Решение по дело №749/2020 на Районен съд - Свиленград

Номер на акта: 260014
Дата: 11 февруари 2021 г. (в сила от 30 септември 2021 г.)
Съдия: Добринка Димчева Кирева
Дело: 20205620200749
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 декември 2020 г.

Съдържание на акта

                              Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    №................

 

                       град Свиленград, 11.02.2021година

 

                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         РАЙОНЕН СЪД СВИЛЕНГРАД, наказателна колегия, в публично съдебно заседание на четвърти февруари две хиляди и двадесет и първа година , в състав:                                                      

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: Добринка Кирева

 

при секретар Цвета Данаилова , като разгледа докладваното от Председателя Административно - наказателно дело №749 по описа за 2020година, за да се произнесе взе предвид следното:

      Производството е по реда на глава ІІІ, раздел V от ЗАНН.

      Обжалвано е Наказателно постановление /НП/ №1540/2020 от 12.11.2020година на с.д. заместник главен директор на Главна Дирекция „Митническо разузнаване и разследване“/МРР/ в Централно митническо управление/ЦМУ/  към Агенция Митници, с което на  НИКИ-ПЕТ ОЙЛ” ООД с ЕИК *********  със седалище и адрес на управление:***, управлявано поотделно от всеки един от управителите-  Петко А. Чобанов ,Николай А. Чобанов и Атанас Петков Чобанов за нарушение на чл.95,ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/ на основание чл.118,ал.1 от ЗАДС  е наложено административно наказание “ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на 3000,00лв.,като на основание чл.124,ал.2 от ЗАДС е ОТНЕТО В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА  средствата –5броя накрайника за зареждане на бутилки, различни от бутилките за газови уредби за автомобили-собственост на нарушителя,послужили за извършване на нарушение по чл.118,ал.1 от ЗАДС .

        Недоволен    от горепосоченото наказателно постановление е   останало дружеството- жалбоподател,поради което обжалва същото в законно установения срок,като моли същото да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно. В жалбата се излагат бланкетни основания за допуснати съществени процесуални нарушения от страна на АНО,както на процесуалния,така и на материалният закон, без да се конкретизират изрично. Също така се оспорва преценката на АНО относно неприлагането на чл.28 от ЗАНН.

      В съдебно заседание чрез процесуалният си представител подържа жалбата.В допълнение се твърди,че АНО не е приложил разпоредбата на чл.126б от ЗАДС,поради което бил нарушен закона,каквато била практиката на съдилищата в страната.

      Претендират се разноски по делото,като се представя списък на същите. 

      Административнонаказващият орган /АНО/ - Главна Дирекция „Митническо разузнаване и разследване“/МРР/ в Централно митническо управление/ЦМУ/  към Агенция Митници чрез процесуалният си представител , оспорва жалбата. Счита  обжалванато НП за правилно и  законосъобразно. Моли същото да бъде потвърдено.

       В съдебната фаза ангажира гласни и писмени доказателства.

       Претендират се разноски по делото,като  не се представя списък на същите. 

      Страна Районна прокуратура – Хасково, ТО Свиленград/ преди РП Свиленград/, не изпраща представител и не взема становище.

       Съдът, след като прецени поотделно и в тяхната съвкупност събраните по делото писмени и гласни доказателства, установи следното от фактическа страна :

          На 17.03.2020г., митническите служители  -свидетелите П.А.Р., В.А.М.  и Н.Г.Н.  извършили проверка  за спазване на акцизното законодателство- Закона за акцизите и данъчните складове и Правилника за прилагане на Закона за акцизите и данъчните складове/ ППЗАДС/ в обект-бензиностанция и газстанция,находяща се в с.Пъстрогор,община Свиленград,обл.Хасково, местност „Край село“,поземлен имот №068057, стопанисват от дружеството жалбоподател във връзка с получен сигнал .

          При проверката свидетелите поискали да им бъде напълнен втечнен нефтен газ/ LPG/  в бутилка –тип БВГ-27,№П20418 с вместимост 27,4dm3  с маса-14,2кг и производител МК“ВМЗ „ Сопот,предназначена за използване като гориво за отопление,за сумата от 10лева. Работника в обекта Ставри Димитров Фотев,изпълняващ длъжността търговски работник,съгласно Трудов договор №1/19.12.2013г. напълнил поискано гориво в предоставената бутилка за сумата от 10,06лева и за което издал фискален бон №0009134 0019 от 17.03.2020г. Пълненото  се извършило  от монтираната газ-колонка/за зареждане на МПС/ в обекта,свързана с метален ,надземен,хоризонтално разположен резервоар за съхранение и държане на процесното гориво.

          След тези действия свидетелите се легитимирали и продължили да извършват проверка в обекто ,но не констатирали други нарушения в обекта.

         Проверката била документирана с Протокол за извършена проверка № 20BG9999A012695 от 17.03.2020г. ,като протокола бил подписан от проверяващите митнически служители и от управителя на дружеството жалбоподател Атанас Петков Чобанов.

          С приемо - предавателен протокол с рег.№111/18.03.2020г. иззетите с опис на иззети веществени и писмени  доказателства към Протокола за извършена проверка  20BG9999A012695 от 17.03.2020г .-5броя накрайника за зареждане на бутилки, различни от бутилките за газови уредби за автомобили били приети и предадени на склад,съгласно складова разписка №********** от 18.03.2020г. в ТД Тракийска.

          От обяснението на Атанас Петков Чобановединият от управителите на дружеството, се е установило, че същият знаел за забраната,както и служителят му,поради което за това му нарушение  ще му бъде наложено наказание.

         Към АНПр е приложен и фискален бон за извършената продажба на стойност 10,06лева.

           В Протокола за извършена проверка  20BG9999A012695 от 17.03.2020г, управителя на наказаното дружество е бил уведомен и поканен да се яви до 10часа на 27.03.2020г. в ТД Тракийска в гр.Пловдив ,като носи личната си карта.

            Управителят на дружеството -Петко  А. Чобанов се явил на 14.05.2020г.  и в негово присъствие бил съставен АУАН №989/14.05.2020г. за това, че на горната дата/17.03.2020г./ дружеството , като е пълнило втечнен нефтен газ (LPGв бутилка различна от бутилките за газови уредби за автомобили в стопанисвания от него търговски обект  е нарушил разпоредбите на чл.95, ал.1 от ЗАДС и с което е осъществил състава на чл.118,ал.1 от ЗАДС

          Управителят на дружеството получил АУАН като е вписал ,че няма възражения по него.

         По АУАН са направени и писмени възражения в срока по ЗАНН.

         Въз основа на горният АУАН е издадено и обжалваното НП.

          Фактическата обстановка е изложена изцяло същата както и в АУАН. В НП е дадена същата правна квалификация на извършеното нарушение.Като нарушител отново е посочено дружеството жалбоподател.

          НП е връчено на управителя на дружеството-жалбоподател на 19.11.2020г.

         Материалната компетентност на  АНО да издава НП за нарушения по ЗАДС не се оспорва по делото, а доколкото последната произтича от делегирането  на тези правомощията от страна на надлежния АНО по чл.128,ал.2 ЗАДС на определен кръг длъжности лица от състава на АМ, съотв. и в обжалваното НП е обективирано пряко позоваване на издадената Заповед № ЗАМ – 43/32-8734 от 07.01.2019г. на Директора на Агенция Митници и Заповед № 3955 от 22.10.2020г. на Зам.Директора на Агенция Митници, то този факт се явява установен.

          Цениха се с доверие от съда и писмените доказателства, приети по делото като част от АНПр и тези приобщени в съдебно заседание, приобщени по реда на чл.283 НПК, които не се оспориха от страните, по своето съдържание и истинността си /признака авторство/.Ето защо, с оглед липсата на външни -формални недостатъци в тези документи, те се ползваха за установяване на данните, възпроизведени в тях. 

     Изложената фактическа обстановка, съвпадаща с тази съдържаща се и в АУАН, се установява по категоричен начин от свидетелските показания на разпитаните по делото свидетели, така също и от приетите писмени доказателства – коментирани по горе ,като последните приобщени по надлежния процесуален ред на чл.282 и 283 НПК, вр. чл.84 ЗАНН.

            Свидетелите, възпроизвеждат пред съда своите непосредствени възприятия за случилото и показанията им са безпротиворечиви, логично систематизирани, поради което и съдебният състав ги кредитира с доверие. По своя доказателствен ефект, те са пряко относими към фактите, релевантни за състава на конкретното нарушение, чието фактическо осъществяване потвърждават, като установяват категорично обстоятелствата за  пълнене на втечнен нефтен газ (LPGв бутилка различна от бутилките за газови уредби за автомобили в стопанисвания от дружеството търговски обект  , а това според ЗАДС следвало да става в данъчен склад, и неможело да се извършва от жалбоподателя в посоченият  АУАН и НП обект.

         При така установената фактическа обстановка и при условията на чл.84 от ЗАНН, вр.чл.14, ал.1 и ал.2 от НПК, Съдът в настоящия си състав достига до следните правни изводи:

        Преди всичко, съдът намира подадената жалба за допустима, като подадена от надлежна страна в процеса и в законоустановения срок - чл.59 ал.2 пр.1 от ЗАНН

       Разгледана по същество, жалбата се явява основателна.

        Според разпоредбата на  чл. 95, ал.1 от ЗАДС, заради чието нарушаване е ангажирана отговорността на касатора, пълненето на втечнен нефтен газ (LPG) в бутилки, различни от бутилките за газови уредби за автомобили, в станции за зареждане на моторни превозни средства (МПС), е забранено.

         В случая нарушението по чл.95, ал.1 от ЗАДС може да бъде извършено както от физическо лице, така и от ЮЛ или ЕТ. Като във вторият случай се ангажира административно наказателната отговорност на ЮЛ или ЕТ, съгласно чл.83 от ЗАН като им се налага имуществена санкция.

        А според разпоредбата на чл. 118, ал.1 от ЗАДС, посочена като основание за издаване на процесното НП, лице, което наруши разпоредбата на чл. 95, се наказва с глоба в размер от 1000 до 3000 лв. - за физическите лица, и с имуществена санкция в размер от 3000 до 10 000 лв. - за юридическите лица и едноличните търговци.

       В случая, обстоятелството, че от LPG-колонка на бензиностанцията, стопанисвана от дружеството жалбоподател, е заредено количество от 10,270 литри пропан-бутан (втечнен нефтен газ (LPG)) в туристическа бутилка за битова газ е несъмнено установено. Горното се доказва от свидетелските показания които съдът кредитира изцяло, и от събраните по делото писмени доказателства. 

       Съответно, налице е от обективна страна вмененото на въззивника административно нарушение.

     Също така, административнонаказателното производство е проведено от компетентни за целта органи.

       Възражението на жалбоподателя, че в случая следвало да намери приложение нормата на чл.126б ЗАДС настоящата инстанция намира за основателно. Действително ал.2 на посочената норма сочи, че маловажни случаи по ал. 1 са тези, при които двойният размер на акциза за стоките - предмет на нарушението, не надвишава 100 лв. А ал.1 изрично препраща към нормата на чл.118 ЗАДС.

          В процесния казус е заредена газ за 10,06лв. Очевидно е че, дължимия акциз дори в двоен размер е под 100лв.доколкото видно от фискалната бележка се установява,че дължимият акциз е в размер на 1,90лева.

         В случая приетия законодателен подход обвързващ тежестта на нарушението с размера на дължимия акциз е не съвсем удачен, но такъв е законът. Изхождайки от ниското количество гориво, което е в пряка връзка със стойността на акциза, то и обществената опасност е снижена. Макар в процесния казус самото нарушение да не касае фиска, а сигурността в обекти с повишена пожароопасност каквито са бензиностанциите и сигурността на битовите бутилки за газ, то закона в този му вид не оставя съмнение, че преценката за маловажност на случая е именно двойния размер на акциза.

       Чл.126б изрично препраща към нормата на чл.118 ЗАДС, с което няма как да се приеме, че първата норма не е относима в подобен случай.

        Първата сочи, че в подобни случаи митническите органи могат да налагат глоби с фиш по реда и в размерите, установени в чл. 39, ал. 2 от Закона за административните нарушения и наказания. При изричната дефиниция на маловажен случай обаче в ал.2, то и настоящия се явява такъв.

          При тази безспорно установена фактическа обстановка, Съдът намира от правна страна, че неправилно административнонаказващият орган е ангажирал отговорността на дружеството жалбоподател и като не е приложил нормата на чл.126б ЗАДС е издал НП в нарушение на материалния закон.         

        Следва да се посочи,че липсват ангажирани писмени доказателства  от страна на АНО за предходни такива дейности осъществявани от страна на дружеството жалбоподател/наложени фишове и т.н./.

          Това налага отмяна на процесното НП, тъй като съдът не може да налага глоби по фиш.

Относно  разноските в настоящото производство :

  Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, ДВ, брой 94 от 2019 година, в съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс (АПК)

Съгласно чл. 143, ал. 1 от АПК когато Съдът отмени обжалвания административен акт или отказа да бъде издаден административен акт, държавните такси, разноските по производството и възнаграждението за един адвокат, ако подателят на Жалбата е имал такъв, се възстановяват от Бюджета на органа, издал отменения акт или отказ.

От изложеното следва, че в полза на жалбоподателя действително следва да бъдат присъдени разноски за адвокатско възнаграждение. Съгласно чл. 144 от АПК субсидиарно се прилагат правилата на ГПК. В случая е представен Договор за правна защита и съдействие, видно от които е заплатено в брой адвокатско възнаграждение в размер на 450 лв.

С оглед изхода на делото в полза на дружеството жалбоподател следва да се присъдят претендирания от него размер,а именно 450лева.               

По отношение на Решението в частта за разноските АНО не може да иска изменение, тъй като по делото не бе представен Списък на разноските от негова страна.

Воден от изложеното, и на основание чл. 63 от ЗАНН, съдът

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ като неправилно и незаконосъобразно Наказателно постановление /НП/ №1540/2020 от 12.11.2020година на с.д. заместник главен директор на Главна Дирекция „Митническо разузнаване и разследване“/МРР/ в Централно митническо управление/ЦМУ/  към Агенция Митници, с което на  НИКИ-ПЕТ ОЙЛ” ООД с ЕИК *********  със седалище и адрес на управление:***, управлявано поотделно от всеки един от управителите-  Петко А. Чобанов ,Николай А. Чобанов и Атанас Петков Чобанов за нарушение на чл.95,ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/ на основание чл.118,ал.1 от ЗАДС  е наложено административно наказание “ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на 3000,00лв.,като на основание чл.124,ал.2 от ЗАДС е ОТНЕТО В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА  средствата –5броя накрайника за зареждане на бутилки, различни от бутилките за газови уредби за автомобили-собственост на нарушителя,послужили за извършване на нарушение по чл.118,ал.1 от ЗАДС .

 

        ОСЪЖДА  АГЕНЦИЯ „МИТНИЦИ” - Главна Дирекция „Митническо разузнаване и разследване“/МРР/ в Централно митническо управление/ЦМУ/  към Агенция Митници ДА ЗАПЛАТИ на жалбоподателятНИКИ-ПЕТ ОЙЛ” ООД с ЕИК *********  със седалище и адрес на управление:***, управлявано поотделно от всеки един от управителите-  Петко А. Чобанов ,Николай А. Чобанов и Атанас Петков Чобанов сумата в размер на 450,00 лв. представляващи извършените разноски по осъществена адвокатска защита по АНД №749/2020г. по описа на РС Свиленград.

 

           Решението подлежи на касационно обжалване пред ХАС, в 14-дневен срок от съобщаването на страните.

 

                           

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ :...................................