Определение по дело №78/2017 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 572
Дата: 21 декември 2017 г.
Съдия: Радослава Симеoнова
Дело: 20171400900078
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 15 август 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

Врачанският окръжен съд търговско            отделение

в   закрито    заседание на 21.12.2017 г.   в състав:

 

   Председател:Радослава С.

 

                                 

При участието на

прокурора                    секретар         

Като разгледа докладваното от съдията Радослава С.

търговско       дело N78         по описа за  2017  г.

за да се произнесе взе предвид следното:

 

    Производството е по реда на чл.692,ал.4 във вр.с ал.5 ТЗ.

    Постоянният синдик в производството по несъстоятелност, открито по отношение на “***” ООД, ЕИК: **** със седалище и адрес на управление: гр.Враца. ж.к."***", **** , представлявано от управителя А.С.Г., М.В.М.,с ЕГН********** ,е обявил в Търговския регистър,под №20171120131951,по партидата на“***” ООД, ЕИК: **** със седалище и адрес на управление: гр.Враца. ж.к."***", **** , представлявано от управителя А.С.Г.:

    1.Списък на приети предявени вземания на кредитори на дружеството,предявени в срока по чл.685,ал.1 от ТЗ.

    2.Списък на служебно приетите вземания по чл.687 от ТЗ.

    Срещу списъка на служебно приетите вземания по чл.687 от ТЗ възражения не са постъпили,поради което същият следва да бъде одобрен.

    На 28.11.2017 год. с вх.№9390 е входирано в съда възражение от НАЦИОНАЛНА АГЕНИЦЯ ЗА ПРИХОДИТЕ, гр.София , ул.***,представлявана от  В.П. срещу обявения в Търговския регистър,под №20171120131951,по партидата на“***” ООД, ЕИК: **** със седалище и адрес на управление: гр.Враца Списък на приети предявени вземания на кредитори на дружеството,предявени в срока по чл.685,ал.1 от ТЗ.

    Поддържа се във възражението,че синдикът неправилно е предвидил поредност на удовлетворяване на публични вземания по чл.722,ал.1,т.6 от ТЗ относно включените в списъка на служебно приетите вземания публични вземания в общ размер на 730.10 лв.-лихви за данъци и задължителни осигурителни вноски.Позовава се на постановление ,изх.№С170022-022-0023435/26.04.2017 год./приложено към молбата за предявяване на вземания/,издадено от публичен изпълнител при ТД на НАП-София,съгласно което за обезпечаване на публични вземания на държавата срещу длъжника ,са наложени запори върху налични и постъпващи суми по банкови сметки,депозити,вложени вещи в трезори,включително и съдържанието на касети,както и суми,предоставени за доверително управление, находящи се в изброените в постановлението търговски банки.Съгласно справката ,общия размер на публичните вземания,за обезпечаването на които са наложени запори по реда на ДОПК,с цитираното постановление бил -730.10 лв.-лихви за данъци и задължителни осигурителни вноски.

    Позовава се на чл.722,ал.1,т.1 от ТЗ и твърди,че се установява от приложеното към молба с изх.№24-04-386#33/06.11.2017 год.потвърждение ,издадено от ЦРЗ ,че цитираното по-горе постановление за налагане на обезпечителни мерки по реда на ДОПК е вписано по партидата на длъжника В ЦРОЗ под №201101700244.

    Поддържа,че синдикът е следвало да предвиди поредност на удовлетворяване по чл.722,ал.1,т.1 от ТЗ и изразява несъгласие със становището на синдика,че вписването на постановлението в ЦОРЗ е станало след датата на откриване на производството по несъстоятелност,поради което не следва да се определя поредност по чл.722,ал.1,т.1 от ТЗ.

    Излага съображения,че в случая обезпечителната мярка е наложена на 26.04.2017 год./преди постановяване на решението за откриване на производство по несъстоятелност /и няма пречка  да бъде вписана в съответния регистър.

    Сезира съда с искане да постанови определение,с което да измени списъка ,като предвиди поредност на удовлетворяване на вземанията на НАП в размер на 730.10 лв. по чл.722,ал.1,т.1 от ТЗ,като обезпечени  със запори.

    Съгласно формираната в съда съдебна практика ,съдът приема,че следва да насрочи възражението за разглеждане в открито съдебно заседание.

    По делото е постъпило  становище от синдика М.В.М. с вх. № 9791/08.12.2017 г.

В становището синдикът признава, че възражението е допустимо, но застъпва становище, че то е неоснователно. Според становището на синдика, процесният случай към датата на решението за откриване производство по несъстоятелност е изпълнена само първата предпоставка, наложен е възпор върху налични и постъпващи средства по банкови сметки на длъжника, но не е настъпила втората предпоставка. Според синдика няма нормативна забрана за вписване в Централния регистър на особените залози (ЦРОС) на наложения с постановление изх. № С170022-022-0023435/26.04.2017 г. на публичен изпълнител запор, но има принципна забрана за създаване на по-благоприятно положение за едни кредитори спрямо други след откриване на производство по несъстоятелност, която се извеждала по тълкувателен път от правилата на чл. 645 и чл. 646 ТЗ. Според синдика тази забрана е приложима, без значение от начина на възникване на привилегията (обезпечението) в смисъл дали е обусловена или не от волята на длъжника, позовава се на разпоредбата на чл. 638, ал. 4, изр. 2-ро ТЗ, според която наложените в изпълнителното производство запори и възбрани са непротивопоставими на кредиторите на несъстоятелността. Застъпва становище, че в процесния случай кредитора се опитва да заобиколи закона, ползвайки именно наложен в изпълнителното производство запор, който е вписан в ЦРОС след откриване на производство по несъстоятелност, с цел да придаде качеството на обезпечение на вземанията, за които е бил наложен запор. Според синдика, макар и да е ползвал допустими от закона средства, кредиторът е постигнал забранена от закона цел. Навежда довод, че при съставяне на списъка на приетите и предявени вземания по чл. 686, ал. 1, т. 1 ТЗ, синдикът извършва преценка за съществуване на предявените вземания, възникнали до датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност, както и съществуването на обезпечения и/или привилегии именно към датата на откриване на производството по несъстоятелност.

    В проведеното на 19.12.2017 г. с.з. кредиторът НАП се представлява от С.П. - гл. инспектор по приходите, надлежно упълномощена с пълномощно № 979/07.12.2017 г.,която поддържа подаденото възражение.

    Длъжникът "***" ООД - редовно и своевременно призован, не се представлява.

    Синдикът М.В.М. поддържа постъпилото от него по делото становище.

    Между страните няма спор,а и съдът служебно констатира,че възражението на кредитора НАП е подадено в установения в чл.690 от ТЗ срок.

    От представените от НАП писмени доказателства се установява,че с постановление ,изх.№С170022-022-0023435/ 26.04.2017 год./приложено към молбата за предявяване на вземания/,издадено от публичен изпълнител при ТД на НАП-София с което за обезпечаване на публични вземания на държавата срещу длъжника ,са наложени запори върху налични и постъпващи суми по банкови сметки,депозити,вложени вещи в трезори,включително и съдържанието на касети,както и суми,предоставени за доверително управление, находящи се в изброените в постановлението търговски банки.Съгласно справката ,общия размер на публичните вземания,за обезпечаването на които са наложени запори по реда на ДОПК,с цитираното постановление бил -730.10 лв.-лихви за данъци и задължителни осигурителни вноски.

    Установява се от приложеното към молба с изх.№24-04-386#33/06.11.2017 год.потвърждение ,издадено от ЦРЗ ,че цитираното по-горе постановление за налагане на обезпечителни мерки по реда на ДОПК е вписано по партидата на длъжника В ЦРОЗ под №201101700244.

    Няма спор относно обстоятелството,че към датата на решението за откриване на производство по несъстоятелност е била изпълнена само първата предпоставка на чл.722,ал.1,т.1,предл 3 и 4 от ТЗ,а именно наложен е запор върху  налични и постъпващи средства по банкови сметки на длъжника,но не е настъпила втората предпоставка.

    Съгласно императивната разпоредба на чл.638,ал.4,изр.3 от ТЗ,не се допуска налагане на обезпечителни мерки по реда на ГПК или ДОПК върху имуществото на длъжника след откриване на производство по несъстоятелност.

    Настоящият съдебен състав не споделя становището на кредитора НАП изразено от неговия представител и изразено в постъпилата писмена защита вх.№10076 от 20.12.2017 год.,че постановлението,издадено от публичен изпълнител,за налагане на обезпечителни мерки запор,преди откриване на производството по несъстоятелност,няма пречка да се впише в ЦРОЗ и след тази дата,както е сторено в процесния случай.С разпоредбите на чл.201 и сл. от ДОПК се уреждат последващите правни действия след издаването на постановлението на публичния изпълнител за наложените обезпечителни мерки,които възникват от момента на вписването му в ЦРОЗ.С постановяване на решението за откриване производство по несъстоятелност на длъжника,дейността му е продължила под надзора на синдика.Разпоредбите на ТЗ по отношение на производството по несъстоятелност са специални по отношение на приложното поле на ЗОЗ.Налице е конкуренция между изпълнението по ЗОЗ и търговска несъстоятелност,която с нормата на чл.43,ал.4 от ЗОЗ/Д.В.бр.105/2016 год. в сила от 30.12.2016 год./ е разрешена в полза на търговската несъстоятелност.

    С оглед горното съдът приема,че след датата на обявяване в ТР на решението на ОС-Враца за откриване на производството по несъстоятелност не е възможно длъжникът чрез своите действия да се разпореди със своето имущество по начин увреждащ един или друг кредитор,както и не е възможно един или друг кредитор след тази дата да иска вписване на обезпечителни мерки за принудително удовлетворяване от имуществото на длъжника по реда на ЗОЗ и същият да се ползва от привилегията по чл.722,ал.1,т.1 от ТЗ.

    Безспорно е установено от представените доказателства,че вписването на постановлението,издадено от публичен изпълнител,за налагане на обезпечителни мерки -запор,е извършено след откриване на производството по несъстоятелност.

    С оглед горното ,съдът приема,че възражението следва да се остави без уважение.

    С оглед горното и на основание чл.692,ал.1 ТЗ съдът следва да одобри списъка.

    Така мотивиран ВРАЧАНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД

 

                       О П Р Е Д Е Л И :

     

    ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ входираното на 28.11.2017 год. с вх.№9390 в съда възражение от НАЦИОНАЛНА АГЕНИЦЯ ЗА ПРИХОДИТЕ, гр.София , ул.***,представлявана от  В.П. срещу обявения в Търговския регистър,под №20171120131951,по партидата на“***” ООД, ЕИК: **** със седалище и адрес на управление: гр.Враца Списък на приети предявени вземания на кредитори на дружеството,предявени в срока по чл.685,ал.1 от ТЗ, относно включените в списъка на служебно приетите вземания публични вземания в общ размер на 730.10 лв.-лихви за данъци и задължителни осигурителни вноски с поредност на удовлетворяване на публични вземания по чл.722,ал.1,т.6 от ТЗ.

      ОДОБРЯВА обявените в Търговския регистър,под №20171120131951,по партидата на“***” ООД, ЕИК: **** със седалище и адрес на управление: гр.Враца. ж.к."***", **** , представлявано от управителя А.С.Г.:

    1.Списък на приети предявени вземания на кредитори на дружеството,предявени в срока по чл.685,ал.1 от ТЗ.

    2.Списък на служебно приетите вземания по чл.687 от ТЗ.

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО да се впише в нарочната книга по чл.634в,ал.1 от ТЗ и се ОБЯВИ в Търговския регистър.

ДЕЛОТО ДА СЕ ДОКЛАДВА за постановяване на решение по чл.710 ТЗ ако до изтичане на един месец от обявяване на определението в ТР не се предложи план за оздравяване.    

     ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е ОКОНЧАТЕЛНО.

     

 

                           СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: