Определение по дело №12212/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 275033
Дата: 18 октомври 2021 г.
Съдия: Емилия Вергилова Александрова
Дело: 20201100512212
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

Гр. София 18.10.2021 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ – БРАЧНИ СЪСТАВИ, І въззивен брачен състав, в публично съдебно заседание на осемнадесети октомври през две хиляди двадесет и първа година, в следния състав:

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ ХАСЪМСКА

       ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

       ТАНЯ КАНДИЛОВА

 

Секретар: МАРГАРИТА Д.

 

сложи за разглеждане въззивно гражданско дело № 12212 по описа за 2020 г., на доклад на съдия Александрова, докладвано от председателя на състава.

 

На именното повикване в 12:44 часа се явиха:

 

 

ВЪЗЗИВНИКЪТ П.А.Д. - редовно призован, явява се лично и заедно с адвокат Н.Х., редовно упълномощена.

 

ВЪЗЗИВНИЦАТА М.Б.М. - редовно призована, явява се лично и заедно с адвокат В.Д., редовно упълномощена.

 

АСП, ДСП Красно село - редовно призована, не изпраща представител. Постъпило е писмо на 07.10.2021 г. в СГС, с което се сочи, че компетентното ДСП е ДСП Сердика.

 

 

АСП, ДСП Сердика - редовно призована, за нея се явява Р.К.Г., на длъжност „социален работник“ в отдел „Закрила на детето“ към ДСП Сердика, представя пълномощно в днешното съдебно заседание.

 

 

АСП, ДСП Костинброд - призовано по имейл на 11.10.2021г., не изпраща представител.

 

 

Адв.Х.: Не възразявам да дадете ход на делото.

 

Адв.Д.: Да се даде ход на делото.

 

 

СЪДЪТ счита, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което  и след съвещание

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО и го ДОКЛАДВА:

 

ДОКЛАДВА въззивна жалба на  П.А.Д., с която се обжалва бракоразводното Решение №59183/05.03.2020 г.,  постановено по гр.д. № 20662/2018 г. по описа  на  СРС, 3-то ГО, 149-ти състав, с което е прекратен бракът между П.А.Д. и М.Б.М.-Д. по вина на съпруга П.Д., предоставено е упражняването на родителските права над детето А., родено на *** г. на майката, при която детето да живее, определен е режим на лични отношения между бащата и детето, осъден е бащата да заплаща месечна издръжка на детето чрез неговата майка в размер на 500 лв., считано от 28.12.2018 г. до настъпване на законово основание за нейното изменение или прекратяване, предоставено е на основание чл. 56 СК ползването на семейното жилище, находящо се в гр. София, ул. ******, на съпругата М.Б.М.-Д., постановено е съпругата да възстанови предбрачното си фамилно име М., осъден е П.Д. да заплати разноски на М.М. от 750 лв., а на СРС 745 лв., допуснато е предварително изпълнение на решението в частта за издръжката.

 С допълнително заявление въззивникът е уточнил, че обжалва решението в частта за вината, РЛО, издръжката и семейното жилище.

Моли да се отмени обжалваното решение като неправилно и незаконосъобразно при нарушение на процесуалните правила и да се уважи искът на П.Д..

Във въззивната жалба и допълнителното заявление няма доказателствени искания.

ДОКЛАДВА отговор на въззивната жалба, депозиран от М.М., с който се оспорва същата и се моли да бъде оставена без уважение. В отговора няма доказателствени искания.

ДОКЛАДВА определение на СГС от 09.10.2020 г., с което делото образувано пред въззивната инстанция с номер  10643/2020 г. е прекратено и е върнато на СРС за изпълнение на указания.

ДОКЛАДВА разпореждане на СГС от 09.11.2020, с което делото, образувано вече под № 12212/2020 г. е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание, изискани са социални доклади, постановено е личното явяване на страните и детето за изслушване, изискани са доказателства за доходи, задължен е въззивникът да представи препис от документ за собственост на семейното жилище, приканени са страните към споразумение.

ДОКЛАДВА писмо от ДСП Сердика, представено в днешно съдебно заседание, в което се сочи, че в отдел „Закрила на детето“ при ДСП Сердика е постъпила призовка по настоящото дело, касаещо изготвяне на социален доклад за интересите на детето А.П.А.. На 29.09.2021 г. социален работник се е свързал по телефона с бабата по бащина линия на детето г-жа Б., тъй като не е установен контакт със сина й П.Д.. Госпожа Б. е пояснила, че синът й е международен шофьор и е извън страната. Посочила е кога бащата ще се завърне в гр.София. На 11.10.2021 г. се е провел разговор с г-жа Б., като същата е информирала, че бащата е задържан на границата с цел проверка и ще се завърне в гр.София на по-късен етап. Във връзка с изложеното ДСП Сердика не е изготвила  социален доклад по настоящото дело.

 

 СЪДЪТ предостави възможност на страните да изложат становищата си по доклада на съда, по въззивната жалба, отговора на същата, както и да посочат доказателствените си искания, в случай, че има такива.

 

Адв.Х.: Нямам възражения по доклада, моля да се приеме. Представяме писмени доказателства относно промяната на местоработата на бащата. Представям трудов договор, от който е видно, че вече бащата работи с българска фирма и по-рядко ще отсъства.

 

Представям споразумение, с което споразумение постигнахме преимущество по отношение на детето. Постарали сме се да бъде максимално разширено, в смисъл да бъдат защитени най-вече интересите на детето. В течение на близо година родителите успяха да постигнат съгласие по множество въпроси във връзка с тяхното дете и същевременно самите те за себе си отчетоха, че реално това което е било в техните отношения и което вече се е счупило, по отношение на детето това е съвсем различно нещо и двамата са страшно привързани към детето, детето обича и двамата си родители и мисля, че те взеха най-правилното решение да има т.нар. споделено родителство, което вярвам, че не е уредено точно в Закона, но има достатъчно практика вече на ВКС по темата. В самото споразумение са детайлно уредени както местоживеенето на детето, така и издръжката на детето, упражняването на родителските права, които ще се упражняват съвместно, като са взели предвид и че детето страда от заболяване, което на този етап трябва да бъде контролирано. В тази връзка представят това споразумение предварително подписано, пред вас, като по отношение на семейното жилище, за което имаше спор, повече не съществува такъв спор. Семейното жилище да остане да се ползва от бащата. По въпроса за вината – предоставям на тях. Моят доверител няма претенции. Каквото те пожелаят по отношение на вината, ние няма да имаме претенции по това.  Семейното жилище ще се ползва от бащата и детето ще пребивава там когато е с бащата и повечето учебно време.

 

Адв.Д.: Заявявам, че действително доверителката ми е разписала това споразумение, с което разполагате вие. За протокола моля да отбележите, че като неин процесуален представител, го е направила извън моето съгласие. Аз изрично се противопоставям на това, което е постигнала, считайки, че то не е в интерес на детето.

 

ВЪЗЗИВНИЦАТА М.Б.М. /лично/: Поддържам това споразумение.

По постъпилото писмо от ДСП Сердика, представено в днешно съдебно заседание, в което се сочи, че в отдел „Закрила на детето“ при ДСП Сердика е постъпила призовка по настоящото дело, касаещо изготвяне на социален доклад за интересите на детето А.П.А., както и по представените от въззивника писмени доказателства, а именно: относно промяната на местоработата на бащата, трудов договор, от който е видно, че вече бащата работи с българска фирма, съдът след съвещание

 

 

                                ОПРЕДЕЛИ:

Прилага по делото писмо от ДСП Сердика, приема и прилага по делото писмените документи, представени от въззивника П.А.Д., като писмени доказателства по делото.

 

 

Съдебното заседанието прекъсна в 13.05 ч., с оглед водене на преговори между страните по настоящото дело и окончателно изготвяне на споразумение между тях.

 

Съдебното заседание  продължи в 13.25 ч., при същия съдебен състав и страни.

 

Адв.Х.: Оттегляме въззивната жалба, в частта относно произнасяне въпроса по вината.

 

ВЪЗЗИВНИЦАТА М.Б.М. /лично/: Съгласна съм. Не възразявам.

СЪДЪТ, след съвещание и на основание чл.264, ал.1 ГПК,

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРЕКРАТЯВА производството по въззивно гражданско дело № 12212/2020 г. по описа на Софийски градски съд, Гражданско отделение – брачни състави, I-ви въззивен брачен състав, в частта му образувано по въззивна жалба от П.Д., с която първоинстанционното решение се обжалва в частта за вината.

 

Определението за прекратяване може да бъде обжалвано с частна жалба от страните в 1-седмичен срок от днес пред Софийския апелативен съд.

 

СЪДЪТ връчи препис от определението на страните.

 

СТРАНИТЕ/поотделно/: Относно останалите спорни въпроси между нас сме постигнали споразумение, което молим да одобрите в следния смисъл:


СПОРАЗУМЕНИЕ

 

 Днес 18.10.2021. в гр. София, между:

М.Б.М., ЕГН ********** и

П.А.Д., ЕГН **********,

в качеството ни на родители на малолетното дете А.П.А., ЕГН **********, постигнахме следното споразумение:

Относно местоживеенето на детето А.:

Като взехме предвид най-добрия интерес на дъщеря ни А. и желанието и да има равновременно и равнопоставено общуване с двама ни като родители, както и факта, че се нуждае от по-специфични грижи и наблюдение, с оглед заболяването и от инсулинозависим захарен диабет, а също и от обстоятелствата, че: детето ни се чувства по-сигурно и спокойно, когато има усещане за непрестанност на общуването й с двама ни, че равномерността и редуването на пребиваването и при всеки от нас, създава  у нея усещане за нормалност и подреденост, удобствата и близостта и с училището, което посещава, като отчитаме напълно и неудобствата на разделното живеене, но и предимствата от пълноценното общуване, се споразумяваме за следния режим на местоживеене:

Местоживеене в учебно време:

Всяка четна седмица на адреса на майката, който към настоящия момент е: гр.Божурище ул.******и всяка нечетна – на адреса на бащата София ул.******. При промяна на адреса, всеки от нас е длъжен да уведоми другия родител поне една седмица преди настъпване на промяната. Ако единият от нас има неотложен ангажимент за времето, по което А. трябва да е при него, за същото време тя пребивава при другия родител. Ако не може да бъде и при другия, тя пребивава при баба си от страната на бащата или при близък роднина на майката. Инцидентните промени на разпределението за местоживеене на А. не променят установените с това споразумение правила. Когато е обявена усложнена епидемиологична обстановка и/или се налага детето да учи дистанционно, с оглед трудовата ангажираност на родителите, детето пребивава при бабата по бащина линия в учебните дни.

Местоживеене по време на ваканции:

Детето ще пребивава през половината от всяка ваканция при единия и половината – при другия от нас, като всеки родител своевременно е длъжен да уведоми другия относно заетостта си /един месец преди началото на лятната ваканция и една седмица преди началото на другите ваканции/, за да може да разпределим времето помежду си, като се съобразим и с желанието на детето.

Времето, което А. по съгласие на двама ни не прекарва с никого от нас двамата (а напр. с други близки или с трети лица), се приспада от общата продължителност на ваканциите, подлежаща на равно разпределение между майката и бащата. Независимо от това обаче всеки от нас през всяка от малките ваканции може да вземе със себе си А. за период до пет дни при пътуване извън София, като поеме изцяло разходите и за този период. За летните ваканции важат правилата за учебно време. Независимо от това обаче всеки родител през лятото може да вземе със себе си А. за период до двадесет последователни дни при пътуване извън София, като поема изцяло разходите и за целия този период.

Лагери и екскурзии:

Пребивавания на А. в лагери, участието й в екскурзии, организирани от училището или от други образователни институции, които тя посещава, стават след съвместно обсъждане и не променят правилата за местоживеене в учебно време и не дават на майката или на бащата право на компенсация на времето, през което А. не е била при съответния от нас, поради пребиваването й на лагер, екскурзия или друго подобно мероприятие.

Официални празници и инцидентно неучебни дни:

Официалните празници и инцидентно неучебните дни, ако са с продължителност до два последователни дни, не влияят върху разпределението на местоживеенето в учебно време. Ако официалните празници и/или инцидентно неучебните дни непосредствено предшестват или следват събота и неделя, като по този начин продължителността им става три или повече последователни дни, А. ги прекарва с онзи от нас, при когото следва да е в съответните събота и неделя. Това правило важи само доколкото родителят и детето прекарват съответното време извън София. Ако са в София, важат общите правила за учебното време.

Лични празници на детето А.:

На личните празници на А. (рожден ден, имен ден, завършване на училище и др. под.) и двамата ще се стремим да бъдем заедно с нея максимално дълго време през съответния ден. По желание на детето може да празнува и с двама ни по различно време от съответния ден, като всеки от нас поема разходите за това.

Лични празници на майката и бащата:

На личните празници на всекиго от нас, празнуващият има право да бъде с А., включително и в нощта, следваща празника.

Великден, Коледа, Нова година:

Всяка четна година, Коледните и Великденските празници детето ще празнува с майката, а Новогодишните – с бащата и обратно. Инцидентни изменения не променят правилата.

Предходните правила не важат, ако за целия период на празниците по наше общо съгласие на, А. е заминала извън София с единия от нас. В този случай другият родител има право да вземе детето в непосредствено следващия празник (Великден, Коледа или Нова година) със себе си извън София, без да иска съгласието на другия родител, като за това време поеме всички разходи, относно пребиваването на детето.

Културни, спортни и социални събития:

Всеки от нас има право да вземе А. със себе си на концерт, театър, спортна среща, гости и др. под.), независимо, че по времето на събитието тя следва да е при другия родител съгласно правилата за местоживеене през учебно време.За желанието си родителят-инициатор е длъжен да уведоми другия родител поне три дни предварително. Заплащането на такива мероприятия се осъществява от родителя – инициатор на събитието.

Упражняване на родителските права относно дъщеря ни А.:                                      

След като се убедихме, че: единството и съгласието помежду ни по отношение на дъщеря ни А. са най-добра основа за физическото,

психическото, социалното развитие и за възпитанието й; както и че упражняването на родителските права е най-голямата ни отговорност и че личните ни проблеми не трябва да нарушават интересите на детето; че предоставянето на родителските права само на единия родител създава безпокойство и е вредна най-вече за детето ни, за неговото физическо здраве, психично състояние и комфорт, се споразумяваме на основание чл. 59, ал. 1 от СК, че родителските права по отношение на малолетното ни дете  А.П.А. ще се упражняват по наше общо съгласие /т. нар. споделено родителство/.

Извън уредените в следващите точки случаи всеки от нас може самостоятелно да упражнява принадлежащите и на двамата родителски права, вкл. и тези по чл. 129 и чл. 130 СК, като в този случай има задължението по чл. 123, ал. 1 СК.

При несъгласие на другия родител, той може да се противопостави на упражнението на съответното право най-късно до една седмица след узнаването. Противопоставянето следва да се съобщи незабавно на другия родител и на лицето или лицата, които биха се засегнали от него.

Упражняване на родителски права в зависимост от местоживеенето в

конкретен момент:

Онези родителски права, които по естеството си предполагат непосредствен контакт с А. (съвместно живеене, грижи, възпитание, надзор, контрол, отглеждане, формиране на възгледи и образование) се упражняват във всеки момент от онзи родител, при когото А. се намира или следва да се намира фактически съгласно разпределението на местоживеенето й.

Всички решения, отнасящи се до избор на училище, допълнителни педагогически услуги, частни уроци и др. подобни, се вземат задължително      от двама ни съвместно, като се отчитат желанията и възможностите на     детето. При непостигане на съгласие, приоритет има желанието на детето.

Пътувания извън България:

С настоящото споразумение и във вр. с чл. 76, т. 9 от Закона за българските лични документи всеки от нас като родител, съдейства за издаването на задграничен паспорт на детето и дава съгласието си, А. да напуска и се връща в България, стига когато при пътуването си е придружавана от другия си родител. Тези пътувания могат да са само за определено време и  за определена дестинация, като никой от родителите няма право да преовластява трети лица с правото си да извежда А. от България. За излизането на А. извън България в придружение на трети лица, е нужно изричното нотариално заверено съгласие и на двамата родители М.М. и П.Д.. С оглед здравословното състояние на детето, никой от нас – родителите няма право да дава съгласие детето да пътува само.

Относно издръжката на дъщеря ни А.:

Като съобразяваме особеността, че издръжката на дете се дължи в парично изражение поначало от онзи родител, при когото детето не живее и особеността, че А. ще живее равновременно при всекиго от нас, както и че при това родителят, при когото А. живее, ще поема ежедневните й нужди в натура, имайки предвид, че А. има и ще има извънредни разходи, които е справедливо да се поделят поравно между двамата родители, както и че на покриване принципно подлежат необходимите и полезни, но не и луксозните разходи по издръжката и предвиждайки, че периодично ще се налагат извънредни разходи, свързани със здравословния начин на живот на детето ни. През равновременното си местоживеене при всекиго от двамата родители  А. ще получава от съответния родител, при когото пребивава, необходимото и полезно за нея и в натура. Всеки от родителите осигурява на А. джобни пари в разумни размери, съобразно възрастта и потребностите и. Всеки от родителите поема изцяло издръжката на детето в периода, в който същото е при него.

Други разходи:

Месечните разходи, за уточнени по взаимно съгласие допълнителни педагогически услуги, уроци, спорт и др. периодични занимания; лагери, пътувания и екскурзии в България и чужбина, обучения, вкл. и такива в чужбина; забавления (театър, опера, кино, дискотека, спортни прояви и др. под.), които са организирани от училище и/или образователни институции, както и предмети, свързани с обучение, вкл. учебници и консумативи, униформи и др. под., се заплащат от двама ни поравно. Всеки от нас заплаща дрехи, обувки и аксесоари, необходими на А. и подходящи за нейната възраст и здраве, когато детето е при него.

Таксите за мобилен телефон, вкл. и месечните сметки по него, се заплащат от бащата П.Д., както и таксата по програма „Уча се”. Всеки от нас е длъжен да осигури на А. компютър и/или друго подходящо устройство, вкл. и разумно необходимите за него програми, необходимо за обучението на А. в своя дом, като всеки заплаща необходимата такса.

Лекарства, медицински разходи и лечение:

Паричните суми, полагащи се на А. като дете със заболяване, за което е издадено решение в размер от 450лв. месечно, детските надбавки,

средствата за социално подпомагане, се получават от майката, която се

задължава ежемесечно да осигурява необходимите качествени лекарствени

продукти и консумативи. При невъзможност и липса на време, майката е

длъжна да предостави съответните медицински документи и протоколи на

бащата или бабата по бащина линия, които да се погрижат за равномерното снабдяване на А. с качествени лекарства и медицински консумативи за измерване на кръвната захар, както и каквито и да било други лекарства, предписани от личния лекар или медицински специалист.

Когато се налага каквато и да е медицинска интервенция, решенията се вземат от двама ни, съобразно препоръките на личния лекар и медицински

специалист, като разходите си поделяме поравно.

При извънредни ситуации, родителят, при когото се намира детето в този

момент е длъжен незабавно да вземе подходящите мерки и да уведоми

другия родител, като поеме разходите за това.

Ползване на семейно жилище:

Семейното жилище находящо се в гр.София ул.******,ще се

ползва от П.А.Д..

Споразумението е изготвено и подписано в три еднообразни екземпляра – по един за страните и един за Софийски градски съд.

Допълнителни заявления и декларации:

Ние – М.М. и П.Д., като родители на малолетното дете А.П.А., декларираме, че ще изпълняваме това споразумение максимално добросъвестно, при съобразяване най-добрия интерес на детето, като се водим от нейните индивидуални качества, здравословно състояние, физически, интелектуални и социални потребности.

СТРАНИТЕ/поотделно/: Запознати сме със съдържанието на споразумението, прочели сме и подписваме същото пред съда, като на основание чл.78, ал.2 ГПк разноските по производството и по споразумението остават така, както сме ги направили.

 

 

СПОРАЗУМЕЛИ СЕ:

 


СЪДЪТ, като взе предвид, че така постигнатото споразумение между страните, е в интерес на детето и не противоречи на закона и добрите нрави, и на основание чл. 234, ал. 1 ГПК, след съвещание

 

                                        О П Р Е Д Е Л И:

 

ОДОБРЯВА постигнатото между страните споразумение в горния смисъл.

 

ОБЕЗСИЛВА Решение № 59183/05.03.2020 г., постановено по гр.дело № 20662/2018 г. по описа на Софийски районен съд, ІІІ ГО, 149-ти състав, в частите му относно упражняването на родителските права над детето А.П.А., местоживеенето на детето А.П.А., режима на лични отношения  на бащата П.А.Д. с детето А.П.А., издръжката на детето А.П.А., ползването на  семейното жилище, както и в частта, в която П.А.Д. е осъден да заплати в полза на Софийски районен съд държавна такса над размера от 50 лв.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по въззивно гражданско дело № 12212/2020 г. по описа на Софийски градски съд, Гражданско отделение – брачни състави, I-ви въззивен брачен състав, образувано по въззивна жалба срещу първоинстанционното решение в частите относно упражняването на родителските права над детето А.П.А., местоживеенето на детето А.П.А., режима на лични отношения  на бащата П.А.Д. с детето А.П.А., издръжката на детето А.П.А. и ползването на семейното жилище – поради постигнато споразумение, а в частта относно вината за дълбоко и непоправимо разстройство на бракапоради оттегляне на въззивната жалба.

 

СЪДЕБНАТА СПОГОДБА/споразумение/ има значението на влязло в сила решение и не подлежи на обжалване пред по-горен съд, на основание чл. 234, ал. 3 ГПК.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО за прекратяване на производството по делото може да бъде обжалвано от страните пред Софийски апелативен съд с частна жалба в 1-седмичен срок от днес.

СЪДЪТ връчи препис от определението на страните.

 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                              

    ЧЛЕНОВЕ: 1.

                                                                        

                                                                            2.

 

 Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14:03 часа.                                                

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

      

                                                       СЕКРЕТАР: