Решение по дело №376/2018 на Районен съд - Балчик

Номер на акта: 122
Дата: 6 ноември 2019 г. (в сила от 28 януари 2020 г.)
Съдия: Галин Христов Георгиев
Дело: 20183210200376
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

     Р Е Ш Е Н И Е

                №…..

                                                        ГР.БАЛЧИК,06.11.2019  г.

 

                                        В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

БАЛЧИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателен състав, в публично съдебно заседание на девети октомври през две хиляди и деветнадесета година,   в състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:ГАЛИН ГЕОРГИЕВ

    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.

                                                                                                      2.

 

при секретаря: ДЕСИСЛАВА ДИМИТРОВА

и в присъствието на прокурора: БЕЗ

 

като разгледа докладваното от Председателя  АНХД376 по описа за 2018 год. на БРС, за да се произнесе взе предвид следното:................................................…

 

                Производството е образувано по предявена жалба от А.И.А.,ЕГН********** ***,чрез адвокат Е.Ф. *** и съдебен адрес ***,партер,срещу наказателно постановление №17-3394-000300 от 25.10.2018г.на Началника на РУ на МВР-Албена,с правно основание в разпоредбата на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Жалбата е подадена,чрез административно-наказващия орган и е постъпила,в Районен съд-Балчик,с Рег.№4568 на 03.12.2018год. Образувано е АНХД№376/2018по описа на БРС.

А. твърди в жалбата си,че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно.Твърди,че самото процесно наказателно постановление е нищожно,тъй като е издадено от некомпетентен орган.

 Твърди,че наказателното постановление е незаконосъобразно и постановено при неизяснена фактическа обстановка и допуснати съществени процесуални нарушения.

 Със жалбата си,А. моли съда да прогласи нищожността на процесното наказателно постановление или по евентуалност да отмени изцяло наказателното постановление,като незаконосъобразно.

Редовно призован, жалбоподателят не се явява в съдебното заседание на лично.Представлява се от процесуален представител-адв.Е.Ф. ***,редовно упълномощена.С писмено становище с Рег.№352 от 30.01.2019год.процесуалният представител заявява,че желае да се даде ход на делото в нейно отсъствие и изразява становище ,че поддържа жалбата.Представя и писмени доказателства относно датата на изпращане на жалбата.Жалбоподателят,чрез  своя процесуален представител прави искане за  събиране на писмени доказателства.

В съдебно заседание от 08.08.2019год.процесуалният представител се явява в съдебно заседание.

Възиваемата страна, редовно призована не се представлява в съдебно заседание. Не изразява становище по делото.

По делото,като свидетел е разпитан М.Т.К.-актосъставител.

 По искане на защитата на жалбоподателя,са събрани писмени доказателства.

Съдът след преценка на събраните писмени и гласни доказателства,прие за установена следната фактическа обстановка :

            Жалбоподателят е водач на МПС.

На 09.09.2017год.,А. управлявал лек автомобил марка”Волво В 40” с Рег.№ТХ****МХ в КК”Албена”,Балчишка община,като при движение по платното за движение в „Горна зона”,в посока от РУ на МВР-Албена,към хотел”Орхидея”.

При това управление на автомобила,водачът му използвал несъобразена скорост със пътните условия и релефа на пътя,в резултат на което,след ляв завой удря паркиран в дясно лек автомобил,марка „Рено Меган” с Рег.№*****,който от своя страна удря стоящия пред него лек автомобил,марка „Шкода” с Рег.№****,в последствие на което този автомобил се придвижва напрев и удря паркирания пред него лек автомобил марка „Нисан” с Рег.№****.

            С това си поведение,А.А. предизвиква пътно транспортно произшествие със значителни материални щети.Водачът не изпълнява задължението си да остане на място и напуска местопроизшествието,без да уведоми службите за контрол.

При идентифицирането му,се оказва,че жалбоподателя,като водач е управлявал лекия автомобил със изтекъл срок на АУАН№Г162205.

            На 09.09.2017год.свидетелят М.К. съставя Акт за установяване на административно нарушение,препис от който е връчен на жалбоподателя,който от своя страна е вписал в него ,че няма възражения.

            По повод на случилото се е образувано Досъдебно производство №141/2017 по описа на Ру на МВР-Албена,образувано за престъпление по чл.343 ал.1б.А във вр.чл.342 ал.1 от НК.

Досъдебното производство е прекратено с Постановление от 16.05.2018год.на наблюдаващия прокурор при Районна прокуратура-Балчик,на основание чл.24 ал.1т.1 от НПК.С постановлението е разпоредено търсене на админисративно-наказателна отговорност на жалбоподателя,като виновен водач.

Въз основа на постановлението на Районна прокуратура-Балчик и образуваната административно-наказателна преписка,административно-наказващия орган издава наказателно постановление№17-3339-000300 на 25.10.2018год.с което приема,че жалбоподателя е допуснал три административни нарушения,съответно:

-по чл.20 ал.2 от ЗДвП

-по чл.123 ал.1т.3 от ЗДвП

-по чл.157 ал.6 от ЗДвП

За тези три административни нарушения,административно наказващия орган е наложил следните санкции:

-за нарушението по чл.20 ал.2 от ЗДвП- на основание чл.179 ал.2пр.1 от ЗДвП-ГЛОБА в размер на 200 лв.

-за нарушението по чл.123 ал.1т.3 от ЗДвП-на основание чл.175 ал.1т.5 от ЗДвП-ГЛОБА в размер на 200 лева и ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО НА УПРАВЛЕНИЕ НА МПС за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

-за нарушението по чл.157 ал.6 от ЗДвП-на основание чл.185 от ЗДвП-ГЛОБА в размер на 20 лева.

            Гореизложената фактическа обстановка се установява от показанията на разпитания свидетел Т.Х.и писмените доказателства.

При така установената фактическа обстановка,въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление, по отношение на законосъобразността, обосноваността и правилността му, съдът прави следните правни изводи:

По допустимостта на жалбата :

Жалбата е депозирана в срок-наказателното постановление е връчено на 12.11.2018г. на А.. Жалбата е получена в деловодството на възиваемата страна с вх.№339400-3919 от 22.11.2018г.Жалбата е подадена по пощата и видно от заверените копия от касов бон за заплащане на  пощенска пратка,това е станало на 19.11.2018год. Жалбата е подадена в законоустановения седемдневен срок от съобщението и е процесуално допустима и е приета за разглеждане.

Относно компетентността на административно-наказващия орган:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган-Началника на РУ на МВР-Албена,упълномощен с това правомощие,съгласно заповед№8121з-515 от 14.05.2018г.

            Относно материално-правната и процесуална законосъобразност и обоснованост на обжалваното наказателно постановление.

            Първото основно твърдение в жалбата на жалбоподателя е,че пътищата в КК”Албена” не са пътища за обществено ползване и по отношение на тях не се прилага ЗДвП.

В чл.1 от ЗДвП е посочено, че този закон урежда правилата за движение по пътищата, отворени за обществено ползване, изискванията към пътните превозни средства за участие в движението по тези пътища, изискванията за правоспособност на водачите на пътните превозни средства, правата и задълженията на участниците в движението и на съответните служби и длъжностни лица, както и принудителните мерки, които се прилагат, и наказанията за нарушаване на разпоредбите на този закон и на издадените въз основа на него нормативни актове.

Съгласно дефиницията в чл.2 ал.1 от ЗДвП отворен за  обществено ползване е всеки път, условията за използване на който са еднакви за всички участници в движението. Освен това пътищата които не са отворени за обществено ползване се обозначават като такива. В чл.2 ал.2 от ЗДвП всеки има право да се движи по пътищата, отворени за обществено ползване, като спазва установените правила за движение. В чл.2 ал.3 от ЗДвП изрично е разписано, че ЗДвП се прилага и за пътищата, които не са отворени за обществено ползване, освен ако с други правни разпоредби или от собственика или администрацията, управляваща пътя, е определено друго.

Съдът съобразява,че фактът,че е налице собственост на ”Албена”АД,над терена на който е разположен КК”Албена”,не води до категоричния извод,че всички пътища,разположени на територията на КК”Албена” са пътища,които не са отворени за обществено ползване Компетентността на органите за контрол по ЗДвП,се разпростира според съда и върху пътищата,които са разположени в КК”Албена”.На следващо място административно-наказващия орган е действал по разпореждане на Районна прокуратура-Балчик.

            Второто основно твърдение в жалбата е ,че наказателното постановление е изготвено след изтичане на преклузивния шестмесечен давностен срок,след изготвяне на АУАН.

            Съдът съобрази следното:

АУАН е съставен на 09.09.2017год.,а наказателното постановление е издадено на 25.10.2018год.т.е. след повече от шест месеца.Независимо от формално изтеклия шестмесечен срок,съдът счита,че в конкретния случай няма нарушение на разпоредбата на чл.34 ал.3 от ЗАНН.Съдът съобразява,че по конкретния повод е имало образувано досъдебно производство,което е прекратено с постановление на Районна прокуратура-Балчик от 16.05.2018год.Според съда срокът по чл.34 ал.3 от ЗАНН следва да тече след постановяване на крайния акт по досъдебното производство,в този случай постановление за прекратяване на досъдебното производство.С оглед на това обстоятелство,съдът приема,че процесното обжалвано наказателно постановление е изготвено в срока по чл.34 ал.3 от ЗАНН.

При анализа на процесното наказателно постановление,съдът не констатира допуснати съществени процесуални нарушения,които да са ограничили правото на защита на жалбоподателя,до степен на опорочаване на наказателното постановление,водещо до неговата незаконосъобразност.

            Според настоящия съдебен състав,наложените административни наказания са достатъчни по размер и са съобразени със принципа на справедливост,като административно-наказващия орган правилно е преценил тежестта на конкретното ПТП,което ес множество автомобили при движение със несъобразена скорост.

С оглед изложеното,съдът приема,че процесното обжалвано наказателно постановление не е нищожно нито е незаконосъобразно.

Процесното наказателно постановление е законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено изцяло.

            Водим от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН съдът

           

 

                                                Р     Е     Ш     И     :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло  наказателно постановление №17-3394-000300 от 25.10.2018г.на Началника на РУ на МВР-Албена,с което за констатирани на 09.09.2017г.в 02:20ч.в КК”Албена”,при движение в пътното платно в „Горна зона” в посока от РУ на МВР-Албена към хотел”Орхидея”,Балчишка община Добричка област,при управление на лек автомобил марка „Волво В40”  с рег.№ТХ****МХ,административни нарушения на  чл.20 ал.2 от ЗДвП,на чл.123 ал.1т.3 от ЗДвП и на чл.157 ал.6 от ЗДвП,са наложени,на А.И.А., ЕГН********** ***,са наложени административни наказания,както следва:

-за нарушението по чл.20 ал.2 от ЗДвП- на основание чл.179 ал.2пр.1 от ЗДвП-ГЛОБА в размер на 200 лв.(двеста лева)

-за нарушението по чл.123 ал.1т.3 от ЗДвП-на основание чл.175 ал.1т.5 от ЗДвП-ГЛОБА в размер на 200 лева(двеста лева) и ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО НА УПРАВЛЕНИЕ НА МПС за срок от ШЕСТ МЕСЕЦА.

-за нарушението по чл.157 ал.6 от ЗДвП-на основание чл.185 от ЗДвП-ГЛОБА в размер на 20 лева.(двадесет лева),като законосъобразно.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-Добрич в четиринадесет дневен срок от съобщението му до страните.

 

 

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ :