Решение по дело №8412/2011 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 2400
Дата: 27 декември 2011 г. (в сила от 17 януари 2014 г.)
Съдия: Виржиния Константинова Караджова
Дело: 20114520108412
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 октомври 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                      Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                  2400

                                          гр. Русе , 27.12.2011 г.

 

                                          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Русенски районен съд IV граждански състав

в публично заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди и единадесета година в състав :

                                                         Председател : Виржиния Караджова

 

 

при секретаря В.Ж.

в присъствието на прокурора …………………………….

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело

8412 по описа за 2011 г. , за да се произнесе , взе предвид следното :

         Предявен е иск с правно основание чл. 2 ал.1 т.2 от ЗОДВПГ .

Ищецът Н.Б.Р. твърди , че през 2004 г. срещу него било образувано Дознание № 501 по описа на РДВР , по което той бил привлечен като обвиняем по обвинение за държане на две ловни пушки , без да има надлежно разрешение . Обвинението се базирало на факта , че срокът на разрешението , което притежавал за това оръжие , бил изтекъл през м.март 2003 г. Ищецът бил в забава относно подаването на заявление за подновяване на разрешението , поради необходимост от набавяне на всички необходими документи . Твърди , че наказателното производство срещу него било образувано вече след като разрешителното му било подновено / продължено / . В хода на разследването се събрали  доказателства , от които се установило , че по-голямата част от забавата не била по негова вина и че издаденото / продълженото / впоследствие разрешение за оръжията има обратно действие .

Независимо от така установените обстоятелства , дознанието приключи със заключително постановление от 10.02.2005 г. за извършено престъпление по чл.339 ал.1 от НК и с мнение за повдигане на обвинение и за предаване на ищеца на съд .

На 25.02.2005 г. РРП внесла обвинителен акт срещу ищеца , за това , че в периода 31.03.2003 г. – 09.09.2004 г. , в гр.Русе , държал огнестрелни оръжия – нарезна ловна карабина модел “RODOPA-BLAZER” с калибър 30-06 SТ с фабр. № R/А 0019 и гладкоцевна пушка “ИЖ 18”, кат. 410, с фабр. № К 08754, без да има надлежно разрешение за това – престъпление по чл. 339 ал. 1 НК . В тази връзка било образувано НОХД № 635 / 2005 г. по описа на РРС , по което на 07.04.2005 г. била постановена оправдателна присъда . В мотивите си съдът приел , че забавянето в издаването на разрешението се дължи в по-голяма степен на прекомерната натовареност на служба КОС при РДВР-Русе , че издаденото през 2004 г. разрешение е за тригодишен срок , считан от момента на изтичане на предходното разрешение и поради това от субективна страна не е налице пряк умисъл за извършване на престъпление по чл.339 ал.1 от НК , както и че забавянето от Р. , макар и формално да осъществява признаците на състава , има явно незначителна обществена опасност . Срещу съдебния акт бил внесен протест от РОП и образувано ВНОХД № 264 / 2005 г. по описа на РОС . С присъда № 264 от 29.09.2005 г. ищецът бил признат за виновен в извършването на престъпление по чл.339 ал. 1 от НК и му било  наложено наказание “ пробация ” за срок от 6 месеца , като било  постановено и отнемане на огнестрелните оръжия .

С влязло в сила решение по КНОХД № 1117 / 2005 г. по описа на ВКС осъдителната присъда на РОС била отменена изцяло .

Ищецът сочи , че незаконните действия спрямо него по смисъла на чл.2 ал.1 т.2 от ЗОДОВ са извършени , както от дознателя , така и от съответните прокурори от РРП и РОП и от тях той търпи морални вреди , изразяващи се в накърняване на името и достойнството му , създаване за продължително време на психологически и социален дискомфорт , свързан с неблагоприятните за него последици от водените наказателни производства . Отнемане на оръжието за периода 19.01.2005 г. – 11.2006 г. го лишило от възможността пълноценно да участвам в ловния живот . Фактът на повдигнато и водено срещу него  наказателно производство станал публично известен на най-малко 1500 ловци в гр.Русе , включително и поради публикация в местния печат. Поради повдигнатото му обвинение , ищецът се оттеглил и от заеманата от него позиция на Председател на Ловно-рибарска дружина – с.... . Счита , че изложените факти ангажират отговорността на ответника да му заплати обезщетение за претърпените от него вреди от незаконното обвинение за престъпление от общ характер и претендира такова в размер на 15 000 лв. , ведно със законната лихва от 30.05.2006 г. , както и направените по делото разноски.

Ответникът оспорва иска . Счита , че част от сочените от ищеца неимуществени вреди не са в пряка връзка с повдигнатото обвинение , тъй като не се касае за отстраняване от длъжност по искане на прокуратурата или друг орган да е действал при условията на обвързана компетентност . Наведени са доводи за съпричиняване на вредоносния резултат. Оспорва се размера на търсеното обезщетение .

След преценка на събраните по делото доказателства , съдът приема за установено следното :

По делото няма спор , че срещу ищеца било образувано Дознание № 501 / 2004 г. по описа на РДВР- Русе , по което Н.Р. бил привлечен като обвиняем по обвинение за държане на два броя ловни пушки , без да има надлежно разрешение за тях . Обвинението се базирало на факта , че срокът на разрешението , което притежавал за това оръжие , бил изтекъл през м.март 2003 г. Дознанието приключило със заключително постановление от 10.02.2005 г. за извършено престъпление по чл.339 ал.1 от НК и с мнение за повдигане на обвинение и за предаване на ищеца на съд . На 25.02.2005 г. РРП внесла обвинителен акт срещу Н.Р. , за това , че в периода 31.03.2003 г. – 09.09.2004 г. ( когато се снабдил с нужния  документ ) държал две огнестрелни оръжия – нарезна ловна карабина модел “RODOPA-BLAZER” с калибър 30-06 SТ с фабр. № R/А 0019 и гладкоцевна пушка “ИЖ 18”, кат. 410, с фабр. № К 08754 , без да има надлежно разрешение за това – престъпление по чл. 339 ал. 1 . В тази връзка било образувано НОХД № 635 / 2005 г. по описа на РРС , по което на 07.04.2005 г. била постановена оправдателна присъда . В мотивите си съдът приел , че забавянето в издаването на разрешението се дължи в по-голяма степен на прекомерната натовареност на служба КОС при РДВР-Русе , че издаденото през 2004 г. разрешение е за тригодишен срок, считан от момента на изтичане на предходното разрешение и поради това от субективна страна не е налице пряк умисъл за извършване на престъпление по чл.339 ал.1 от НК , както и че забавянето от страна на лицето , макар и формално да осъществява признаците на състава , има явно незначителна обществена опасност . Срещу съдебния акт бил внесен протест от РОП и образувано ВНОХД № 264 / 2005 г. по описа на РОС . С Присъда № 264 от 29.09.2005 г. ищецът бил признат за виновен в извършването на престъпление по чл.339 ал. 1 от НК и му било  наложено наказание “ пробация ” за срок от 6 месеца , като било  постановено и отнемане на огнестрелните оръжия .

С влязло в сила Решение № 481 от 30.05.2006 г. , постановено по КНОХД № 1117 / 2005 г. по описа на ВКС , Н.Р. бил оправдан по обвинението по чл.339 ал.1 от НК .

По делото не се спори , че към 2004 г. ищецът заемал длъжността Председател на Ловно –рибарска дружина – с.... , както и относно обстоятелството , че след започване на наказателното производство лицето се оттеглило от този пост .  В този смисъл са и показанията на разпитаните свидетели – Р.Я. , познат на Н.Р. , и Р.Р. , бивша съпруга . Двамата установяват , че ищецът участвал активно в ловното движение в рамките на региона . Същият бил дългогодишен ловец , с много контакти в тези среди . Свидетелите сочат , че Р. тежко преживял факта , че срещу него е заведено наказателно производство . Чувствал се унизен . Станал нервен , напрегнат и се затворил в себе си . Обстоятелството , че не може да носи оръжие  създало у него силен дискомфорт . Бившата съпруга сочи , че ловът е част от живота на Н.Р. . Тази негова страст намерила отражение и в семейния им живот . Ищецът възпитавал децата им в отговорност и грижа за животните , споделял с тях и съпругата си преживяванията от всеки лов . Приготвянето и прибирането на оръжието било изпълнявано като ритуал в техния дом . Ищецът се чувствал щастлив при ловуването . Р.Я. установява , че през есента на 2005 г. поканил два пъти Н.Р. на лов . Същият го придружил , но не можел да участва пълноценно в мероприятието , тъй като вече имал забрана да носи оръжие . Р.Р. свидетелства , че тогава съпругът й се почувствал много унизен . Обстоятелството , че в ловните среди и техните близки и познати знаят за заведеното срещу него наказателно дело , травмирало психически ищеца . Свидетелката сочи , че в дружината трудно приемали факта , че срещу председателя им е повдигнато обвинение . Това мотивирало Н.Р. да се оттегли сам от поста , за да не бъде отстранен . Впоследствие ищецът станал член на ловната дружина на с..... Св.Р.Я. установява , че прочел публикацията във в-к ” ... ” ( приложена към исковата молба ) по повод наказателното производство по чл.339 т.1 от НК . Едва впоследствие лицето разбрало за кого се отнася написаното . Р.Я. уточнява , че по време на ловния сезон 15.08.-31.01. , на лов се излиза почивните дни и рядко в сряда . Р.Р. установява , че бившият й съпруг ловувал в събота и неделя . Същата свидетелства , че ищецът се почувствал емоционално по-добре едва след постановяване на решението на ВКС .

При тази фактическа обстановка , съдът прави следните правни изводи :

Предявеният иск е с правно основание чл.2 ал.1 т.2 от ЗОДОВ и се цели ангажиране отговорността на държавата за вреди , причинени на ищеца от дейност на Прокуратурата . 

По делото се установява , че с влязла в сила присъда по НОХД № 635 / 2005 г. по описа на РРС , Н.Р. е бил признат за невинен в това , че в периода 31.03.2003 г. – 09.09.2004 г. държал две огнестрелни оръжия , без да има надлежно разрешение за това – престъпление по чл. 339 ал. 1 . При тези данни налице е хипотезата на чл.2 ал.1 т.2 от ЗОДОВ – ищецът е бил обвинен в извършване на престъпление и с влязла в сила присъда е оправдан . Има основание да се ангажира отговорността на държавата за причинените вреди .

Съгласно чл. 4 от , държавата отговаря за всички имуществени или неимуществени вреди , които са пряка и непосредствена последица от увреждането , независимо от това дали са причинени виновно от длъжностното лице . От събраните в настоящото производство гласни доказателства се установява , че  Н.Р. тежко преживял факта , че срещу него е заведено наказателно производство . Чувствал се унизен . Станал нервен , напрегнат и се затворил в себе си . Обстоятелството , че е дългогодишен ловец , а не може да носи оръжие , създало у него силен дискомфорт . Без значение е фактът , че през есента на 2005 г. Н.Р. два пъти e придружил свой познат при лов . След като същият не е могъл да извършва нито една от дейностите по ловуване , визирани в чл.43 от ЗЛОД , налице е ограничаване на правото му на лов за времето 19.01.-31.01.2005 г. и 15.08.-31.01.2006 г. Обстоятелството , че в ловните среди и негови близки и познати знаят за заведеното  наказателно дело , допълнително травмирало психически Н.Р. . Същият възстановил душевното си равновесие едва след постановяване на Решение № 481 от 30.05.2006 г. по КНОХД № 1117 / 2005 г. по описа на ВКС . С оглед тези констатации , съдът намира , че са налице предпоставки да се приеме , че лицето е търпяло неимуществени вреди във връзка с водената срещу него наказателна процедура .

Ответникът е направил възражение за съпричиняване на вредоносния резултат . Съдът намира , че доказателствата по делото не могат да обосноват такъв извод . Видно от приложеното НОХД № 635 / 2005 г. по описа на РРС , към момента на постановяване на заключителното постановление по Дознание № 501 / 2004 г. на 10.02.2005 г. , ищецът вече е бил снабден с нужния документ ( 09.09.2004 г. ) . При това положение съдът счита , че не са налице предпоставките на чл.5 от ЗОДОВ . Основателен се явява доводът на ответника , че публикациите в пресата и обстоятелството , че ищецът по свое усмотрение е подал оставка като председател на ловната дружина , не са в пряка и непосредствена връзка с увреждането . Недоказани остават твърденията на Н.Р. , че е бил ограничен да носи оръжие включително до м.ноември 2006 г. Съдът намира , че в писмената защита ищецът е навел нови доводи за претърпени вреди – относно продължителността на периода , през който е бил обвиняем . Такива твърдения липсват по исковата молба , поради което и не следва да се вземат предвид при определяне размера на  търсеното обезщетение .     

С оглед изложеното съдът намира , че претърпените от ищеца неимуществени вреди от воденото срещу него наказателно производство   и негативните преживявания на лицето във връзка с това , включително и невъзможността да упражнява хобито си през определен период от време , следва да бъдат обезщетени , като се изхожда от общия критерий на чл. 52 от ЗЗД за справедливост. Съдът счита , че следва да присъди в полза на Н.Р. сумата от 2 500 лв. В останалата част искът трябва да се отхвърли , като неоснователен . Сумата се дължи със законната лихва , считано от 30.05.2006 г. до окончателното плащане . В тежест на ответника са  доказаните разноските по делото .

По изложените съображения , съдът

 

                   Р   Е   Ш   И   :

 

ОСЪЖДА ПРОКУРАТУРАТА  на Република България – гр. София да заплати на Н.Б.Р. , ЕГН ********** *** , със съдебен адрес : гр. София , бул. ” Васил Левски ” № 1 Б , ет.3 , ап. 22 , адвокатско сдружение ” Г. и Д. ” , чрез адв. Й.Г. от САК , на основание чл. 2 ал.1 т. 2 от ЗОДОВ , обезщетение за претърпени неимуществени вреди във връзка с водено срещу него наказателно производство , приключило с оправдателна присъда по НОХД № 635 / 2005 г. по описа на РРС , в размер на 2 500 лв. , заедно със законната лихва върху нея , считано от 30.05.2006 г.  до окончателното плащане , както и 10 лв. – разноски за производството .

ОТХВЪРЛЯ иска за заплащане на обезщетение за неимуществени вреди над 2 500 лв. до 15 000 лв. , като неоснователен .

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Русенски окръжен съд в 2-седмичен срок от връчването му на страните .

 

 

 

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ : /п/