Определение по дело №8158/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 21218
Дата: 17 септември 2019 г.
Съдия: Хрипсиме Киркор Мъгърдичян
Дело: 20191100508158
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 20 юни 2019 г.

Съдържание на акта

   О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

              гр.София, 17.09.2019 год.

   

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІІ-Б въззивен състав в закрито заседание на седемнадесети септември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Теменужка Симеонова

ЧЛЕНОВЕ: Хрипсиме Мъгърдичян

Марина Гюрова

 

като разгледа докладваното от съдия Хрипсиме Мъгърдичян ч. гр. дело 8158 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 577, ал. 1 ГПК вр. с чл. 32а от Правилника за вписванията /ПВ/.

С определение с рег.№473 от 15.04.2019 год. съдия по вписванията при СРС е отказал извършването на нотариално действие по реда на чл. 569, т. 5 ГПК – частично заличаване на договорна ипотека, вписана под акт №113, т.45 от 27.06.2008 год. по описа на Служба по вписванията, по молба с вх.№21985 от 15.04.2019 год. на „Ф.И.А.“ ЕООД.

За да постанови отказа си, съдията по вписванията е приел, че молителят трябва да установи с надлежни доказателства наличието на фактическия състав на чл. 175 ЗЗД вр. с чл. 19, ал. 2 и чл. 21 ПВ, а именно: 1/ влязло в сила и вписано в книгите по вписванията постановление за възлагане на недвижим имот и 2/ удостоверение, издадено от съдебния изпълнител, че купувачът не е поел ипотеката по съгласие с ипотекарния кредитор по реда на чл. 175, ал. 2 ЗЗД. Предпоставките за заличаване на ипотеката не били налице. В случая било видно от удостоверението по чл. 19, ал. 2 ПВ, че ипотеката е учредена в полза на „У.“ АД, който кредитор се явявал различен от лицето, което не било дало съгласие пред съдебния изпълнител, да остане в сила договорната ипотека. Съдията по вписванията не можел да дава указания за представяне на доказателства за смяна на кредитора – това обстоятелство трябвало да бъде удостоверено от съдебния изпълнител в удостоверението за заличаване, и следвало да постанови отказ съгласно чл. 32а ПВ и т. 1 от Тълкувателно решение № 7/2013 год. на ВКС, ОСГТК.

Срещу горепосоченото определение е подадена на 29.05.2019 год. частна жалба от „Ф.И.А.“ ЕООД, чрез адв. П.Н./надлежно упълномощена/, с оплакване, че е незаконосъобразно. Жалбоподателят поддържа, че бил придобил процесния недвижим имот, предмет на ипотечния акт, на публична продан по изпълнително дело №20138630403514 по описа на частен съдебен изпълнител С.Х., с рег.№863 на КЧСИ. Този имот му бил възложен с постановление от 17.07.2018 год., което било вписано в Службата по вписванията. Частният съдебен изпълнител бил извършил проверка по отбелязванията на договорната ипотека и бил установил, че настоящ кредитор по нея е молителят по силата на договор за цесия, сключен между банката и „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, вписан на 13.03.2017 год. и на договор за цесия, сключен между „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД и молителя, вписан на 13.02.2018 год. Проверявайки материалноправните предпоставки по чл. 19, ал. 2 ПВ, частният съдебен изпълнител бил удостоверил, че ипотекарният кредитор /молителят/ не е дал съгласие да остане в сила договорната ипотека. В случая били налице предпоставките за частичното заличаване на ипотеката, установени в чл. 19, ал. 2 ПВ. Ето защо моли обжалваният отказ на съдията по вписванията да бъде отменен, молбата за исканото вписване – уважена.

Софийски градски съд, след като обсъди доводите на жалбоподателя и прецени данните по делото, намира следното:

Частната жалба е подадена от легитимирано лице и доколкото е депозирана в рамките на законоустановения срок и се отнася до подлежащ на обжалване отказ на съдията по вписвания съгласно чл. 577, ал. 1 ГПК, поради което следва да се приеме, че същата се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество, частната жалба е ОСНОВАТЕЛНА.

Съгласно задължителните разяснения, дадени с т. 6 от Тълкувателно решение №7/2012 год. на ВКС по тълк.дело №7/2012 год., ОСГТК, проверката, която съдията по вписванията извършва съгласно чл. 32а, ал. 1 ПВ, относно това дали представеният за вписване акт отговаря на изискванията на закона, се ограничава до това, дали актът подлежи на вписване, съставен ли е съобразно изискванията за форма и има ли предвиденото в ПВ съдържание. Не се проверяват материалноправните предпоставки на акта, освен ако това е изрично предвидено в закона – вписването /като родово понятие, включващо вписване в тесен смисъл, отбелязване и заличаване/ е едностранно охранително производство, в чиито рамки не е допустимо да се разрешават правни спорове.

Според нормата на чл. 569 ГПК нотариални са производствата по реда на които се извършват изброените в нормата действия, между които в т. 5 са посочени вписвания, отбелязвания и тяхното заличаване, в случаите, предвидени в закона. В ПВ, издаден за прилагане на глава ХІ на ЗС "Вписвания", изрично е въведено правилото, че вписване, отбелязване и заличаване се допуска само в изрично предвидените в него и закона случаи. Съответно кои вписвания следва да бъдат заличавани изчерпателно са изброени в чл. 13, чл. 19 и чл. 32 ПВ, които са императивни и се отнасят до заличаване вписванията на искови молби и решенията по тях, постановени по изчерпателно изброените видове искове, вписването на ипотеките и вписването на възбраните.

Заличаването на ипотеката се извършва чрез отбелязване от съдията по вписванията в партидата на ипотекирания имот – чл. 179, ал. 2 ЗЗД. Според закона – чл. 179, ал. 1 ЗЗД и чл. 19 ПВ, заличаването на ипотеката се извършва въз основа на: 1/ съгласие на кредитора – писмено, дадено в нотариално заверена форма; 2/ влязло в сила решение – то трябва да е постановено по установителен иск, че вземането, обезпечено с ипотеката, не съществува или че не съществува ипотечното право, като е без значение дали ипотеката е първоначално или повторно вписана и 3/ изтичане на срока, за който е била учредена ипотеката /10 години/, ако не е била подновена.

Съгласно чл. 19, ал. 2 ПВ, заличаването на ипотека върху недвижим имот, продаден на публична продан, се извършва по молба на купувача на недвижимия имот, като към молбата за заличаване на ипотеката купувачът представя влязло в сила вписано в книгите по вписванията постановление за възлагане на недвижимия имот и удостоверение, издадено от съдебния изпълнител, че купувачът не е поел ипотеката по съгласие с ипотекарния кредитор по реда на чл. 175, ал. 2 ЗЗД.

Настоящият съдебен състав приема, че в разглеждания случай са налице предвидените в закона условия за частичното заличаване на ипотеката.

Според чл. 175 ЗЗД, с извършването на публичната продан на имота – каквато е осъществена по отношение на недвижимия имот, описан в представеното постановление за възлагане /което е влязло в сила и е било вписано/, всички ипотеки върху него, както и всички вещни права, учредени след първата ипотека, се погасяват, като ипотекарните кредитори имат право на предпочитателно удовлетворение по реда на ипотеките си. Процесният имот е възложен на ипотекарния кредитор и взискател по изпълнителното дело – „Ф.И.А.“ ЕООД, поради придобиване чрез договор за цесия на обезпеченото с ипотеката вземане, заедно с обезпеченията – обстоятелство, което е изрично удостоверено от съдебния изпълнител /същото е могло да бъде проверено и от съдията по вписванията/. От издаденото от последния удостоверение е видно също така, че купувачът не е поел ипотеката по съгласие с ипотекарния кредитор по реда на чл. 175, ал. 2 ЗЗД.

Ето защо въззивният съд приема, че обжалвания отказ на съдията по вписванията се явява незаконосъобразен и следва да бъде отменен, като се уважи молбата за вписване на исканото частично заличаване и делото се върне на съдията по вписванията за фактическото извършване на действията по вписването.

По аргумент за противното от чл. 32а, ал. 2 ПВ и предвид т. 6 от Тълкувателно решение № 1 от 17.07.2001 г. на ОСГК на ВКС настоящето определение не може да бъде обжалвано по касационен ред.

Предвид изложените съображения, съдът

 

 

                                  О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И  :

 

 

ОТМЕНЯ определение с рег.№473 от 15.04.2019 год. на съдията по вписванията при СРС, с което е отказано извършването на нотариално действие по реда на чл. 569, т. 5 ГПК – частично заличаване на договорна ипотека, вписана под акт №113, т.45 от 27.06.2008 год., по молба с вх.№21985 от 15.04.2019 год.

ДА СЕ ВПИШЕ частичното заличаването на договорна ипотека, вписана под акт №113, т.45 от 27.06.2008 год., по молба с вх.№21985 от 15.04.2019 год. на „Ф.И.А.“ ЕООД.

ВРЪЩА делото на съдията по вписванията при СРС за извършване на искането с молбата с вх.№21985 от 15.04.2019 год. на „Ф.И.А.“ ЕООД, частично заличаване на договорна ипотека, вписана под акт №113, т.45 от 27.06.2008 год.

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1/ 

 

 

 

2/