Определение по дело №600/2017 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 155
Дата: 9 март 2018 г.
Съдия: Петя Георгиева Георгиева
Дело: 20171700100600
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 октомври 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е       № 155

                                     

гр.Перник, 09.03.2018  г.

 

 

ПЕРНИШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение,  в закрито съдебно заседание на     девети март през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:ПЕТЯ ГЕОРГИЕВА

като разгледа докладваното от съдия Георгиева гр.дело № 600  по описа за 2017  г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.248, ал.1 от Гражданския процесуален кодекс.

С молбата си с вх.№ 916 от 19.02.2018 г. Община Перник, чрез процесуалния си представител Р.К.- Началник отдел „Правно обслужване“ се иска допълване на решението по делото, в частта за разноските за възнаграждение на процесуалния представител, съобразно уважената част от иска, на основание чл.78, ал.3 от ГПК вр. с чл.25, ал.2, предл. второ вр. с ал.1 от Наредбата за заплащането на правната помощ.

В срока по чл.248, ал.2 от ГПК, адв.З., като пълномощник на ищцата, изразява становище за неоснователност на молбата и прави възражение по чл.78, ал.5 от ГПК.

Ответниците по молбата – конституираните като трети лица помагачи дружества, не са подали писмен отговор.

Съдът счита молбата за допустима, като подадена в срока по чл.248, ал.1 от ГПК и частично основателна, по следните съображения: Съгласно разпоредбата на чл.78, ал.8 от ГПК, в полза на юридически лица и еднолични търговци се присъжда и адвокатско възнаграждение, ако те са били защитавани от юрисконсулт. Процесуалният закон предвижда възможност за присъждане на разноски по този ред, при установено осъществяване на процесуално представителство от юрисконсулт в допустимите хипотези, което в конкретния случай безспорно е налице и представлявания правен субект има право на разноски, които изрично са предвидени в процесуалноправната норма.

В случая ответникът е бил представляван от юрисконсулт, респ. служител с юридическо образование, поради което съобразно изхода на спора и съразмерно с отхвърлената част от предявения иск,  следва да намери приложение отговорността за разноски по чл. 78, ал. 8 във вр. с ал.3 от ГПК. От страна на ответника е направено искане за присъждане на разноските по делото с отговора на исковата молба, с който е представено и пълномощно. В последното по делото съдебно заседание е представен и списък на разноските, като се претендират такива за юрисконсултско възнаграждение в размер на 450 лв., на основание чл.25, ал.2 във вр. с ал.1 от НЗПрП. Размерът на възнаграждението за процесуално представителство в този случай, следва да се определи съгласно чл.78, ал.8, изр.2 от ГПК вр. с чл.37 от ЗПрП и чл.25, ал.1 от Наредба за заплащането на правната помощ,  Приета с ПМС № 4 от 6.01.2006 г., обн., ДВ, бр. 5 от 17.01.2006 г. в максимално предвидения размер от 300 лв., с оглед сложността на съдебното производство и извършените в хода на същото действия на процесуалния представител - изготвил е писмен отговор, участвал е в съдебни заседания, изготвил е и е представил писмени становища. Съгласно разпоредбата на ал.2 от цитираната разпоредба на Наредба за заплащането на правната помощ, размерът на възнаграждението може да бъде увеличен с до 50 на сто от максимално предвидения, ако защитата е продължила повече от три съдебни заседания, или интересът е над 10 000 лв. Въпреки, че в случая се касае за по-висок материален интерес, съдът намира, че това не е обстоятелство определящо по-висока фактическа или правна сложност на спора, не е довело до затруднения в осъществяване на процесуалната защита на ответника и не съставлява основание за увеличение на размера на възнаграждението на процесуалния му представител. Производството по делото пред първата инстанция е приключило в първото и единствено открито съдебно заседание, поради което не е налице и другата алтернативно предвидена предпоставка за неговото увеличение –защитата да е продължила повече от три съдебни заседания.

Предвид изложеното и съобразно разпоредбата на чл.78, ал.3 от ГПК и отхвърлената част от исковата претенция, на ответника се дължат разноски за възнаграждение на процесуалния представител в размер на 216, 92 лв. Тъй като с решението по делото не са присъдени разноски в полза на ответника, то налице са предпоставките за допускане на изменението му в частта за разноските, като същото следва да бъде допълнено и да бъде осъден ищеца да заплати на ответника разноски за възнаграждение на процесуалния представител в посочения размер.

Водим от горното, съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

            ДОПЪЛВА, на основание чл.248, ал.1 от ГПК, съдебното решение № 49 от 16.02.2018 г. по гр.дело № 600 по описа на Окръжен съд – Перник за 2017 година, в частта за разноските, и ОСЪЖДА С.Р.Н. с ЕГН ********** да заплати на ОБЩИНА – Перник с ЕИК ********* разноски в размер на 216, 92 лв., на основание чл.78, ал.8 вр. с ал.3 от ГПК, като

ОТХВЪРЛЯ молбата в останалата й част - за допълване на решението в частта за разноски за разликата до 450 лв., като неоснователна.

Препис от определението да се връчи на страните.      

            Определението подлежи на обжалване пред Софийския апелативен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

                                          

    СЪДИЯ: