Решение по дело №2593/2017 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 180
Дата: 24 април 2018 г. (в сила от 19 май 2018 г.)
Съдия: Евгени Мирославов Узунов
Дело: 20172150202593
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№180                                                     24.04.2018г.                                       гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Несебърският районен съд                                                     наказателен състав  на двадесет и девети март                     през две хиляди и осемнадесета година                            

в публично заседание в следния състав:

                                                                        Председател: Евгени Узунов

секретар Радостина Менчева

като разгледа докладваното от с. Е.Узунов

НАХД№ 2593 по описа за 2017 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на В.Г.К. с ЕГН:********** *** чрез адв. П.К. - адвокат от БАК, със съдебен адрес *** против Наказателно постановление № 851 от 23.10.2017 г. на Директор на Регионална Дирекция по горите - Бургас, с което за нарушение на чл.84 ал.1 и ал.2 от Закона за лова и опазване на дивеча, на основание чл.84 ал.2 от ЗЛОД, на жалбоподателя е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 300/триста/ лева. Със същото наказателно постановление е отнет в полза на държавата вещите предмет на нарушението – МПС „Мазда“ модел „Трибют“ с рег.№А....ВВ, сив на цвят.

Моли се от съда да постанови решение, с което да отмени изцяло атакуваното наказателно постановление. Навеждат се доводи за допуснати процесуални нарушения. В съдебно заседание жалбата се поддържа лично от жалбоподателя и от упълномощени представители, ангажират се доказателства.

Наказващият орган, чрез процесуалният си представител, взема становище за неоснователност на жалбата и правилност на атакувания акт.

Съдът, като взе предвид исканията на жалбоподателя, събрания по делото доказателствен материал и като съобрази закона, настоящата инстанция намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Наказателното постановление е издадено на 23.10.2017г. Връчено е на жалбоподателя на 30.10.2017г.. Жалбата е подадена чрез административно-наказващият орган на 03.11.2017г., входирана с №5098. Поради горното,съдът приема, че е подадена в срок и е допустима. 

Свид.Н., на 19.09.2017г. през нощта бил събуден по мобилния телефон от началник си Марин Щерев, като му казал, че охраната, която е към стопанството- „Спектър“-, са заловили бракониери  на пътя преди с.Баня в местност „Лугата“ на около 250 метра преди разклона за местността „Габъра“. С началника отишли на място и установили жалбоподателя с още едно лице с него и пушка в колата. Охраната обяснили, че са били съвсем наблизко и са чули изстрел. Запалили са автомобили и са тръгнали посока с.Баня и са видели в изорана нива някой да свети с  и да търси нещо. Видели са пушка в колата. Отстрани от дясната страна на асфалта, актосъставителя намерил празна гилза.

Акта бил съставен на другия ден в полицията в Слънчев бряг, докато жалбоподателят бил задържан в районното управление.

По делото е разпитан и св. К., който в показанията си твърди следното: На посочената в акта дата, заедно с К. се връщали от гр.Обзор. Спряхме за малко и К. произвел един изстрел, но нямало животно. Тогава „нахлули“ охранителите, които ги съборили на земята. После извикали и патрулка, дошли и горски стражари. Пушката била заредена и била вътре в колата.

От показанията на св.К. и св.С. се установява, че на посочената в акта дата, около 11.00 вечерта,свидетелите били  в района преди село Баня, и си изпълнявали задълженията, като охрана. Около 11,00 часа вечерта чули изстрел и тръгнали по посока на изстрела. Били на около 500/петстотин/ метра максимум, от района където установили джипа на жалбоподателя. Когато приближили, видели едни джип спрян на една страна – в банкета. Едно от момчетата било вътре в самата нива с пушка и оглеждало, вероятно за ранено животно. К. бил извън джипа в отводнителен канал, а К. бил в нивата. 

Въз основа на акта, било издадено обжалваното наказателно постановление.  

Съдът провери изцяло и служебно законосъобразността на акта за установяване на административно нарушение и обжалваното наказателно постановление, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намери, че не са допуснати съществени процесуални нарушения.

Съдът, констатира наличието на съществени процесуални нарушения при съставянето на акта за установяване на административното нарушение, както и при издаване на атакуваното наказателно постановление, които  са довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице.

В НП нарушението е описано по следния начин: „На 19.09.2017 г., землището на с. Баня, местност Лугата на главен път Бургас - Варна, на около 250 м преди разклона за местност Габъра, ловува като се движи с МПС Мазда Трибют с per. № А....ВВ извън населеното място с извадено от калъф, сглобено и заредено ловно оръжие без писмено разрешително за лов, без да е убил или уловил дивеч, което се установи и от свидетелите Н.К.С. с адрес: *** и Г.К.К. с адрес: ***

С това си деяние виновният е нарушил чл. 84, ал. 1 и ал. 2 от ЗЛОД във връзка с чл. 65, т. 10 от Закона за лова и опазване на дивеча

Видно от съдържанието на АУАН и от НП, лицето е санкционирано на основание чл.84 ал.2 от ЗЛОД.

Съгласно §1 16. от ЗЛОД "Право на ловуване" е правото да се убива, улавя, преследва и наранява дивеч, да се взема, пренася, превозва намерен, ранен и убит дивеч или разпознаваеми части от него, да се събират и вземат яйца от птици - обект на лов, както и престоят или движението на лица извън населените места с извадено от калъф и сглобено ловно оръжие, независимо дали е заредено или не.

По делото,се установи, че нарушението не е констатирано на етап „ловуване”.

В състава на нарушението е описан състав на нарушение по смисъла на чл.84 ал.1 от ЗЛОД, според който: „Чл. 84. (1) Който ловува, без да притежава редовно заверен билет за лов или с билет за лов, но без писмено разрешително за лов, или ловува извън определените в разрешителното места, без да е убил или уловил дивеч, се наказва с глоба от 50 до 400 лв“.

Отделно от горепосоченото, Съгласно разпоредбата на чл. 43, ал. 3, т. 1 от ЗЛОД ловуване е и престой или движение на лица извън населените места с извадено от калъф и сглобено ловно оръжие, независимо дали е заредено или не. В този смисъл с цел доказване на осъществено административно нарушение по чл. 84, ал. 1 от ЗЛОД е от съществено значение да се индивидуализира ловното оръжие, посредством което е осъществено това нарушение.

Действително, описаното в НП нарушение съответства на такова по този текст-предложение второ, но в постановлението в посочването на нарушените норми са посочени две нарушения – а именно такова по ал.1 и такова по ал.1 на същия тест, а същевременно, жалбоподателят е санкциониран единствено за нарушение по ал.2, според която : „Когато нарушението по ал. 1 е извършено в забранено за лов време, в забранено за лов място или със забранени средства, лицето се наказва с глоба от 100 до 800 лв.„ – каквато пък констатация липсва както в АУАН, така и в НП.

Правната квалификация е определена като такава по чл. 84, ал. 2 от ЗЛОД, съгласно която, когато нарушението по ал. 1 е извършено в забранено за лов време, в забранено за лов място или със забранени средства, лицето се наказва с глоба от 100 до 800 лв. Анализът на цитираната правна норма показва, че същата няма самостоятелно значение и по своята същност съставлява квалифициран състав на административното нарушение визирано в чл. 84, ал. 1 от ЗЛОД. В този смисъл, за да бъде покрито изискването на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН, при изписване на законовите разпоредби, които са били нарушени задължително следва да се посочи нормата, в която е регламентиран квалифицирания състав, но във връзка с основния текст, в който е регламентиран основния състав на осъщественото административно нарушение, т.е. чл. 84, ал. 2, във връзка с ал. 1 от ЗЛОД.

Не на последно място следва да се посочи и несъответствието и на НП със Закона по отношение приложението на чл.95 ал.2 от ЗЛОД.Видно от съдържанието на постановлението, МПС е отнето като „Вещ, предмет на нарушението“, а същевременно е приложен текста, когато за ловуване е използвано като „средство“ МПС.

Предвид гореизложеното, настоящия състав на съда намира, че жалбата се явява основателна и като такава следва да се уважи, а наказателното постановление-отменено изцяло.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърски районен съд

РЕШИ:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 851 от 23.10.2017 г. на Директор на Регионална Дирекция по горите - Бургас, с което за нарушение на чл.84 ал.1 и ал.2 от Закона за лова и опазване на дивеча, на основание чл.84 ал.2 от ЗЛОД, на В.Г.К. с ЕГН:********** ***  е наложено административно наказание „ГЛОБА” в размер на 300/триста/ лева и с което е отнет в полза на държавата вещите предмет на нарушението – МПС „Мазда“ модел „Трибют“ с рег.№А....ВВ, сив на цвят на осн.чл.95 ал.2 от ЗЛОД.

 Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд-гр.Бургас.

 

 

                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: