, пр.2 от Закона за автомобилните превози /ЗАП/ е наложена “глоба” в размер на 3000 /три хиляди/ лева за нарушение на чл.6, ал.1 от ЗАП.

В депозираната жалба и впоследствие в хода на процеса, чрез адв. К. се релевират оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на издаденото наказателно постановление, като се навеждат доводи за нарушение на материалния закон и процесуалните правила по установяване и санкциониране на административното нарушение, по аргументи, подробно изложени в депозираната жалба и допълнени в съдебно заседание. Моли се съда да постанови решение, с което да отмени изцяло атакуваното НП и да бъдат присъдени сторените разноски в хода на процеса.

Наказващият орган с писмено становище придружаващо материалите по преписката е посочил, че НП е правилно и законосъобразно, предвид което се предлага да бъде потвърдено. В хода на процеса въззивамата страна не изпраща представител.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 20.10.2020г. около 16:30 часа служители на ОО”АА”, гр.Кюстендил – свидетелите И. и К., извършили проверка в сградата на Областен отдел „Автомобилна администрация“ находяща се на площад „Генерал Иван Колев“ № 1 в гр. Кюстендил на дружеството жалбоподател и в резултат от проверката свид. К. съставил АУАН № 275405, като приел за установено нарушение, че превозвачът е осъществил международен превоз на товари с влекач „Скания Р450“ с рег. № СВ6846НМ, видно от CMR  товарителница от Кралство Швеция за Кралство Норвегия на 31.08.2020г. с прикачено полуремарке с рег № DHL983, управляван от водача З. К. без влекача да е вписан в списъка за лиценз на Общността и за него да е издадено заверено копие към лиценз на Общността.

Прието било, че е нарушен чл.6, ал.1 от ЗАП. Съставеният АУАН № 275405/20.10.2020г. бил връчен на упълномощения представител на дружеството.

На 29.10.2020г. е издадено обжалваното НП № 42-0002220, в което е описана идентична фактическа обстановка с тази в АУАН и отново е дадена правна квалификация на нарушението чл.6, ал.1 от ЗАП. НП е връчено лично на упълномощеното лице на 11.01.2021 г.

Горната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства, а именно: писмените доказателства, съдържащи се в административнонаказателната преписка и показанията на свидетели К. и И..

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на такава.

Разгледана по същество, жалбата е основателна. Съображенията за този са следните:

В хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, обосноваващи отмяната на атакуваното НП, а именно:

Видно от така връчения екземпляр, АУАН е изцяло нечетлив. В случая безспорно се установи, че връченият на представителя на дружеството екземпляр от съставения акт за установяване на административно нарушение е абсолютно нечетлив. Това се потвърди и от актосъставителя, който при предявяване на приложеното копие към административнонаказателната преписка заяви, че не може да прочете написаното и това се дължи вероятно на липса на индиго при изготвяне на акта. Връчването на нечетлив и неясен акт за установяване на административно нарушение поставя в невъзможност жалбоподателя да разбере какво нарушение му се вменява във вина, какви са неговите обективни и субективни признаци, дали правилно са описани фактическите обстоятелства, констатирани от контролните органи и каква е правната квалификация на нарушението. Съгласно разпоредбата на чл. 43, ал. 5 от ЗАНН, при подписване на акта, на нарушителя се връчва препис от него срещу разписка, а в акта се отбелязва датата на неговото подписване. Връчване на нечетлив препис от акта следва да се приравни на липса на надлежно връчване, което съставлява нарушение  на чл. 43, ал. 5 от ЗАНН. Жалбоподателят не може да прецени дали описаното от актосъставителя нарушение съвпада с това, описано в съставеното въз основа на акта за установяване на административно нарушение наказателно постановление. В случая  жалбоподателя е бил изправен пред невъзможността да упражни правото си на защита веднага след съставянето на АУАН, тъй като му е бил връчен нечетлив екземпляр от същия. Това води до нарушаване на процедурата по констатиране на нарушението и неговото санкциониране, което е абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно само на това основание, без да е необходимо обсъждане на спора по същество.

С оглед изхода на делото и на осн. чл.63 ал.3 от ЗАНН дружеството жалбоподател има право да му бъдат присъдени претендираните разноски в размер на 300 /триста/ лева представляващи адвокатско възнаграждение, видно от приложения договора за правна защита и съдействие /л.27/.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 42-0002220/29.10.2020г., издадено от Директор на РД „АА“ - София, с което на „АС – Глобал Спед“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление гр. Кюстендил, ул. Цар Симеон I“ №56, бл.26, вх.„Б“, ап.16, представлявано от управителя С. А., на основание чл.96, ал.1, т.1, пр.2 от Закона за автомобилните превози е наложена “глоба” в размер на 3000 /три хиляди/ лева за нарушение на чл.6, ал.1 от Закона за автомобилните превози.

ОСЪЖДА Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – София, с адрес гр. София, ул. „Витиня“ № 1 да заплати на „АС – Глобал Спед“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление гр. Кюстендил, ул. Цар Симеон I“ №56, бл.26, вх.„Б“, ап.16, представлявано от управителя С=А. сумата от 300 /триста/ лева представляваща сторени разноски в настоящото производство за адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи  на обжалване пред Административен съд – гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

 

                   Районен съдия: