Определение по дело №547/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 813
Дата: 21 октомври 2019 г.
Съдия: Пламен Иванов Пенов
Дело: 20194300500547
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 19 септември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  

 

Ловешкият окръжен съд, в закрито заседание на двадесет и първи октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИЛЕНА ВЪЛЧЕВА

 

ЧЛЕНОВЕ: ПОЛЯ ДАНКОВА

 

ПЛАМЕН ПЕНОВ

 

като изслуша докладваното от съдия Пенов ч.гр.д. № 547 по описа на съда за 2019 г. и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по чл. 418, ал. 4 ГПК.

Образувано е по частна жалба от „Банка ДСК“ ЕАД против разпореждане № 1823/28.08.2019 г. по ч.гр.д. № 615/2019 г. на Районен съд Тетевен, с което е отхвърлено частично заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист - за сумата от 120 лв.

В частната жалба са направени оплаквания за незаконосъобразност на атакуваното разпореждане, като се поддържа, че неправилно от заповедния съд е отказано издаване на заповед за изпълнение за същото вземане, обосновавайки наличие на противоречие с чл. 10а, ал. 2 и 4 ЗПК. В частната жалба е направено искане за отмяна на атакуваното разпореждане и за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист срещу длъжника и за вземането за разходи при изискуем кредит.

Частната жалба е допустима, тъй като същата е подадена в срок, против подлежащ на обжалване съдебен акт и от лице, за което е налице правен интерес от обжалване (чл. 413, ал. 2 ГПК). Едноседмичния срок за обжалване по чл. 275, ал. 1, вр. чл. 413, ал. 2 ГПК е спазен, защото, броен от датата на връчване на атакуваното разпореждане (09.09.2019 г.), същият е изтекъл на 16.09.2019 г., а частната жалба е подадена по пощата на 12.09.2019 г., видно пощенското клеймо за изпращач. За частния жалбоподател е налице интерес да обжалва разпореждането, доколкото с последния акт е отхвърлено подаденото от него заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист (чл. 413, ал. 2 ГПК).

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Производството пред районния съд е образувано въз основа на заявление по чл. 417 ГПК, подадено от „Банка ДСК“ ЕАД против М.М.Н., с което е поискано издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист, следните суми: 640,39лв. – главница; 89,46 лв. – договорна лихва; 212,44 лв. – обезщетение за забава; 120 лв. – разходи при изискуем кредит; законна лихва върху главницата от датата на подаване на заявлението до окончателно изплащане на задължението; за разноските по делото и за юрисконсултско възнаграждение. Към заявлението са приложени множество документи, сред които договори за банков кредит с анекси, писмо за обявяване предсрочна изискуемост на вземанията по договора и извлечение от счетоводните книги.

С обжалваното разпореждане първоинстанционният съд е отхвърлил заявлението в частта, с която е поискано издаване на заповед за незабавно изпълнение и изпълнителен лист за вземането за разходи при изискуем кредит. За да откаже да издаде заповед за тях, районният съд приел, че начисляването на тези разходи е в противоречие с чл. 10а, ал. 4 ЗПК и заобикаля ограничението на чл. 33 ЗПК.

Изхождайки от твърденията в заявлението и уточняващата молба на заявителя относно характера на вземането, за което е отказано заповед за незабавно изпълнение, настоящият състав също счита, че то противоречи на закона. Според твърденията на заявителя вземането от 120 лв. съставлява осреднен разход, свързан с превръщането на кредита в изискуем, за изпращане на писма и покани за доброволно изпълнение, както и на изявления за превръщане на кредита в предсрочно изискуем. При така очертаното основание на вземането за такса, очевидно и несъмнено се проявява, че неговото възникване (начисляването на таксата) е свързано със забавата на длъжника кредитополучател. При забава на потребителя кредиторът има право само на лихва върху неплатената в срок сума за времето на забавата (чл. 33, ал. 1 ЗПК). Ето защо начисляването на такса разходи, наред с обещетението за забавено изпълнение, правилно е преценено като противоречащо на чл. 33, ал. 1 ЗПК, а отчитайки императивния характер на същата разпоредба, заповедният съд е изградил законосъобразен извод, че за това вземане не следва да се издава заповед за незабавно изпълнение.

Разходите по чл. 19, ал. 3, т. 3 ЗПК, които не се включват като компонента в ГПР, съставляват всички средства и разноски, които кредиторът извършва по необходимост, за да получи от длъжника дължимата по договора престация, т.е. извършването им е условие за реализиране на изпълнението спрямо длъжника (напр. извънседебно обявяване на кредита за предсрочно изискуем, разноски в заповедно или исково производство, или в производство по принудително изпълнение). При изложените твърдения не се очертава извършване на такива конкретни разходи, а се прави единствено позоваване на общите условия. Дори и да беше посочено, извършването на подобни разходи не би имало правно значение за изпълнението на задълженията на длъжника по договора, защото всички вноски са с настъпил падеж. При настъпил падеж на вземанията по договора за кредитора е открита възможността да търси изпълнение, без да е необходимо уведомяване на длъжника за забавата (срокът кани), нито за обявяване предсрочна изискуемост на кредита (срокът на договора е изтекъл). В този смисъл разходите по изпращане на покани за доброволно изпълнение и на писмени изявления за обявяване предсрочна изискуемост на кредита са без основание за извършването им от кредитора и затова не следва да се възлагат в тежест на длъжника.

С оглед изводите за противоречие със закона, съдът намира, че за вземането за разходи при изискуем кредит следва да се откаже издаване на заповед за изпълнение (чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК). Съдът в заповедното производство е длъжен и без възражение по чл. 414 ГПК от длъжника-потребител да извърши служебно проверка за това дали предявеното със заявлението вземане не произтича от нищожна клауза и ако такава бъде констатирана, да отхвърли заявлението. В този случай заявителят има възможност да претендира вземането си чрез осъдителен иск в общото исково производство, гарантиращо състезателност и равнопоставеност на страните. Ето защо позоваването на нищожността на клаузите от договора в заповедното производство от първоинстанционния съд е законосъобразно. При тази преценка заповедният съд правилно и в съответствие с чл. 411, ал. 2, т. 2 ГПК е отказал издаване на заповед за изпълнение за конкретното вземане.

По тези съображения обжалваното разпореждане е правилно и следва да се потвърди.

Водим от гореизложеното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ПОТВЪРЖДАВА разпореждане № 1823/28.08.2019 г. по ч.гр.д. № 615/2019 г. на Районен съд Тетевен в частта, с което заявлението на частния жалбоподател против М.М.Н. е отхвърлено за сумата от 120 лв. – разходи при изискуем кредит.

 

Определението не подлежи на касационно обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                          2.