Решение по дело №62/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 135
Дата: 11 май 2023 г. (в сила от 11 май 2023 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20237080700062
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 135

 

гр. Враца,  11.05.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 11.04.2023 г. /единадесети април две хиляди  двадесет и трета  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

                       КРАСИМИР ГЕОРГИЕВ

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 62 по описа на АдмС – Враца за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, във вр. чл. 63в от ЗАНН.

           Образувано е по касационна жалба на К.В.М. ***, депозирана чрез адв. Ц.С., против Решение № 3 от 03.01.2023 г., постановено по АНД № 971 по описа на Районен съд – Враца за 2022 г. С оспореното решение е потвърдено НП № 22-0967-000825/06.06.2022 г., издадено от Началник Група в ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“ Враца, с което на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 750,00 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца, за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП.

В касационната жалба са развити подробни съображения за неправилност на обжалваното решение, като постановено в нарушение на материалния и процесуалния закон, включително поради необоснованост. Поддържат се изложените и в първоинстанционната жалба аргументи, че касаторът е лице със 100% ТНР от ТЕЛК, без чужда помощ и полага ежедневна грижа за родителите си, които също са със 100% ТНР, но с чужда помощ и лишаването от правоуправление би го затруднило да ги обслужва. Твърди се, че неправилно АНО, а в последствие и първостепенния съд не са приложили разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН за маловажност на случая, тъй като всички обстоятелства, характеризиращи деянието, преценени в тяхната съвкупност и взаимна връзка, разкриват значително по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с останалите нарушение от този вид. Иска се отмяна на решението и отмяна на потвърденото с него НП.

Ответникът, Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Враца, редовно призован не се представлява в с.з. и не взема становище по касационата жалба. С депозирана на 10.04.2023 г. молба е приложено заверено копие от Протокол за използване на АТСС от 21.05.2022 г.

 Участващият по делото прокурор от ОП - Враца дава заключение за допустимост, но неоснователност на касационната жалба, а решението намира за правилно и  отправя искане да остане в сила.

Административен съд - Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима. Разгледана  по  същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

От данните по делото се установява, че административнонаказателната отговорност на касатора е ангажирана за това, че на 21.05.2022 г. в 20:46 часа в гр. Враца по ул. „Илинден“ до бензиностанция „Делукс“, с посока на движение към бул „Васил Кънчов“, управлява собствения си лек автомобил Фолксваген Пасат с рег. № ***, със скорост от 108 км/ч при максимално допустима за населено място – 50 км/ч, като след приспаднат толеларнс за наказуемо е прието превишение от 55 км/ч. Нарушението е установено със система за мобилен видеоконтрол TFR1-М с фабричен № 611, във видеоклип № 18475, показан и видян от водача, с дата, точен час и GPS координати. За констатираното е съставен АУАН серия GA, № 588888 от 21.05.2022 г., а впоследствие е издадено НП № 22-0967-000825/06.06.2022 г. от Началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Враца, с което на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП на водача и настоящ касатор е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 750,00 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

За да потвърди НП районният съд е приел, че АУАН е съставен и НП издадено от материално и териториално компетентни органи, съдържат предвидените в закона задължителни реквизити, при липса на допуснати съществени процесуални нарушения. Нарушението е надлежно индивидуализирано, с вярна правна квалификация и правилно приложена санкционна разпоредба, съобразно правилото на чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП. Установено е с мобилна система за видеоконтрол на нарушенията на правилата за движение, която е преминала техническа проверка и към датата на нарушението – 21.05.2022 г. е била в изправност. Обсъден е и институтът за маловажен случай по чл. 28 от ЗАНН и е прието, че не са налице предпоставките за приложението му.

Решението е валидно и допустимо, постановено в съответствие с доказателствата и при правилно приложение на материалния закон. Наведените с касационната жалба доводи за противното са неоснователни.

Изводите на въззивния съд относно компетентността на органа, липсата на съществени процесуални нарушения и правилното приложение на материалния закон при издаването на санкционния акт се споделят напълно от касационната инстанция и за процесуална икономия не следва да бъдат преповтаряни.

Противно на изложеното в жалбата, съдът е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, и не е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила.

Фактическите констатации на районния съд са направени след анализ на свидетелските показания, събрани в хода на съдебното следствие и съдържащите се в преписката писмени доказателства, приобщени към доказателствените материали по делото по реда на чл. 283 от НПК, вр. чл. 84 от ЗАНН. Вътрешното си убеждение съдът е формирал без логически противоречия и без да изкривява техния истински смисъл и значение. Наличната доказателствена маса, е била достатъчна за изграждането на несъмнени и категорични изводи за деятелността на касатора. Съгласно чл. 189, ал. 2 от ЗДвП, редовно съставените актове по този закон имат доказателствена сила до доказване на противното. Така установената от специалния закон доказателствена сила на редовно съставените АУАН, действително не е обвързваща за съда, поради което във фазата на съдебно оспорване АУАН се цени наред с всички останали събрани по делото доказателства. При положение обаче, че другите събрани по делото доказателства, не само не внасят съмнение относно описаната в АУАН фактическа обстановка, а напротив – потвърждават същата, правилно решаващият съд я е приел за установена по несъмнен и безспорен начин.

Осъществения фактическият състав на посочената в електронния фиш законова норма на чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП е основание за реализирането на административно-наказателната отговорност, установена в същата разпоредба. Извършена е правилна квалификация на деянието и е наложено съответното за извършеното нарушение наказание, а именно: за превишаване над 50 км/ч - с глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да се управлява МПС, като за всеки следващи 5 км/ч превишаване над 50 км/ч глобата се увеличава с 50 лв. В случая превишението на максимално разрешената за движение в населено място скорост е с 55 км/ч.

Индивидуализираното нарушение на ЗДвП не се отличава от останалите от същия вид и не може да се приеме за маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, каквито възражения са изложени във въззивната и в касационната жалба. Поддържаната теза, че извършителят на нарушението е лице със 100% ТНР, не оправдава деянието му, а точно обратното, в по-голяма степен го задължава за спазва правилата за движение. В случая е налице повишена степен на обществена опасност на деянието, като се има предвид, че превишаването на разрешената скорост, особено в такива големи стойности, е сред основните причини за пътния травматизъм и в този смисъл пряко засяга безопасността, здравето и живота, както на нарушителя, така и на останалите участници в движението. Тази степен на обществена опасност изключва приложението на чл. 28 от ЗАНН, както правилно е приел РС, независимо дали нарушението е за първи път.

Достигайки до тези изводи и приемайки оспореният пред него санкционен акт за законосъобразен, въззивният съд не е допуснал нарушение на материалния закон и е постановил правилен съдебен акт.

Освен монографията в жалбата, за правомощията на районния и административния съд, указанията по прилагането на закона от тези съдилища, както и относно приложението на чл. 28 от ЗАНН, бранейки се предимно с бланкетни доводи за процесуална незаконосъобразност и необосновани твърдения за материална незаконосъобразност, базирани на превратно тълкуване на закона, нито пред въззивната, нито пред касационната инстанция касаторът е посочил и представил каквито и да било доказателства, оборващи констатациите в НП, оттам и изводите на районния съд. Това, че е недоволен от санкционния акт и счита същия за незаконосъобразен, съдът намира за защитна теза, израз на упражненото право на защита, а не релевантен към случая факт.

Гореизложеното обосновава заключение за правилност на изводите на въззивната инстанция, които след проведено процесуално законосъобразно съдебно производство са мотивирали потвърждаването на процесното НП с валидно, допустимо и съответно на приложимия материален закон решение, което следва да бъде оставено в сила, а жалбата против него се явява неоснователна.

От страните по делото не са претендирани разноски, поради което съдът се освобождава от произнасяне по този въпрос.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН    Административен съд  - Враца

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 3 от 03.01.2023 г., постановено по АНД № 971 по описа на Районен съд – Враца за 2022 г., с което е потвърдено НП № 22-0967-000825/06.06.2022 г., издадено от Началник Група в ОДМВР – Враца, сектор „Пътна полиция“ Враца.

 

Решението  е  окончателно и  не  подлежи на обжалване и протест.

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

          2.