Решение по дело №247/2017 на Районен съд - Пещера

Номер на акта: 3
Дата: 4 януари 2018 г. (в сила от 27 януари 2018 г.)
Съдия: Камен Георгиев Гатев
Дело: 20175240200247
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2017 г.

Съдържание на акта

      Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    

Номер 3                        Година 2018, 04. І.                                        гр.Пещера

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Пещерският районен съд                                                 І наказателен състав

На тридесети ноември                                                        Година 2017

В публичното заседание в следния състав:

                                                                             Председател: Камен Г.

Секретар: Евгения Млячкова

 

като разгледа докладваното от районния съдия Г. НАХД №247 по описа на Съда  за 2017 година, за да се произнесе,взе предвид следното:

 

С жалбата си срещу Наказателно постановление №13-000757 от 07.06.2017г.  на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пазарджик, жалбоподателят   "Биовет" АД ,със седалище и адрес на управление град Пещера, ул. Петър Раков №39, ЕИК  *********, представлявано от изпълнителния директор А. Ж. И. , чрез адв.П. твърди следното:

Не съм доволен от Наказателно постановление №13-000757 от 07.06.2017г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда" Пазарджик, връчено на „Биовет" АД на 19.07.2017г., с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 10000 лева, поради което в законния срок го обжалвам пред Вас с молба да го отмените изцяло като незаконосъобразно и неправилно или при условията на евентуалност да го измените в частта на наложения размер, по следните съображения:

В мотивите на обжалваното наказателно постановление се твърди, че дружеството, в качеството си на работодател, на 20.03.3017г. не е осъществил ефективен контрол при извършване на ремонтни дейности на „реактор" позиция 24 в ОПК 4, участък „Сталонил", като е допуснал да се влезе в затворения съд без използването на осигурително въже, с което е нарушил чл.202, ал.3, т.7 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване

Посоченото описание на нарушението не се основава на конкретни факти и доказателства, поради което направените изводи за наличие на нарушение по чл.413, ал.2 от КТ, са необосновани и неправилни, по следните причини:

Работодателят е осигурил осигурителни въжета в предприятието си в град Пещера, но актосъставителя на обжалваното наказателно постановление не е извършил проверка за наличието им, нито е поискал от длъжностните лица, с които е разговарял да му бъдат показани. Освен това на работодателя на 20.03.2017г. не е известно, че има нужда от извършване на ремонт на „реактор" (дестилатор) позиция 24 в ОПК 4, участък „Сталонил" - „ДНИРД-Химично хале", за да осъществи контрол при извършване на ремонтни дейности.

Поради това считам, че липсват надлежно събрани доказателства за извършване на нарушението, поради което издаденото наказателното постановление е незаконосъобразно.

Съгласно установените правила и обичайната практика за възлагане на задачи по обслужване и ремонт на съоръжения в предприятието е ръководителя на съответното производствено звено да комуникира и възложи съответната задача единствено и само на ръководителя на съответното техническо звено за ремонт и поддръжка, при взаимно съгласуване на времето за ремонт. В случая искане от страна на ръководителя на „ДНИРД-Химично хале" - Н. К. към ръководителя на „механичен отдел - ОПКЗ, ОПК4 и „ДНИРД" - механика С. Г. за ремонт на „реактор" (дестилатор) позиция 24 в ОПК 4, участък „Сталонил" - „ДНИРД-Химично хале" няма. Нито една от възложените дейности за деня (20.03.2017г.) на подчинените на С. Г. - Т. П. и М. С. не е свързана с ремонтни работи в затворени съдове по смисъла на чл.202, ал.3 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване.

„Биовет" АД разполага с осигурителни въжета, тяхното местоположение е съгласно приложената справка под №30 към възражението против Акта за установяване на административно нарушение №13-000757 от 03.04.2017г.. По време на проверката на 20.03.2017г. не е поискано от проверяващите да бъдат показани наличните такива. Заключението на актосъставителя е свързано с установяването на липса на колани и въжета на мястото на инцидента. Факт е, че пострадалите лица са били без колани и въжета, но причината за това е, че работодателя и преките им ръководители не са били уведомени, че трябва да се извърши ремонт на реактор (дестилатор) позиция 24, за да се изпълнят действията по оперативна процедура „текущ ремонт на реактор", версия 01-20.12.2012г., представена на проверяващите органи.

Освен това пострадалото лице - А. В. е оператор в производствения цех и съгласно длъжностната му характеристика не участва в ремонти.

Считам, че административния орган неправилно приема, че липсата на осигурителни въжета съставлява отделно административно нарушение, тъй като осигурителното въже без наличието на предпазен колан не може да изпълни функцията си по безопасни условия на труд.

Поради всичко изложено считам, че обжалваното наказателно постановление е неправилно и незаконосъобразно, като Ви моля да го отмените или при условия на евентуалност измените същото като намалите дължимия размер на имуществената санкция.

В съдебно заседание жалбата се поддържа чрез  адв.П..***  оспорва подадената  жалба и изразява становище за неоснователност.

 Районният съд, като се запозна с оплакванията,изложени в жалбата и след като прецени събраните по делото доказателства,по отделно и в съвкупност, взе предвид  следното:

На  „Биовет“ АД е съставен от св. С.А. ***-000757  от  03.04.2017г.  и съответно е издадено НП №13-000757/07.06.2017г. за това, че в качеството му на работодател по смисъла на §1т.1 ДР КТ, не е  осъществил ефективен контрол за извършване на ремонтните дейности на реактор позиция 24 в ОПК 4, участък „Сталонил“, като е допуснал да се влезе в затворения съд без използването на осигурително въже.

Нарушението е извършено и установено на 20.03.2017г. при извършена проверка в обекта на „Биовет“ АД Пещера, във връзка със сигнал от тел.112 за станал инцидент с работници на фирмата.

Като нарушени е  посочена разпоредбата  на чл.202, ал.3,т.7 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работниците и при използване на работното оборудване.

Наложена имуществена санкция в размер на 10 000лв., на основание чл.413ал.ІІ КТ.

Съдът , при съвкупна преценка на направените от жалбоподателя доводи, от правна страна намира  следното:

Производството е по реда на чл.59 и следв. от ЗАНН. Жалбата е процесуално допустима,тъй като е подадена от легитимирано лице в срока по чл.59ал.ІІ ЗАНН.

По същество Съдът намира жалбата за основателна, по следните съображения:

Съдът счита, че са допуснати съществени процесуални нарушения в производството по издаване на процесните АУАН и НП.

Основателен е аргумента на жалбоподателя в смисъл, че посоченото описание на нарушението не се основава на конкретни факти и доказателства.

Процесните АУАН и НП са  съставени в нарушение съответно  на чл.42т. 4 и чл.57ал.Іт.5 ЗАНН, тъй като не са описани в достатъчна степен нарушението и обстоятелствата , при които същото е извършено.

По –конкретно,  на жалбоподателя е вменено деяние за  това, че е „допуснал да се влезе в затворен съд без използването на осигурително въже“.

Използвана е от наказващия орган пасивна конструкция, в която не е посочено кое лице или лица е влязло в затворен съд без използването на осигурително въже.

Действително, в хода на съдебното производство се установява от фактическа страна настъпил инцидент и последвала смърт на двама работници – М. С. и А. В., които са влезли в реактора, за да извършат ремонт.Св.Т. П. също е направил опит и  влязъл  в съда.

Нарушено е обаче правото на защита на жалбоподателя да разбере срещу какви точно фактически обстоятелства трябва да изгради защитата си, а и Съдът е препятстван да изследва фактическа обстановка, свързана с действията определено лице или лица. Недопустимо е Съдът да допълва съществени елементи от фактическата обстановка,обуславяща вмененото нарушение.

Ето защо  Съдът счита,че обжалваното наказателно постановление следва да бъде изцяло отменено, като не е необходимо да се изследва фактическата обстановка и събраните доказателства.

 

 

Воден от горното и на основане чл.63ал.І ЗАНН Пещерският районен съд

 

                                      Р Е Ш И :

 

Отменя   Наказателно постановление №13-000757 от 07.06.2017г.  на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Пазарджик, с което на    "Биовет" АД ,със седалище и адрес на управление град Пещера, ул. Петър Раков №39, ЕИК *********, представлявано от изпълнителния директор А. Ж. И.  е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 / десет хиляди/ лв.

 Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Пазарджишкия административен съд в 14 дневен срок от съобщението на страните за изготвянето му.

Районен съдия: