Определение по дело №6065/2013 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 2684
Дата: 24 септември 2014 г.
Съдия: Веселина Косева Мишова
Дело: 20135530106065
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 декември 2013 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

        СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, VІІ граждански състав,  в закрито заседание на 24 септември 2014 година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: В. МИШОВА

                     ЧЛЕНОВЕ:

 

при секретаря …………………………………………………. и с участието на прокурор ………………………………………………………като разгледа  докладваното……. от съдията МИШОВА………………. гр. дело № 6065  по описа за 2013 година.

 

       Производството по делото е образувано по искова молба от Т.Г.А. срещу К.П.К. и П.А.С. за делба. С решение от 23.07.2014 г. съдът е допуснал посоченитге в исковата молба имоти до делба. Срещу решението е постъпила въззивна жалба от ответника К.П.К. чрез процесуалния му представител адв. А.Ч.. По делото е постъпило и искане по чл.250 ГПК – за допълване на решението. В хода на администрирането на въззивната жалба и на искането за допълване на решението съдът е констатирал, че адв. А.Ч., от чието име са изготвени посочената жалба и искане, е употребил обидни по отношение на съда думи и изрази. Затова с определение от 3 септември 2014 г. съдът му е наложил глоба на основание чл. 89, т.1, предл. първо ГПК – за обида на съда. Със заявление от 16.09.2014 г. глобеното лице иска отмяна на наложената глоба.

                       Съдът намира, че искането е неоснователно.

                       Съгласно чл.92, ал.2 ГПК съдът, който е наложил глобата, може да я отмени, ако признае изложените причини за уважителни. В случая не се сочат никакви причини, а точно обратното – глобеното лице изрично заявява, че стои зад думите си. Неоснователно счита, че посочените изрично в определението от 03.09.2014 г. изрази не са обидни. Всички те са унизителни за достойнството на съда от гледна точка на господстващия морал езикови изрази и съждения, отразяват отрицателни качества на съдията и изразяват по недопустим начин отрицателна оценка на действията на съда. Тези изрази съдържат внушения на недоверие към съда и в независимостта и безпристрастността на съдиите.

                        Неоснователно глобеното лице счита, че съдът няма правото да глобява за изрази във въззивна жалба, тъй като глоби по чл.89 се налагали за нарушения при разглеждането на делото, както и че няма право да глобява адвокат, на който според разпоредбата на чл.29 ЗАдв се дължи уважение като на съдия, а глобяването било израз на неуважение. Употребата на обидни думи и изрази съставлява нарушението по  чл. 89, т. 3 , за което съдът налага глоба на всеки един от участниците в процеса. Те (участниците – страни, пълномощници, свидетели и вещи лица) трябва да реализират правата си по начин и в езикова форма, изключващи каквато и да е употреба (устно или писмено) на изрази на неуважително и обидно отношение не само към конкретен съдия, но и въобще към съда като правораздавателен орган и към останалите участници в процеса.

                         С оглед на тези съображения заявлението следва да бъде отхвърлено.

 

                        Воден от горните мотиви, съдът

 

О      П       Р       Е       Д       Е       Л       И:

 

                     ОТХВЪРЛЯ искането на А.Ч. – адвокат, процесуален представител на ответника по делото К.П.К., за отмяна на наложената му по чл.89, т.1, предл. първо ГПК глоба в размер на 100 лв. за това, че е употребил във въззивната жалба  срещу постановеното по посоченото дело решение и в искане по чл.250 ГПКза допълване на решението, обидни за съда думи и изрази, като неоснователна.

 

                     Определението може да бъде обжалвано пред Старозагорския окръжен съд в  едноседмичен срок от връчването му.

 

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: