Решение по дело №66/2021 на Окръжен съд - Силистра

Номер на акта: 260058
Дата: 18 май 2021 г. (в сила от 22 юни 2021 г.)
Съдия: Добринка Савова Стоева
Дело: 20213400500066
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 260058

 

Силистра, 18.05.2021г.

 

 В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Силистренският окръжен съд, гражданско отделение, в открито заседание на двадесети април през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ТЕОДОРА ВАСИЛЕВА

                                                   ЧЛЕНОВЕ:   ДОБРИНКА СТОЕВА

                                                         мл.с-я ОГНЯН МАЛАДЖИКОВ    

                                                            

при секретаря Мирена Стефанова и в присъствието на прокурора Стефка Ганчева,  като разгледа докладваното от съдия Стоева гр. д. № 66 по описа за 2021г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 258 и сл. ГПК във вр. с чл. 542-548  ГПК във вр. с чл. 38, ал.4 ЗГР.

С решение № 260016/03.09.2020г., постановено по гр.д. № 400/2019г., ТРС е отхвърлил като неоснователна молбата на И.Б. и Н.П. за установяване по отношение на Община Главиница, че лицето Осман Б. е родено на *** ***, от баща Акиф и майка Хайрие и да разпореди на Община Главиница да състави акт за раждане на Осман Б., с дата, месец и година, както следва: 01.07.1925 година в с. Зафирово.

Недоволни от постановеното решение, са останали И.Б. и Н.П., които чрез процесуалния си представител го обжалват в законоустановения срок. Считат, че същото е незаконосъобразно и неправилно, поради което молят съда да го отмени и постанови друго, с което да се уважи молбата им.

Заинтересованата страна Община Главиница не изпраща представител в с. з. и не депозира становище по жалбата.

Заинтересованата страна Окръжна прокуратура гр. Силистра  изразява становище за неоснователност на жалбата.

СОС като съобрази становищата на страните и данните по делото, прие за установено следното:

Жалбата е неоснователна.

Пред ТРС молителите са подали молба по чл. 542, ал. 1 от ГПК за установяване на факт с правно значение, а именно, че техният починал баща Осман Б. е роден на ***г***.

Охранителното производство за установяване на факти (глава 50 ГПК) има за цел да замести със съдебно установяване унищожения официален удостоверителен документ, за който законът предвижда да се съставя в свидетелство на факт с правно значение. Решението, с което такава молба се уважава, замества обвързващата доказателствена сила на унищожения документ.

Поначало няма процесуална пречка наследник да поиска по реда на гл. L (чл. чл. 542-548) от ГПК съдът да разпореди съставянето на акт за раждане на неговия наследодател в хипотезите, когато такъв е бил съставен, но е изгубен или унищожен и няма възможност да бъде възстановен по административен ред и същевременно страната има правен интерес от това. В този см. и Р. № 134/ 22.07.2020 г. на ВКС по гр. д. № 2252/2019 г., IV г. о.

Настоящият въззивен състав приема, че така подадената молба с правно основание в разпоредбата на чл. 542, ал. 1 е допустима. В случая молителите обосновават правния си интерес с необходимостта от уреждане на наследствени правоотношения в България, както и с придобиване от тяхна страна на статут на постоянно пребиваващи в България и евентуално българско гражданство. Твърдят, че баща им е роден в с. Зафирово през 1925г., но актът му за раждане е изгубен. Твърдят, че при издаване на препис от гражданската регистрация в каймакамство Инегьо, Р. Турция, са установили че в документа няма вписан № на акта за раждане на баща им Осман Б., а само е посочено, че е роден на *** г. в гр. Силистра. Твърдят също, че приживе той им е разказвал, че е роден на същата дата и година, но в с. Зафирово, като този факт име бил споделен и от техни близки и познати.

Видно от представеното удостоверение от Община Главиница, в регистрите на актовете за гражданското състояние, които се съхраняват в Общината, липсват регистри на с. Зафирово за раждане през 1925г.

От представеното по делото писмо от Министерство на вътрешните работи на Румъния, Национален архив /стр.36 от делото/ се установява, че при проучване на регистрите и документите в секция Гражданско състояние на окръзите Калиакра и Дуростор – регистри за гражданското състояние за родените през 1925г., издадени от Кметство община Сарсънлар /село Зафирово/ - България, не е идентифициран търсеният акт за раждане на лицето Осман Б., родено на ***г. в с. Зафирово.

От приложените от молителите преписи от документи за гражданска регистрация на община Биледжик меркез, област Биледжик, село Джумхурийет махаллеси /стр.9-10/, е видно че в същите Осман Б., с ЕГН в РТурция 34753037204, е записан  като роден на ***г. в гр.Силистра, с бащино име Акиф, а майчино - Хайрие. Отразено е, че като гражданин на Румъния, съгл. чл. 6-в от Закона за гражданство № 2510 и въз основа на решение № 2/1912 от 27.01.1935г. на МС, е приет за турски гражданин.

Във връзка с установяване на факта, че Осман Б. е роден на ***г. в с. Зафирово, молителите ангажират пред ТРС показанията на двама свидетели. Показанията на същите обаче са непоследователни и противоречиви, като и двамата свидетели свидетелстват за лице на име Акиф, а не за лицето Осман. Освен това единият от тях посочва,че Акиф е бил роден в с.Зафирово, а другият,че е бил роден в с.Коларово. Правилно ТРС е съобразил, че всъщност Акиф е баща на Осман и свидетелските показания относно него са неотносими по делото.

Правилно е съобразено от първоинстанционния съд и обстоятелството, че при положение, че бащата на молителите е роден на ***г. в с.Зафирово, както се твърди,  то ноторно известно е, че към посочената дата /от лятото на 1913г. до есента на 1940г./ това населено място е било в пределите на Румънската държавата и към момента на емигрирането на бащата на молителите в Турция, той е приет в Турция от 27.01.1935г. като румънски гражданин, както е посочено и в представения по делото на стр. 5 документ, издаден от турските власти.

През 1925 г., когато се твърди, че е роден бащата на молителите, Южна Добруджа е била под юрисдикцията на румънската държава. Лицата от български произход с местожителство в Южна Добруджа са били румънски поданици до влизане в сила на закона за уреждане на поданството в Добруджа, утвърден с Указ № 260/16.11.1940 г., обн. ДВ, бр. 263/21.11.1940 г. Съгласно чл. 1 от Закона и установения с него принцип на местожителството за приемане на българско поданство, те стават български поданици от 15.09.1940 г., но към тази дата Осман Б. вече е бил с местожителство в Турция и приет за турски гражданин като гражданин на Румъния и по силата на тази разпоредба не може да придобие българско поданство.

Съобразявайки това, ТРС е приел, че Осман Б. никога не е бил български гражданин и български орган на власт не е имал право и задължение да издава актове за неговото гражданско състояние  и съд в Република България не може да издаде решение, с което да задължи съответната администрация да издаде искания акт за гражданско състояние, тъй като чл.38 ал. 4 и чл.35 ал. 1 от ЗГР в конкретния случай са неприложими предвид обстоятелството, че съгласно чл.1 ал. 1 от ЗГрР този закон урежда условията и реда за гражданската регистрация на физическите лица в България,не и на граждани на други държави. Следва да се посочи обаче, че съгласно чл.3, ал.1 ЗГрР в регистрите на актовете за гражданско състояние се вписват събитията по чл. 1, ал. 2 не само за всички лица, които към момента на настъпване на събитието са български граждани, но и за лицата, които не са български граждани, но към момента на настъпване на събитието се намират на територията на Република България. Назависимо от това, крайният извод на съда е правилен, тъй като лицето Осман Б. освен че към момента на раждането си не е бил български гражданин, то и към момента на настъпване на събитието на неговото раждане /както се твърди, че е станало в с. Зафирово пред 1925г./ не се е намирал на територията на Българската държава. В допълнение и не на последно място следва да се посочи, че по делото липсват каквито и да е доказателства, установяващи че лицето Осман Б. е роден на *** ***.

Съобразявайки всичко изложено до тук, СОС счита, че депозираната молба на И.Б. и Н.П. за установяване по отношение на Община Главиница, че лицето Осман Б. е родено на *** ***, от баща Акиф и майка Хайрие, се явява неоснователна и като такава следва да бъде отхвърлена. Като е достигнал до същия краен извод, ТРС е постановил правилен съдебен акт, който следва да бъде потвърден.

 Водим от горното, СОС

 

                              Р   Е   Ш   И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 260016/03.09.2020г., постановено по гр.д. № 400/2019г. по описа на ТРС.

 

Решението подлежи на обжалване пред ВКС, при условията на чл. 280 ГПК, в едномесечен срок от връчването му на страните по делото.             

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: